Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Niemowlęce zabawy (0-12)

Collapse
X
 
 • Filter
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  Niemowlęce zabawy (0-12)

  Od 0 do 3. miesiąca życia
  • Obrazki
  • Porozmawiaj ze mną
  • Naśladowanie
  • Gdzie jest grzechotka?
  • Podziwiane i oglądanie świata
  • Naśladuj mnie
  • Trzymaj zabawkę
  • Tu mam nosek, tu mam usta
  • Czas tylko dla nas
  Wzrok Twojego Malucha jest jeszcze rozmazany, ale i tak widzi dużo więcej niż przy narodzinach. Fascynują go kolorowe wzory, czarno białe zdjęcia i specjalne zabawki dla dzieci. Uwielbia twarze, szczególnie oczy. Dziecko woli ludzi od przedmiotów. Uczy się, że pewne fakty są ze sobą powiązane. Na przykład podnosi rączki, kiedy wchodzisz do pokoju. Uczy się "przez przypadek", metodą "prób i błędów". Wyciąga rączki i dotyka przedmiotów.

  Obrazki
  Niemowlęta uwielbiają jaskrawe kolory i różnorodne kształty. Narysuj bądź przyklej na kartoniku kolorowe obrazki zwierząt. Powieś je na tasiemce czy sznurku w łóżeczku Maluszka. Przewieszaj je co jakiś czas (możesz je również przewieszać w domu), by stymulować Twojego Szkraba. Dzięki temu Twój uczy się rozpoznawać kształty i kolory.


  Porozmawiaj ze mną
  Wokół dziecka poustawiaj różne pluszowe zwierzaki. Powinny one mieć różne kolory i kształty i być na tyle małe, aby dziecko mogło chwycić je rączką. Trzymaj zabawkę przed dzieckiem, a następnie zacznij udawać, że zabawka mówi: "cześć jestem misio. Mam na imię Kubuś. Jak się masz?.....". Twoje dziecko zapewne będzie wyciągało rączki i próbowało schwycić zabawkę. Podczas tej zabawy zmieniaj intonację głosu, dzięki temu będzie miało okazję usłyszeć różne dźwięki. Taka zabawa sprawi, że Twoje Maleństwo rozwinie swoją sprawność motoryczną oraz językową.


  Naśladowanie
  Naśladuj odgłosy wydawane przez Maluszka, zobaczysz jaką sprawiasz mu tym przyjemność. Dzięki tej zabawie powstaje między Wami komunikacja, a Twój Maluszek nabiera coraz większej sprawności językowej. Wkrótce to on zacznie naśladować Ciebie.


  Gdzie jest grzechotka?
  Trzymaj Maluszka na kolanach i baw się z nim w następujący sposób: potrząsaj ulubioną grzechotką raz z jednej strony, raz z drugiej, najpierw powoli potem coraz szybciej. Maluszek będzie szukać grzechotki wzrokiem, kiedy zareaguje na dźwięk pochwal go i przytul. Dzięki tej zabawie Maleństwo uczy się rozróżniania dźwięków i słuchania.


  Podziwiane i oglądanie świata
  Połóż dziecko na brzuszku. Pod klatkę piersiową podłóż mu poduszkę lub jasiek, dzięki temu ułatwisz Maleństwu podnoszenie główki. W tej pozycji będzie mógł podziwiać świat. Przed nim poustawiaj różne zabawki. Dzięki temu ćwiczeniu będzie się uczył się obserwacji tego co go otacza. Weź Maluszka na ręce i oprzyj go o bark, tak aby mógł się rozglądać ponad Twoim ramieniem. Chodź z Nim po pokoju i zatrzymuj się na chwilę przed przedmiotami o ciekawych kształtach i kolorach. Przy tym możesz śpiewać dziecku bądź nucić jakąś melodię. Dziecko jest bardzo ciekawe świata i sprawisz mu tą zabawą olbrzymią przyjemność.


  Naśladuj mnie
  Ułóż dziecko na swoich kolanach. Spróbuj skupić jego uwagę na sobie. Wyciągnij język i jednocześnie zacznij wydawać różne dźwięki. Zobaczysz, że Twój Maluszek również zacznie wystawiać język i będzie próbował Cię naśladować.


