Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Choroby pneumokokowe

Collapse
X
 
 • Filter
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  Choroby pneumokokowe

  Witam serdecznie, słyszałam o istnieniu "zespołu chorób pneumokokowych"proszę napisać jakie to choroby i jak można ich uniknąć.
 •    
     

  #2
  Odp: Choroby pneumokokowe

  Choroby pneumokokowe to zespół zakażeń bakteryjnych u człowieka, mający charakter ciężkich zakażeń inwazyjnych oraz infekcji o charakterze miejscowym. Zakażenia inwazyjne, obarczone wysoką śmiertelnością, oraz dużą liczbą powikłań to: zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, posocznica i ciężkie krwiopochodne zapalenie płuc. Obejmuje się je wspólną nazwą inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP). Zakażenia nieinwazyjne, miejscowe to m.in. zapalenie ucha środkowego, zatok obocznych nosa, płuc i innych narządów. Najskuteczniejszym sposobem postępowania w tych zakażeniach jest profilaktyka, czyli powszechne szczepienia ochronne. W Polsce niestety zakażenia pneumokokowe nie są objęte szczepieniem powszechnym, a jedynie zalecanym, czyli płatnym. Na rynku istnieją szczepionki koniugowane, możliwe do podania już w okresie niemowlęcym, oraz starszego typu szczepionka polsacharydowa, zarejestrowana powyżej 2 r.ż. Szacuje się, że najnowsza, 13- walentna szczepionka skoniugowana (Prewenar13), zawiera serotypy pneumokoków odpowiedzialne za około 85% przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej u dzieci < 5 r.ż. w naszym kraju. Koszt jednej szczepionki- ok. 300 zł. Optymalny schemat uodpornienia to rozpoczęcie szczepień u jak najmłodszych dzieci, po ukończeniu 6 t.ż. i podaniu 3 dawek szczepienia pierwotnego w odstępie przynajmniej miesiąca, oraz dawki uzupełniającej pomiędzy 11 a 13 m.ż. Istnieją alternatywne schematy szczepień dla niemowląt i dzieci do 5 r.ż.

  Skomentuj


   #3
   Odp: Choroby pneumokokowe

   Przeczytałam ten artykuł i zastanawiam się , jak to jest z dawką przypominającą . Szczepiłam dziecko szczepionką Prevenar dnia :
   1) 14 lipca 2009
   2) 02 września
   3) 28 października 2009 roku.
   W przychodni poinformowano mnie , że dawkę następną dziecko otrzyma po upływie roku od ostatniego szczepienia , czyli ok. 28 października tego roku , zaś z artykułu wynika , że powinna ją otrzymać między 11 a 13 miesiącem życia. Dziecko skończyło rok 28 maja . Kiedy mam ją ponownie szczepić ????

   Skomentuj


    #4
    Odp: Choroby pneumokokowe

    Czterodawkowy schemat szczepienia przeciwko pneumokokom pzedstawia się dokładnie tak jak napisałam wcześniej (powołuję się na charakterystykę produktu). Często jednak spotykam się ze stwierdzeniem, że 4 dawkę uzupełniającą należy podać w 2 r.ż., najlepiej w wieku w/w. To też lekarze często wyznaczają termin tego szczepienia razem z 4 dawką szczepienia DTPa-IPV-HiB, lub DTPa-IPV-HiB-HBV, co wydaje się być prawidłowe i unika się dodatkowej wizyty na szczepienie przeciwko pneumokokom.

    Skomentuj


     #5
     Odp: Choroby pneumokokowe

     Znalazłam taką informację: Już w najbliższą środę, 26 sierpnia podczas telefonicznego dyżuru eksperta będą mogli Państwo uzyskać odpowiedzi na pytania związane z pneumokokami i szczepieniami przeciwko pneumokokom.
     26 sierpnia, w godz. 18.00-20.00 dr med. Aneta Górska-Kot tel. 572 848 056.
     link do wydarzenia: www.facebook.com/events/1699068813645 875/

     Skomentuj

            
     Working...
     X