Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mleko

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Mleko

    Witam serdecznie,
    Moj syn skonczyl 8 miesiecy. Do tej pory karmilam go piersia (diete rozszerzylam po ukonczeniu 6 miesiaca). Chcialabym troszke sobie pomoc i karmic go naturalnie tylko w nocy (potrafi wybudzic sie na karmienie az 3 razy.

    Moje pytanie jest nastepujace:
    Jakie mleko wybrac, zeby dobrze moc polaczyc karmienie natulralne ze sztucznym?
    Ile 8 miesieczne dziecko potrzebuje mleka modyfikowanego na dzien?

    Z gory dziekuje za odpowiedz
    Pozdrawiam.
  •    
       

    #2
    Odp: Mleko

    Z mlekiem czasem lepiej wychodzi, bo można je zrobić gęstsze, więcej i dziecko najedzone budzi się rzadziej. Przynajmniej u mnie tak było.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Mleko

      Dzień dobry Panie doktorze.
      Chyba przeoczył Pan mój post
      Mogę prosić o odpowiedź na moje pytanie?

      Z gory dziękuję.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Mleko

        Dzień dobry,
        Nie przeoczyłem . Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości. Odpowiem dziś wieczorem.
        Pozdrawiam
        dr hab. n. med. Piotr Jurkowski specjalista pediatra

        Skomentuj


          #5
          Odp: Mleko

          Niestety wczoraj zabrakło mi komunikacji ze światem.
          Mleka modyfikowane obecnie nie różnią się od siebie bardzo istotnie. Metodą prób i błędów trzeba dobrać mleko, które najlepiej "współgra" z możliwościami trawiennymi, florą bakteryjną itp i spełnia inne założone kryteria (np cenowe). Nie wiemy, dlaczego niektóre niemowlęta mają po określonym mleku zaparcia a inne nie.
          Oczywiście najlepszym sposobem jest karmienie mlekiem ludzkim (własnej mamy lub z laktarium albo od innej karmiącej mamy). W Polsce jest to mało popularny sposób, ale są kraje, gdzie laktaria są częściej spotykane. Niektóre moje pacjentki, aktywne zawodowo, wychodząc do pracy zostawiają porcje ściągniętego mleka. Razem z posiłkami bezmlecznymi zapewnia do odpowiednie odżywianie przez czas nieobecności tak, że nie ma konieczności wprowadzania modyfikowanego mleka krowiego lub są to pojedyncze porcje. Warto pamiętać, że mieszanki dla niemowląt tylko próbują "dogonić: mleko ludzkie, ale nigdy nie będą produktem o takich samych właściwościach. Co roku w mleku kobiecym znajduje się wiele nowych, aktywnych i pożytecznych substancji, jakich brakuje w mieszankach. Mleko ludzkie trawione jest szybciej i efektywniej niż krowie humanizowane i dlatego często dzieci karmione piersią szybciej domagają się następnej porcji. Chęć sięgnięcia do piersi może wynikać też z pragnienia, tęsknoty, smutku, poczucia zagrożenia itp.
          Jeśli dokarmiamy dziecko mlekiem modyfikowanym, nadal stosujemy zasadę karmienia na "żądanie". Z tego powodu nie da się dokładnie określić objętości mleka na posiłek i długości przerw (chyba, że, jak podobno na niektórych oddziałach, karmimy piersią "na żadanie to znaczy co trzy godziny" ). Najczęściej jest to 150-200 ml, ale podajemy w butelce tyle, by po posiłku trochę zostało (jeśli nie wmuszamy dziecku mleka a tylko proponujemy) Jest to rozrzutny sposób i kosztowny (mleko przecież wcale nie jest tanie) ale najbardziej fizjologiczny. Dziecko, któremu podajemy pokarm trudny do strawienia, często jest senne i mało aktywne, bo dużą część energii dziecka pochłania trawienie. Przypomina to brak aktywności węża boa, który po zjedzeniu innego zwierzęcia leży czasem przez kilka dni. Rodzicom zwykle zależy na aktywności dziecka, bo to gwarantuje rozwój intelektualny i dlatego starają się, by przewód pokarmowy maluszka nie był obciążony nadmierną ilością lub rodzajem pokarmu. Jeśli odczuwamy potrzebę zwiększenia kaloryczności posiłku nie powinniśmy dodawać więcej proszku niż producent zaleca, ale dodać kaszkę lub kleik. Dodawanie większej ilości proszku może szkodzić dziecku, co nie od razu często jest widoczne. Pamiętajmy też o dopajaniu. Zachęcam do karmienia na leżąco, Ośmiomiesięczne niemowlę zwykle jest w stanie samo się "obsłużyć" nie budząc mamy. Pozwala to też na krótki odpoczynek kilkakrotnie w ciągu dnia, co jest dla całej rodziny bardzo ważne. Jeśli inne względy nie stanowią przeszkody, karmienie piersią może być wspaniałym przerywnikiem w codziennych obowiązkach, znacznie mniej kłopotliwym, niż przygotowanie butelki.
          Jestem pewien, że kierując się wiedzą i sercem wybierze Pani wariant najlepszy dla Pani synka.
          Pozdrawiam Panią serdecznie
          dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

          Skomentuj

                 
          Working...
          X