Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

skoki rozwojowe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    skoki rozwojowe

    Nie ma zbyt wiele na temat skoków rozwojowych w Internecie. A mam nieodparte wrażenie, że właśnie z czymś takim mam do czynienia. Mój Filipek niedługo skończy 4 miesięcy, jest dzieciakiem bardzo pogodnym i spokojnym. Niestety, od 2 dni mam wrażenie, że dziecko mi podmienili. Wrzeszczy bez powodu, na widok piersi jeszcze głośniej. Pomaga jedynie pozycja pionowa i zwiedzanie mieszkania. I tak chodzimy, aż uśnie mi na ramieniu. Coś podobnego przydarzyło mi się mniej więcej miesiąc temu i gdzieś po 2 dniach przeszło.
    Czy wy dziewczyny też miałyście/macie coś takiego? Jak sobie radzicie?
  •    
       

    #2
    a moze on stara sie na Tobie wymusic okreslone zachowania?
    albo ma np spuchniete dziasla,afty czy boli gardełko ze nie chce jesc i jest marudny? sprawdz pojdz do lekarza jezeli nonstop placze , bo pionowa pozycja moze byc na tyle atrakcyjna ze zapomina o dolegliwosciach.

    Skomentuj


      #3
      kochana ja mam tak caly czas Filipy chyba maja to do siebie ze sa marudne. Mojego synka nosic w pozycji pionowej nauczyla babcia, teraz jego ulubiona rozrywka sa przechadzki po mieszkaniu. z jedzeniem nie ma klopotow ale ostatnio marudzenie sie zasililo i co sie okazalo wychodza mu 2 zeby. musimy to przetrwac niekiedy dzieciaki maja poprostu takie dni ciezkie. ale prawdopodobnie dokuczaja mu wlasnie dziaselka
      1.03.2009 9:55 FILIPEK

      Skomentuj


        #4
        irasikorska
        nasze dzieci urodziły się tego samego dnia, 27 kwietnia
        i dokładnie wiem o czym piszesz

        kilka tygodni temu wydrukowałam sobie nawet artykuł o niemowlęcych skokach rozwojowych, oto fragment na temat 3 miesiąca:

        Po upływie 11 lub 12 tygodni dziecko może wydać się nam bardziej nieznośne. Zmniejsza się apetyt, gorzej śpi, częściej marudzi czy nawet krzyczy. Na tym etapie niemowlę staje się bowiem bardziej wrażliwe na świat detali. Dziecko zaczyna dostrzegać różnice np. w tonie głosu, intensywności światła – może go obudzić szczekający pies, który dotąd nie robił na nim wrażenia. Odtąd dziecko zwykle potrafi skoordynować ruchy oczu i głowy, śledząc ruch. Zaczyna się etap poznawania świata poprzez wkładanie wszystkiego do buzi. W tym momencie również malec odkrywa możliwości własnego głosu – piszczy, pokrzykuje, zmienia ton.

        mój syn obecnie jest nie do wytrzymania, czasami mam wrażenie że płacze z premedytacją żeby coś od nas uzyskać hehe
        niestety został w pierwszych tygodniach życia nauczony byc noszonym i "oglądać świat" z pozycji ramion dziadka i babci
        od kiedy zamieszkaliśmy z Jonatanem razem z jego ojcem juz tylko w trójkę noszenie na rękach zostało ukrócone, były tylko przypadki awaryjne podczas kolek, ale te sie skończyły
        teraz moje dziecko uczę samodzielnej zabawy, dostało matę edukacyjną i kilka fajnych zabawek, nie jest łatwo bo serce mi sie kraja jak widze jak robi tzw. "podkówkę" na buzi i jest smutny bo mama wyrodna nie chce wziąć na rece - jeszcze będzie noszony bo przed nami zęby
        poza tym moje dziecie waży już 8 kilo więc mi trzaska kręgosłup i pomaga w noszeniu jedynie chusta...

        radze abyś zaczęła oduczać brania na rączki, nie mówię żeby nie brać w ogóle ale troche ujarzmić małego terrorystę

        Skomentuj


          #5
          Uff! Juz mi "zwrócili" Filipka! Wszystko wróciło do normy. Dobrze, że to trwa 2-3 dni, a nie tygodnie .

