Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

duża emocjonalność u dziecka

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    duża emocjonalność u dziecka

    Mój synek, 7 lat prawie, jest bardzo wrażliwy emocjonalnie, bardzo przeżywa, gdy coś mu się stanie. Na przykłady gdy przypadkiem zepsuje mu się jego zabawka lub praca którą robił, jakaś drobnostka, z przyczyn losowych nawet, lub uderzy sie lekko przypadkiem, zapomni o czymś, że chciał obejrzeć bajeczkę, ale juz za póżno bo zapomniał
    wpada w rozpacz i złość i płacz, obwinia za to cały świat i bardzo trudno go uspokoić. Jak reagować, co robić? Staram się nie bagatelizować jego rozpaczy i uczuć, mówię, że rozumiem że mu smutno/przykro/ze jest zły, jeśli cos da się naprawić to proponuję, ze naprawimy to razem, pokazuję, ze czasem naprawdę szybko możemy wrócić do stanu poprzedniego itp. Jak mogę mu pomóc? jak nauczyc, ze nie warto tak sie denerwowac takimi rzeczami.
    Czy ten typ prostu tak ma i musimy nauczyć się z tym żyć?
  •    
       

    #2
    Odp: duża emocjonalność u dziecka

    Warto pamiętać, że do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dziecka potrzebne jest przeżywanie wszystkich emocji, także negatywnych. Bardzo ważne jest, aby pozwalać dzieciom przeżywać i okazywać swoje emocje. Aby dziecko mogło zrozumieć, że jest w stanie poradzić sobie z każdą emocją i sytuacją, musi je osobiście przeżyć i doświadczyć. Naszą rolą jest natomiast pomóc dziecku w radzeniu sobie z zachowaniem, które może towarzyszyć przeżywanej emocji. Istnieje, bowiem bezpośrednia zależność pomiędzy uczuciami dziecka a jego zachowaniem. Dziecko działa impulsywnie. Kiedy jest radosne – bawi się radośnie, zachowuje się poprawnie. Kiedy jest smutne lub rozłoszczone – widać to w jego zachowaniu. Jak czuje – tak działa. Kontroli swoich zachowań musi się dopiero nauczyć.
    Ogromny wpływ na sposób przeżywania emocji ma najbliższe otoczenia dziecka, czyli rodzina. Podstawowym sposobem nauki zachowań małego dziecka jest modelowanie, czyli nauka przez naśladownictwo. Dziecko powiela wzorce ze swojego otoczenia. Reaguje i zachowuje się tak, jak reagują i zachowują się jego rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, rówieśnicy. Warto się zastanowić, jak Państwo reagujecie w sytuacjach emocjonalnych. Jeśli spokojnie, to dobrze. Jeśli żywiołowo, to warto nad tym się zastanowić.
    Mogą Państwo rozważyć wykorzystanie poniższego schematu:
    Kiedy dziecko mocno przeżywa emocje (np. coś mu się nie udało):
    1. Spokojnie porozmawiajcie z dzieckiem o jego odczuciach, potrzebach. Nazwijcie uczucia i potrzeby dziecka (np. rozumiem, że jest ci smutno)
    2. Powiedzcie dziecku, co sami czujecie, kiedy ono reaguje mocno emocjonalnie (np. mamie także jest smutno z tego powodu)
    3. Wspólnie zastanówcie się nad znalezieniem rozwiązania (jak myślisz, co możemy z tym zrobić?)
    4. Pozwólcie, aby to dziecko zaproponowało pierwsze. Jeśli mu się nie udaje, to sami poddajcie propozycję.
    5. Upewnijcie się, że dziecko rozumie i zgadza się z ustaleniami z punku 4.
    6. Jeśli sytuacja powtórzy się ponownie, rozpocznijcie od punktu nr 1.
    Zazwyczaj po kilku powtórzeniach powyższego schematu nadchodzi poprawa. Kluczowy dla sukcesu jest spokój rodziców w tego typu sytuacjach.
    Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.

