Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

My, dorośli i nasze dzieci inaczej patrzymy na świat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    My, dorośli i nasze dzieci inaczej patrzymy na świat

    Mózg człowieka ma dwie półkule – prawą i lewą. Prawa półkula odpowiada za postrzeganie przestrzenne, obrazowe, dostrzeganie wzorów, kolory, wyobraźnię, intuicję i przeżywanie stanów emocjonalnych. Lewa półkula odpowiada za logiczne myślenie, wnioskowanie, mowę, zdolności matematyczne, czytanie, język. U dziecka, do około 6 roku życia, dominuje półkula prawa, potem dominującą rolę przejmuje lewa. Obie półkule oczywiście ze sobą współgrają, ale w określonych etapach naszego życia zmienia się ich nadrzędna rola. Dzieci nie myślą, zatem tak jak my dorośli – logicznie, analitycznie, schematycznie. Dzieci widzą obrazami, kolorami, dźwiękami, często nie przewidują skutków swoich działań. Kierują się intuicją, ciągle wpadają na nowe pomysły, są kreatywne. Ich świat to świat obrazów, barw, dźwięków. To bardzo atrakcyjny świat. A nam dorosłym czasami bardzo trudno jest ten świat zrozumieć. A warto abyśmy dali się porwać w wir świata dziecka. Każdy z nas powinien od czasu do czasu spojrzeć na świat z perspektywy swojego dziecka, a łatwiej nam będzie zrozumieć nasze dziecko oraz mieć zrozumienie dla jego kreatywności. Zachęcam do zabawy z dzieckiem także z jego perspektywy i w „jego świecie”.
    Co Państwo o tym sądzicie?
    Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.
  •    
       

    #2
    My, dorośli i nasze dzieci inaczej patrzymy na świat

    Mózg człowieka ma dwie półkule – prawą i lewą. Prawa półkula odpowiada za postrzeganie przestrzenne, obrazowe, dostrzeganie wzorów, kolory, wyobraźnię, intuicję i przeżywanie stanów emocjonalnych. Lewa półkula odpowiada za logiczne myślenie, wnioskowanie, mowę, zdolności matematyczne, czytanie, język. U dziecka, do około 6 roku życia, dominuje półkula prawa, potem dominującą rolę przejmuje lewa. Obie półkule oczywiście ze sobą współgrają, ale w określonych etapach naszego życia zmienia się ich nadrzędna rola. Dzieci nie myślą, zatem tak jak my dorośli – logicznie, analitycznie, schematycznie. Dzieci widzą obrazami, kolorami, dźwiękami, często nie przewidują skutków swoich działań. Kierują się intuicją, ciągle wpadają na nowe pomysły, są kreatywne. Ich świat to świat obrazów, barw, dźwięków. To bardzo atrakcyjny świat. A nam dorosłym czasami bardzo trudno jest ten świat zrozumieć. A warto abyśmy dali się porwać w wir świata dziecka. Każdy z nas powinien od czasu do czasu spojrzeć na świat z perspektywy swojego dziecka, a łatwiej nam będzie zrozumieć nasze dziecko oraz mieć zrozumienie dla jego kreatywności. Zachęcam do zabawy z dzieckiem także z jego perspektywy i w „jego świecie”.
    Co Państwo o tym sądzicie?
    Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.

    Skomentuj


      #3
      Odp: My, dorośli i nasze dzieci inaczej patrzymy na świat

      Pamiętam dużo obrazów z dzieciństwa kiedy nie rozumiałam zakazów i nakazów rodziców, oni zawsze najbardziej bulwersowali się wtedy gdy ja najlepiej się bawiłam. A często były to zabawy na wysokościach (chodzenie po drzewach, murach itd.). To co mi sprawiało największa radość, to powodowało dreszcze na ciele rodziców :-) Ale dzięki zabawie dziecko się przecież rozwija i uczy. Dlatego pozwólmy czasem naszym dzieciom np. połazić po drzewach. Właśnie wspólną zabawa jest rewelacyjnym czasem na to żebyśmy poznali system myślenia naszego dziecka, przenieśli się na chwilę w jego świat ale tez sami trochę wyluzowali :-) A to że się pobrudzimy- trudno, teraz na rynku są rewelacyjne proszki do prania ;-) Świat dziecka jest o wiele ciekawszy niż nasz, dlatego poznawanie go sprawi że my też będziemy szczęśliwszy :-)

      Skomentuj


        #4
        Odp: III. My, dorośli i nasze dzieci inaczej patrzymy na świat

        Zgadzam się w 100 % i nie rozumiem matek, które się denerwują przez to na swoje dzieci. W końcu same kiedyś były dziećmi i postrzegały właśnie tak świat, jak Pani to opisała

        Skomentuj


          #5
          Odp: III. My, dorośli i nasze dzieci inaczej patrzymy na świat

          hehe ja się staram postrzegać świat pod katem mojego synka, ale czasem niestety sie nie da... Nie rozumiem czase tych zachowań dziwnych ... choć wiem że to normalne i że nawet dorosły ma takie dziwne jazdy, ale jak nie wiem o co mu chodzi to mnie dobija czasem

          Skomentuj


            #6
            Odp: III. My, dorośli i nasze dzieci inaczej patrzymy na świat

            Ja to już chyba w ogóle zdziecinniałam Świat dziecka rożni się od świata dorosłych wiadomo Pamiętam jak ja byłam mała ,moje i rodzenstwa zabawy ten nasz świat

            Skomentuj

                   
            Working...
            X