Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak wyhodować kiełki

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak wyhodować kiełki

    Czy jest tu ktoś kto podpowie mi jak wyhodować kiełki na swoim parapecie? Co mam kupić? Czy są jakieś małe "urządzenia" do hodowania kiełków na własne potrzeby?
  •    
       

    #2
    Odp: Jak wyhodować kiełki

    jest takie urządzenie, nie wiem jak się nazywa, a opakowanie wyrzuciłam, ale składa sie z kilku (moje z 4) plastykowych tacek. Do trzech wsypujemy nasiona na kiełki, ustawiamy jedna na drugiej, na dól tacka czwarta (inna niż pozostałe trzy), wlewamy letnią wodę do najwyższej tacki i przykrywamy pokrywką. Woda przelewa się na niższe poziomy, a kiedy cała woda zbierze się w dolnej tacy - wylewamy ją. Kiełki gotowe po 3-4 dniach

    Skomentuj


      #3
      Odp: Jak wyhodować kiełki

      napiszcie proszę jakie kiełki są najlepsze waszym zdaniem oczywiście

      nie chce eksperymentować zdam się na wasze kupki smakowe

      Skomentuj


        #4
        Odp: Jak wyhodować kiełki

        Ja i moja rodzina jestesmy miłosnikami rzeżuchy. Pychotka! Na kanapki, do jajecznicy, do sosów i zup.
        Mam ulubionego producenta nasion z Ożarowa Maz., któremu jestem wierna za jakość, bo tanie nasiona kupowane w hipermarketach mnie rozczarowały. Czasem nawet połowa nasion nie wykiełkowała.

        Sama uprawa jest prosta. Płaskie naczynie (np. duzy talerz) wykładam ligniną (watą celulozową do kupienia w aptece) lub zwykłą watą (ostatecznie nawet ręczniki papierowe zdały egzamin). Moczę wodą, a nastepnie wysiewam na to nasiona. Dość gęsto, ale w pojedyńczej warstwie. Ostrożnie zalewam wodą, żeby lekko przykryła nasiona. Przez nastepne dni pilnuję, żeby wata była stale wilgotna, a przez pierwsze 3 dni nawet lekko przykryta wodą. Po około 7 dniach kiełki są już wystarczajaco duże. Ścinam je nożyczkami i ewentualnie tnę na połowę.

        Jesli nie mamy naczynia do wysiewania kielków, wystarczy duzy słoik, kawałek gazy i gumka recepturka/nitka. Nasiona wrzuca się do słoika, ten przykrywa gazą i zawiązuje gumka lub nitką. Przez gaze nasiona zalewa sie woda, następnie odcedza. Kilka razy dzienie moczy sie tak nasiona. Po kilku dniach kiełki sa gotowe.
        Próbowałam rzodkiewki (pyszna), słonecznika (może być) i kukurydzy (taka sobie). Wszystko to rzecz gustu.
        Last edited by MonikaPB21; 10-03-2011, 14:35.
        Łukasz 11.10.2007

        Skomentuj


          #5
          Odp: Jak wyhodować kiełki

          U nas rzeżucha przez półzimy na parapecie rośnie.Sieję, tak jak Monika, tylko na tacce po cykorii, wykładam watą, posypuję nasionka, dość gęsto i podlewam. I tak na zmianę, jedna tacka w połowie zuzyta to sieję następną i mamy cały czas zieloną rzeżuchę do jedzeinia. Innych kiełek nie próbowałam, ale rośnieu nas też szczypiorek. Kiełkującą cebulkę do ziemi albo wody i pyszny szczypiorek gotowy. tylko trzeba znaleźć kiełkującą cebulkę w sklepie, bo nie każda wypuści szczypiorek, ponieważ są sypane chemią przeciwko rośnięciu.


