Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ważne informacje dla rodziców

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Ważne informacje dla rodziców

    W tym wątku będzie można zamieszczać przydatne informacje dotyczące miejsc w żłobkach,przedszkolach i szkołach.

    Na początek dobra informacja dla rodziców 3 i 4 latków.W jednym z numerów Gazety Prawnej(Nr 140) natrafiłam na artykuł dotyczący obowiązku przyjmowania dzieci w wieku 3 i 4 lat do państwowych przedszkoli.
    Wychowanie przedszkolne jest bowiem zadaniem własnym gmin,na które samorząd powinien a nawet musi znaleźć pieniądze.Wynika to z art.79 ustawy o systemie oświaty.Rodzice mają więc prawo domagać się przyjęcia dziecka w trybie administracyjnym i sądowym.Można także dochodzić swoich praw równocześnie na te dwa sposoby.Jeśli zatem przedszkole odmówiło Państwu przyjęcia dziecka do przedszkola powinni Państwo złożyć pisemny wniosek o jego przyjęcie,powołując się na obowiązek ustawowy.Wniosek taki trzeba złożyć jednoczenie i we właściwym przedszkolu i w urzędzie gminy. Na odpowiedź należy czekać do 30 dni.Jeżeli ani przedszkole ani gmina nie dadzą do tego czasu odpowiedzi,należy złożyć zażalenie na podstawie art.37 kpa.
    Jeżeli przedszkole lub urząd gminy nadal odmawia przyjęcia dziecka,rodzice mają dwie możliwości odwołania.Pierwsza to wniesienie odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego lub innego wskazanego w odpowiedzi na wniosek organu.W tym samym czasie trzeba też złożyć pozew do sądu z wnioskiem o nakazanie przyjęcia do wskazanego przedszkola.W obu przypadkach uzasadnienie będzie takie samo-zapewnienie miejsc w przedszkolu jest obowiązkiem ustawowym gmin.

    #2
    Odp: Ważne informacje dla rodziców

    Szczegółowa inf. Nareszcie proces postępowania od A do Z. Obym tylko ja za rok nie musiała z tych rad korfzystać

    Skomentuj


      #3
      Odp: Ważne informacje dla rodziców

      Ja na szczęście jeszcze do czerwca 2012 mogę przebywać na urlopie wychowawczym.Może do tego czasu powstanie więcej przedszkoli?

      Skomentuj

             
      Working...
      X