Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

    Witam, wszystkich.
    Mam problem z moimi dziećmi. Okropnie bałaganią. Rozrzucają po całym mieszkaniu nie tylko swoje zabawki, ale także wyciągają wszystko z szaf, wywalają ziemię z kwiatków, a wszystko w naprawdę dramatycznej oprawie. Wystarczy że siądę na 10 minut do komputera, a dom zmienia się w pobojowisko. Córka ma prawie 4 lata, a syn 20 miesięcy. Do tej pory nie sprawiały problemów, wszystko się zaczęło, gdy syn zaczął brać aktywny udział w zabawach. Ja zwyczajnie nie mam czasu usiąść i napić się spokojnie herbaty, bo ciągle coś zbieram i sprzątam. Ostatnio wysypały mi na całą łazienkę dopiero co otworzony proszek do prania, który stał dość wysoko, ale córka wspięła się do niego. 6 kilo proszku na podłodze,w wannie,w sedesie, ręce mi opadły , a następnego dnia kwiatek z doniczką w pościeli w sypialni i oczywiście wszędzie ziemia. Nie wiem jak podejść do moich dzieci, jeśli są osobno to są grzeczne, ale razem stanowią mieszankę wybuchową. Córka ciągle wykręca się od sprzątania, a to boli ją nóżka, a to jest zmęczona, nie działają na nią żadne kary i zakazy.
    Proszę o rady, może miałyście podobne problemy.



  •    
       

    #2
    Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

    czytałam Twój post z uśmiechem na twarzy, wyobrażając sobie jak wygląda Twój dom po zabawach dzieci
    Z drugiej strony współczuję.... bo ja mam jedno i jak nie sprzątnę po nim na bieżąco to nie ma gdzie nogi postawić i też zaczęło mnie to denerwować.
    Od kilki dni wprowadziłam zasady, że nie ma rozrzucania zabawek po całym domu, ma się bawić u siebie w pokoju, powoli ale już pewien ład następuje.
    Mój syn też często wymiguje się od sprzątania, a wyobrażam sobie jak to musi robić 4-latka Ja to zawsze z synem sprzątam i mówię, żeby mi pomógł i o dziwo lepiej działa takie stwierdzenie, niż jak mówię, że ja mu pomogę wtedy przecząco kręci głową.
    Ziemia z kwiatków też lądowała na podłodze, ale udało mi się wytłumaczyć, że jak tak będzie robił to kwiatki będą chore, będą płakać itp.itd - może u Ciebie takie argumenty też poskutkują.
    Co do wyrzucania wszystkiego z szaf to tego problemu nie mam. W kuchni zagospodarowałam mu jedną szufladę z drewnianymi i plastykowymi łyżkami i tam może urzędować.
    Musisz chyba wytłumaczyć córce, że jej zachowanie nie jest właściwe, że jako starsza siostra powinna dawać przykład braciszkowi bo to właśnie ona jest wzorcem dla synka (dziewczynki lubią być ważne i potrzebne, może pomoże).
    A może córci się nudzi?? Może nie chce się już bawić z "maluchem", może potrzebuje już jakiegoś bardziej absorbującego zajęcia ?? Typu malowanie farbami, układanie puzzli, lepienie z plasteliny, kolorowanie kolorowanek.
    Jakieś zabawy edukacyjne: liczenie, pisanie.
    Nie wiem jak wygląda aktywność w takie zajęcia Twojej córci.
    No i chyba już ostatnia rada... cierpliwość.
    Julek: 10/3/2008

    Skomentuj


      #3
      Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

      Uuuuu..nie zazdroszczę. Moje Szkraby też od kilku tyg sa na tym etapie. Wszystko z szaf na podłogę itp itd. Ja mam kilka sposobów na nie:
      1. wszystkie szafki zabezpieczne specjalnymi mechanizmami, szuflady też
      2. do łazienki mają zakaz samodzielnego wstępu...choć wczoraj były ze mna podczas rozwieszania prania i tez o mało co jej nie poznałam
      3. kiedy wyraźnie widzę, że się nudzą i zaczynają kombinować, toi wtedy szukam im ciekawego zajecia- obecnie wystarcza wyciagnięcie 2 garnków i 2 łyżek- sopokój na pół godz
      4. ze sprzątania robimy zabawę. dzieci mają specjalny materiałowy zapinany kosz na zabawki. Przed kąpielą wołam "Mama sprząta", "Mama wrzuca zabawki" i różne śmieszne inscenizację do tego wymyślam. Tak im się podoba, że od razu zaczynają mnie naśladować...choć często stwierdzają, że wyciaganie zabawek jest też interesujące i się zaczyna. Ale jeszcze wszystkiego dokładnie nie rozumieją. Najważniejse, to od początku pokazywać prawidłowe zachowania

