Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pyszne i sprawdzone ciasta :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #46
    Odp: Proste ciasta

    babka
    Składniki:

    5 jajek
    1 szklanka mąki pszennej
    ½ szklanki mąki ziemniaczanej
    200 g masła
    ¾ szklanki cukru
    1½ łyżeczki proszku do pieczenia
    1 łyżeczka esencji cytrynowej lub pomarańczowej
    100 g rodzynek + 1 łyżka mąki pszennej
    1 łyżka kakao



    dodatkowo na polewę:

    2 tabliczki czekolady mlecznej (2x 100 g)
    4 łyżki mleka



    Wykonanie babki:

    Rodzynki płuczemy na sitku wrzątkiem, odsączamy z wody i odstawiamy do osuszenia. Całe jajka ubijajmy z cukrem na puszystą masę. Cały czas ubijając dodajemy mąkę pszenną wymieszaną z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Następnie dodajemy rozpuszczone i przestudzone masło i esencję. Ciasto wylewamy do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą formy, zostawiając 2 - 3 łyżki, do którego dodajemy kakao. Dokładnie wymieszane wylewamy na wierzch białego ciasta. Rodzynki obtaczamy w mące pszennej (1 -2 łyżki) i posypujemy wierzch ciasta. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170°C przez ok. 40 minut na złoty kolor. Po wyjęciu z formy i całkowitym przestudzeniu powierzchnię babki pokrywamy polewą czekoladową.

    Wykonanie polewy czekoladowej:

    Tabliczki czekolady łamiemy na małe kawałki i dajemy do naczynia z mlekiem, umieszczamy w drugim większym naczyniu z wrzątkiem i stale mieszając trzymamy w kąpieli wodnej do chwili rozpuszczenia się czekolady (naczynie z wodą ewentualnie podgrzewamy). Wyjmujemy naczynie z kąpieli wodnej i dalej mieszamy do lekkiego przestudzenia się polewy.

    Skomentuj

    •    
         

      #47
      Odp: Proste ciasta

      Beza de lux - składniki:

      Biszkopt:
      120 g mąki
      łyżeczka proszku do pieczenia
      3 jajka
      6 żółtek
      100 g cukru
      4 łyżeczki cukru waniliowego
      6 kulek lodów cytrynowych (albo innych ulubionych)
      skórka obrana z cytryny do dekoracji
      Beza:
      6 białek
      łyżeczka soku z cytryny
      170 g cukru

      Beza de lux - sposób przygotowania: Dużą blaszkę (ok. 25 x 35 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Nagrzewamy piekarnik do temp. 160°C. Przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Jajka i żółtka miksujemy z cukrem i cukrem waniliowym na białą, bardzo puszystą masę. Delikatnie wsypujemy mąkę. Wlewamy masę do blachy i pieczemy 15 minut. Przed wyjęciem ciasta wbijamy w nie patyczek i sprawdzamy, czy jest suchy. Studzimy ciasto i wycinamy z niego szklanką 6 kółek. Na każde kółko nakładamy kulkę lodów i wstawiamy do zamrażalnika na co najmniej godzinę. Rozgrzewamy grill piekarnika do maksymalnej temperatury. Ubijamy białka w misce wysmarowanej sokiem z cytryny. Kiedy białka będą gęste, dodajemy po łyżeczce cukier. Masa bezowa ma być sztywna i błyszcząca. Wyjmujemy krążki ciasta z lodami z zamrażarki, układamy na blasze wyłożonej pergaminem. Dokładnie pokrywamy ciasto i lody bezą. Wsuwamy blachę na 2 minuty do piekarnika (20 cm poniżej górnej grzałki). Podajemy natychmiast po wyjęciu z piekarnika.

      Skomentuj


        #48
        Odp: Proste ciasta

        jogurtowy zapp
        Składniki:
        Ciasto ucierane:

        125g masła
        100g cukru
        2 łyżeczki cukru waniliowego
        2 jajka
        100g mąki pszennej
        30g mąki lub skrobi ziemniaczanej
        1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
        1 łyżka mleka

        Dodatkowo:

        1 galaretka koloru czerwonego
        1 galaretka koloru zielonego
        1 galaretka koloru żółtego
        500g jogurtu naturalnego
        400g słodkiej śmietany 30- 36%

        Sposób przygotowania:

