Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pytania dziecka o umieraniu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #16
    Odp: Pytania dziecka o umieraniu

    Warto rozważyć zabranie dziecka na pogrzeb jeśli odeszła bliska mu osoba
    Pogrzeb jest rytualna forma pożegnania, biorąc w niej udział rozpoczynamy żałobę po bliskim
    Jeśli dziecko było związane z babcia lub dziadkiem moze wziąć udział w pogrzebie oczywiście w towarzystwie i przy wsparciu rodziców
    Absolutnie nie powinno sie natomiast zmuszać dziecka do czegokolwiek czego nie chce - oglądania lub dotykania zwłok
    Trzeba z uwaga i wyczuciem obserwować dziecko, oglądać na jego pytania, wspierać i pomagać uporać sie z ta trudna sytuacja
    Udział w pogrzebie będzie bardziej naturalny dla dziecka niż "zniknięcie" babci lub dziadka z który, dziecko było zżyte
    To samo dotyczy kontaktu z osoba starsza lub niedołężna - to rodzice maja być towarzyszami, opiekunami i przewodnikami dziecka, przed wizyta warto porozmawiać, wyjaśnić czego dziecko moze sie spodziewać i jak powinno sie zachowywać w towarzystwie osoby starszej np. "Prababcia nie może wstać, bo ma słabe nogi, będzie siedziała w fotelu, ale moze z nami rozmawiać. Staraj sie mowić głośno, bo słabo słyszy, ale nie hałasując przesadnie, bo prababcia lubi spokój"
    Starość, choroba, smierć to tematy nierozerwalnie związane z życiem i jak wszystko inne musza być "opowiedziane" dziecku przez rodziców
    Ściskam serdecznie
    Edyta Żółtowska
    psycholog, specjalizuje się w problemach dotycznacych wychowania dzieci i relacji w rodzinie, interesuję się też psychoonkologią. Mama dwojga dzieci: Hani i Stefanka.

    Skomentuj

    •    
         

      #17
      Odp: Pytania dziecka o umieraniu

      Dziękuję za wypowiedź
      Pytania te nie należą do łatwych ale prędzej czy później i tak dziecko by zadało więc się nie uniknęłabym tych pytań

      Skomentuj


        #18
        Odp: Pytania dziecka o umieraniu

        Temat śmierci jest ciężki, nie raz dorośli źle sobie radzą z tym tematem a co dopiero dzieci.

        Lara.. oj czeka nas sporo takich rozmów, płeć, jak się rodzą dzieci i jak do tego do chodzi ze dzidziuś jest w brzuchu...
        Ja staram się nie unikać zbyt wielu tematów a przede wszystkim nie wmawiać dziecku, że znalazło się w kapuście
        pamiętam jak ja przez wiele lat w to wierzyłam ;D

        Skomentuj


          #19
          Odp: Pytania dziecka o umieraniu

          Skąd się wziąłem na świecie - już to przerabialiśmy Właśnie pamiętam te bajeczki z lat dzieciństwa A jak dziecko wbije sobie tak do głowy to jak to potem odkręcić ... Ostatnio synek pytał czy tatuś zrobi mi więcej fasolek w brzuszku

          Skomentuj


            #20
            Odp: Pytania dziecka o umieraniu

            Ciężko jest wytlumaczyc dziecku kwestię umierania i śmierci. Sama nie wiem, jak ja bym zareagowała, jesli mój syn by mni o cos takiego zapytał

            Skomentuj


              #21
              Odp: Pytania dziecka o umieraniu

              Trzeba się jakoś nauczyć tego, każdy temat kiedyś nas spotka i z każdym będziemy musiały się jakoś uporać tak by dziecku wytłumaczyć w mądry i prostu i zrozumiały dla niego sposób

              Skomentuj


                #22
                Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                ja tłumaczyłam synkowi co to jest śmierć i że ludzie odchodzą, raz jak go zabrałam na cmentarz na grób do prababci zapytał mnie na miejsci gdzie jest babci domek

                Skomentuj

                •    
                     

                  #23
                  Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                  Uważam, że warto z dzieckiem szczerze porozmawiać o śmierci jeśli zacznie pytać, oczywiście bez zbedych szczegółow i straszenia. Zawsze można powiedzieć że dusza idzie do aniołków itp

                  Skomentuj


                    #24
                    Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                    Napisane przez czekladka24 Pokaż wiadomość
                    ja tłumaczyłam synkowi co to jest śmierć i że ludzie odchodzą, raz jak go zabrałam na cmentarz na grób do prababci zapytał mnie na miejsci gdzie jest babci domek
                    Co mu powiedziałaś? Gdybym był na twoim miejscu, to niewiem co bym powiedział.
                    Nie bądź zbyt miękki, bo cię zgniotą; nie bądź zbyt suchy, bo cię złamią.

                    Skomentuj


                      #25
                      Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                      Jedna z moich wykładowczyń na uczelni pisała pracę doktorską właśnie na temat rozmów dorosłych z dziećmi o śmierci. Co się okazuje- dzieci nie maja z tym problemów, a dorośli! Trzeba mówić dzieciom o śmierci, tłumaczyć dlaczego tak się dzieje itp. Wiadomo jest to jeden z trudniejszych tematów rozmów, dlatego warto najpierw sie przygotować, żeby nie było zaskakujących pytań.

                      Skomentuj

                      •    
                           

                        #26
                        Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                        Kiedy zmarła moja teściowa, jeden z Jej wnuczków zapytał swojej Mamy:" Mamo, Babcia jest teraz na innej planecie, prawda?". Dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje. Mimo, że szwagierka próbowała unikać tego tematu i nie mówić dziecku całej prawdy to ono i tak zobaczyło tą sytuację swoimi oczami... oczami dziecka. Chłopiec miał wtedy 4 latka.


                        Skomentuj


                          #27
                          Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                          Miałam podobną sytuację z córką...też wróciła z przedszkola z zakłopotaniem czemu mama koleżanki już umarła bo tak mówiła i zaczęła płakać i mówić, że ona nie chce żebym jej umarła Jakoś delikatnie wytłumaczyłam jej, że taka jest kolej rzeczy nie koniecznie zrozumiała po chwili zaczęłam inny temat i jakoś uniknęłyśmy kolejnych pytań..ciężko dziecku dobrze to wytłumaczyć..

                          Skomentuj


                            #28
                            Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                            To chyba jedno z najtrudniejszych pytań jakie może zadać dziecko. Najlepiej jest delikatnie wytłumaczyć dziecku, albo właśnie jakoś umiejętnie zmienić temat, gdy dziecko nie jest jeszcze gotowe na takie tematy.

                            Skomentuj


                              #29
                              Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                              Ja myślę, że powinniśmy też i o tym rozmawiać z dziećmi i próbować im tłumaczyć takie sytuacje. Często dzieci właśnie odnoszą to do swojego przykładu i boja się o swoich rodziców.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X