  Trzymaj zabawkę
  Przez chwilę potrzymaj zabawkę przed oczami dziecka, następnie włóż mu ją do rączki. Kiedy dziecko upuści zabawkę podaj mu ją ponownie. Po jakimś czasie zobaczysz, że dziecko będzie potrafiło samo otwierać i zamykać rączki. To ćwiczenie wzmacnia rączki i paluszki, poprawia sprawność Malucha, uczy trzymania przedmiotów.


  Tu mam nosek, tu mam usta
  Połóż Maluszka na miękkim kocyku i uklęknij przed nim. Chwyć Twoje Maleństwo za rączki i zacznij po kolei dotykać różnych części ciała i twarzy dziecka. Przy tym mów do niego, nazywaj części, które Maluch dotyka, np. dotykając noska mów: "tu mam nosek", dotykając brzuszek mów: "tu mam brzuszek". Dzięki tej zabawie Twój Szkrab uczy się poznawać swoje ciało. W późniejszym okresie możesz użyć do tej zabawy lalkę, dzięki czemu dziecko utrwali sobie nowe pojęcia.


  Czas tylko dla nas
  Niezwykle ważne jest częste trzymanie dziecka w ramionach, przytulanie się i mówienie do Twojego Maleństwa. Trzymaj dziecko tak, aby miało swobodę ruchów i mogło Cię dotykać. Połóż rączkę Maluszka na swojej twarzy i przesuń nią po swoich oczach, nosie, ustach. Głaszcz, delikatne go masuj i mów do niego. Dzięki temu umacnia się między Wami więź uczuciowa.
  Last edited by FamilyTree; 16-10-2009, 14:02.
  Julek: 10/3/2008
 •    
     

  #2
  Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

  Od 3. do 6. miesiąca życia
  • Potrząsanie
  • Mów do mnie
  • Śpiewamy
  • Grzechotka
  • Przedmioty
  • Zabawa rączkami
  • Piłeczka
  • Wstawanie
  • Na kolanku
  • Naśladowanie
  • Kąpiel
  • Całuj mnie
  • Na dobranoc
  W tym okresie dziecko uczy się, że różne przedmioty mają różne kolory, kształty, wielkości, a nawet teksturę. Coraz bardziej interesuje się zabawkami, samo patrzenie na zabawkę sprawia mu przyjemność. Cieszy się przedmiotami, szczególnie tymi, które wydają różne dźwięki i odgłosy. Maluch zaczyna mieć kontrolę nad swoim ciałem. Zacząć przekładać przedmioty z jednej rączki do drugiej. Twoje Maleństwo ma już dobry wzrok i postrzega głębię. Reaguje na głosy i odwraca się w kierunku rozmówcy. Przestaje płakać kiedy słyszy Twój głos. Naśladuje ruchy innych i wydaje wiele różnych dźwięków. Szcześciomiesięczne dziecko może zacząć porozumiewać się z Tobą "na migi" - gestykulując. Odróżnia siebie od swojego odbicia w lustrze.

  Potrząsanie
  Napełnij różne pudełka i pojemniki różnymi przedmiotami, takimi jak kamyki, płatki owsiane, ryż, cukier. Zabezpiecz je tak, aby Malec nie mógł ich otworzyć i wyjąć zawartości. Podaj dziecku pojemnik i trzymając Maluszka za rączkę potrząśnij nim. Weź pojemnik z inną zawartością i potrząśnij. Ta zabawa uczy dziecko rozpoznawania różnych dźwięków, co z kolei przyśpiesza rozwój językowy.


  Mów do mnie
  Zanim Twój Maluszek zacznie rozumieć to co do niego mówisz, zaczyna reagować na różne bodźce słuchowe. Mów do niego tak często jak często jest to możliwe. Informuj co robisz, np. zmieniając pieluchę mów: "teraz zmienię Ci pieluszkę", "do góry" gdy go podnosisz. Zobaczysz, że Twój Maluch zacznie reagować na Twoje sygnały: gdy przed podniesieniem go powiesz "do góry" i wyciągniesz do Malucha ręce i on zacznie wyciągać rączki do Ciebie. Dzięki temu rozwijać się będzie jego sprawność językowa oraz nawiąże się komunikacja między Wami.


  Śpiewamy
  Śpiewaj Maluszkowi o wszystkim: o tym co robisz, o zwierzątkach, o przedmiotach i o nim samym. Słowa nie muszą się rymować. Dzięki temu uczy się słuchania, nabiera sprawności językowej oraz umacnia się między Wami więź emocjonalna.


