Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

USG - kiedy i ile razy?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    USG - kiedy i ile razy?

    No wlasnie wszystkie Mamusie to powiedziecie kiedy to chodzilyscie na USG i ile razy? Ja narazie bylam 2 razy - w 12tyg. ciazy i 20tyg. ciazy i tak sie zastanawiam kiedy teraz pojde? myslalam ze moze w 32 tyg. ale ten tydzien zaczyna sie juz za 3 dni,a ja niedawno bylam u swojej gin. i nawet nic nie wspomniala o 3 USG. A kolejna wizyte u niej mam dopiero na poczatku stycznia Hm..? a moze samej isc na to USG?W styczniu to ja juz w 36 prawie tygodniu bede Co robic?

    Laura 12.o2.2oo9/19:45 (4o5og 59cm)
  •    
       

    #2
    Witam,

    jeśli ciąża ma prawidłowy przebieg to 2 badania USG zupełnie wystarczą.
    Niektórzy lekarze robią czasami badanie kontrolne usg na jakieś 2 tyg przed terminem aby oszacować rozmiary i położenie dziecka, stan łożyska i ilość wód płodowych - ale nie jest to konieczne.

    Jeśli masz dobre wyniki to nie ma powodu żeby niepokoić maluszka

    Im bardziej zaawansowana ciąża tym dziecko gorzej znosi to badanie.

    Pierwszą ciążę miałam zagrożoną i usg powtarzano mnóstwo razy, na tych ostatnich badaniach Helenka zakrywała twarzyczkę rączkami i próbowała gdzieś uciec tylko że już za specjalnie nie było miejsca Całe szczęcie moja córcia jest zdrowa

    Więc teoretycznie im mniej tym lepiej, poza tym już niedługo zobaczysz swojego dzidziusia.

    Pozdrawiam i życzę cierpliwości

    Skomentuj


      #3
      ja miałam usg bardzo często bo moja ciąża była zagrożona. poza tym czytałam, że usg nie ma żadnego złego wpływu na dzidziusia. zresztą ja uwielbiałam to badanie. mogłam zobaczyć moją kochaną niunie na ekranie
      Majeczka 27 kwiecień 2008r.

      Skomentuj


        #4
        ja miałam USG od 11 tygodnia co miesiac do końca ciąży

        Skomentuj


          #5
          Ja miałam usg bardzo często praktycznie przy każdej wizycie którą mam co 4 tygodnie ale ciąży nie mam zagrożonej i żadnych komplikacji tez nie było

          Skomentuj


            #6
            Napisane przez rachotka Pokaż wiadomość
            ... poza tym czytałam, że usg nie ma żadnego złego wpływu na dzidziusia...

            Badania naukowe nie potwierdzają złego wpływu badania USG na dziecko, ale też z drugiej strony nie stwierdzają jednoznacznie, że nie szkodzą.

            Udowodniono natomiast, że dzieci nie przepadają za tym badaniem, nie są to przyjemne odczucia dla malucha w szczególności przy z byt długim badaniu.

            Dwa to liczba zalecana, a reszta zależy od poglądów i praktyk lekarza prowadzącego.

            Jak już wspominałam mojej niuni badania nie zaszkodziły Ale myślę, że po prostu warto takie rzeczy wiedzieć

            Skomentuj


              #7
              jestem w 12 tygodniu ciazy i juz mialam 3 badania USG za tydzien bede miala 4, do lekarza chodze co 3 tygodnie i za każdym razem mam robione USG i wcale nie mam zagrozonej ciazy
              Miłość matki do dziecka to jedyna, prawdziwa bezinteresowana miłość...

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                ja mialam usg na kazdej wizycie tak samo jak pozniej ktg ale pewnie dlatego ze chodzilam prywatnie




                Changes in my life you will see in time
                changes in my life you always in my mind
                changes in my life you always by my side....

                Skomentuj


                  #9
                  Na poczatku mialam zagrozona ciaze i praktycznie od 7 do 14 tyg mialam chyba usg 5 razy - ostatnie wykazalo ze wszystko jest ok . Potem wyjechalam do UK i mialam juz tylko usg w 20 tyg. Sluchanie serduszka co 2-3 tyg od 25 tyg. i na tym koniec. Gdy nic sie nie dzieje zlego to w zupelnosci wystarcza. Bratowa robila tylko polówkowe poza tym pierwszym diagnostycznym i to tez dosc. A prywatny lekarz jak sie przekonalam w Polsce tylko sieje panike i nabija sobie portfel.
                  OLIWIER 16.12.2008

                  Skomentuj


                    #10
                    Napisane przez Sloneczko Pokaż wiadomość
                    ja mialam usg na kazdej wizycie tak samo jak pozniej ktg ale pewnie dlatego ze chodzilam prywatnie
                    Zarówno pierwszą ciążę jak i tą prowadzi mi lekarz prywatnie.
                    I całe szczęście nie robią niepotrzebnych badań.
                    A przy pierwszej ciąży konsultowałam się nawet z dwoma lekarzami i bardzo pilnowali żeby się nie dublować z badaniami.

                    A z tym KTG to już chyba przesada... Jak dla mnie to wyjątkowo niekomfortowe badanie, spędziłam trochę czasu w szpitalu i miałam KTG dwa razy dziennie, udręka Po co męczyć kobitę jak ciąża przebiega prawidłowo? tego nie wiem?! No chyba, że po terminie.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11


                      Ja miłam usg pierwsze w 11 tygodniu drugie w 20 trzecie w 33 a czwarte i ostatnie w 38 zeby zobaczyc czy dziecko jest juz wkoncu dobrze ulozone.
                      A to ile razy i kiedy bedziesz miala usg zalezy tylko od Twojego lekarza

                      Skomentuj


                        #12
                        Taki temat juz byl, nie dublujcie tematow bo sie potracic mozna :
                        http://www.mamacafe.pl/forum/showthread.php?t=409

                        Skomentuj


                          #13
                          Ja w zasadzie widze moją małą dosyc często...Mój lekarz co wizyte chce ja oglądać wżyć i mierzyć a mi to pasuje..

