Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Co Wolno, A Co Nie?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Co Wolno, A Co Nie?

    witam wszystkie przyszłe i obecne mamy,

    w sumie nie wiedziałam, jak zatytułować ten wątek.
    chodzi o to, iż w wigilię zrobiłam test ciążowy i... jestem w ciąży. po półtora roku starania, tak po prostu nie wiem nawet kiedy.
    tylko zamiast radości ogarnia mnie panika i strach. leczę się na niedoczynność tarczycy i to od 4 miesięcy dopiero, więc poziom hormonów nie jest jeszcze najlepszy. więc przerwaliśmy starania o dziecko, no i... jest.
    mało tego w wyniku leczenia, zanikła mi miesiączka. właśnie miałam zacząć brać leki na jej wywołanie, no ale chyba już nie muszę. echh a na dodatek okres świąteczny, lekarze na wakacjach i przyjdzie mi czekać na nowy rok. a tu i endokrynolog i ginekolog konieczny. boję się strasznie, bo niedawno niesamowicie bolał mnie brzuch i pan doktor stwierdził,że to niedrożność. dostawałam bardzo silne leki... nawet mi wtedy nie przyszło do głowy, że mogę być w ciąży. zresztą nadal bym chyba nie wiedziała, gdyby nie bolące piersi...
    no ale te zwątpienia może rozwiać chyba tylko lekarz. chociaż może ktoś miał podobny problem?
    a generalnie chodzi mi o to, co wolno kobiecie w pierwszym trymestrze ciąży, a co nie?
    bo ja np. zanim się dowiedziałam chodziłam do solarium. a teraz co? i taka blada całą zimę?:-(
    albo kawa? pijecie? bo ja niedużo, ale ze względu na tarczycę, bez porannej parzonej chyba nie przeżyję?

    niby wydawało mi się,że tak dużo wiem o ciąży, a tu gdy już jest, przy każdej czynności ogarnia mnie panika, czy ja mogę, czy nie?

    będę wdzięczna za każdą wskazówkę, wiadomość

    pozdrawiam
    novamama
  •    
       

    #2
    Po pierwsze gratulacje.
    Dla pewnosci zrob sobie bete i sprawdzaj czy ładnie rosnie zanim pojdziesz do lekarz aktory i tak kaze Ci przyjsc ok 7-8 tygodnia do siebie by mogl cos juz zobaczyc na USG.
    Co powinnaś robić:
    *bierz witaminy każdego dnia- kobiety w ciąży potrzebują witamin i żelaza, na które zapotrzebowanie często jest większe niż spożywamy w naszej diecie
    *codziennie należy również brać kwas foliowy- branie kwasu foliowego w odpowiednich ilościach daje szanse na urodzenie dziecka bez wad wrodzonych, np: bez rozszczepu warg itp.
    *odżywiaj się zdrowo- nie znaczy to jednak jedz za dwoje. Jedz dużo owoców, warzyw, pij dużo wody niegazowanej. Jedz także dużo nabiału, pij mleko, jedz jogurty, gdyż twoje dziecko potrzebuje tych składników do prawidłowego rozwoju kości.
    *nie stresuj się i nie denerwuj- staraj się kontrolować i panować nad *stresem, dużo odpoczywaj i naucz się mówić nie
    *ruszaj się- dla ciebie i twojego dziecka będzie dobrze, gdy będziesz się gimnastykowała, oczywiście w granicach rozsądku. Skonsultuj się z lekarzem jeśli chcesz się dowiedzieć jakie ćwiczenia są bezpieczne w ciąży
    *rozmawiaj ze swoim lekarzem, jeżeli masz jakieś problemy ze zdrowiem, jeśli jesteś cukrzykiem kontroluj poziom cukru we krwi
    *konsultuj się ze swoim lekarzem jeśli chcesz wziąć jakieś lekarstwa
    odwiedzaj swojego lekarza regularnie
    *zapinaj pasy bezpieczeństwa w samochodzie- nie przeszkadzają one ani tobie ani dziecku, a mogą uchronić was przed niebezpieczeństwem