  Grzechotka
  Daj swojemu Maluszkowi grzechotkę. Pokaż mu jak nią potrząsać, zobacz czy sam potrafi nią ruszać. Następnie spróbuj go nauczyć jak przełożyć ją z jednej rączki do drugiej. Dzięki tej zabawie Maluszek zrozumie, że to właśnie on (jego rączka) wydobywa dźwięk z grzechotki. W ten sposób uczy się również rozróżniania dźwięków.


  Przedmioty
  Wybierz różne przedmioty. Weź jeden z nich i powiedz Twojemu Maluchowi jak się nazywa. Następnie podaj przedmiot dziecku, aby sam mógł go obejrzeć, powtórz nazwę przedmiotu kiedy trzyma go Maluszek. Zrób to samo z pozostałymi przedmiotami. Dzięki tej zabawie Twoje dziecko uczy się koncentracji, obracając przedmiot w rączkach usprawnia motorykę swoich rączek.


  Zabawa rączkami
  Kiedy Maluch będzie potrafił już siedzieć posadź Go w foteliku. Przed nim połóż kawałki jedzenia, np. chrupki. Sięgając po nie Twój Maluszek będzie nabierał sprawności ruchowej i zręczności. Następnie pokaż dziecku, że chrupki można podnosić i odkładać. Zapewne odkładanie jedzenia będzie trudniejsze, ale po paru ćwiczeniach dziecko nabierze wprawy. Pokaż Maleństwu jak przekładać chrupki z jednej rączki do drugiej. Takie ćwiczenia nie tylko usprawnią rączki i paluszki dziecka, ale też uczą je koordynacji wzrokowo-ruchowej.


  Piłeczka
  Do dziecięcej skarpetki przyszyj materiałową piłeczkę. Załóż skarpetkę z przyszytą piłeczką na stópkę Twojego dziecka i obserwuj jak się bawi. Ta zabawa uczy Twoje Maleństwo koordynacji wzrokowo-ruchowej.


  Wstawanie
  Połóż dziecko na plecach na łóżku bądź na miękkim kocyku. Złap je za rączki i stopniowo podciągaj Malucha do pozycji stojącej, uważaj przy tym aby dziecko się nie wyślizgnęło i nie upadło. To ćwiczenie może być przez jakiś czas ulubioną zabawą Malucha. Dzięki niemu dziecko wzmacnia mięśnie, uczy się wstawania oraz ćwiczy równowagę.


  Na kolanku
  Usiądź na krześle i załóż nogę na nogę. Maluszka posadź na swoim kolanie i chwyć pod pachami. Ruszaj kolanem w górę i w dół. Dzięki tej zabawie Twój Maluszek uczy się utrzymywania równowagi.


  Naśladowanie
  Posadź Maluszka na kolanach twarzą do siebie. Rob różne miny, pokazuj język i wydawaj przy tym różne dźwięki. Twoje miny na pewno rozśmieszą Malucha, będzie też próbował Cię naśladować. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy język, uczy się naśladować Ciebie.


  Kąpiel
  Podczas mycia Maluszka śpiewaj mu piosenkę o tej części ciała, którą właśnie myjesz. Dzięki temu Maluszek poznaje swoje ciało.


  Całuj mnie
  Połóż Maluszka na miękkim kocyku i uklęknij przed nim. Całuj różne części ciała dziecka przy tym nazywając je. Dzięki temu Twój Maluch poznaje części swojego ciała oraz umacnia się między Wami więź uczuciowa.


  Na dobranoc
  Przed zaśnięciem możesz Twojemu Maleństwu śpiewać lub czytać bajki. Dzięki temu umacnia się między Wami więź emocjonalna, a także Twoje Maleństwo uczy się słuchania, rozwija się jego sprawność językowa.
  Last edited by FamilyTree; 16-10-2009, 14:03.
  Julek: 10/3/2008