      Skomentuj


        #4
        Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

        Dzięki dziewczyny,
        moje dzieci mają całe mnóstwo zabawek, kolorowanek, pieczątek, puzzli, kredek, farbek. Córka uwielbia układać puzzle, ale syn jej w tym przeszkadza, bo rozrzuca wszystko po podłodze, tak samo dzieje się z kredkami itp.
        Chyba rzeczywiście muszę to przeczekać.
        A co do rozmów. Chwytam córkę za ramiona i mówię: spójrz mi w oczy, ona spojrzy, ja zaczynam mówić, wtedy ona przewraca oczami i tyle z naszej rozmowy. Zaczynam sie obawiać o swoje zdrowie psychiczne. Narazie postanowilam jedno: w tym roku córka idzie do przedszkola! Mam też marzenie.... chcę żeby mój syn zainteresował się bajkami w tv, nie śpi w dzień więc posadziłabym go z godzinkę na kanapie, żeby pooglądał i dał mi choć troche spokoju.
        Pozdrawiam



        Skomentuj


          #5
          Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

          Dzieciom trzeba wszystko tłumaczyć- po milion razy. Nawet jak nam siewydaje, że nas nie słuchają to i tak kodują. Czekają tylko, czy może choć raz odpuścimy. najważniejsza to konsekwencja w tym co mówimy i robimy, bo tylko tak dzieci mogą zapoznać sie z panującymi zasadami

          Skomentuj


            #6
            Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

            U nas nie ma problemu choc proby balaganiarstwa przezylismy Mlody wie ze jak nabalagani to bedzie musial posprzatac. Fakt nie zawsze robi to z checia ale u nas dziala to co u Tree 'Choc mama pomoze posprzatac" . Kacper ma teraz taki etap ze co przewroci lub wysypie to biegnie do mnie ze smutna minka i raczkami przy buzi mowiac "ała" , a jak to posprzatamy juz to mowi "dziki" czyli dzieki .Jesli nie chce czegos posprzatac to albo wylaczam mu bajke ( jesli akurat jest puszczona ) i puszczam dopiero jak sprzatnie albo odsuwam sie od niego i udaje ze swietnie bawie sie sama a gdy ten chce sie przylaczyc - przypominam mu ze trzeba pierw posprzatac. Najlepszy jest gdy prosze go o wyrzucenie czegos do kosza lub wlozenie do kranu - czasem mu sie myli i znajduje smieci w zlewie :P

            Podstawa jest nie wyreczanie dziecka w sprzataniu i prostych komunikatach oraz o nagrodzie za posluszenstwo w postaci pochwaly czy braw.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

              Mój synio pomaga w sprzątaniu, problem jest z córką. Dziś nie chciała posprzątać porozrzucanych pieczątek i kredek, więc mąż wziął ją na ręce i wyniósł na schody, wracała ze 20 razy, a on konsekwentnie ją odnosił, w końcu wymiękła i z pomocą męża i brata posprzątała to co nabałaganiła.
              Tylko nie wiem czy ja dam rade ją tak nosić(20kg) gdy męża nie będzie w domu



              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

                Nie musisz jej nosić, weź za rączkę i odprowadź na schody. Myślę, że kilka razy i później już będzie łatwiej.
                Julek: 10/3/2008

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

                  Chyba najlepiej wszystko przez zabawę organizować. Wtedy dziecko uczy sie zachowań, a jednocześnie sprawia mu to radość i o to przecież chodzi!

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

                    no właśnie- tylko zabawa daje prawdziwie radość dziecku. A gdy juz pozna ideę sprzątania przez zabawę, to trzeba zacząć tłumaczyć i wymagać- oczywiscie w miarę rozumowania dzieckoa- jego zdolności przyjmowania naszych wymagań

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

                      Trzeba być konsekwentnym. Ja na przykład mówię starszej córce, że jak nie posprząta pokoju, to te rzeczy, które będą leżały na podłodze wyrzucę do kosza. Oczywiście obserwuję wtedy na jakim jest etapie porządkowania i jak posprząta te najważniejsze dla niej rzeczy a zostaną jakieś minimalne, np. jakieś zabaweczki po kinder niespodziance, to je wyrzucam, jeśli tego nie sprzątnie. Jest coraz lepiej :-) Lepiej sprząta i bardziej słucha. Pozdrawiam

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

                        wydaje mi sie ze to tez troche od nas zalezy.

                        jak mlody byl na etapie ze wszystko z kosza na chwile do raczki i po nastepne siega(teraz ma 2 lata) to mu zmniejszylam ilosc zabawek bo moim zdaniem on chcial sie bawic jedna zabawka ale siegajac po nia zauwazal cos innego rownie interesujacego.wiekszosc powedrowala na wyzsze polki, co jakis czas wymieniane lub sam prosi o podanie zabawki.

