Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

neologizmy dziecięce

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    neologizmy dziecięce

    Witam, jestem studentką IV roku filologii polskiej. Piszę pracę zaliczeniową dotyczącą tworzenia nowych wyrazów przez dzieci (tzw.neologizmów).
    Prosiłabym o wpisanie:
    1.nowego wyrazu stworzonego przez dziecko oraz czynności lub rzeczy jaką określa ten wyraz;
    2. imienia i wieku dziecka (w chwili stworzenia wyrazu);
    3. kontekstu sytuacyjnego;
    4. (jeśli Państwo pamiętają) zdania lub rozmowy,w której wyraz został użyty.
    Szczególnie, proszę o wyrazy tworzone ze skojarzeń, np. stetoskop-->badanki (od słowa: badać).

    Dziękuję za pomoc
    ania_filologiapolska
  •    
       

    #2
    Odp: neologizmy dziecięce

    Kajtek jak miał lat 3,5 obiecał mi, że "jak będzie bogaty to kupi mi dużo kremów i jeszcze ZAPACHNIAŁEK" (perfum?)

    Skomentuj


      #3
      Odp: neologizmy dziecięce

      Moja Julia nie tworzy takich wyrazów. Jak coś przekręca to najwyżej szyk
      wyrazu. Czasami obcinała lub zamieniała pierwszą literę. Np jak zaczynała
      mówić (czyli jak miała 1,5 roku) to mówiła Ado. Potem jak miała tak 2 latka to
      pies zaczął nazywać się Hado. Dopiero jakiś tydzień temu nazwała go tak jak
      należy czyli Fado.
      Tak samo mucha to była fucha a keczup to w sumie do tej pory cieput.
      Ale takich typowo jej wyrazów to nie tworzy.


      Skomentuj


        #4
        Odp: neologizmy dziecięce

        U mojego dziecka też jakoś neologizmów nie zauważyłam zdarzają się natomiast błędne odmiany wyrazów i np jest mechetu (mchu) gołąba (gołębia) orzeła (orła) itp

        Skomentuj


          #5
          Odp: neologizmy dziecięce

          poza typowimy dla dzieci odmianami typu "pany" zamiast panowie lub "ją" zamiast jedzą u nas któlują wyrazy dżwiękonaśladowcze: "tuk tuk" młotek, "bzy bzy" pszczła, "kwa kwa" kaczka... Krzyś ma 2,5 roku

          Skomentuj

                 
          Working...
          X