  Skomentuj


   #3
   Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

   Od 6. do 9. miesiąca życia
   • Bajka
   • Nazywanie
   • Telefon
   • Stary Donald farmę miał
   • Dźwięki
   • Spacer
   • Lustro
   • Spadająca chusta
   • Pudełko
   • Przeciąganie
   • Na dobranoc
   Twojemu Maleństwu będzie sprawiało wielką radość zrzucanie przedmiotów i przyglądanie się temu jak spadają. Spadanie pomaga dziecku zrozumieć pewne własności przedmiotów: ciężki czy lekki, twardy czy miękki. Uczy się, że to właśnie on "powoduje" spadanie przedmiotu, który rzucił. W tym okresie powstaje pamięć przedmiotu, dziecko zaczyna rozumieć, że przedmiot istnieje mimo, że go nie trzyma. Potrafi zlokalizować brakujący przedmiot, "testuje" przedmioty - potrząsa nimi, gniecie, rzuca i uderza. Twój Maluszek będzie teraz z entuzjazmem patrzył, słuchał i dotykał, eksplorował świat. Będzie zafascynowany wszystkim co je otacza, jest jak mały detektyw. Naśladuje zachowania innych ludzi. Ogląda zabawki z różnej strony poprzez obracanie ich w rączkach. W ten sposób również usprawnia motorykę. W tym okresie zaczyna orientować się w przestrzeni, wie gdzie jest góra, gdzie dół. Wie, że większy przedmiot nie mieści się w większym. Rozumie pewne zależności, relacje między przedmiotami, na przykład: słoik i pokrywka, klucz i zamek w drzwiach. Zaczyna kojarzyć znaczenie słów z gestami. Słysząc "nie" kręci przecząco główką.

   Bajka
   Usiądź i posadź Malca twarzą do siebie. Zacznij opowiadać bajkę, bajka może być wymyślona przez Ciebie. Opowiadając rób przerwy, aby dziecko samo, w swoim własnym języku, mogło Ci pomagać w jej opowiadaniu. Dzięki tej zabawie Maleństwo uczy się sprawności językowej, a Ty zachęcasz Je do mówienia.


   Nazywanie
   W tym okresie niemowlęta zaczynają kojarzyć słowa z przedmiotami i osobami. Pokazuj dziecku zdjęcia bliskich mu osób: taty, rodzeństwa, babci i dziadka opowiadając kto jest kim. Kiedy dziecko wymawia słowa "ta-ta", "ba-ba" pokazuj mu zdjęcia odpowiednio taty i babci. Po jakimś czasie Maluch zacznie kojarzyć, że słowo "tata" oznacza tatę, a słowo "mama" mamę.


   Telefon
   Posadź Maluszka sobie na kolanach twarzą do siebie. Przyłóż słuchawkę do ucha i powiedź "halo", następnie przyłóż słuchawkę do ucha Twojego Maluszka i powtórz "halo". Możesz powtarzać różne słowa, na przykład: "tata", "mama", "pa-pa", powtarzaj je najpierw sama do słuchawki, a potem przykładaj słuchawkę do uszka dziecka, na pewno sam zacznie do niej mówić. Ta zabawa uczy Twoje dziecko sprawności językowej i wspaniale wzbogaca jego słownictwo.


   Stary Donald farmę miał
   Do tej zabawy potrzebne będą rysunki zwierząt. Pokazuj dziecku każde zwierzątko, nazywaj je i naśladuj wydawane przez nie odgłosy, zachęć Malucha aby powtarzał odgłosy po Tobie. Zaśpiewaj piosenkę "Stary Donald farmę miał". Śpiewając o poszczególnych zwierzątkach pokazuj rysunki tych zwierząt. Ta zabawa rozwija sprawność językową, uczy Twoje dziecko rozróżniania dźwięków oraz naśladowania głosów zwierząt.


   Dźwięki
   Za każdym razem gdy dziecko słyszy różne dźwięki, nazywaj przedmioty, które je wydają np. telefon, radio, pralka, telewizor. Wypowiadając nazwę wskaż placem źródło dźwięku. Dzięki temu Twój Maluszek uczy się rozróżniania dźwięków w jego otoczeniu.


   Spacer
   Weź Maluszka na spacer po mieszkaniu. Pokazuj mu różne przedmioty o ciekawych kształtach, rozmiarach i teksturach. Określaj przy tym ich powierzchnię: gładki, szorstki, twardy, miękki. Dzięki temu Szkrab uczy się rozróżniać powierzchnie, uczy się obserwacji, ćwiczy paluszki.