        Przygotować ciasto ucierane. Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Dalej ubijając dodać po jednym jajku. Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i razem z mlekiem dodać w dwóch/ trzech porcjach do ciasta. (Dodając mąki z mlekiem należy miksować krótko, tylko do połączenia się składników. Miksować na najniższych obrotach). Ciasto przełożyć do tortownicy (o średnicy 26cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 20min. w temperaturze 180°C, do suchego patyczka. Ciasto pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
        Każdą galaretkę rozpuścić osobno w 300ml wrzącej wody. Ostudzić.
        Jogurt podzielić na 3 części i każdą część dodać do ostudzonych galaretek. Dokładnie wymieszać trzepaczką.
        Gdy galaretki zaczną tężeć, ubić śmietanę na sztywno. Ubitą śmietanę podzielić na 3 części i wmieszać delikatnie do galaretek.
        Ciasto ułożyć na paterze. Założyć obręcz to tortu. Galaretki powinny mieć konsystencję delikatnie tężejącą. (Jeśli są płynne, poczekać chwilę).
        Galaretki nalewać na przemian na środek ciasta. (Ja robię to zawsze w 3 porcjach np. 1/3 koloru zielonego, 1/3 czerwonego, 1/3 żółtego i ponownie 1/3 zielonego itd.).
        Ciasto wstawić do lodówki na co najmniej 3 godz, aż masa dobrze stężeje.

        Skomentuj


          #49
          Odp: Proste ciasta

          BLOK KAKAOWY Z HERBATNIKAMI - pycha

          Składniki:
          400 g mleka w proszku
          kostka margaryny
          pół szklanki wody
          1,5 szklanki cukru
          6 łyżek kakao
          herbatniki maślane (ok. 8 małych paczek)
          Przygotowanie: Rozpuścić margarynę, dodać wodę i cukier.

          Gdy cukier się rozpuści - dodać kakao
          Odstawić do wystygnięcia.

          Dodawać stopniowo mleko w proszku, mieszać do uzyskania gładkiej masy.

          Dodać pokruszone herbatniki.
          Brdziej wymagający mogą dodać także bakalie.

          Formę wyłożyć folią aluminiową, nałożyć masę.
          Wstawić do lodówki do zastygnięcia.

          Skomentuj


            #50
            Odp: Proste ciasta

            Sernik chałwowy (bez pieczenia)
            Składniki na spód:

            150 g ciastek typu Oreo Lub Neo z nadzieniem czekoladowym
            30 g masła

            Ciastka i masło zmiksować/pokruszyć w malakserze do otrzymania masy ciasteczkowej o konsystencji mokrego piasku.

            Formę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód formy wysypać masę ciasteczkową, wyrównać np. dnem kubka lub grzbietem łyżki, schłodzić przez 30 minut w lodówce.

            Składniki na masę serową:

            500 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego trzykrotnie, schłodzonego
            300 ml śmietany kremówki 36%
            3 chałwy sezamowe o smaku waniliowym (65 g każda)
            50 ml likieru czekoladowego
            3 - 5 łyżek cukru pudru, przesianego (do smaku)
            16 g żelatyny w proszku (4 łyżeczki) lub 4 listki żelatyny
            60 ml wody

            Dodatkowo:

            kilka kostek roztopionej białej czekolady

            Wieczór wcześniej kremówkę podgrzać w garnuszku (nie doprowadzamy do wrzenia). Zdjąć z palnika, dodać posiekaną chałwę, wymieszać do jej rozpuszczenia. Przetrzeć przez sitko, by nie było grudek. Przykryć folią spożywczą, wystudzić, następnie schłodzić w lodówce przez minimum 12 godzin.

            Żelatynę zalać wodą, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika, pozostawić do przestudzenia.

            Zimną mieszankę chałwową wyjąć z lodówki, ubić do momentu powstania kremu (końcówkami miksera do ubijania białek).

            W misie miksera umieścić twaróg, likier czekoladowy, cukier i zmiksować do otrzymania gładkiej masy. Dodać ubity krem chałwowy i dokładnie wymieszać. Na sam koniec dodać przestudzoną żelatynę (wcześniej rozrobioną z 2 łyżkami masy serowej), dokładnie zmiksować.

            Masę serową przelać na schłodzony spód ciasteczkowy. Odłożyć do lodówki do całkowitego stężenia.

            Przed podaniem ozdobić paseczkami białej czekolady wyciśniętej z rękawa cukierniczego z odciętą końcówką.

            Skomentuj


              #51
              Odp: Proste ciasta

              Ciasto jak 3 BIT
              składniki:

              6 - 7 paczek herbatników petit beurre (opakowanie 100 g)
              1,5 puszki dulce de leche (kajmak z puszki, w UK znany jako 'caramel' lub 'dulce de leche'), około 600 g
              3 szklanki mleka
              3/4 szklanki cukru z prawdziwą wanilią*
              125 g masła
              4 łyżki mąki pszennej
              5 łyżek mąki ziemniaczanej
              4 jajka
              600 ml śmietany kremówki 36 % + 1 łyżka cukru pudru
              100 g gorzkiej czekolady, otartej na tarce, do oprószenia

              Formę o wymiarach 25 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia (nie jest to konieczne, ale może pomóc przy krojeniu i wyciąganiu ciasta z blachy).