          Skomentuj


            #6
            mój Johnny dziś też jakoś spokojniejszy, ale wczoraj i przed wczoraj myslałam że wyjde z siebie i musiał się niem zajmować tatuś bo on ma żelazne nerwy do tego naszego małego gestapowca

            Skomentuj


              #7
              znalazłam coś więcej na ten temat http://www.babyboom.pl/forum/dzieci-...zwojowe-12723/

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                skoki rozwojowe u dziecka

                Mamusie czy Wasze pociechy przechodziły takie skoki w pierwszym roku życia??
                Znalazłam taki artykuł i chciałabym sie dowiedzieć jak sobie z tym radziłyście czy to u Was się sprawdzało czy miało nijak do całości

                Tak mniej wiecej wyglada pierwszy rok zycia dziecka. W zwiazku z rozwojem ukladu nerwowego i mozgu dziecka, wystepuja skoki rozwojowe, ktore moga charakteryzowac sie np. zwiekszonym niepokojem u dziecka.

                7 skoków rozwojowych jakie występują w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie są to okresy związane z rozwojem fizycznym ale rozwojem układu nerwowego czyli psychicznym. Rozwoj mozgu i systemu nerwowego sprawia, ze dzieci poddawane sa jeszcze wiekszym bodzcom doznaniowym niz dotychczas, stad stres, trudnosci w zasypianiu i ogolny niepokoj. Nie martw sie, to potrwa (jesli taka jest przyczyna) ok tygodnia. Kazdy skok poprzedzony jest bezposrednio okresem kiedy dziecko jest marudne, ma problemy ze spaniem i wymaga wiecej uwagi od rodziców. Moze niekiedy sie wydawac, ze dzieci nawet cofnely sie w swoim rozwoju, natomiast gdy nastepuje sam skok czesto ma sie wrazenie, ze dziecko nauczylo sie wielu nowych rzeczy doslownie przez jedna noc. Na poczatku okresy sa krótkie, moga trwac pare dni a im dziecko jest starsze, tym okresy te sa dluzsze. (uwaga od autora: dzieci urodzone np. 2 tyg pozniej przechodza swoj skok 2 tyg wczesniej i odpowiednio dzieci urodzone wczesniej przechodza to pozniej. Wszystko zwiazane jest z rozwojem mozgu dziecka). Okresy skokow:

                5 tygodni (wrazenia), 7-9 tygodni (wzory), 11-12 tygodni (niuanse), 14-19 tygodni (wydarzenia), 22-26 tygodni (relacje- lek separacyjny), 33-37 tygodni (kategorie), 41-46 tygodni (sekwencje), ok. 55 tyg lub prawie 13 miesiecy, ok. 64 tyg lub prawie 15 miesiecy, ok. 75 tyg lub 17 miesiecy

                Jakie sa symptomy kolejnego skoku? Przewaznie dziecko "chce z powrotem do mamy", zaczyna byc marudne, wymaga ciaglej uwagi, gorzej je, gorzej spi lub nagle przestaje robic to czego sie juz nauczylo tak jakby cofalo sie w swoim rozwoju, Nastepnie odczucia matek (niesamowite, czytajac mialam wrazenie jakby ktos o mnie i moim dziecku napisal!). Taki kryzys jet dla mamy i dziecka bardzo stresujący bo z punktu widzenia dzidzi nagle wszystko się w jego światku zmienia i jest przestraszone, stąd to wiszenie na mamie i cycku- bo tam czuje się najbezpieczniej. Mamy czują się sfrustrowane ciągle płaczącym dzieckiem, i nie rozumieją co się z nim dzieje.

                Tygodnie zaznaczone na czarno to okres bardziej niespokojnego zachowania dziecka. Tydzien z piorunem to niejako punt kulminacyjny. Kropki okolo 29/30 tygodnia to okres marudzenia ale nie zwazany z zadnym skokiem - dziecko zauwaza wtym czasie, ze ludzie moga sobie isc i je zostawic - dziecko uczy sie, czym jest odleglosc.

                5 tygodni

                Dziecko zaczyna byc bardziej uwazne i ”obudzone”, wszystkie zmysly sa wrazliwsze niz wczesniej. Od tej pory dziecko slyszy, widzi czuje zapach i smak zupelnie inaczej niz dotad i to moze sie mu wydawac niezrozumiale i przerazajace. Jedynym sposobem wyrazenia tego strachu jest krzyk i placz oraz szukanie bezpieczenstwa w ramionach rodziców.


                8 tygodni

                Dziecko zaczyna rozrózniac wzory w dzwiekach, zapachach i smaku, zauwaza, ze jego dlonie naleza do niego i jakie to uczucie gdy trzyma sie rece ponad glowa czy przed soba. Dziecko zaczyna miec kontrole nad swoimi ! ale nadal sa one nieskoordynowane.