   Lustro
   Weź do ręki ulubioną zabawkę Twojego Malucha a następnie podejdź z nim do lustra. Zacznij poruszać zabawką, pokaż mu ją w lustrze, zapytaj "gdzie jest.....?". Dzięki tej zabawie Twoje dziecko uczy się umiejętności obserwacji, odróżniania siebie od swojego odbicia w lustrze oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.


   Spadająca chusta
   Do tej zabawy będzie potrzebny szal bądź chustka z delikatnego, cienkiego materiału. Usiądź z Maluszkiem na podłodze podrzuć chustę do góry, złap ją. Podrzuć ją ponownie i pokaż dziecku jak ją złapać. Wkrótce Maluch będzie próbował złapać chustę bez Twojej pomocy. Dzięki tej zabawie dziecko uczy się koordynacji wzrokowo-ruchowej.


   Pudełko
   Wrzuć do pojemnika połamane na mniejsze kawałki chrupki, pojemnik zamknij. Pokaż dziecku jak go otworzyć, wyjmij kawałek chrupka i zjedz go. Następnie daj dziecku pojemnik i zobacz czy będzie potrafiło samo wyjąć chrupki z pojemnika. Na początku z pewnością będzie potrzebowało Twojej pomocy, ale szybko dojdzie do wprawy. Dzięki tej zabawie Maleństwo uczy się podnosić niewielkie przedmioty, ćwiczy rączki i paluszki.


   Przeciąganie
   Usiądź z Maluszkiem na podłodze, weź szalik. Trzymaj za jeden koniec drugi podaj dziecku. Przeciągnij delikatnie szalik do siebie, pokaż Maluchowi jak ma ciągnąć drugi koniec. Po jakimś czasie Twój szkrab będzie wiedział jak przeciągać z Tobą szalik. Dzięki tej zabawie Maluszek uczy się współdziałania i koordynacji ruchowej.


   Na dobranoc
   Przed zaśnięciem możesz Twojemu Maleństwu śpiewać lub czytać bajki. Dzięki temu umacnia się między Wami więź emocjonalna, a także dziecko uczy się słuchania, rozwija się sprawność językowa.
   Last edited by FamilyTree; 16-10-2009, 14:03.
   Julek: 10/3/2008

   Skomentuj


    #4
    Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

    Od 9. do 12. miesiąca życia
    • Zabawka
    • Części ciała
    • Przesypywanie
    • Gdzie jest ciastko?
    • Guziki
    • Ukryta zabawka
    • Pchanie
    • Przeszkody
    • Myjka
    • Małpie zabawy
    • Śpiewaj mi mamo
    • Łyżeczka
    • Na dobranoc
    Twoje dziecko najbardziej fascynują przedmioty codziennego użytku. Zrzucanie książek z półek, wywracanie roślin doniczkowych to najlepsza zabawa. Ma już swoje ulubione zabawki i potrafi je wskazać. Na tym etapie coraz częściej próbuje Cię naśladować. Potrafi bawić się z dorosłymi w proste gry: w "berka" (na czworakach), w "chowanego" lub turlanie piłki. Uważnie studiuje kształty i rozmiary przedmiotów zauważając różnice między nimi. Potrafi dopasować do siebie małe przedmioty, klucz do dziurki zamku w drzwiach. Zainteresowanie światem, rozumienie go i nazywanie zaczyna sprawiać Maluchowi coraz większą przyjemność i frajdę. Sprawność jego wzroku, słuchu, rozwój percepcji oraz intelektualne zdolności pozwalają mu rozumieć coraz więcej. Pamięć Twojego dziecka jest coraz lepsza. Przez 2 do 5 minut potrafi skupić uwagę na jednej czynności, zwłaszcza jest to spokojna zabawa na przykład grzechotką.

    Zabawka
    Weź kilka ulubionych zabawek dziecka. Usiądź z Twoim Maluszkiem na podłodze, posadź go na przeciwko siebie, zabawki połóż między Wami. Weź każdą zabawkę do ręki nazywając ją. Wymów nazwę jednej z zabawek i poproś Maluszka o nią. Kiedy poda Ci ją pochwal go i daj mu buziaka. Ta zabawa uczy dziecko sprawności językowej.