    Skomentuj


      #3
      Odp: duża emocjonalność u dziecka

      Od mojej koleżanki synek też jest bardzo emocjonalny, potrafi nawet płakać dlatego, że spadnie mu zabawka na podłogę. W ten sposób wyraża swoje emocje i nie tłumi ich w sobie. Ale to mu się na pewno zmieni, jak będzie starszy

      Skomentuj


        #4
        Odp: duża emocjonalność u dziecka

        Mój synek też niestety jest bardzo wrażliwy płacze z byle podowu, nawet jak mu coś nie wyjdze, jak coś wyleje. Strasznie męczące to jest - tłumaczymy mu że nic się nie stało, ze to się sprzątnie czy pozbiera czy inaczej zrobi ale no niestety zrobił się taki gdy mała się pojawiła na świecie

        Skomentuj


          #5
          Odp: duża emocjonalność u dziecka

          Moje dziecko też bardzo emocjonalne jest Dużo przeżywa
          Niedawno był pożar w przedszkolu i bardzo to przeżył Nic się nikomu nie stało ale jednak to wspomnienie go bardzo gnębi Wystarczy że widzi dym w kominie i już mu się coś robi :/

          Skomentuj


            #6
            Odp: duża emocjonalność u dziecka

            Dzieci, które są emocjonalne zazwyczaj okazują to nacodzień. Później może okazać sie to kłopotliwe nawet w okresie szkolnym. Brak koncentracji nerwowość itd. może być tak, że po prostu poświęcamy im za mało czasu.

            Skomentuj


              #7
              Odp: duża emocjonalność u dziecka

              dziecko musi nauczyć się radzić z emocjami negatywnymi, by tak było musi ich doświadczyć, nie można dziecka chronić przed wszystkim, niech poradzi sobie z drobnymi rosterkami typu, samo szuka sobie zabawki, samo posprząta pokoik itd

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: duża emocjonalność u dziecka

                Może zajęcia teatralne pomogą w świadomej kontroli emocji? Polecam Drama Club na portalu Stars Up, który daje możliwość nauki aktorstwa w domu przez internet.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: duża emocjonalność u dziecka

                  Napisane przez katulaijas Pokaż wiadomość
                  Może zajęcia teatralne pomogą w świadomej kontroli emocji? Polecam Drama Club na portalu Stars Up, który daje możliwość nauki aktorstwa w domu przez internet.
                  A co to za nowość. Pamiętaj, że dziewczyna ma tu poważny problem i nie można jej wysyłać byle jakich porad.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: duża emocjonalność u dziecka

                    Nasz córcia również przeżywała wszystko co się wydarzało w ciągu dnia, głównie przejawiało się to w ciągu nocy, wstawała z płaczem.
                    Wieczorami mamy rytuał czytania książek i bajek, czasami można dostać fajne książki terapeutyczne dla dzieci, które również pomagają dziecku zrozumieć pewne rzeczy.
                    U nas sprawdziły się wieczorne rozmowy miedzy córcią a krecikiem z książki

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: duża emocjonalność u dziecka

                      A nie byliście z tym u psychologa? Ja bym się na waszym miejscu wybrała, bo sądzę, że ta nadwrażliwość wasze dzieci też męczy i lepiej by im było, gdyby umiały sobie z nią poradzić. Jeśli ktoś jest z Warszawy, to mogę polecić psychologa dziecięcego, który przyjmuje w Pracowni Psychorozwoju na Gocławskiej. Chodziłam tam z moją małą,ale z innych powodów. I powiem wam, że bardzo nam ta pani pomogła. Myślę, że i waszym dzieciom mogłaby pomóc. Sama nie mam pomysłu, dlaczego tak może być, może to mali artyści?
                      Tu macie link do strony tej poradni, znajdziecie tam kontakt: http://psychoterapia-kielczyk.pl/

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: duża emocjonalność u dziecka

                        Nie jestem specjalnie doświadczona w tym zakresie, ale to mi wygląda na objawy adhd/. Należałoby sprawdzić więc także pod tym kątem. No ale do tego potrzebny jest lekarz.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: duża emocjonalność u dziecka

                          Nie jestem specjalnie doświadczona w tym zakresie, ale to mi wygląda na objawy adhd. Należałoby sprawdzić więc także pod tym kątem. No ale do tego potrzebny jest lekarz.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: duża emocjonalność u dziecka

                            Na Twoim miejscu udałabym się do psychologa, miałam podobne problemy z dzieckiem. Pani psycholog z Poznania bardzo mi pomogła, zostawiam na miar, może uda Ci się umówić na wizytę.

                            http://www.psychoterapeuta-poznan.pl/

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: duża emocjonalność u dziecka

                              Moja coreczka tez tak ma... powiem Ci, ze jest to bardzo trudna przypadlosc, bo dziecko nie postrzega swiata w normalny sposób... ja zaczelam chodzic z moja niunia do psychologa i teraz jest dużo lepiej... polecam terapie w http://www.wamka.pl/

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X