Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Konkurs "Przygody Joela"

Collapse
X
 
 • Filter
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  Konkurs "Przygody Joela"

  O książce:
  Piętnastoletni Joel właśnie skończył szkołę i zamierza zostać marynarzem. Nieoczekiwanie otrzymuje jednak tajemniczy list, w wyniku czego postanawia odnaleźć swoją mamę. Matka opuściła go, gdy był mały i od tej pory nie dała znaku życia. Chłopak wyrusza w wielką podróż w towarzystwie ojca, który zdaje się skrywać jakąś tajemnicę z przeszłości...

  Czytaj więcej  Zadanie konkursowe:

  Wymyśl zarys nowej powieści z przygodami Joela. Początek jej fabuły zamieść na forum mamacafe.pl.

  Konkurs trwa od 02.08 do 11.08.2010 r.

  Nagrody:

  15 powieści dla dzieci i młodzieży "Podróż na koniec świata" autorstwa Henninga Mankella.
  Przed przystąpieniem do konkursu prosimy uważnie przeczytać Regulamin »
  pozdrawiamy,
  Redakcja MamoToJa.pl
 •    
     

  #2
  Odp: Konkurs "Przygody Joela"

  W kolejnej książce o przygodach Noela, Noel będzie musiał zmierzyć się z okropną chorobą będzie musiał również odnaleźć rodzeństwo o którego istnieniu dowiedział sie z porzedniej części. Noel odnalazł bowiem swoją mamę ale jej odnalezienie spowodowało jeszcze większy mentlik w jego głowie bowiem okazalo się ,że jego mama to tak naprawdę nie jego mama a tata również nie jest tym za kogo go uważał.Noel będzie musiał wyruszyć na poszukiwanie swych krewnych bo tylko rodzeństwo będzie w stanie ocalić go przed chorobą.Czy mu się uda, czy wygra z czasem przekonasz się już w nastepnej części.Dowiesz się również kim jest rodzeństwo Noela i jak ono wpłynie na jego losy.

  Skomentuj


   #3
   Odp: Konkurs "Przygody Joela"

   W swojej wielkiej podróży życiowej z ojcem odwiedzają różnorodne miejsca,które zostały szczegółowo opisane w otrzymanym liście.To nie był zwykły list,a swojego rodzaju zagadka,która wymagała natychmiastowego wyjaśnienia.Bowiem zostały tam wskazane miejsca pobytu zaginionej matki Joela.Wyruszyli w podróż po Europie,Azji i Australii.Z korespondencji dowiedzieli się,że w Warszawie będą musieli odnaleźć pewnego człowieka,który udzieli im pewnych wskazówek do tej podróży.Potem mieli wyruszyć do Petersburga,gdzie czekała na nich mapa,schowana w jednym z prowincjonalnych kościółków.Przed wyprawą dokładnie przestudiowali tajemniczy list,który nie dawał ostatecznej odpowiedzi:Gdzie znajdą mamę?Jednak czuli,że muszą podjąć się tego niezwykłego i dodatkowo niebezpiecznego zadania.Joel miał pewne przeczucia,że mama nad nimi czuwa i może jest gdzieś blisko.Zatem zapakowali najpotrzebniejsze rzeczy do jednej walizki i pojechali pełni niepokoju i zaciekawienia do Warszawy.Podczas podróży pociągiem starali się zapamiętać najwięcej szczegółów z otrzymanego listu.I cały czas myśleli,co dalej będzie...

   Skomentuj


    #4
    Odp: Konkurs "Przygody Joela"