    Czego nie powinnaś robić:
    *nie jedz surowych ryb,jajek, sushi, kawioru
    *nie używaj "chemii"- jeśli musisz użyć jakiś płyn np: do czyszczenia łazienki, załóż rękawiczki
    *nie zmieniaj kotu piachu w kuwecie- styczność z kotem w ciąży nie jest bezpieczna ze względu na toksoplazmozę. Powiedz swojemu lekarzowi jeśli masz jakieś zwierzę
    *nie kąp się w gorącej wodzie, nie bierz gorącego prysznica, nie chodź do solarium czy sauny- może to być szkodliwe dla dziecka, wywołać krwawienie, a nawet poronienie
    *nie używaj perfumowanych chusteczek, płynów do kąpieli- mogą one podrażniać i wywoływać infekcję miejsc intymnych. Najlepiej do mycia *używać płynu do higieny intymnej lub mydeł dla dzieci
    *nie pal papierosów- może to wywoływać przedwczesny poród, a dziecko może urodzić się dużo mniejsze niż powinno
    *nie pij alkoholu- pijąc alkohol możesz urodzić dziecko z tzw. zespołem alkoholowym
    *nie używaj narkotyków i nie pal marihuany- są one bardzo niebezpieczne dla ciebie i twojego dziecka. Jeśli używasz narkotyków powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi

    Ogolnie ciaza to nie choroba - musisz bardziej tylko dbac o siebie.

    Skomentuj


      #3
      edytuje bo wyzej wyczerpano temat

      a jak nie zagrozona ciaza to SEX jest wskazany(oczywiscie jak macie ochote), tylko pogadaj z facetem bo oni czesto sie boja ze skrzywdza dzidzie

      a i uwazaj na upadki czy wstrzasy, bo malenstwo jeszcze slabo jest zwiazane z twoim cialem
      Last edited by pieczulka; 29-12-2008, 09:52.

      Skomentuj


        #4
        O solarium się raczej nie bój, ja w pierwszym trymestrze nadal korzystałam z tego "dobrodziejstwa", lekarz nie miał żadnych przeciwskazań, prosił tylko by za bardzo nie "nagrzewać się" i żeby sesje na łóżku trwały krócej. Uważaj też bardziej na piersi - lepiej ich nie opalać w tym czasie (pamiętaj, że później mogą się pojawić na nich rozstępy tym bardziej po solarium, które nomen omen wysusza skórę). A więc uważaj na temperaturę - nie przegrzewaj się i choć na krótsze sesje, a powinno być OK.
        Nie wiem jak wygląda sprawa ciąży i tarczycy, aczkolwiek moja kuzynka leczy się hormonami po usunięciu tarczycy i nie ma przeciwskazań do zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka.

        Co wolno w pierwszym trymestrze?
        W zasadzie wolno wszystko prócz palenia, picia i sportów ekstremalnych, choć i te na początku jakoś nie szkodzą szczególnie ;]
        Ciąża nie jest chorobą, pamiętaj o tym! :]
        Kup sobie mieszankę witaminową dla kobiet w ciąży - ja polecam elevit, pomaga też podobno przy mdłościach (czego osobiście nie miałam okazji sprawdzić, bo nie miałam takowych) no i może jedz więcej czerwonego mięsa - poziom żelaza będzie Ci spadał w zatrważającym tempie :/
        Poza tym wykorzystaj to że jesteś w ciąży - miej przed sobą spokojnych 40 tygodni i nic się nie martw - będziesz mamą!

        Skomentuj


          #5
          poprostu bardziej dbaj o siebiebo nosisz pod serduszkiem nowe życie...
          tak jak już dziewczyny wczesniej napisały: witaminy i zdrowe odzywianie.

