Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

termometr..

Collapse
X
 
 • Filter
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  termometr..

  Zasady prawidłowego pomiaru temperatury:

  * Temperaturę należy mierzyć zawsze o tej samej porze dnia, w ten sam sposób i tym samym termometrem.
  Pomiar innym termometrem i w inny sposób może dać różnicę we wskazaniach nawet kilku dziesiętnych części stopnia (" kilku kresek").
  * Najpewniejszy wynik daje pomiar wykonany rano do godz. 7.30, przed wstaniem z łóżka.
  * Przed pomiarem wieczornym należy odpocząć ok 20 min.
  * Im lepiej przylega ciało do tej części termometru, która "mierzy" (w termometrze szklanym jest to zbiornik z rtęcią, w elektronicznym metalowa sonda), tym dokładniejszy i krótszy jest pomiar.

  Sposoby pomiaru i czas ich trwania:

  * pod pachą - czas pomiaru 5-7 min.
  Umieścić zbiornik lub sondę termometru w "dołku pachowym", przycisnąć ramieniem, aby dobrze przylegał do ciała i aby nie miało do niego dostępu powietrze o temperaturze pokojowej.
  * w ustach - czas pomiaru 2-3 min.
  Przed pomiarem (ca 20 min.) nie wolno przyjmować gorących i zimnych potraw i napojów. Na wysokość temperatury może mieć wpływ szybkie oddychanie, palenie papierosów, a nawet płukanie wodą ust po myciu zębów.
  Termometr należy umieścić głęboko pod językiem, po prawej lub lewej stronie, jak najbliżej "kieszonek żarowych", przycisnąć go językiem i trzymać nieruchomo, oddychając przed nos.
  * w odbycie - czas pomiaru 2-3 min.
  Pomiar uznawany jest za najdokładniejszy, temperatura jest ok 0,5 stopnia C wyższa od zmierzonej pod pachą.
  Położyć się na boku, lekko podkurczyć nogi i delikatnie wprowadzić pokrytą kremem końcówkę termometru na głębokość 1- 1,5 cm poza zwieracz i utrzymywać w tej pozycji nieruchomo.
  Aby zmierzyć temperaturę u niemowlaka, należy położyć go na stosunkowo twardej powierzchni, jedną ręką podnieść nóżki dziecka prawie do 90 stopni, przytrzymując je w tej pozycji w czasie pomiaru, drugą ręką , wprowadzić na głębokość 0,6 cm pokrytą kremem końcówkę termometru.
  * w pochwie- czas pomiaru 2-3 min.
  Pomiar przeprowadza kobieta w pozycji leżącej, wprowadzając umyty termometr głęboko do pochwy, podtrzymując go podczas pomiaru.
  * w uchu/ na skroni.
  Do pomiaru służą termometry elektroniczne, które mierzą ciepło (promieniowanie podczerwone) emitowane przez błonę bębenkową lub przez krew płynącą w żyle skroniowej.
  * na skórze.
  Jest to szybki i prosty pomiar temperatury zewnętrznej, dokonywany termometrami matrycowymi lub paskowymi, w których wykorzystano substancje zmieniające kolor pod wpływem ciepła (ciekłe kryształy). Termometr należy przykładać do czystej i suchej skóry.

  ( treść pochodzi z ulotki mieszczącej się w opakowaniu przy zakupie termometru)


  Uznałam, że te informacje są dość ważne i stąd zamieszczone tutaj.
  Pozdrawiam
  - Chagrine , mama pięcioletniego Łobuziaka ;-)
       
Working...
X