                12 tygodni

                Jak wczesniej mozesz zauwazyc, ze dziecko jest bardziej krzykliwe, marudne, spi i je gorzej lub jest cichsze niz przedtem
                W wieku 12 tygodni dziecko wkracza w swiat zniuansowany: dziecko uczy sie rozumiec delikatne róznice i zachowywac sie zróznicowanie. Moze np slyszec róznice w tonie glosu, zauwazac jak zmienia sie swiatlo w pokoju, kiedy slonce skryje sie za chmure. Zauwazysz, ze ruchy dziecka sa bardziej miekkie kiedy wyciaga raczki, by cos schwycic lub gdy odwraca glowe sledzac jakis ruch.



                19 tygodni

                Marudne okresy zaczynaja byc coraz dluzsze, moga trwac az do 6 tygodni i zaczac sie juz w 14-tym tygodniu.

                Dziecko zaczyna rozumiec zdarzenia, w sensie krótkich sekwencji przechodzacych z jednego w inny wzór. Innymi slowy moze np nauczyc sie wyciagnac reke po zabawke, zlapac ja jedna reka, potrzasnac, przekrecic i wlozyc do buzi. Inny przyklad to fakt, ze dziecko moze laczyc dzwieki w sekwencje – np mamama, tatata.

                26 tygodni

                Okres marudzenia moze zaczac sie juz okolo 23 tygodnia i trwac okolo 4 tygodni. Typowe dla tego okresu jest na przyklad to, ze dziecko zle spi i wydaje sie miec koszmary senne, jest niesmiale w stosunku do obcych, nie ma apetytu, nie chce, zeby zmieniac mu pieluche czy ubranie.
                Duzo sie teraz dzieje – dziecko zaczyna widziec i rozumiec rozne relacje/stosunki. Zauwaza fizyczna odleglosc pomiedzy przedmiotami i pomiedzy ludzmi. Pierwsza rzecza, która dziecko zauwaza i na co reaguje jest odleglosc pomiedzy nim samym a rodzicami. Swiadomosc, ze mama i tata niebezpiecznie zwieksza ta odleglosc a w dodatku samemu nie mozna miec na to wplywu moga byc dla dziecka przerazajace.
                Bardzo absorbujaca i interesujaca jest obecnie obserwacja polozenia róznych rzeczy wobec siebie – rzeczy moga byc w sobie wzajemnie, na sobie, pod soba itd.
                Dziecko zaczyna zauwazac jak wplywac na rozwój wypadków, co robic zeby sie cos dzialo. Wylacznik swiatla jest super dla tego rodzaju eksperymentów! Dziecko zaczyna zauwazac, ze niektóre rzeczy/sytuacje sa ze soba zwiazane. Np ze klucz przekrecony w dziurce w drzwiach wejsciowych oznacza, ze tata jest w domu!
                Nastepnym krokiem jest zrozumienie, ze ludzie i zwierzeta dopasowywuja wzajemnie ruchy np kiedy ida obok siebie. Dziecko zaczyna rozumiec, gdy cos jest ”nie tak” np gdy ludzie zderza sie ze soba – to moze byc zabawne – ale i przerazajace.
                Fizycznie dziecko zaczyna lepiej koordynowac swoje ruchy, raczkowanie idzie mu coraz lepiej.
                Bardzo wazne jest, by pamietac, ze dla kazdego dziecka swiat relacji bedzie innym – wlasnym- przezyciem – calkowicie opartym na tych umiejetnosciach, które dziecko zdobylo w poprzednich skokach rozwojowych.

                37 tygodni

                Jak poprzednio - i ten skok zaczyna sie okresem marudzenia – dziecko krzyczy czesciej, jest niesmiale, nie ma apetytu, ”wisi” na rodzicach, i czasami wydaje sie zapomiec, to, czego sie dotychczas nauczylo – wydaje sie bardziej ”dziecinne” .

