Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

4-latek nie ma czasu na sikanie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    4-latek nie ma czasu na sikanie

    Witam,
    moja córka od jakiegoś czasu nie chce chodzić sikać. Dochodzi do takiej sytuacji że nie sika kilka godzin później biegnie szybko do toalety i często do niej nie zdąża.
    Przypominamy jej żeby poszła do toalety to ma wytłumaczenie, że nie chce jej się, że pójdzie jak coś zrobi itp.
    Próbowaliśmy "prośbą i groźbą", co można zrobić?
  •    
       

    #2
    Odp: 4-latek nie ma czasu na sikanie

    Powodów może być kilka, mnie przychodzą do głowy dwa:
    1. Pani córeczka tak jest zaaferowana zabawą czy innymi aktywnościami, że żal jej je opuszczać, aby iść do toalety i dlatego zwleka do ostatniej chwili, a wtedy nie zawsze się udaje dotrzeć na czas. W takich wypadkach można spróbować z następującego sposobu. Niech wybierze się Pani wspólnie z córeczką do sklepu i wybierzcie atrakcyjny dla niej budzik, ciekawy w wyglądzie i brzmieniu. I niech Pani ustawia budzić np. co 2 godziny, jako "przypominajkę", że pora skorzystać z toalety. Dzieci w wieku przedszkolnym zazwyczaj uwielbiają budziki. Może ten sposób się sprawdzi.
    2. A może jest tak, że Pani córeczka ma jakieś negatywne skojarzenia związane z korzystaniem z toalety, np.coś ją przestraszyło, czuje dyskomfort, ból lub inne. Warto nad tym się zastanowić, może uda się zdiagnozować i wyeliminować powód, jeśli oczywiście taki jest.
    A jak wygląda sytuacja poza domem, np. w przedszkolu, u babci? Czy takie sytuacje mają wówczas miejsce?
    Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.

    Skomentuj


      #3
      Odp: 4-latek nie ma czasu na sikanie

      U mojej córeczki też się to czasem zdarzało, po prostu była tak zaabsorbowana zabawą, że po prostu nie zdążyła potem dojść do toalety. Ja radzę też obserwować sygnały które dziecko wysyła. Ja wiem, że skoro moja córeczka "przebiera" nogami, albo krzyżuje nóżki, albo chwyta się za krocze, to znaki, że chce jej się siusiu. Poza tym też wiem, mniej więcej ile pije dlatego przypominam o pójściu do toalety. No cóż pomimo to jednak czasem zdarzy się mokry wypadek :-)

      Skomentuj


        #4
        Odp: 4-latek nie ma czasu na sikanie

        Takiego problemu nie ma w przedszkolu ani jak jest u kogoś. Występuje on tylko w domu i ostatnio jednorazowo na spacerze.
        To że jej przypominamy nie daje żadnego rezultatu mimo tego że widzimy że chce jej się siku. Np. rano też przed pójściem do przedszkola karzemy zrobić jej siku, a ona twierdzi że jej się nie chce. A jak wiadomo po nocy pęcherz zawsze jest pełen i oczywiście po dyskusjach zrobi siku i to w sporej ilości.

        Skomentuj


          #5
          Odp: 4-latek nie ma czasu na sikanie

          Może dawaj jej więcej pić żeby częściej miała potrzebę chodzenia do toalety tak aby weszło jej to w nawyk. Takie maluchy często mają lepsze zajęcia w ciągu dnia niż toaleta

          Skomentuj


            #6
            Odp: 4-latek nie ma czasu na sikanie

            Hah, mój bratanek miał podobnie, nawet bardzo podobnie, tylko u niego nawet czasem kupka lądowała w majtkach Nie chciał opuszczać zabawy i tyle Ale nauczył się w końcu

            Skomentuj


              #7
              Odp: 4-latek nie ma czasu na sikanie

              Dzieci tak mają, jak sie zaczną bawić i coś ich wkręci to wiecznie nie mają czasu ani na siku ani na jedzenie Widze po moim jak czasem się zajmie to już koniec dziecka nie ma

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: 4-latek nie ma czasu na sikanie

                czasem gdy dziecko się zabawi to zapomina i nie zdąrza

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: 4-latek nie ma czasu na sikanie

                  Dla świętego spokoju zrobiłabym badanie moczu. A tak to myślę, że nie ma się czym martwić, dzieci często własnie są tak zaabsorbowane zabawą, że czekają a potem ledwo udaje im się dobiec.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: 4-latek nie ma czasu na sikanie

                    Córka miała to samo, czasami dochodziło do takich sytuacji, że musieliśmy ją przebierać. zaobserwowałam, że działo się to wtedy jak dobrze się bawiła, w innych sytuacjach wiedziała, że chce jej się siku. Z czasem na pewno minie.

                    Skomentuj

                           
                    Working...
                    X