Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Sklejone wargi sromowe u dziewczynki

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Sklejone wargi sromowe u dziewczynki

    Moja córka skończyła 2 lata, dostała skierowanie do endokrynologa ponieważ ma powiększony prawy gruczoł sutkowy. Podczas wizyty okazało się że moje dziecko ma sklejone wargi sromowe, byłam bardzo tym faktem zdziwiona, że ja, jako matka tego nie zauważyłam ale zdziwił mnie i p. endokrynolog fakt, ze wcześniej pediatra tego nie zweryfikował. Dostałyśmy skierowanie do ginekologa dziecięcego na rozklejenie warg sromowych. Bardzo proszę o odpowiedź jak mniej więcej wygląda taki zabieg, czy jest bardzo inwazyjny, jakie są następstwa takiego zabiegu dla dziecka.

    #2
    Odp: Sklejone wargi sromowe u dziewczynki

    Sklejenie warg sromowych mniejszych zdarza się w różnym wieku, nawet u dziesięcio- czy dwunastoletnich dziewczynek. Obecnie jest to często efekt korzystania z pampersów. Bywa wykryty późno, bo z przyczyn pozamedycznych badanie narządów płciowych dziewczynki jest traktowane w Polsce podejrzliwie przez wielu rodziców a przede wszystkim przez media. Zniechęca to zdecydowanie do wykonywania badania zgodnie z zasadami sztuki.
    Nierzadko można się spotkać z tym, że rodzice w ogóle nie chcą zdejmować ubranka dziecku, tylko trochę je unoszą. Wystarcza im diagnoza postawiona bardzo nieprecyzyjnie ale bez kłopotliwych czynności powodujących płacz dziecka i są zadowoleni z zaniechania dokładnego badania. U starszych dzieci niektórzy rodzice uważają dokładne badanie wręcz za niestosowne.
    Są podstawowe dwa sposoby radzenia sobie ze zrostem warg sromowych:
    smarowanie maścią zawierającą estrogeny (nabłonek pokrywający wargi sromowe mniejsze jest hormonozależny), lub drobny zabieg polegający najczęściej na rozerwaniu zrostu (po rozerwaniu są mniejsze szanse na powstanie blizny niż po rozcięciu). Robi się to zwykle w znieczuleniu miejscowym. Niestety istnieje tendencja do odnawiania się zrostu.
    Pozdrawiam
    dr hab. med. Piotr Jurkowski specjalista pediatra

    Skomentuj


      #3
      Odp: Sklejone wargi sromowe u dziewczynki

      Ja też słyszałam, że używanie np. "sudokremów" czyli kremów ściągających, wysuszających powodują sklejanie warg sromowych, lepiej w pielęgnacji pupy dziewczynek używać kremów czy maści tłustych np. linomag.

      Skomentuj

             
      Working...
      X