Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bilans Dwulatka

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Bilans Dwulatka

    Za dwa miesiące moja córeczka jest umówiona do pediatry na tzw "bilans dwulatka", stąd moje pytanie do mam które mają te badania już za sobą, jak to w praktyce wygląda? Słyszałam że wielu pediatrów wykonuje ten bilans mało rzetelnie, ważą, mierzą i spławiają, często w wypis z badania wpisując niesprawdzone informacje, np że słuch, wzrok w porządku, choć w praktyce nie był przebadany. Jakie zatem badania powinien lekarz wykonać na bilansie?
    Jak to u was wyglądało?
    Poza tym w naszej przychodni w ramach bilansu może się odbyć wizyta u psychologa dziecięcego, tyle że jest ona nie obowiązkowa. I tu proszę o Wasze rady - warto odbyć taką wizytę z dwulatkiem???


  •    
       

    #2
    LULLABY moja córeczka 2 latka skończyła 18 lutego a bilans miała w maju,bo poprostu w przychodni zapomnieli o niej Ważyła wtedy 15 kg i miala 90cm wzrostu.Lekarz wypytal tylko o alergię i rehabilitację która miala wcześniej,zapytal o zęby czy ma wszystkie i czy nie ma próchnicy i tyle nawet pielęgniarka niewpisala tego do książeczki zdrowia.A o wizycie u psychologa nawet nie słyszalam


    Skomentuj


      #3
      Bilans moze się odbyc do 3 miesiecy po ukonczeniu 2 roku życia. My mamy w pazdzierniku, juz wiem ze dostaniemy skierowanie na podstawowe badania krwi i moczu, ze bedziemy pytani no o to czy maly potrafi łaczyc wyrazy, sam sie bawic itp.
      Co do wizyty u psychologa - ja bym poszła, zawsze moza dowiedziec sie czegos ciekawego o wlasnym maluchu i pogadac z fachowcem.

      Skomentuj


        #4
        U nas na bilansie pani sprawdzała słuch,wzrok,wagę i wzrost...tylko tyle :/

        Skomentuj


          #5
          A podobno lekarz powinien jeszcze sprawdzić stan uzębienia, ogólną postawę, kręgosłup, czy dziecko prawidłowo stawia nogi przy chodzeniu, czy jego sylwetka prawidłowo się rozwija itp. Ponadto bilans zawiera szczegółowy wywiad z rodzicem na temat dwulatka. Znalazłam w necie że pediatrzy pytają ile dziecko zna wyrazów, czy składa zdania dwuwyrazowe, czy przejawia jakąś samodzielność, samo się myje, rozbiera, czy korzysta z nocnika, potrafi samo wejść po schodach etc
          Z kolei rozmowa z psychologiem pomoże ustalić, czy dziecko nie przejawia jakiś lęków, czy rozwija się jego wyobraźnia, czy rozróżnia kolory, a nawet czy jest kreatywne. Dodatkowo psycholog oceni rozwój emocjonalny, a także poziom inteligencji malucha (podawane w skali wiekowej). Przyznam że coraz bardziej skłaniam się ku temu badaniu.


          Skomentuj


            #6
            Dobrze wiedzieć. Co prawda nas to czeka dopiero za min pół roku, ale fajnie być zorientowanym w ilości i jakości badań.
            Będę śledziła watek a w marcu do niego powrócę
            Julek: 10/3/2008

            Skomentuj


              #7
              Miło by było jakby więcej mam się wypowiedziało, wtedy mamy które dopiero mają to badanie przed sobą, wiedziałyby o co ew się upomnieć, czy dopytać.
              Ja napiszę jak poszło u nas. Przed chwilą zadzwoniła pani z przychodni i przełożyła nasz bilans już na 8 października, a więc praktycznie moja córa nawet nie będzie miała tych 2 lat skończonych, haha. Mamy mieć przy sobie całą dokumentację zdrowia Viktorii, wszelkie wypisy od lekarzy specjalistów u jakich dotąd była itp. Zatem badanie obejmuje prześledzenie karty i historii zdrowia dziecka.


              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                U nas bilans był już dawno...
                ale oprócz podstawowych badań czyli waga wzrost pani doktor sprawdzała stan zębów, kazała chodzić po lini, miałą taką książeczkę ze zwierzetami i pytała np. co to za zwierze jak robi i jakiego jest koloru, kazała powtarzać krótkie wyrazy, pytała o jadłospis, witaminy, było badanie wzroku na tablicy pani pokazywała jakieś obrazki, a i my dostaliśmy skierowanie na badanie moczu i krwi. i tyle


                JULA

                MAJA

                OLGA

                Skomentuj


                  #9
                  My bilans mamy miec w styczniu ale jestem przerazona troche i przeczulona mojej siostry synek(5lat)na bilansie lekarz mowil ze jest wszystko super do 2lat kilka razy byl u ortopedy i dopiero teraz wyszlo przy okazji komsji przyznajacej zasilki(ma padaczke)ze ma bardzo duza wade kregoslupa skolioza wrodzona czy cos w tym stylu i zaden konowal tego nie zauwazyl a im szybciej wykryte tym lepiej a teraz nie wiadomo na ile rehabilitacja pomoze.








                  Skomentuj


                    #10
                    Odnioslam wrażenie że te badania lekarze robią tak pobieżnie,najlepiej byłoby spisać sobie pytania na kartce i po kolei zadawać lekarzowi.
                    Moja Marlenka ze względu że była rehabilitowana miała badanie u psychologa.Pani psycholog, zresztą bardzo miła, mająca podejście do dzieci najpierw przeprowadziła wywiad ze mną a potem badała małą tzn.córeczka się bawila różnymi zabawkami a ona obserwowala.U nas badanie wypadlo pomyślnie.


                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Bilans Dwulatka

                      My juz po bilansie. Procz mnostwa pytan do mnie, lekarka miala je tez od malego - pytala gdzi ejest nosek, ucho, gdzie sa jego buciki itp. Sprawdzala czy pewnie chodzi i biega - to akurat pokazal jeszcze w poczekalni Sprawdzila czy dobrze stawia nozki, czy ma wszystkie zabki.Powiedzial kilka slow a balam sie ze bedzie milczal, pytala czy sam umie jesc, czy siada na nocnik, czy laczy slowa. Potem osluchala, sprawdzila jaderka, zwazyla i zmierzyla - sprawdzila siatki centylowe i w sumie to wszystko. Ja jestem zadowolona.

                      Skomentuj

                             
                      Working...
                      X