    Części ciała
    Do tej zabawy potrzebne jest zdjęcie bądź rysunek dziecka. Pokaż dziecku zdjęcie i zapytaj: "gdzie dzidziuś ma rączkę?", "gdzie dzidziuś ma nóżkę?", itd. Poproś żeby Maluch wskazał odpowiednie części ciała na zdjęciach. Na początku będzie potrzebował pomocy, ale szybko zacznie Ci pokazywać te części, o które prosisz. Dzięki tej zabawie Twoje Maleństwo uczy się rozpoznawać części ciała, ćwiczy sprawność językową.


    Przesypywanie
    Do tej zabawy potrzebne są dwa kubki i chrupki, do jednego z nich wsyp chrupki. Usiądź z dzieckiem na podłodze, przed nim postaw kubki. Pokaż Maluszkowi jak przesypywać chrupki z jednego kubeczka do drugiego, następnie pozwól samemu przesypywać chrupki. Pokaż jak zbierać te chrupki, które się rozsypią. Dzięki tej zabawie Twój Maluszek uczy się koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczy paluszki.


    Gdzie jest ciastko?
    Do tej zabawy potrzebne są przezroczyste kubeczki. Posadź dziecko w foteliku i schowaj pod jednym z przezroczystych kubków jego ulubione ciasteczko lub chrupek. Pozwól by Twój Maluszek znalazł ciastko i je zjadł. Dzięki tej zabawie Twoje Maleństwo ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową.


    Guziki
    Na tacce ustawionej przed dzieckiem wysyp guziki. Pokaż mu jak je podnosić. To ćwiczenia poprawia sprawność paluszków Twojego Maleństwa. Ponieważ małe dzieci mają tendencję do brania wszystkiego do buzi, pamiętaj aby przy tym ćwiczeniu cały czas uważnie obserwować Malucha.


    Ukryta zabawka
    Do ulubionej zabawki przywiąż tasiemkę. Pokaż dziecku jak ciągnąć tasiemkę, aby dostać zabawkę. Poproś Maluszka aby podał Ci zabawkę, włóż mu do ręki tasiemkę. Na początku może potrzebować Twojej pomocy, ale szybko "załapie" jak dostać zabawkę. Następnie możesz schować zabawkę tak aby było widać tylko tasiemkę i poprosić o zabawkę. Dziecko wie, że zabawki nie widać, a mimo to ona cały czas istnieje. Twój Maluszek uczy się słuchania poleceń.

    Weź ulubioną zabawkę Malucha i usiądź z dzieckiem na podłodze. Daj ją Maluszkowi żeby chwilę się nią pobawił. Poproś o zabawkę i jeśli ją dostaniesz schowaj pod kocykiem (w zasięgu rączek dziecka). Zapytaj Malucha: "gdzie jest zabawka?", pozwól Mu ją znaleźć. Jeśli jej nie znajdzie pokaż mu, że jest pod kocykiem. Powtarzaj zabawę tak długo, aż dziecko będzie widziało gdzie znika zabawka. Ta zabawa pomaga Twojemu Maluchowi zrozumieć, że przedmiot, którego nie widać nadal istnieje. Podczas tej zabawy Twoje dziecko uczy się zdolności rozumienia.


    Pchanie
    Do tej zabawy potrzebny będzie stołek lub małe krzesełko. Postaw dziecko przy krzesełku i pokaż mu jak pchając je poruszać się po mieszkaniu. Na dworze możesz dać mu do pchana wózek. Dzięki tym ćwiczeniom Twój Maluszek uczy się jak utrzymać równowagę, która jest niezbędna przy nauce chodzenia.


    Przeszkody
    Porozkładaj na podłodze zabawki, weź Maluszka za rączkę i spaceruj z nim. Kiedy dojdziecie do zabawki będzie musiał podnieść wyżej nóżkę aby pokonać przeszkodę. Zacznij od małych przeszkód, z czasem możesz stawiać na podłodze wyższe przedmioty. Jest to wspaniałe ćwiczenie rozwijające mięśnie Twojego Malucha, dzięki niemu dziecko uczy się jak utrzymać równowagę.


    Myjka
    Podczas kąpieli weź gąbkę i wyciśnij wodę na rączkę Maluszka, powtórz czynność kilka razy. Następnie daj dziecku nasączoną gąbkę i pokaż mu jak wycisnąć wodę. Ta zabawa świetnie wzmacnia mięśnie rączek.


