Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

    Wczoraj późnym wieczorem nasz 10miesięczny synek miał mały wypadek. Przy jego próbie wstawania przechylił się i upadł na niego stolik. Niby lekki (taki z Ikei) ale na początku przeturlał się po nim a później jeszcze odbił się od stojących zabawek i uderzył małego w czoło. Był duży huk i ogromny płacz. W nocy mały spał raczej normalnie dziś siniaka nie widać ale martwię się bo jednak to było uderzenie w głowę i nie wiem czy powinnam iść do lekarza i prosić o jakieś prześwietlenie. Nie wiem jak powinnam się zachować jak jeszcze kiedykolwiek zdarzy się sytuacja, że mały uderzy się w głowę.
  •    
       

    #2
    Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

    Nie jestem lekarzem ale... jeśli nie ma żadnych objawów niepokojących a stolik był lekki (jeśli to ten mały prawie papierowy z ikei o którym myślę ) to chyba bym nie panikowała ale przy najbliższej wizycie u pediatry wspomniała o tym.

    Skomentuj


      #3
      Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

      niby lekki ale z dużym hukiem poleciał - po odbiciu od zabawek fruną na niego. Zastanawiałam się jakie mogą być niepokojące objawy po których w takich sytuacjach trzeba jechać do lekarza. Całe szczęście że odbił się od czoła - gdzie chyba jest najtwardziej.

      Skomentuj


        #4
        Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

        To może lepiej jedź do lekarza, będziesz spokojniejsza i w razie ( ODPUKAĆ!) jakby coś się później miało dziać to nie będziesz miała do siebie pretensji.

        Skomentuj


          #5
          Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

          Równeiżmamy stolik z ikei fakt jest leciutki, jednak wystarczy ze niefortunnie mógłby spać na tak małego człowieka i nie trzeba mówić o tym co mogłoby się stać, w takich sytuacjach zazwyczaj działa matczyna intuicja, jednak dla spokoju ducha i spokojnego snu twojego warto udać się do lekarza.

          Z objawów to pamietam, ze przez 3-4 dni trzeba obserwować malucha czy nie ma objawów niepokojących czy się np. nie przewraca, zatacza, nie narzeka na ból głowy w przypadku takich maluchów cieżko jest to określić, wiem ze nie powinno dziecko iść od razu spać po takim upadku.

          Ale może w tej kwestii wypowie się lekarz na forum

          Skomentuj


            #6
            Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

            Gdy moje dzieci miały podobne przypadki zawsze walczył we mnie ojciec, który miał ochotę natychmiast zajrzeć do głowy, by mieć pewność, że nic się nie stało i lekarz, który wie, że zwykle nic złego się nie dzieje i trzeba działać rozsądnie a pochopne działanie może pogorszyć sytuację dziecka

            Po pierwsze staramy się spokojnie i rzeczowo podejść do całego zdarzenia. Zdenerwowanie, panika rodziców udzielają się dziecku i trudno oddzielić fakty od emocji.
            Po drugie bierzemy pod uwagę okoliczności a więc prawdopodobieństwo poważnych następstw. Choć upadek z 20 cm może dać skutki a z 1 m nie, częściej jednak ten drugi kończy się urazem.
            Po trzecie: oceniamy zachowanie dziecka w czasie i bezpośrednio po zdarzeniu. Jeśli nastąpiła utrata świadomości, dziecko zachowywało się dziwnie, nie poznaje rodziców itd., to należy zasięgnąć pilnie porady lekarskiej. Tutaj uwaga: dziecko wybudzone bardzo trudno ocenić, gdyż każdy maluch bez urazu w tym czasie może mieć np. niezborność, kłopoty z równowagą, identyfikacją miejsca czy osób.

            Jeśli uraz był prawdopodobnie niewielki, okoliczności jasne, nie ma żadnych podejrzanych objawów, to, jak sugerowały powyżej uczestniczki Forum, obserwujemy dziecko i w przypadku niepokojących objawów (zaburzenia przytomności, świadomości, zakresu ruchów, zmiany zachowania, które nie są związane z innymi okolicznościami) kontaktujemy się z lekarzem.