          Skomentuj


            #6
            b.

            dzięki Wam wszystkie za odpowiedzi.
            no generalnie wiem o witaminach i zdrowym odżywianiu. i staram się.
            a powiedzcie mi, czy witaminy mogę sobie sama kupić w aptece? czy musi lekarz zalecić? bo przedawkowanie jest ponoć gorsze od niedoboru.

            jak narazie to się boję po prostu, zwłaszcza ze względu na to, iż brałam te silne leki na niedrożność. ale po nowym roku zaraz mam wizytę u lekarza. odezwę się, co powie.

            aa i możecie mi jeszcze może polecić jakieś dobre balsamy, kremy do ciała. no wiecie przeciwko rozstępom itd.

            pozdrawiam gorąco

            novamama

            Skomentuj


              #7
              Temat o rozstepach juz byl tutaj http://www.mamacafe.pl/forum/showthr...light=rozstepy .
              Powiem jedno - stosowanie kremow nie uchroni Cie, jesli masz miec rosztepy to miec bedziesz nawet po stosowaniu tony balsamow i kremow.
              Witaminy moze niech Ci lekarz zapisze byc moze dobierze je pod Twoja chorobe itp a sama bierz do tego czasu kwas foliowy.

              A wiesz ktory to tydzien ?

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Novamamo, co do solarium to ja bym sobie odpuściła... w końcu mamy samoopalacze, a nagrzewanie nie jest wskazane i rzeczywiście większe ryzyko rozstępów.
                Co do witamin to FeminatalN ma w składzie jod, podobnie Centrum i musisz na to uważać.
                Ale nie martw się o to co brałaś będąc w ciąży, a jeszce nie wiedziałaś: tego nie zmienisz, a teraz liczy się dobre nastawienie!!! Więc ciesz się każdą chwilą, dbaj o siebie i walcz o wizytę u lekarza. A jak cokolwiek cię martwi pamiętaj o szpitalach. Tam zawsze muszą Ci pomóc i nie wahaj się pytać.
                Rośnijcie zdrowo i czekamy na wieści.
                A i jedna kawka, też Wam nie powinna zaszkodzić!
                Kacperek 11.III.2009 godz.11:00 2980g 56cm szczęścia


                Majka 21.VIII.2012 godz.8:30 2940g 50cm słodyczy

                Skomentuj


                  #9
                  kwas foliowy

                  Chciałam tylko sprostować wypowiedź Goplany "branie kwasu foliowego w odpowiednich ilościach daje szanse na urodzenie dziecka bez wad wrodzonych, np: bez rozszczepu warg itp."
                  Kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa) a nie wadom anatomicznym

                  Skomentuj


                    #10
                    STYSIAK radze poczytac jakies opracowania naukowe a pozniej poprawiac czyjes wypowiedzi.
                    Glownie kwas foliowy stosuje sie w profilaktyce wad cewy to fakt wiadomy własciwie kazdemu, ale ze wzrastającej liczby badań wynika również, że kwas foliowy obniża ryzyko dodatkowych wad wrodzonych takich jak: wrodzone choroby serca, niektóre wady kończyn, rozszczep wargi oraz rozszczep podniebienia.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Ja muszę się przyznac że będąc w 3 tygodniu ciąży niosłam z mężem lodówkę na 4 piętro i wogóle jakoś specjalnie nie przesadzałam z ochroną tego I trymestru. Im człowiek chucha i dmucha tym gorzej.

                      Skomentuj


                        #12
                        ja tak "szalałam"do 6 miesiąca, no może nie lodówki, ale tłukłam się pociągami po całej Polsce, niestety tak niefortunnie mam rozłożone miejsca docelowe gdzie musiałam być, do czasu aż nie złapały mnie skurcze i problemy z szyjką oraz rozwarcie już w 28 tyg. c, zatem wszystko z głową i nie ważne, że nic nie boli, nie musi aby zrobić WAM krzywdę nieumyślnie

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Co Wolno, A Co Nie?

                          Na pewno, aby zaoszczędzić sobie wizyt u gina i strachu o dziecko, warto starać się uniknąć infekcji pochwy: ZASADY HIGIENY INTYMNEJ

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Co Wolno, A Co Nie?

                            Z tą lodówką to przesadziłaś chyba Benderka - kurcze, ja bym się bała

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Co Wolno, A Co Nie?

                              nie wolno jeść nic surowego, surowych jaj, surowego mięsa, surowych ryb, unikać niezdrowego jedzenia, też pleśniowych serów

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X