Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Brzydkie wyrazy

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • owieczka9317
    replied
    Odp: Brzydkie wyrazy

    Dzień dobry

    nasze pociechy, szczególnie te małe, niejednokrotnie używają nieodpowiednich słów. Czasami nie rozumieją ich znaczenia, coś usłyszą i powtarzają. Innym razem, bardzo dobrze wiedzą co oznaczają dane słowa i w ten sposób próbują zwrócić na siebie uwagę. Rodzice i otoczenie niejednokrotnie na przekleństwa wypowiadane przez dziecko reaguje śmiechem, niekiedy klaskaniem, zabranianiem, że tak nie wolno. Dziecko może odebrać to jako aprobatę zachowania lub zauważa, że to działa na zwrócenie na siebie uwagi. Nasza pociecha specjalnie będzie wypowiadać nieodpowiednie słowa, tylko po to by sprawdzić naszą zachowanie i reakcję.
    Ważną zasadą jest nie używanie przy dziecku słów, których nie chcemy usłyszeć z jego ust. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, powtarzają po nas nie tylko czynności, ale też i słowa.
    Po drugie, gdy dziecko przeklina, nie reagujemy. Nie należy wzmacniać złego zachowania swoją uwagą i skupieniem na działaniu dziecka. Powie brzydkie słowo raz, drugi, trzeci, a potem dojdzie do wniosku, że nie opłaca się go używać, bo nikt nie reaguje, nikt nie zwraca na mnie uwagi, to po co mam tak mówić.
    Ze starszym dzieckiem możemy porozmawiać na temat używania nieodpowiednich słów. Zwróćmy uwagę na fakt, że jest to mało kulturalne i nie na miejscu. Jeżeli rodzic nie przeklina, to proszę odnieść się do sytuacji ze swojego życia i przypomnieć dziecku, że Ty jako matka w takich sytuacjach wyrażasz swoje emocje innymi słowami. Ponadto takie słowa są obraźliwe i dla kogoś mogą być przykre. Ponadto warto zapytać wprost o definicję wypowiadanego słowa, jeżeli nie wie co oznacza, zwróćmy uwagę co jest powodem jego używania.
    Jeżeli rozmowy lub ignorowanie zachowania nie pomogą, można zastosować system kar. Dla przykładu, jeżeli dziecko lubi grać na komputerze i ma wyznaczoną np. godzinę w ciągu dnia, to niech każde przekleństwo będzie – 10 minut tego czasu lub + 10 minut do nauki. Dajmy dziecku wybór, to ono zadecyduje czy mu się to opłaca czy nie. Należy być konsekwentnym w przestrzeganiu zasad i nie robić wątków. Jeżeli ograniczenia nie pomagają, należy je zaostrzyć w zależności od tego co dziecko lubi itp.

    Leave a comment:


  • demira
    replied
    Ja ignoruje brzydkie slowa. Po pewnym czasie zapominaja, ale to faktycznie nieprzyjemnie jak dziecko ich uzyje w towarzystwie..

    D

    Leave a comment:


  • bombka
    replied
    I co macie jakieś pomysły? Bo tylko samo zabronienie, to pewnie nic nie da.

    Leave a comment:


  • bombka
    started a topic Brzydkie wyrazy

    Brzydkie wyrazy

    Jak nauczyć dziecko, że pewne słowa są brzydkie i nie powinno się ich mówić w towarzystwie innych osób? Czasem (a może nawet i często...) jest tak, że jak coś jest zakazane, to właśnie najbardziej ciekawi. Nie wiem jak dobrze wybrnąć z tematu "brzydkich wyrazów", jednocześnie nic nie zakazując, by nie było odwrotnego skutku???
       
Working...
X