    Joel wraz z ojcem wyruszają do Szwecji. Podczas podróży promem bohater poznaje 15-letnią dziewczynę o imieniu Marie, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Ona odwzajemnia to uczucie i od tej pory wspiera Joela w poszukiwaniach jego mamy. W Sztokholmie okazuje się, że mama Joela jest znaną w skali międzynarodowej kobietą-naukowcem w dziedzinie genetyki. Ojciec Marie również pracuje naukowo i rywalizuje z mamą Joela, kto pierwszy dokona odkrycia na miarę nagrody Nobla. Młodzi przechodzą trudne chwile, przeżywają wyścig do sukcesu swoich rodziców i po kolejnej kłótni decydują się rozstać. Joel dużo czasu spędza na rozmowach z mamą dotyczących przeszłości i próbuje dociec, dlaczego mama zostawiła jego i ojca w dzieciństwie. Okazuje się, że ojciec Joela nie był szczery w stosunku do niego i okłamał w sprawie braku jakichkolwiek wiadomości od mamy. Przez te wszystkie lata bowiem jego mama pisała i wysyłała do syna listy, ale ojciec Joela ukrywał je przed nim. W dodatku chłopak dowiaduje się, że mama opuściła rodzinę, bo ojciec Joela miał romans ze swoją sekretarką, którego w ogóle nie zamierzał zakończyć. Jego mama wówczas dostała intratną propozycję serii wykładów na Uniwersytecie w Sztokholmie i nie mogąc dłużej znieść poniżania ze strony męża, postanowiła wyjechać. Syna nie zabrała, gdyż z początku nie chciała burzyć jego stabilizacji i odrywać od ukochanych dziadków i szkolnych przyjaciół, ale po pewnym czasie zaczęła bardzo tęsknić za dzieckiem i chciała go do siebie sprowadzić po urządzeniu się na miejscu. Jednak wtedy ojciec Joela specjalnie zmienił miejsce zamieszkania i uniemożliwił jej kontakt z synem. Joel po porcji tych zaskakujących wiadomości postanawia rozmówić się z ojcem i żąda od niego stosownych wyjaśnień. Ojciec przyznaje, że wszystko co usłyszał od mamy to prawda i że jest mu niezmiernie przykro z powodu błędów młodości. Mama Joela po wielu latach pracy nad projektem zostaje laureatką prestiżowej nagrody w dziedzinie genetyki molekularnej. Ex aequo to wyróżnienie zostaje przyznane także ojcu Marie. Młodzi po tym wydarzeniu godzą się i decydują, że dadzą swojemu związkowi drugą szansę. Joel nareszcie odnajduje upragnione rodzinne szczęście i miłość...

    Skomentuj


     #5
     Odp: Konkurs "Przygody Joela"

     Podróż z ojcem nie okazała się tak idealistyczną, jakby mogło się wydawać. Matkę odnaleziono, ale Joel wcale nie był skłonny do wybaczenia jej tylu lat samotności, jak mu się wcześniej wydawało. Nie był też skłonny do wybaczenia ojcu tego, że matka od niego odeszła - bez względu na to, jak było to dziecinne.
     Druga część to przede wszystkim opowieść o dojrzewaniu, o powolnym przechodzeniu z dzieciństwa (które mimo braku matki nie było całkiem złe) w dorosłość, w której wybaczanie nie przychodzi łatwo. Dorosłość tym trudniejszą, bo niszczącą także inne marzenia, w tym to o zostaniu marynarzem. Plany Joela bliższe były Robinsonowi Crusoe niż rzeczywistości. Okazało się, że we współczesnym świecie nie można być, ot - tak sobie - marynarzem. I że bycie marynarzem w Szwecji to zajęcie podwójnie trudne. Egzotyki w nim niewiele, problemów z nielegalnymi emigrantami, przerzutami prochów i ludzi - zdecydowanie więcej. Ostatecznie realizację marzeń o pływaniu zaczyna spełniać dostając się do wojska. Tam angażuje się w badania naukowe. A w życiu prywatnym???
     Na to odpowiedź da być może kolejny tom

     Skomentuj


      #6
      Odp: Konkurs "Przygody Joela"

      Joela obudził dziwny zapach. Gdy wyjrzał przez okno okazało się, że w nocy padał śnieg. Cóż, zdążył się przyzwyczaić, że zawsze przegapi ów moment. Pamiętał jednak o tym, że w takim razie dziesiejsza noc jest tą, podczas której wypowiada zamiary - postanowienia na przyszły rok. Tak, zdawał sobie sprawę, że to dziecinne, ale nie umiał zerwać z tradycją. Postanowi, że.... Nagle zadzwonił telefon. Zbiegł po schodach i odebrał słuchawkę.
      - Halo! Halo! - krzyczała jakaś kobieta - Joel to ty?! Tu ma...
      W tej chwili ojciec wyrwał mu aparat i krzyknął do telefonu:
      - Nigdy więcej tu nie dzwoń! - i rzucił słuchawkę na widełki. Joel patrzył we wściekłą twarz ojca i choć domyślała się czyj glos usłyszał przed chwilą, bał się spytać Samuela. W jego głowie zrodziła się myśl. Dziś w nocy, przy grobie Larsa Olssona wypowie na głos " w tym roku spotkam się z mamą".