          Skomentuj


            #6
            Odp: Jak wyhodować kiełki

            Ja też uwielbiam rzeżuchę, poza tym lucerna(alfa alfa) jest pyszna, zalecana zwłaszcza dla wegetarian, najlepiej robić ją w słoiku, jak opisano powyżej. Poza tym próbowałam rzodkiewki (mocny smak), pszenicy i kilku innych, ale już nie pamiętam. Muszę coś zaraz posiać, bo już dawno nie robiłam. U nas można kupić kiełki lucerny w pudełku, czasem kupuję.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Jak wyhodować kiełki

              mysle ze kielki na parapecie to: trzeba odpowiednio wbic sie zębami w ten parapet az kły wypadną... :P

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Jak wyhodować kiełki

                Przyrząd do kiełkowania nazywa się kiełkownica. Można ją nabyć w sklepie ogrodniczym, w sklepie ze zdrowa żywnością nie mówiąc juz o internecie. Ze swoijego doświadczenia polecam do hodowania kiełki rzodkiewki- są ostre i trzeba je doglądać przy każdym podlewaniu poniewaz maja skłonnosc do szybkiego pleśnienia max2 dni kiełkowania na nie przeznaczam. Polecam tez fasolkę mung! doskonałe źródło witamin i niezbędny dodatek do surówki na obiad Czasem hodujemy tez soczewicę, ale rzodkiewaka i fasolka przeważają. Kiedys próbowaliśmy jeszcze z soją ale nie polecam, jak dla mnie ma dziwny smak i wzdyma. Lucerna ma bardzo male nasionka i na mojej kielkownicy nie dochodzila nigdy do siebie. Eksperymentowalismy też z burakiem ćwikłowym- ze wszystkich nasionek na tacce wykielkowały moze ze trzy.. i chyba z brokułem tez coś było, ale chyba nieudanie. Ze sprawdzonych kiełków to polecam słonecznik (ten kielkujemy przewaznie na talerzu, zalewając na noc wodą, a rano pluczemy i znowu zalewamy woda, ale do takiego stopnia zeby sobie troche poodychał,wykielkowany po dwóch dniach jest pyszny! na początek polecam z miodem, a potem jak juz przyzwyczaicie się do smaku to bedziecie mogly bez zadnych dodatków go szamać), rzodkiewkę i fasolkę mung. Cierpliwości w kielkowaniu i radości ze zbiorów

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Jak wyhodować kiełki

                  ja nigdy jeszcze nie sadziłam kiełków, ale w sumie jak tak czytam wasze wpisy to w sumie trochę jestem zachęcona i na pewno wezmę to pod uwagę

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Jak wyhodować kiełki

                    Dobrze sprawdza się też wyparzony słoik, zatkany gazą zamiast zakrętki

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Jak wyhodować kiełki

                      Tak czytam wasze wpisy i chyba zacznę hodować kiełki A macie zioła w kuchni? Ja myślałam o zasadzeniu bazylii, rozmarynu i oregano. To moje ulubione dodatki do potraw Możecie mi doradzić w czym je sadzić? Mogą być zwykłe doniczki czy takie specjalne do ziół. Będę wdzięczna za rady
                      Last edited by Redakcja_MamoToJa.pl; 23-04-2014, 10:39.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Jak wyhodować kiełki

                        Ja od lat używam kiełkownicy. Choć można ją zastąpić innym pojemnikiem. w KIełkownicy jednak przepłukiwanie jest najwygodniejsze, nalewamy wodę na górna tackę, a woda splywa otworami na najniższy poziom. Używam jej potem do podlewania kwiatów.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Jak wyhodować kiełki

                          Choduję kiełki sama i zastanawia mnie to, że jak się kupje kiełki w sklepie to są bez żadnych łusek po nasionach, a u mnie nawet po wielokrotnym płukaniu jeszcze się pojawiają. NIE wygląda to smacznie, ani nie smakuje najlepiej.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Jak wyhodować kiełki

                            Jak potrzebuję kielków pszenicy dla gołębi.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Jak wyhodować kiełki

                              też chciała bym mieć piękny duży pełen zieleni ogród i ogrodowe problemy, z roślinkami, meblami ogrodowymi, oświetleniem, nawozami, ale niestety, na razie tylko mam balkonowy ogród, muszę jeszcze kilka lat poczekać na ten wymarzony

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X