Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

ile macierzyńskiego???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    ile macierzyńskiego???

    czy macierzyńskiego dostane tyle samo ile wynosil moj zasilek chorobowy wyplacany z zusu podczas ciazy??? i czy to ze otrzymuje rente rodzinna ma wplyw na wysokosc macierzynskiego czy nie?
  •    
       

    #2
    Masz 20 tyg. macierzyńskiego wypłacanego w 100%. Nie koliduje to z rentą.

    Skomentuj


      #3
      Napisane przez Qzka7 Pokaż wiadomość
      czy macierzyńskiego dostane tyle samo ile wynosil moj zasilek chorobowy wyplacany z zusu podczas ciazy??? i czy to ze otrzymuje rente rodzinna ma wplyw na wysokosc macierzynskiego czy nie?
      Twoje prawa:
      #1. Pracodawca nie moze rozwiazac umowy jesli jestes zatrudniona na stale w trakcie ciazy i urlopu macierzynskiego. Chyba ze zachodza przyczyny rozwiazania umowy bez wypowiedzenia z Twojej winy lub gdy nastapi ogloszenie upadlosci lub likwidacja zakladu pracy.
      #2. Pracodawca ma obowiazek udzielenia Ci po urlopie macierzynskim nieodplatnego urlopu wychowawczego (jesli jestes zatrudniona conajmniej 6 miesiecy)
      #3. Jesli w czasie ciazy zostaniesz przeniesiona na nizsze stanowisko przysluguje Ci tzw. dodatek wyrownawczy.
      #4. Jesli jestes zatrudniona na czas okreslony i umowa wygasa przed spodziewana data porodu, zostanie ona przedluzona do tego dnia (zasilek bedzie wyplacany przez ZUS). Pamietaj jednak, ze maksymalny czas przedluzenia to 6 miesiecy (i prawo to chroni od 3 miesiaca ciazy).
      #5. Jesli praca zagraza ciazy pracodawca musi przekierowac cie na inne stanowisko, wolne od zagrozen.
      #6. Kobieta w ciazy nie moze pracowac ponad norme ani w nocy. Nie mozna jej takze wysylac w delegacje, chyba ze wyrazi na to zgode .
      #7. Bez wzgledu na to czy przyczyna nieobecnosci w pracy bedzie niedyspozycja bezposrednio zwiazana z ciaza czy zwykla grypa otrzymasz zasilek w wysokosci 100% poborow.
      #8. Jesli wypadna Ci jakies badania np. USG lub morfologia w godzinach pracy pracodawca ma obowiazek zwolnic cie na te badania i wyplacic wynagrodzenie tak jakbys w tym czasie byla obecna w firmie.

      Uf ale sie napisalam

      Skomentuj


        #4
        Czy jak pracuję na 1\3 etatu to przysługuje mi macierzyński i jak długo muszę pracować? proszę o odpowiedz!

        Skomentuj


          #5
          Macierzyński

          Mam pytanko jeśli chodzi o macierzyński pracuje w firmie która zatrudnia 20 pracowników w tej chwili jestem na L4 i zostane do końca ciąży na wolnym
          pierwsze moje pytanko jest czy za L4 po miesiacy bedzie mi wypłacał zus i czy do pracodawcy należy podanie numeru konta w zusie zeby mi przysyłali pieniądze na konto a nie oprzekazem poczyowym czy to ja musze jechac do zuzu i im podać
          a druga sprawa jeśli chodzi o macierzyński to załatwia wszystkie formalności zamnie firma i czy też może podać numer konta zeby mi przysyłali kaske na konto
          U nas księgowe są strasznie wygodne i potrzebuje wiedziec czy to one muszą załatwic wszystko czy coś ja musze.




          Skomentuj


            #6
            Odp: Macierzyński

            Witam, w moim przypadku wyglądało to tak: byłam na zwolnieniu całą ciążę i nic mnie nie interesowało, oprócz dostarczania zwolnień do pracy, moim obowiązkiem było jeszcze powiadomienie zakładu pracy o narodzinach dziecka, a mąż musiał zawieźć zaświadczenie ze szpitala, że naprawdę urodziłam, pieniążki automatycznie wpływały mi na konto, zarówno za zwolnienie i później za macierzyński. W moim zakładzie pracy jest zatrudnionych dużo więcej niż 20 osób. Nie wiem dokładnie jak to jest, ale powyżej pewnej liczby pracowników, to zakład pracy sam wypłaca wszystkie świadczenia chorobowe i macierzyńskie, a potem sam rozlicza się z zusem. Musi się Pani dowiedzieć tylko, czy powyżej 20 pracowników, czy jest to inna liczba.
            Pozdrawiam



            Skomentuj


              #7
              Odp: Macierzyński

              Napisane przez magdalenakowalska1982 Pokaż wiadomość
              Witam, w moim przypadku wyglądało to tak: byłam na zwolnieniu całą ciążę i nic mnie nie interesowało, oprócz dostarczania zwolnień do pracy, moim obowiązkiem było jeszcze powiadomienie zakładu pracy o narodzinach dziecka, a mąż musiał zawieźć zaświadczenie ze szpitala, że naprawdę urodziłam, pieniążki automatycznie wpływały mi na konto, zarówno za zwolnienie i później za macierzyński. W moim zakładzie pracy jest zatrudnionych dużo więcej niż 20 osób. Nie wiem dokładnie jak to jest, ale powyżej pewnej liczby pracowników, to zakład pracy sam wypłaca wszystkie świadczenia chorobowe i macierzyńskie, a potem sam rozlicza się z zusem. Musi się Pani dowiedzieć tylko, czy powyżej 20 pracowników, czy jest to inna liczba.
              Pozdrawiam
              U mnie było dokładnie tak samo.
              Z tego co ja się orientuję to w firmach powyżej 20 osób wypłaty robi firma i się sama rozlicza.
              aredzimska

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Macierzyński

                a u mnie to było tak(prawie 3 lata temu,więc mogło się coś zmienić):
                na l4 poszłam od 7miesiąca i pierwsze 33 dni wypłaca pracodawca,a potem płaci juz ZUS,tyle ile dostaniesz na l4 to tyle samo bedziesz macierzyńskiego dostawać.ja nie podawałam nigdzie w urzędzie żadnego nr.konta i mi co miesiąc listonosz przynosił pieniądze do domu,myśle,że najlepiej jak podasz dane z nr.konta do zusu,bądź pracodawcy...bo chyba lepsze rozwiązanie jest jak masz kase na koncie
                Moim obowiązkiem było tylko dostarczanie l4 (co 3 tyg) i tak jak umagdalenakowalska1982 ja też musiałam powiadomić zakład pracy o narodzinach dziecka, a mąż musiał zawieźć zaświadczenie do USC by wyrobili akt urodzenia-z kolei ten akt musiałam złożyć mojemu szefowi.
                A jeśli chodzi o becikowe to już miałam przelane na konto
                FROCH

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Macierzyński

                  U mnie na L4 stawka była inna, niż na macierszyńskim. Zależy, w jakim systemie pracujesz. Do macierzyńskiego jest brana średnia zarobków za ostatni okres pracy, a do L4 podstawa wymiaru pracy. Ja z racji, że dyżury mam wyżej płatne, to i średnia na macierzyński została wyliczona jako wyższa. Wszystk ozależy od rodzaju pracy

                  Skomentuj

                         
                  Working...
                  X