    Małpie zabawy
    Rozśmieszanie dziecka dostarcza zarówno Tobie jak i dziecku wiele radości. Obserwuj, co najbardziej rozśmiesza Twoje dziecko i wymyśl dla niego śmieszne zabawy, na przykład targaj sobie włosy i rób dziwne miny. Dzięki temu u Twojego dziecka rozwija się poczucie humoru.


    Śpiewaj mi mamo
    Podczas codziennych czynności śpiewaj mu piosenki, do konkretnej czynności konkretną piosenkę: na przykład po przebudzeniu "Panie Janie, panie Janie pora wstać". Dzięki temu Twoje dziecko uczy się rytmu dnia.


    Łyżeczka
    Postaw przed Maluszkiem dwie miseczki, do jednej nalej wody. Daj Maluszkowi łyżeczkę i pokaż mu jak przelewać wodę łyżeczką do pustej miseczki. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczy się jak posługiwać się łyżeczką.


    Na dobranoc
    Przed zaśnięciem możesz Twojemu Maleństwu śpiewać lub czytać bajki. Dzięki temu umacnia się między Wami więź emocjonalna, a także Twoje Maleństwo uczy się słuchania, rozwija się sprawność językowa.
    Last edited by FamilyTree; 16-10-2009, 14:03.
    Julek: 10/3/2008

    Skomentuj


     #5
     Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

     Dziękuje za ten temat!!

     Skomentuj


      #6
      Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

      Family świetny pomysł z tym wątkiem.Fajnie jeszcze jakby był wątek o zabawach dla starszych dzieci jak mój Alan.      Dawniej Marti

      Skomentuj


       #7
       Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

       Marti trzeba by było coś interesującego znaleźć na necie, a może forumowiczki coś podpowiedzą Bo nie ukrywam, że mnie też by taki temat interesował.

       Te zabawy dla niemowląt kiedyś ściągnęłam z chomika i sobie o nich zapomniałam, dopiero wątek zeberki mnie oświecił
       Julek: 10/3/2008

       Skomentuj

       •    
           

        #8
        Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

        FamilyTreesuper temat. Dzięki za opracowanie my bawimy się z moją córcią właśnie w podobny sposób
        WERONIKA JAGODA 5 listopad 2008 godz. 15.37 3870 g, 60 cm
        NADIA POLA 10 lipiec 2012 godz. 11.50 3130 g, 56 cm        Skomentuj


         #9
         Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

         Dziewczyny zajrzyjcie tutaj:
         http://www.fisher-price.com/fp.aspx?...play_and_learn

         Skomentuj


          #10
          Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

          My na razie uwielbiamy robić kuku. Synek zakłada sobie pieluszkę tetrową na główkę, za chwilę zdejmyje i jest mnóstwo śmiechu.

          Skomentuj

          •    
              

           #11
           Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

           Kiedy maluch leży, zbliżaj powoli misia, mówiąc tajemniczo "Idzie, idzie misio Pysio do ..( imię dziecka) zaraz zrobi cmok" - w tym momencie dotknij malucha pyszczkiem misia, a potem pozwól mu go złapać.

           Skomentuj


            #12
            Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

            Tańcowały dwa Michały
            Chwyć dziecko pod ramionkami i przytrzymuj lekko, tak by mogło „tańczyć" w rytm wypowiadanego przez Ciebie wierszyka:

            Tańcowały dwa Michały

            Jeden duży drugi mały

            Jak ten duży zaczął krążyć

            To ten mały nie mógł zdążyć.

            Skomentuj


             #13
             Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

             Ostatnio naczytałam się o szkodliwości zabawek bez atestów, że nawet mogą być z rakotwórczego plastiku, więc zaczęłam szukać zabawek dla dzieci, które są bezpieczne. Trafiłam na sklep: https://www.limango-outlet.pl/zabawki-niemowlece i mam pytanie do Was forumowicze: czy cos kupujecie tam? Czy te zabawki, które oni proponują, są dobre?

             Skomentuj


              #14
              Odp: Niemowlęce zabawy (0-12)

              Obecnie zabawki dla dzieci warto kupować w sklepach internetowych niż na allegro, jest taniej. Allegro za każdą sprzedaż liczy sobie 10% prowizji za którą i tak my płacimy, bo sprzedawcy podwyższają ceny sprzedając na allegro

              Skomentuj

                     
              Working...
              X