Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bajka o madrej dziewczynce

Collapse
X
 
 • Filter
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  Bajka o madrej dziewczynce

  Mój syn już od kilku lat bardzo lubi słuchać bajki, którą jeszcze mi opowiadała moja babcia.

  " Dawno temu żyło 2 braci - jeden ubogi a drugi bogaty. Ubogi miał córkę- Basię, która była bardzo mądrą dziewczynką.
  Pewnego dnia bogaty wujek podarował Basi chudą krówkę. Basia karmiła zwierzątko, poiła tak, że po krótkim czasie krówka wyrosła na piękną zdrową krowę, która z kolei miała malutkie cielątko o złotych kopytkach.
  Kiedy bogacz dowiedział się o tym nakazał bratu oddać cielątko ponieważ stwierdził, że jest jego. Dziewczynka nie chciała rozstać się z kochanym zwierzęciem dlatego też bracia poszli do króla aby rozstrzygnął ich spór.
  Król powiedział:
  "Zadam wam 2 zagadki- ten który będzie znał odpowiedz dostanie cielątko"
  Bracia zgodzili się.
  Król wypowiedział pierwsze pytanie:
  "Co jest najszybsze na świecie?"
  Biedak bardzo zmartwiony poszedł do domu i o wszystkim opowiedział córce. Ta pocieszyła ojca i dała mu odpowiedź na zagadkę.
  Gdy rano stawili się bracia u króla , bogacz powiedział, że najszybszy jest jego piękny rumak. Król spojrzał na biedaka a ten powiedział:
  "Najszybsza na świecie jest myśl". Zadziwił się król i spytał kto go takich rzeczy nauczył. Na to chłop odparł, że córka Basia.
  Druga zagadka brzmiała:
  " Co jest największym szczęściem człowieka"
  I tu także mądra córka biedaka podpowiedziała ojcu, że największym szczęściem jest sen, ponieważ wtedy człowiek zapomina o wszystkich swoich smutkach.
  Bogaty natomiast odparł, ze największym szczęściem są pieniądze.
  Król był bardzo ucieszony odpowiedzią biedaka dlatego dał mu cielaczka a córkę biedaka postanowił poślubić. Postawił jednak jeden warunek. Przyszła zona nie mogła nigdy wtrącac się w sprawy króla. Gdy to zrobi musi się wyprowadzić i będzie mogła zabrać ze sobą tylko jedną najdroższą jej rzecz
  .
  I tak żyła Basia z ojcem w szczęściu do chwili gdy król nie zaczął podejmować złych i krzywdzących innych decyzji. Basia sprzeciwiła się temu i tym samym złamała obietnicę . Król rozgniewał się i kazał żonie wyprowadzić się z zamku. Jakież było jego zdziwienie gdy rano obudził się w ubogiej chatce.
  "Skąd się tu wziąłem?" zapytał
  "Ja cię tu przywiozłam- odpowiedziała Basia- pozwoliłeś mi zabrać ze sobą tylko to co jest mi najdroższe - i ja wzięłam ciebie"
       
Working...
X