                Okolo 36-40 tygodnia Twoje dziecko zaczyna zauwazac i rozumiec, ze swiat mozna podzielic na grupy. Dziecko zauwaza, ze rzeczy moga miec cechy wspólne np moga brzmiec lub pachniec podobnie.
                Dziecko zaczyna rozumiec slowo ”kon” w ten sposób, ze wszystkie konie naleza do tej samej grupy, niezaleznie od tego, czy sa czarne czy brazowe, czy sa stoja w stajni czy tez na lace, czy sa z porcelany czy tez sa prawdziwe. Wszystkie sa konmi.
                Zrozumienie pojec w ten sposób wymaga czasu i treningu – dziecko staje sie malym naukowcem! Pracuje ciezko nad poznawaniem swiata poprzez wzrok, sluch, smak i dotyk, eksperymentuje nad podobienstwami i róznicami.
                Niektózy badacze uwazaja, ze w tym wieku zaczyna rozwijac sie inteligencja. Kiedy dziecko zaczyna dzielic swiat wedlug kategorii jego sposób myslenia zaczyna byc podobny do myslenia doroslych. Dlatego zaczynamy lepiej rozumiec wlasne dzieci poniewaz mysla w podobny sposób do naszego.


                46 tygodni

                Okolo 41-42 tygodnia moze rozpoczac sie okres marudzenia, który moze trwac do 5-ciu tygodni. Dziecko moze byc bardziej marudne, niesmiale, mniej samodzielne i bardziej ”dziecinne”. Zachowanie moze sie szybko zmieniac i dziecko moze byc bardzo grzeczne by za chwile bardzo rozrabiac – wszystko po to, by zwrócic na siebie uwage.

                To wszystko jest wprowadzeniem do nastepnego skoku rozwojowego – swiata sekwencji. W 46 tygodniu ( 44-48 ) dziecko zaczyna znajdowac i tworzyc sekwencje za pomoca swoich zmyslów. W poprzednim skoku dziecko czesto rozbieralo przedmioty na czesci po to, by je zbadac – obecnie zacznie je w tym celu skladac – na przyklad budowac wieze z klocków zamiast rozbierac zbudowana wieze.
                Twoje dziecko zaczyna laczyc zdarzenia – np zebranie swoich ubranek z podlogi i wlozenie ich do kosza na brudna bielizne. Zauwazysz, ze dziecko zaczyna rozumiec, ze niektóre zdarzenia zazwyczaj nastepuja po sobie i ze wie, jakie nastepne zdarzenie nastapi po poprzednim. Twoje dziecko np popatrzy na magnetofon, gdy skonczy sie tasma, bys zmienil strone kasety.
                Dziecko zaczyna wskazywac na rzeczy i nazywac je, lubi, gdy robisz to samo. Nastepnym krokiem bedzie pokazywanie w kierunku, w którym masz isc, gdy trzymasz je w ramionach.


                Chciałam jeszcze dodać schemat ale nie umiemmoże jak mąż przyjdzie to pomoże

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: skoki rozwojowe u dziecka

                  http://img479.imageshack.us/img479/8...jowe3essv0.jpg

                  to jest link do tego schematu

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: skoki rozwojowe u dziecka

                    ja nie pamietam takich skokow, (nie obserwowałam tego dokladnie, ale pewnie zgrało sie to z dniami bardziej marudnymi czy nockami bardziej nie przespanymi, najbardziej pamietam skok w jakosci kupy bo przez 3 dni nie robil kupiki ale kiedy to dokladnie bylo to juz nie pamietam 4-5 miesiac zycia.

                    wiem ze i w drugim roku zycia tez sa takie i zadziej sie zdazaja, ale wiem ze raz cos akurat sprawdzalam i bylo to mniejwiecej tak jak opisywali 3dni marudzenia i nie do opanowania i na 4ty dzien jakby mi oddali moje dziecko

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: skoki rozwojowe u dziecka

                      Jesteśmy na etapie skoku "26 tygodnia" - bardzo silny lęk separacyjny, no nie można z oczu zniknąć, bo pisk, jakby ze skóry obdzierali. Nie może mojej obecności zastąpić obecność taty, ale brata już tak. Oby jak najszybciej zrobiła się mobilna, bo chyba ogłuchniemy

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: skoki rozwojowe u dziecka

                        u mnie sie zgadzało co do dnia z góry wiedziałam kiedy sie zacznie marudzenie

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: skoki rozwojowe u dziecka

                          U Nas dopiero początek ale chyba ten 5 tydzień się zgadza albo ja sobie to tak tłumaczę

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: skoki rozwojowe

                            Dzieci są bardzo cwane i czasami próbują nas nagiąć do ich widzi misię. Faktycznie skoki rozwojowe są bardzo istotne.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: skoki rozwojowe

                              Skoki rozwojowe czasem następóją z dnia na dzień. Jednego dnia dziecko czegoś nie potrafi a drugiego świetnie sobie z tym radzi

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X