      Skomentuj


       #7
       Odp: Konkurs "Przygody Joela"

       Podczas podróży statkiem po oceanie Joel odłączył się od swojego ojca, aby pozwiedzać nieco zakamarki morskiej maszyny. Silna fala sprawiła, że chłopiec wypadł za burtę do oceanu. Próbował wołać o pomoc, ale niestety nikt go nie słyszał. W między czasie ojciec rozpoczął dramatyczne poszukiwania syna, jednak nie udało mu się go odnaleźć. Kiedy ciało Joela opadło na dno oceanu, spostrzegł, że może swobodnie oddychać i opiekuje się nim konik morski o imieniu Nestor. Joel jest zszokowany swoimi umiejętnościami poruszania się w morskim świecie. Nestor aby oswoić go nieco z nową rzeczywistością oprowadza go po pięknych rafach koralowych, wrakach statków i innych morskich zakamarkach. Dzięki tym wszystkim atrakcjom Joel na chwilę zapomniał o tym, że na ziemi zostawił swojego ojca, który niezmiernie za nim tęskni. Prosi wówczas Nestora, aby ten pomógł wrócić mu do swojego poprzedniego ziemskiego życia. Wspólnie płynął do brzegu, gdzie po wyjściu z morza zastają ojca Joela całego we łzach z tęsknoty za synem. Kiedy widzi Joela jego twarz rozpromienia uśmiech. Nie mniejsze jest jego zaskoczenie, kiedy u jego boku widzi dawno zapomnianego przyjaciela - Nestora. Okazuje się, że Nestor złapał się niegdyś w jego sieci rybackie a ten wspaniałomyślnie darował mu życie. Nestor właśnie aby odwdzięczyć mu się za jego dobroć zwrócił mu syna.

       Skomentuj

       •    
           

        #8
        Odp: Konkurs "Przygody Joela"

        Kiedy Joel wraz z ojcem podróżowali małą łódką po bezkresnych wodach oceanu nagle na ciemnych wodach zapanowała gęsta mgła. Niestety ale podróżnicy nie mieli innego wyboru jak tylko wpłynąć w nią. Kiedy przepłynęli na druga stronę mglistej ściany ukazał się przed nimi ląd. Kiedy na niego wysiedli ujrzeli miasto. Jednak nie były to budynki ze świata jaki znali. Były one zawieszone w powietrzu, samochody wyglądały jak samoloty a wszyscy ludzie byli ubrani na biało. Joel wraz z ojcem zaczęli pytać gdzie się znaleźli. Okazało się, że jest rok 2125. Nie mogli uwierzyć w to co się stało, a jedynym wytłumaczeniem jakie nasuwało się na myśl było to, że to gęsta mgła przeniosła ich do tego nieznanego świata. Joel od razu kiedy się tam znaleźli pomyślał o ciężko chorej przyjaciółce, którą zostawił na lądzie. Wpadł na pomysł, że może w tych nowych czasach mają już lekarstwo na jej ciężką chorobę. Nie mylił się. Nowi ludzie znali już wszystkie choroby i leki na nie. Poprosić burmistrza miasta, aby ten przekazał mu w przyjacielskim geście lek dla przyjaciółki. Niestety, ale burmistrz nie chciał się zgodzić na darmowe przekazanie leku. Nakazał, aby w zamian za lek Joel pozostawił ojca w nowym świecie. To był warunek, na który Joel nie mógł się zgodzić. Wspólnie z ojcem pod osłoną nocy wykradli z gabinetu burmistrza lekarstwo i swoją małą łódką przepłynęli ponownie przez gęstą mgłę. Na szczęście nikt nie zauważył ich zniknięcia i Joel po powrocie mógł podać przyjaciółce ważne lekarstwo.