              Na dno formy wyłożyć pojedynczą warstwę herbatników. Kajmak podgrzać w garnuszku na małym ogniu, cały czas mieszając. Wyłożyć na herbatniki, wyrównać, przykryć kolejną warstwą herbatników.

              Przygotować budyń:********

              Zagotować 2 szklanki mleka z cukrem i masłem. Pozostałą szklankę zmiksować z jajkami i mąką, po czym wlać do gorącego mleka. Gotować 1 - 2 minuty, energicznie mieszając, by pozbyć się ewentualnych grudek.

              Jeszcze gorący budyń wylać na herbatniki, wyrównać, przykryć kolejną warstwą herbatników.

              W tym momencie najlepiej całą formę owinąć szczelnie folią spożywczą, schłodzić i włożyć do lodówki na całą noc, a nawet dłużej. Herbatniki muszą zmięknąć.

              Po tym czasie formę wyjąć z lodówki, odwinąć z folii. Śmietanę kremówkę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając łyżkę cukru pudru. Wyłożyć na ciasto. Na wierzch zetrzeć czekoladę. Można kroić i podawać od razu.

              Ciasto przechowywać w lodówce.

              Smacznego :-).

              * zamiast można użyć cukru wymieszanego z cukrem wanilinowym (16 g)

              ******** budyń z przepisu jest naprawdę mocno budyniowy i taki mi smakuje (z przepisu na karpatkę, która znajduje się na blogu); jeśli preferujesz krem maślany, nie dodawaj do mleka masła, ale powstały budyń, po ostudzeniu utrzyj z masłem w temperaturze pokojowej, powstały krem będzie miał konsystencję bardziej kremową niż budyniową

              Skomentuj


                #52
                Odp: Proste ciasta

                ja ostatnio jestem na etapie Muffinek, proste szybkie i zawsze możemy wykorzystać owoce takie jakie mamy pod ręką

                Skomentuj

                •    
                     

                  #53
                  Odp: Proste ciasta

                  mmmmm... też uwielbiam muffinki i piec i jeść. Dodatkowym atutem jest ich strona wizualna. Bardzo lubię piec je w kolorowych papilotkach. Super się wtedy prezentują i smakują

                  Skomentuj


                    #54
                    Odp: Proste ciasta

                    Muffinki też lubię robić nawet jak wiem że ktoś przyjdzie można je na szybko zrobić bo robi się szybko mam już swoje sprawdzone przepisy bo co niektóre to takie suche były Więc trzymam się już tych sprawdzonych przepisów

                    Skomentuj


                      #55
                      Odp: Proste ciasta

                      Napisane przez Lara5 Pokaż wiadomość
                      Muffinki też lubię robić nawet jak wiem że ktoś przyjdzie można je na szybko zrobić bo robi się szybko mam już swoje sprawdzone przepisy bo co niektóre to takie suche były Więc trzymam się już tych sprawdzonych przepisów
                      Lara podziel się przepisem na jakieś szybkie, proste i nie do pospucia muffinki i robisz w tych formach silikonowych?

                      Skomentuj

                      •    
                           

                        #56
                        Odp: Proste ciasta

                        A ja nigdy nic nie upiekłam w życiu
                        A nie...liczy się ciasto i chleb z wypiekacza? ha ha ha

                        Skomentuj


                          #57
                          Odp: Proste ciasta

                          Beatris podaję ci przepis na moje ulubione bo nie takie suche a właśnie takie fajne wilgotne
                          Muffiny pomarańczowe
                          125 g masła
                          1 pomarańcza
                          3 jajka
                          200 g cukru
                          190 g mąki
                          2 łyżeczki proszku do piecz
                          100 ml mleka
                          Masło rozpuścić ,ostudzić Z pomarańczy zetrzeć skórkę Wycisnąć sok Jajka utrzeć z cukrem Dodać mleko,sok masło Mąkę wymięszać z proszkiem i dodać do mokrych składników Piec 15 -20 min

                          Skomentuj


                            #58
                            Odp: Proste ciasta

                            Ja raz zrobiłam zdrowe ciasto marchewkowe i musiałam je sama sobie zjeść, bo nikt się nie chciał na to jakoś rzucić...no i już nie robię

                            Skomentuj


                              #59
                              Odp: Proste ciasta

                              ciasto marchewkowe robiłam i muffinki marchewkowe też

                              Skomentuj


                                #60
                                Odp: Proste ciasta

                                Napisane przez ladybzyk Pokaż wiadomość
                                Ja raz zrobiłam zdrowe ciasto marchewkowe i musiałam je sama sobie zjeść, bo nikt się nie chciał na to jakoś rzucić...no i już nie robię
                                Serio? U mnie wszystkim smakuje. Na początku nie wiedzieli w sumie co tam jest, ale teraz jedzą z pełną świadomością, że to ciasto marchewkowe.

                                Skomentuj

                                       
                                Working...
                                X