Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pytanie o urlop wychowawczy

Collapse
X
 
 • Filter
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  Pytanie o urlop wychowawczy

  Wiem, że wniosek o urlop wychowawczy skłąda sie na 2 tyg. przed zakończeniem macierzyńskiego, oraz określa się jego długość. Wiem również, że trzeba mieć przepracowane przynajmniej 6 miesięcy w firmie oraz że urlop taki trawa maksymalnie 3 lata. Pytanie mam inne: czy mając umowę do 2012 roku pracodawca może wywalić mnie z pracy zaraz po macierzyńskim i nie dać mi wychowawczego?
 •    
     

  #2
  Ma obowiązek dać Ci urlop wychowawczy jeśli pracowałaś co najmniej 6 miesięcy!Tak więc nie martw sięPozdrawiamSpecjalnie wyjęłam książeczkę z poradami prawnymi
  Ewa
  moje dwa cuda:IGOREK 11.09.2007 GODZ.23.10 3150g.57cm.
  Oskarek12.01.2011 godz.17.05
  3150g.55cm.
  10miesięcy i 17dni-pierwszy ząb

  Skomentuj


   #3
   Bardzo Ci dziękuję moja Droga za fatygę mimo tak późnej pory, ja z tym ogromnym brzuchem już nie sypiam w ogóle, no cóż trzeba sie hartować hehe, DZIĘKUJĘ

   Skomentuj


    #4
    a na jakiej podstawie zus potem wyplaca pieniadze co miesiac za urlop wychowawczy?? tzn jaka kwote?? jest jakas jedna stala czy to zalezy od zarobkow??

    Skomentuj


     #5
     ZUS nie wypłaca zasiłku wychowawczego tylko MOPS ewentualnie GOPS lub inny ośrodek pomocy spolecznej. Aby skorzystać z płatnego zasiłku należ mieć dochód na jedną osobę w rodzinie nie większy niż 504 zł. Zasłek wychowawczy bowiem jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego, a więc należy mieć prawo do zasiłku rodzinnego aby składać wniosek o zasiłek wychowawczy, a i zasiłek ten może być wypłacany max 24 miesiące i obecnie jest to 400zł miesięcznie.


     JULA

     MAJA

     OLGA

     Skomentuj


      #6
      Mnie interesuje możliwość wykorzystaniam wychowawczego przez tatę dziecka. Myślimy o tym, aby zamienić się za jakiś czas w opiece. Ja wrócilabym do pracy, a mąż skorzystał z kilku miesięcy wychowawczego. Wydaje mi się, że tatusiów obowiązują takie same prawa. Orientujecie się może?
      Łukasz 11.10.2007

      Skomentuj


       #7
       Odp: Pytanie o urlop wychowawczy

       Hej, możecie mi powiedzieć, ile trwa aktualnie urlop wychowawczy i też jak to wygląda dla samotnych matek? macierzynski skonczyl mi sie w zeszlym tyg i jeszcze nie dostalam z firmy potwierdzenia urlopu, zastanawiam sie,czy czasem nie jest juz za pozno;/

       Skomentuj

       •    
           

        #8
        Odp: Pytanie o urlop wychowawczy

        Bezpłatny urlop wychowawczy to prawo, nie obowiązek - dla ciebie, bo pracodawca nie może ci go odmówić. Prawo do urlopu wychowawczego ma każda mama, której staż pracy (w ogóle, nie w ostatniej pracy) to minimum 6 miesięcy. Urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 3 lata, ale nie musisz go wykorzystać w całości, możesz podzielić urlop na 4 części, lub wykorzystać częściowo; warunkiem jest wykorzystanie wychowawczego do 4 roku życia dziecka. Nie musisz też wykorzystywać go zaraz po macierzyńskim.
        Jeśli jesteś zatrudniona na czas określony, urlop przysługuje ci tylko do końca umowy.
        Z urlopu wychowawczego może skorzystać także ojciec, a także opiekunowie prawni dziecka. Warunki:
        - są oni pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy, tzn. są zatrudnieni na umowę o pracę, z powołania, wyboru, mianowania albo spółdzielczej umowy o pracę;
        - mają co najmniej sześciomiesięczny ogólny staż pracy (do stażu pracy wlicza się więc czas pracy u innych pracodawców, a także okres urlopu macierzyńskiego)

        Żeby dostać urlop wychowawczy, na dwa tygodnie przed jego planowanym rozpoczęciem trzeba złożyć wniosek u pracodawcy (osobiście lub pocztą). Jeśli w trakcie urlopu postanowisz, że chcesz wrócić do pracy, masz do tego prawo, pod warunkiem, że pracodawca się na to zgodzi.
        Jeśli chcesz skorzystać z urlopu wychowawczego razem z ojcem dziecka, macie do tego prawo, ale tylko przez 3 miesiące. Potem urlop przysługuje tylko jednemu rodzicowi.
        Twoje prawa w czasie urlopu wychowawczego:
        - pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę ani jej wypowiedzieć (za wyjątkiem sytuacji, gdy pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację firmy, lub zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika).
        - jesteś objęta ubezpieczeniem społecznym (z budżetu państwa)
        - okres urlopu wychowawczego wlicza się do stażu pracy jako okres nieskładkowy i jest zaliczany także do emerytury.
        - w czasie urlopu wychowawczego masz prawo pracować na część etatu, także u innego pracodawcy, pod warunkiem, że możesz w tym czasie sprawować bezpośrednią opiekę nad dzieckiem.

