Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Od kiedy ważne wyrok sądowy?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Od kiedy ważne wyrok sądowy?

    Sytuacja:
    Rozprawę miała 26 października, tam orzeczenie alimenty płacone do 10tego i widzenie dziecka w czwartki. Od kiedy to jest "ważne"? Czy od momentu wydania wyroku, czy od momentu kiedy dostanę ten wyrok do rąk?
    Jest już 17ty a ja nadal alimentów nie dostałam ( przed rozprawą płacił mi "dobrowolnie" ostatniego dnia miesiąca), i nie wiem czy mogę się ubiegać o odsetki, czy dopiero wtedy kiedy dostanę wyrok do rąk?
  •    
       

    #2
    Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

    Hej,
    z czego wiem to sprawie jest czas dwóch tygodni aby wyrok się uprawomocnił.Gdyż w tych dwóch tygodniach np.Twój partner może wnieść apelację itp
    Jeżeli nic takiego nie zrobił po dwóch tygodniach od rozprawy powinno przyjść pismo ,że wyrok prawomocny.
    Wiem to jednej z koleżanek,cho nie wiem czy to prawda.
    Może w necie są przepisy prawa cywilnego??
    Amelia 12.03.08

    Skomentuj


      #3
      Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

      Po 21 dniach powinno przyjść pismo, ale ja jeszcze nic nie dostałam.
      Nie chce mi się grzebać w przepisach, może ktoś mi tu odpowie )

      Skomentuj


        #4
        Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

        Z tego co ja się orientuję to do domu nie przychodzi, żadne pismo. Należy wnieść wniosek do sądu, że chce się odpis wyroku z uzasadnieniem. Wtedy jest 14 dni od momentu dostarczenia takiego pisma.
        Jeśli żadna ze stron nie odwoła się od wyroku, ani też nie złoży wniosku o wydanie odpisu, wyrok uprawomocnia się (chyba!) po 21 dniach.

        Ale... alimenty, które Ty otrzymałaś płatne do 10, mają być płatne do tego miesiąca i nie musi wyrok się uprawomocnić.
        Jeśli nie masz jeszcze pieniędzy, to masz pełne prawo żądać odsetki za niezapłacone miesiące, ale to dopiero jak się wyrok uprawomocni.
        Julek: 10/3/2008

        Skomentuj


          #5
          Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

          JEst zupełnie inaczej jak piszecie! SAma mam taką sprawę więc wiem!
          Wyrok jest prawomocny po tygodniu( w ciągu tych 7 dni ojciec ma prawo złożyć apelacje), Do domu powinno przyjść Ci o alimentach tylko i wyłącznie, sprawe widzen papier potwierdzajacy mozesz odebrac sama w sadzie. A o odsetki i nieplacone alimenty mozesz ubiegac się dopiero po 2 miesiacach gdzie ojciec dziecka ich nie placi, wczesniej nic nie dostaniesz!

          Skomentuj


            #6
            Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

            Aha i po tych dwoch miesiacach czyli najwczesniej w grudniu mozesz isc do komornika, wniesc sprawe do sadu ze Szanowny PAn X uchyla sie od obowiazku placenia alimentow, i zlozyc papiery do funduszu alimentacyjnego

            Skomentuj


              #7
              Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

              Ewylynka A orientujesz się, jakie są odsetki? Mi nic na ten temat nie wiadomo.. Czyli z tego wynika, że 10tego tego miesiąca powinnam już dostać alimenty. A mogłabyś mnie jeszcze poinformować, jak wygląda sprawa z komornikiem, czyli jak si.ę mu zgłasza to jakie są to opłaty?

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

                kathiee pozwoliłam sobie odpowiedzieć na Twój post bo nie tak tak dawno jak tydzień temu miałam na wykładach jak wygląda właśnie procedura uprawomocnienia się wyroków/orzeczeń sądowych.
                Z racji, że pojawiają się tutaj różne informacje, zajrzałam do kajetu i zacytuję Ci co przepisałam z wykładu.

                "Od dnia wydania wyroku płynie okres 21-dniowy na uprawomocnienie się wyroku. W tym czasie istnieje 7-dniowy okres na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku, co zazwyczaj traktowane jest jako zapowiedź apelacji.
                Po otrzymaniu takiego uzasadnienia płynie 14 dni na złożenie apelacji. Obydwie strony procesu terminy te obowiązują.

                Jeżeli żadna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie wyroku ani apelacji w ciągu 21dni to po tym okresie wyrok się uprawomocnia.

                Wyrok o alimenty dodatkowo dostaje klauzulę natychmiastowej wykonalności, która upoważnia do egzekucji komorniczej "


                co do klauzuli to trzeba sprawdzić, czy taka klauzula w wyroku widnieje.
                Last edited by FamilyTree; 17-11-2010, 12:20.
                Julek: 10/3/2008

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

                  Kathiee jesli dostaniesz juz wyrok sadu o alimentach to zabierasz go ze soba i idziesz do komornika, ewentualnie mozesz przygotowac sobie informacje gdzie twoj ex pracuje, czy ma jakies mieszkanie, samochod cokolwiek co pomoze w sprawie, wypelniasz tam taki wniosek i czekasz az do domu przyjdzie list z potwierdzeniem ze komornik zajmie sie Twoja sprawe, odsetki sa b.male bynajmniej liczone sa jakos ogolnie na rok wiec na mnie bym nie liczyla Ogolem czeka sie na to wszystko troszeczke czasu wiec warto sie uzbroic w cierpliwosc. Jesli zas wypelnisz wniosek i przedstawisz dokumenty do funduszu alimentacyjnego to chyba dostajesz je zawsze na czas, nie wiem jak wyglada z tym sprawa bo ja orientuje sie tylko w sprawach z komornikiem

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

                    Aha za komornika TY nic nie placisz, tylko dluznik

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Od kiedy ważne wyrok sądowy?

                      Ooo no to super. Tylko, że jeszcze jest taki problem że mój ex pracuje w firmie swojej mamy ( a fakt jest taki że sam SWOIM towarem handluje) a umowę ma podpisaną z jakimś tam ich kolegą ;/
                      Ja będę myślała o komorniku - ale najpierw musi mi "zalegać z wpłatami"

                      Skomentuj

                             
                      Working...
                      X