        Skomentuj


         #9
         Odp: Konkurs "Przygody Joela"

         Wspólnie z ojcem Joel podjął decyzję o tym, aby ponownie rozpocząć edukację. Po przeprowadzce do dużego miasta odwiedzili wiele szkół, jednak żadna nie była odpowiednia. Dopiero kiedy dotarli do małej szkoły na przedmieściach uznali, że to jest właśnie to czego szukali. Ku swojemu wielkiemu zdziwieniu ojciec Joela rozpoznał w jednej z nauczycielek matkę Joela. Dlatego też stwierdził, że będzie to odpowiednie dla niego miejsce. Niestety już po pierwszych dniach nauki okazało się, że Joel nie został zaakceptowany przez kolegów. Wielokrotnie próbują oni wyłudzić od niego pieniądze, zabierają mu kanapki i robią głupie żarty. Joel wstydząc się ojca, opowiada o swoich frustracjach jedynie ulubionej nauczycielce - nie wie, że jest ona jego matką. Nawiązują przyjaźń o jakiej oboje marzyli. Pewnego dnia w geście wdzięczności za pomoc Joel zaprasza nauczycielkę do swojego domu na obiad. Wtedy dopiero zauważa, że ojciec dziwnie przygląda się kobiecie i zaczyna domyślać się, że coś ich łączy. Po kilku dniach rodzice wspólnie podjęli decyzję, aby poinformować Joela o prawdzie jaką przed nim skrywali. Joel jest wówczas najszczęśliwszym chłopcem na świecie - ma w końcu pełną rodzinę.

         Skomentuj


          #10
          Odp: Konkurs "Przygody Joela"

          Pewnego dnia Joel odebrał tajemniczą przesyłkę. Jej nadawca prosił aby chłopiec spotkał się z nim w parku. Joel pamiętał, że ojciec zawsze go ostrzegał aby uważał na obcych, jednak postanowił zaryzykować. Podczas spotkania Joel został zwerbowany do tajnej organizacji szpiegowskiej, która walczy ze złem na świecie. Jedynym warunkiem uczestnictwa w akcji jest zachowanie w tajemnicy działalności agencji. Joel zostaje wysłany na szkolenie dla Małych Agentów. Uczy się technik walki, bycia niewidocznym dla obcych, ucieczki w razie zagrożenia. Nadchodzi czas jego pierwszej misji. Jego zadaniem będzie odbicie pewnej kobiety z rąk złego bajkopisarza. Uwięził on ją aby sprzątała i gotowała dla niego. Joel, żeby dotrzeć do jego ogromnego zamku musi przebrnąć przez Krainę Lodu. Będąc tam musiał zmierzyć się z ogromną śnieżycą i małymi śnieznymi stworkami, kóre chciały udaremnić jego misję. Udało mu się je pokonać tylko dzięki zdolnościom nabytym podczas szkolenia w organizacji. Kiedy udaje mu się dotrzeć do zamku, odnajduje uwięzioną kobietę. Jednak wyjście z tej twierdzy nie jest takie łatwe jak mu się początkowo wydawało. Musi pokonać psy strażnicze, ogromne krokodyle pływające dookoła zamku i chochliki strzegące tajemnic zamku. Wszystko jednak kończy się dobrze a Joel powraca do domu dumny z dokonanej przez siebie misji. Na całe szczęście wszystko udało mu się zachować w tajemnicy.