        Po urlopie wychowawczym pracodawca ma obowiązek przyjąć cię do pracy na to samo lub podobne stanowisko i z co najmniej taką samą pensją. Zdarza się, że pracodawca po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego daje mu wypowiedzenie tłumacząc, że jego stanowisko pracy już nie istnieje, lub jeśli ma już inną osobę na to miejsce. Takie sytuacje są niezgodne z prawem i jeśli można udowodnić, że łamany jest kodeks pracy, warto zwrócić się do Sądu Pracy lub Państwowej Inspekcji Pracy.


        źródło http://www.ofeminin.pl/prawa-kobiet/...zy-f62929.html


        Wniosek na urlop wychowawczy składa się w MOPS.(Ja tak robię)Składa się go co roku!
        Do wniosku dołącza się wniosek od pracodawcy, że udziela ci urlopu wychowawczego ( w wniosku musi znajdować się:
        -Na jakie dziecko udziela ci urlopu wychowawczego, kiedy dziecko było urodzone, do kiedy masz podpisaną umowę i że byłaś min. 6 miesięcy przed składaniem wniosku zatrudniona na umowę o pracę.)
        oprócz tego z ZUS-u potrzeba zaświadczenie, że zostały odprowadzone za ciebie składki.)
        Urlop wychowawczy trwa 3 lata.
        Przy urlopie na 1 dziecko płatny może być tylko 2 lata
        Przy urlopie na bliźnięta płatny jest 3 lata.
        Jeśli masz sprawujesz opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności wynosi 6 lat.
        Wiadomo do płatnego urlopu wychowawczego mają prawo rodzice których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 504,00zł. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności kwota nie powinna przekroczyć 583,00zł
        Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie.
        Last edited by Angel720; 07-02-2011, 16:09.

        Skomentuj


         #9
         Odp: Pytanie o urlop wychowawczy

         niestety zasiłki otrzymywane na wychowawczym to trochę mało, ja mimo wszystko muszę pracy poszukać żeby dorobić do domowego budżetu, tylko jak to wszystko pogodzić :/

         Skomentuj


          #10
          Odp: Pytanie o urlop wychowawczy

          Witajcie!

          Jestem Waszym doradcą online. Pojawiłam się na tym forum w ramach
          kampanii informacyjnej skierowanej do wszystkich zainteresowanych
          rozwojem zawodowym i direct sales. Chętnie przedstawię i omówię
          korzyści oraz szczegóły współpracy z MUKE. Twórz z nami nową jakość na
          rynku sprzedaży bezpośredniej!
          Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zapraszam do dyskusji w tym wątku.
          Jestem do Waszej dyspozycji.

          Marta
          Doradca online MUKE
          muke.com.pl

          Skomentuj

          •    
              

           #11
           Odp: Pytanie o urlop wychowawczy

           a zatrudniacie osoby bez doświadczeni w sprzedaży?

           Skomentuj


            #12
            Odp: Pytanie o urlop wychowawczy

            dziękuję za odpowiedź, brzmi całkiem sensowie. Wysyłam zgłoszenie.

            Skomentuj


             #13
             Odp: Pytanie o urlop wychowawczy

             To fajnie bo można się przekwalifikować.

             Skomentuj


              #14
              Odp: Pytanie o urlop wychowawczy

              A ja w ogóle nie ogarniam tych spraw związanych z zasiłkami macierzyńskimi, urlopami itd. Napisanie jakiegokolwiek pisma to dla mnie katorga ;/ Nigdy nie miałam smykałki do tego typu rzeczy. Dobrze, że zawsze można skorzystać z porady prawnej bo bez tego bym chyba zginęła Jak będziecie szukać dobrego prawnika to polecam Pana Tomasza z jst kancelaria. To bardzo życzliwy i przede wszystkim cierpliwy człowiek

              Skomentuj


               #15
               Odp: Pytanie o urlop wychowawczy

               Też znam pana Tomaszczyka, prowadził sprawę mojej znajomej, której już były pracodawca zalegał z wynagrodzeniem ponad 3 miesiące. Wygrała dodatkowo odszkodowanie, więc to chyba dobry prawnik

               Skomentuj

                      
               Working...
               X