                        druga sprawa ze jak np kolorowalismy i chcial sie zajac czyms innym to najpierw wrzucalismy wszystkie kredki do kartonika i zbieralismy w jedno miejsce kartki i dopiero szedl sie czym innym bawic. teraz mam taki efekt ze wystarczy ze mu powiem zeby costam ulozyl jak sie chce bawic czyms zupelnie innym,(wiadomo musze mu pomoc posprzatac bo sam ma checi tylko na sprzatniecie kilku zabawek a lubi wywalac np cale klocki na dywan ) no i oczywiscie sprzatanie na wesolo(choc mialam 2-3 razy ze sprzatal z lzami w oczach ale konsekwencja musi byc)

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

                          Witam,ja mam córke 2 latka 8 mc i tez LUBI bałaganić Ale robie podobnie jak edi05 tzn mówię że wyrzuce jak zaraz nie posprząta lub je po prostu zabieram na kilka dni.Jednak najczęściej porządki robimy w formie zabawy(np kto więcej pozbiera zabawek),albo mówię"Emilka jest taką dużą dziewczynką,ciekawe czy umie poukładać zabaweczki".Potem ją zachwalam,bije brawo itd.U nas to działa.Pozdrawiam.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

                            Może ogranicz pole rażenia tzn. niech się bawią w swoim pokoju. Tak jest mniejsze ryzyko, że zrobią coś niebezpiecznego.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

                              Opisywany przez Ciebie problem jest problemem powszechnym. Wiele jest dzieci, które, niestety, nie chcą i nie lubią sprzątać. Na szczęście są metody, dzięki którym można nauczyć dziecko sprzątania i przede wszystkim szacunku do wykonywanej pracy 😊
                              Przede wszystkim należy pamiętać, że to rodzice dają przykład dzieciom. To, jak rodzic podchodzi do sprzątania, odzwierciedla zostanie odzwierciedlone w postępowaniu dziecka. Gdy dla rodzica sprzątanie to przykry obowiązek, a ubrania lądują na podłodze, dziecko postąpi dokładnie tak samo. Dobrym pomysłem jest włączanie całej rodziny do wspólnego sprzątania w radosnej atmosferze. Jest to nie tylko doskonała metoda na naukę sprzątania, ale również na integrację rodziny i wspólne spędzanie czasu. W dzisiejszych czasach dostępne są piękne zabawki imitujące prawdziwe urządzenia AGD, np. małe żelazko, odkurzacz, które nie tylko uczą sprzątać, ale i zachęcają dzieci do wykonywania tych czynności.
                              Zgadzam się z kasiakozmin , starka i razmek – najlepszym sposobem jest sprzątanie poprzez zabawę. Dzieci kochają się bawić, a jeśli rodzice zadbają o atmosferę zabawy w trakcie sprzątania, dzieciom sprząta się łatwiej, szybciej i przyjemniej. Organizuj zawody w rzucaniu pluszaków czy klocków do przeznaczonych na zabawki pojemników, rozpocznij poszukiwanie skarbów, itp. Oczywiście, włączaj w te zabawy swojego synka. Już w tym wieku, można uczyć dzieci sprzątania, a dzięki temu syn zobaczy, że sprzątanie może być przyjemne 😊
                              Niezwykle ważne w nauce sprzątania i szacunku do sprzątania są komunikaty, które rodzic przekazuje dzieciom. Polecam Tobie książkę „Jak mówić, żeby dzieci słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.” autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish, w której znajdziesz rady, jakie komunikaty wydawać dzieciom i jak postępować, jeśli chcesz wyegzekwować u nich sprzątanie oraz szacunek do ich i Twojej pracy. Przede wszystkim polecam Tobie rozdział 2 o zachęcaniu do współpracy od strony 64 do 104. W tym rozdziale zostały podane przykłady, między innymi dotyczące sprzątania, proste komunikaty, sposoby, porady, wypowiedzi rodziców, itd. Od strony 72 do 82 zamieszczone zostały zilustrowane sytuacje, które z pewnością Tobie pomogą 😊 Pamiętaj, że dziecko lubi być chwalone. Dlatego też za każdym razem, gdy coś posprząta czy pomoże Tobie, pochwal je, powiedz tacie, babci, dziadkowi, jakie to masz pomocne dziecko.
                              Na koniec, bądź konsekwentna. Jeśli dziecko pomaluje ściany, czy wysypie ziemię z doniczki, wydaj komunikat, by to posprzątał. Z pewnością, będzie płakało, krzyczało, odmawiało. Wytłumacz, że chcecie żyć w czystym i pięknym domu i mieć czyste ściany, a teraz są brudne i jest brzydko, a roślinka bez ziemi nie będzie mogła dalej rosnąć. Tym prostym sposobem, nauczysz swoje dzieci szacunku do rzeczy i pracy innych.
                              Dla pogłębienia tematu, polecam Tobie bardzo dobry poradnik Emmanuelle Rigon „Dziecko a potrzeba sprzątania”, w którym dokładnie opisane jest w jaki sposób nauczyć dzieci porządku i dyscypliny. Pamiętaj, że sprzątanie to nie tylko porządek w domu, ale również kształtowanie charakteru dziecka 😊 Życzę dużo wytrwałości i cierpliwości. Powodzenia! 😊

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X