Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Warszawa - wniosek złożony przez rodziców do Wojewody Mazowieckiego

Collapse
X
 
 • Filter
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  Warszawa - wniosek złożony przez rodziców do Wojewody Mazowieckiego

  Dziś 30 czerwca rodzice dzieci uczęszczających do warszawskich żłobków złożyli u Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego wniosek o unieważnienie dwóch uchwał Rady m.st. Warszawy.
  Pierwsza dotyczy ustalenia opłat w żłobkach, druga - rozwiązania i powołania na nowo Zespołu Żłobków m.st. Warszawy (określa ona m.in. statut Zespołu Żłobków oraz indywidualnie statut jednej z placówek - Żłobka nr 39). Pod pismem podpisało się 52 rodziców.

  Drastyczna podwyżka opłat za warszawskie żłobki (od września rodzice mają płacić 500 zł - 250% procent dotychczasowej kwoty) nie tylko w dotkliwy sposób uderza w rodziny z małymi dziećmi i jest bulwersującym przykładem antyrodzinnej polityki miasta, ale też została uchwalona z istotnym naruszeniem prawa.

  We wniosku rodzice wypunktowali 8 zarzutów wobec obu uchwał (wobec uchwały dotyczącej podwyżek oraz wobec statutów żłobków). Powołali się m.in. na 3 rozstrzygnięcia wojewody dolnośląskiego, który unieważnił uchwały w Legnicy, Lubinie i Obornikach Śląskich, wskazując, że warszawska uchwała ma te same wady prawne (niespełnienie zasady ekwiwalentności odpłatności za żłobki i zakresu usług świadczonych przez placówkę - błędem jest ustalanie stałej opłaty niezależnie od tego, czy dziecko korzysta z placówki np. 6 czy 10 godzin).

  Inne wskazane wady to m.in.:
  - odwołanie się do pensji minimalnej jako wartości do obliczania wysokości opłat (ustawa żłobkowa mówi, że uchwała powinna ustalać opłatę, nie wskaźnik do wyliczania opłaty),
  - brak określenia sposobu zwrotu opłat za pobyt i wyżywienie w przypadku nieobecności dziecka
  - niezgodność aktualnych statutów żłobków z ustawą żłobkową
  - termin ustalenia nowych opłat - ustawa została przyjęta po zakończeniu rekrutacji do żłobków na rok 2011/2012, co narusza konstytucyjną zasadę praw nabytych
  - niezgodność z ustawą o ochronie danych osobowych
  - uzasadnienie uchwały nie spełnia kryteriów uzasadnienia (brak argumentów, powodów ustalenia opłat na tak wysokim poziomie, brak uzasadnienia dla wysokości przyjętych wskaźników - np. dlaczego 27% wynagrodzenia minimalnego, a nie np. 10%); dodatkowo - wyliczenia wzrostu przychodów do budżetu miasta są błędne, a więc radni podejmowali decyzję w momencie głosowania opierając się na fałszywych danych

  Rodzice poprosili też o umożliwienie spotkania z Wojewodą, aby osobiście podkreślić wagę sprawy. Czekają na odpowiedź, czy będzie to możliwe.
  Rodzice zgłaszają się na adres nieformalnego ruchu rodziców przeciw podwyżkom w żłobkach i przedszkolach Głos Rodziców glosrodzicow@gmail.com - liczba zbulwersowanych rodziców lawinowo rośnie, w tej chwili jest to ok 120 osób. Planowany jest podobny wniosek do Wojewody w sprawie przedszkoli. Rodzice planują również w najbliższym czasie opublikowanie w internecie listu otwartego do Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - zarówno w sprawie żłobków, jak i przedszkoli, gdzie również podniesiono opłaty. Zamierzają również podjąć działania formalno-prawne w obu tych sprawach.

  Jest to dopiero początek działań, duża część rodziców jeszcze nie jest zorientowana, że od września ich budżety domowe bardzo się skurczą. Zorganizowani już rodzice pracują nad tym, by akcja nabrała rozpędu poprzez próby dotarcia do szerszej grupy.

  Startuje dopiero grupa na facebooku: NIE podwyżkom opłat za ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA w Warszawie
  http://www.facebook.com/home.php?sk=...972903135&ap=1

  Tam rodzice będą informować o kolejnych działaniach.

  Osoba kontaktowa: Małgorzata Lusar
  mail: glosrodzicow@gmail.com
  Last edited by coyotek74; 30-06-2011, 23:33.
  i Bartek :-)

  #2
  Odp: Warszawa - wniosek złożony przez rodziców do Wojewody Mazowieckiego

  Obserwuję ten wątek i ciekawa jestem co wyszło.... czy decyzja została podjęta??? Jako matka nie zdziwiłabym się ze zostałaby razpatrzona negatywnie, sąd mógłby uznać że dzieci zostają podrzucane do żłobków nie z konieczności lecz z wygody rodziców... Przepraszam za własne zdanie, lecz studiowałałam prawo i mam troszke pojęcia na ten temat...Pozdrawia i życzę sukcesów....
  Doriaś ur.17.03.2008
  Tristaś ur. 11.03.2010

  Skomentuj

         
  Working...
  X