                          Skomentuj


                            #14
                            Tak na przyszlosc innym mamom

                            "Pierwsze badanie: 7.-8. tydzień

                            USG wykazuje, czy kobieta rzeczywiście jest w ciąży, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga, a także czy jest prawidłowo usadowiona. Już w siedem tygodni od ostatniej miesiączki można w macicy zobaczyć pęcherzyk ciążowy z zarodkiem wewnątrz i uwidocznić bicie małego serduszka. W prawidłowo przebiegającej ciąży takie potwierdzenie nie jest konieczne, daje jednak lekarzowi dodatkową pewność, a kobiecie spokój. Badanie jest natomiast nieodzowne w razie bólów brzucha lub plamienia, bo te objawy mogą świadczyć o zagrażającym poronieniu lub ciąży pozamacicznej.Wczesne badanie USG pozwala dość precyzyjnie określić czas trwania ciąży i termin porodu, co jest bardzo ważne przy nieregularnych cyklach.

                            Wczesne USG genetyczne: 11.-14. tydzień

                            W tym czasie większość narządów płodu jest już zasadniczo uformowana. Można więc wstępnie ocenić jego budowę i wykryć (a znacznie częściej wykluczyć!) najcięższe wady rozwojowe. Okres między 11. a 14. tygodniem to jedyny czas, kiedy da się zmierzyć szerokość tak zwanego przejaśnienia karkowego, czyli NT (z ang. nuchal transluscency). Jest to zbiorniczek płynu na karku płodu, zanikający w dalszym jego rozwoju. Zaobserwowano, że zbyt szerokie NT jest charakterystyczne dla płodów z zespołem Downa i innymi poważnymi wadami wrodzonymi. Żeby badanie było miarodajne, powinien je przeprowadzić bardzo doświadczony lekarz na dobrym sprzęcie, gdyż o interpretacji wyniku przesądzają milimetry. Ale nawet wtedy można mówić tylko o podejrzeniu wady (potwierdzić ją lub wykluczyć mogą dopiero specjalne testy krwi).

                            Badanie prenatalne: 18.-22. tydzień

                            To bardzo ważne badanie, bo w tym okresie można najdokładniej obejrzeć dziecko "od środka". A to dlatego, że jego narządy są już dostatecznie duże, zaś nie w pełni skostniały szkielet nie stanowi jeszcze zapory dla fal ultradźwiękowych. Lekarz zmierzy poszczególne części ciała dziecka, a następnie dokładnie oceni budowę struktur mózgu, budowę kości czaszki i kręgosłupa, położenie i budowę serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych, a także umiejscowienie łożyska. To badanie wymaga od lekarza skupienia. Prośbę o pokazanie, gdzie jest buzia, paluszki, pytanie o płeć (w tym czasie można ją już określić) lepiej więc zostawić sobie na deser.

                            Dodatkowe USG: około 32. tygodnia

                            Nie jest konieczne, ale często pozwala wykryć pewne nieprawidłowości w rozwoju płodu, które wcześniej nie dały o sobie znać - zaburzenia rytmu serca, zbyt mały przyrost wagi, zbyt małą ilość płynu owodniowego. Jest szczególnie wskazane, jeśli przyszła mama cierpi na nadciśnienie albo cukrzycę.

                            Badanie przedporodowe: po 36. tygodniu

                            Pozwala ocenić położenie dziecka, jego wymiary i wagę. Te informacje będą bezcenne dla lekarza przy porodzie.

                            Badanie po terminie: po 40 tygodniu

                            Gdy mija termin porodu, trzeba sprawdzać, czy dziecko może nadal bezpiecznie pozostawać w macicy. Podczas USG mierzy się wtedy ilość płynu owodniowego, ocenia wygląd łożyska, czyli stopień jego dojrzałości, mierzy przepływ krwi w naczyniach oraz określa stan dziecka tak zwanym testem Manninga."

                            Laura 12.o2.2oo9/19:45 (4o5og 59cm)

                            Skomentuj


                              #15
                              Badanie prenatalne: 18.-22. tydzień

                              To bardzo ważne badanie, bo w tym okresie można najdokładniej obejrzeć dziecko "od środka". A to dlatego, że jego narządy są już dostatecznie duże, zaś nie w pełni skostniały szkielet nie stanowi jeszcze zapory dla fal ultradźwiękowych. Lekarz zmierzy poszczególne części ciała dziecka, a następnie dokładnie oceni budowę struktur mózgu, budowę kości czaszki i kręgosłupa, położenie i budowę serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych, a także umiejscowienie łożyska. To badanie wymaga od lekarza skupienia. Prośbę o pokazanie, gdzie jest buzia, paluszki, pytanie o płeć (w tym czasie można ją już określić) lepiej więc zostawić sobie na deser.

                              [hmm ja miałam w 21 tygodniu badanie usg ale czy ono bylo takie dokladne? lekarz raczej nic mi nie powiedzial o tym czy mozg jest wporzadku czy z serdeduszkiem wszysko ok no i ta cala reszta wam mowili dokladnie o tym hmm moze ten aparat usg gdzie chodze nie jest taki dokladny a moze lekarz poprostu ogladal nie zauwazyl nic niepokojacego i nic o tym nie mowil?? a moze powinnam sie wybrac na inne usg zeby sie wiecej dowiedziec?? chociaz nie wiem czy teraz bedzie tak widac bo jestem juz w 25 tygodniu.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X