          Skomentuj

          •    
              

           #11
           Odp: Konkurs "Przygody Joela"

           Joel jako człowiek bogatszy o wiele doświadczeń i głębokich przemyśleń na skutek poszukiwań matki boryka się z nowymi dylematami i wieloma wyborami. mimo, iż osiągnął cel jakim było odnalezienie matki nie zaspokoił jego ciekawości i w dodatku przyczynił się do powstania nowych pytań. Pytań nie tylko o to jaką kobietą była i jest jego matka, ale o własną tożsamość, pochodzenie. Wiele myśli nie dawało mu spokoju. Zastanawiał się skąd faktycznie pochodzi i kim jest. czuł nieodpartą potrzebę określenia samego siebie. Posiadał wiele trudności w zadawaniu bezpośrednich pytań matce o jej przeszłość, rodzinę i dalszych krewnych co powodowało otrzymanie szczątkowych informacji. Z każdym pytaniem powstawało kilkanaście pytań. Jako badacz o wnikliwej dociekliwości zbierał uzyskane informacje i skrupulatnie notował je w oprawionym skórą zeszycie. Zdawał sobie sprawę, że zna jedynie wersję wydarzeń jaką przedstawiła mu matka, a wcześniej ojciec. Zapragnął poznać dalszych krewnych, szczególnie że podejrzewał, iż nie została mu przedstawiona cała prawda. Pomyślał, że rozpocznie samodzielne poszukiwania swoich korzeni i odległych tajemnic rodziny. Po wieczornych rozmowach z rodzicami odczuwał, iż ukrywana jest przed nim jakaś tajemnica, którą uznano za tak wstydliwą, że należało ją zakopać i ukryć przed ludźmi i światem.
           Swoje poszukiwania rozpoczął od przeszukiwania rezydencji, w której obecnie mieszkali, zdawał sobie sprawę, że gościła ona w swoich progach wiele pokoleń. przeszukiwał z wytrwałością pomieszczenia strychowe, piwnice. natrafiał na plany budowli, mapy, zniszczone zdjęcia i trudne do odczytania notatki. Był pewien, że kryją one wielką tajemnicę ponieważ wiele z nich było opisanych w języku, którym ani on ani też jego rodzice nie posługiwali się. był pewien, że nie mogliby nic z tego wszystkiego wyczytać.
           Joel nie był młodzieńcem, który działałby bezmyślnie i pochopnie. Zaczął poszukiwać informacji w okolicy. wędrując po pobliskich miejscowościach spotykał wielu ludzi, którzy sprawiali wrażenie wyizolowanych jakby pochodzili z innej epoki. Przejeżdżając rankiem koło starej chatki, która czas świetności miała już dawno za sobą zauważył, iż jest ona otwarta. Pomyślał, że ktoś ją opuścił. jednak ciekawska natura wzięła górę. wszedł do niej powoli i ostrożnie. pomiędzy szczelinami w dachu i ścianach przemykały promienie słońca. W myślach stwierdził, że to jedna z wielu opuszczonych i zdewastowanych ruin. Wychodząc pewnym krokiem usłyszał nagle zgrzyt drewna. Zatrzymał się, a po plecach przebiegły go dreszcze. W kącie zawilgoconego pokoju z małym okienkiem zauważyła siedzącą w fotelu postać. Światła było tak mało, że nie potrafił określić co to za postać. Podszedł bliżej i pochylił się nad osobą siedzącą w fotelu. Nie był w stanie opisać widoku jaki mu ukazał się. Joel zdrętwiał, ale starał się zachować powagę. Ze starych i pomarszczonych ust wydobył się łagodny głos, przepełniony łagodnością i ciekawością. Odczuł, że w jednej chwili zarówno ten obcy człowiek, jak i on sam są ciekawi siebie. Przez długą chwilę wymieniali się spojrzeniami gdy nagle stary człowiek zapytał.

           Skomentuj


            #12
            Odp: Konkurs "Przygody Joela"

            Joel po odnalezieniu matki postanowił, przeprowadzić się do miasteczka, w którym ona mieszka. A wszystko po to, by nadrobić wszystkie te lata, w których żyli w tej wielkiej rozłące. Poznaje tam fascynującą kobietę i zakochuje się w niej ze wzajemnością. Na drodze jednak staje matka, która nie pozwala im się związać nie wyjawiając powodu. Z czasem Joel dowiaduje się, że kobieta jego życia jest jego siostrą...