            Pozdrawiam

            prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

            Skomentuj


              #7
              Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

              Dziękujemy za wypowiedź Panie doktorze, Pamietam jak kilkanaście lat temu jechaliśmy z bratową i jej synkiem do szpitala na prześwietlenie głowy, bo w przedszkolu dostał klockiem, na szczęście nic nie wyszło, jednak maluszek przez dłuższy czas się bał i płakał w nocy

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

                Dziękuje serdecznie za odpowiedź.
                W związku z tym tematem nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: czy w sytuacji kiedy dziecko doznało dużego urazu głowy i jest senne to czy powinno się pozwolić mu spać czy raczej nie dopuszczać do zaśnięcia? Kiedyś znajoma opowiadała mi że jak jej mały spadł z szafki i jechali do szpitala 60km Mały zaczął wymiotować i był bardzo senny a ona budziła go i nie pozwalała mu spać. Później zastanawiałam się czy tak być powinno czy raczej źle zrobiła?
                PS. U mojego synka po uderzeniu raczej wszystko w porządku i zachowuje się normalnie ale 2 dni płakał jak zbliżaliśmy się do tego STRASZNEGO STOLIKA.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

                  Stoliki ikei są fajne ale raczej dla dzieci starszych, są bardzo lekkie i niestety nie wiele trzeba aby go przechylić.
                  Co do tego aby dziecko nie zasnęło po upadku czy silnym uderzeniu również o tym słyszałam

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

                    "żeby nie zasnęło" pytanie DLACZEGO i może ktoś wie czy aby NA PEWNO ma nie spać. Różne opinie słyszałam ale od znajomych a lekarza o to nie pytałam więc proszę o odpowiedź.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

                      http://naobcasach.pl/forum/gdy-dziec...owe-t2624.html odnośnik co prawda do innego forum, ale ni chciałam kopiowac wypowiedzi dziewczyny która napisała w tej sprawie jako pierwsza.
                      Być moze i lekarz na tym forum opisze fachowo na Twoje pytanie.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

                        Dzięki za odpowiedź. Przeczytałam forum i zauważyłam jeden post odnośnie relacji ze szpitala. Z tego co ja pamiętam to znajoma (ta której mały spadł z szafki) opowiadała mi, że ponoć w szpitalu powiedzieli jej że mogła spokojnie dać dla syna spać. Teraz tak sobie myślę, że jak mój Synek uderzył się to była już pora o której zwykle śpi i jakbym miała przetrzymać go jeszcze 3 godziny to zwariowałabym z niepewności bo nie wiedziałaby czy płacze w związku z upadkiem czy z niewyspania.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

                          Masz rację z tym spaniem, tyle za zauważyłam, ze dzieci maja predyspozycje do uderzenia kiedy właśnie są senne i zmęczone, bynajmniej tak jest u nas, nie mówię tutaj o dużych upadkach, gdzie wymagana by była interwencja szpitala bo takiej na szczęście nie mieliśmy

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: co zrobić jak dziecko uderzy się z dużą siłą w głowe?

                            Może najpierw napiszę, dlaczego lekarze lubią, gdy pacjent po urazie czaszki nie śpi.
                            Wskaźnikiem, że mózg uległ uszkodzeniu są m. in. zmiany przytomności, świadomości pacjenta, jego zachowania. Jest oczywiste (szczególnie, gdy nie dysponujemy wiedzą, pozwalającą na ocenę innych wskaźników). że u człowieka, który śpi ze zmęczenia trudno rozpoznać śpiączkę wynikającą z urazu mózgu. Pamiętać należy jednak, że zmiany zachowania, świadomości, mogą wynikać z samego zmęczenia a nie urazu.
                            Ludzie śpiący mają mniej intensywny metabolizm i dlatego po urazach czasami usypia się pacjenta na wiele dni.

                            U dzieci sytuacja często jest bardziej skomplikowana, niż u dorosłych.
                            Z jednej strony byłoby dobrze, gdyby można było obserwować pacjenta w czasie, gdy jest aktywny i łatwiej wychwycić subtelne zmiany zachowania, a z drugiej, uraz zwykle stanowi takie przeżycie dla dziecka, że wręcz pada ze zmęczenia i ciągłe wybudzanie może utrudnić ocenę i pogorszyć sytuację.
                            Dlatego obserwujmy dziecko. Jeśli jest bardzo zmęczone pozwólmy na drzemkę a jeśli jest aktywne, nie starajmy się uśpić, Ponieważ skutki urazu mogą być widoczne po wielu godzinach, to ułatwienie w postaci obserwacji czuwającego pacjenta jest możliwe tylko ograniczony czas.
                            Jako ilustrację korzyści z takiej obserwacji przywołam pewien przypadek.
                            W szkole, do której uczęszczali moi synowie spadł z huśtawki jeden z chłopców. Jedynym dziwnym objawem było to, że ciągle ponawiał pytanie o dzień tygodnia. Tylko ten objaw był dowodem na wstrząśnienie pnia mózgu podczas upadku. Gdyby chłopiec się położył i zasnął, zapewne znacznie później trafiłby do szpitala.

                            Jeśli jeszcze jakieś aspekty należy wyjaśnić, proszę o pytania. Nie zawsze nadążam za inwencją i aktywnością uczestników Forum , ale postaram się wyczerpująco odpowiedzieć .

                            Pozdrawiam wszystkich gorąco
                            prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

                            Skomentuj

                                   
                            Working...
                            X