            Skomentuj


             #13
             Odp: Konkurs "Przygody Joela"

             Po tym jak okazało się, że matka Joela zmarła, razem z ojcem przeprowadzają się do domu na wzgórzu. Niedługo po przeprowadzce w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Joel budzi się w nocy nękany przez koszmary, które okazują się dziać na prawdę - z różnych zakamarków wychodzą okrutne stwory. Każdego ranka podczas śniadania duchy przeszkadzają im normalnie żyć. Ponadto bałaganią, zakręcają kurki od wody, przypalają obiad. Życie w domu staje się nie do zniesienia dla rodziny. Pewnego dnia Joel oprócz stworów zauważa pośród nich ducha o niezwykłej urodzie. Piękna kobieta ma oczy takiego samego koloru jak Joel. Śliczna zjawa przepędza z ich domu złe duchy. Od tamtego czasu panuje tam spokój i cisza o jakiej Joel i jego ojciec mogą tylko pomarzyć. Kiedy wszystko się już uspokoiło piękna zjawa powraca aby wyjawić Joelowi prawdę. Jest ona duchem jego tragicznej zmarłej mamy i wróciła do świata żywych jako jego Anioł Stróż aby chronić, go przed wszelkim złem. Obiecał mu również, że już nigdy go nie opuści i zawsze będą razem.

             Skomentuj


              #14
              Odp: Konkurs "Przygody Joela"

              Noel jako dzieckp porzucone zawsze czuł się samotny.Jego wybawieniem i ucieczką od tej samotności były od zawsze książki.Tzn od piątego roku zycia/wtedy nauczył się czytać/najpiekniejszą książką,taką,która na zwawsze zostawiła ślad w umyśle małego chłopca było Serce Amicisa.Tam też samotność,smutek i poszukiwanie szczęscia było motywem przewodnim.Noel postanowił też poszukać matki nie ważąjąc na niebezpieczeństwa i trudy podróży.Dlatego zostawił list ojcu i wyruszył w podróż życia.Podróż,która miała mu odsłonić kulisy porzucenia go przez matkę.Wdarł się potajemnie na pokład statku płynącego do Ameryki/tam prawdopodobnie jest jego mam/Wszedł do ładowni,przykrył się workami i..zmęczony zasnął.Ale podróż jego życia już się zaczęłą.

              Skomentuj


               #15
               Odp: Konkurs "Przygody Joela"

               Joel po opuszczeniu szkoły niestety nie może pozostać z ojcem. Przeprowadza się do babci i dziadka, którzy mieszkają w małej wiosce. Ich domek wygląda jak z bajki i Joel uwielbiał tam przyjeżdżać kiedy był malutkim chłopcem. Jednak teraz po wielu latach nie ma tam chłopców w jego wieku i Joel najzwyczajniej w świecie się nudzi. Pewnego dnia nadchodzi do dziadków informacja, że zalegają oni z zapłatą za dom i jeśli bank nie dostanie tych pieniędzy bardzo szybko to zabierze im ulubiony domek, w którym spędzili całe swoje życie a Joel najpiękniejsze chwile wczesnego dzieciństwa. Chłopiec patrząc na zasmuconych dziadków postanawia, że uratuje ten dom - właśnie dla nich. Pewnego dnia, grzebiąc w starych książkach na strychu znajduje mapę. Stwierdza, że skoro i tak mu się nudzi, wyrusza w podróż śladami oznaczonymi na mapie. Musi przejść przez dziki las, gdzie czyhają na niego groźne leśne zwierzęta, musi przeprawić się przez rzekę, gdzie pływają ogromne ryby i przez pola bezkresne, gdzie nikt nie mieszka. Kiedy już dociera do punktu oznaczonego na mapie zaczyna kopać w poszukiwaniu skarbu. I nie mylił się. Dokopuje się do drewnianej skrzyni. Kiedy ją otwiera znajduje list od właściciela skarbu - "Teraz te kosztowności należą do Ciebie. Zrób z nich dobry uczynek".
               W tej samej chwili Joel już wie, że udało mu się uratować dom dziadków. Po powrocie do domu, przekazuje im skrzynię. Oczywiście dom udaje sie uratować i po kilku miesiącach z dziadkami i Joelem zamieszkuje również ojciec.

               Skomentuj

                      
               Working...
               X