Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

urlop wych. a drugie dziecko

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    urlop wych. a drugie dziecko

    jestem obecnie na urlopie wychowawczym.Chciałabym wrócić do pracy we wrześniu2009,ale też myślimy z mężem o kolejnym,drugim dziecku...Słyszałam jednak,że zachodząc w ciążę na urlopie wych.na kolejne dziecko nie przysługuje mi płatny urlop wych.Nie to,że zależy mi na kasie,ale zawsze te kilka złotych przydadzą się na pierwsze potrzeby dziecka.Chciałabym wiedziec jak to jest naprawdę?Słyszałam,że ewentualnie jak wrócę min.na miesiąc do pracy,to wtedy ok.będzie mi się należał jednak płatny urlop wych.Będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi
  •    
       

    #2
    Cytat

    Zgodnie z art. 29 pkt 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, kobieta, która urodziła dziecko w okresie przebywania na urlopie wychowawczym, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego na urodzone dziecko, za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Oznacza to, że kobieta nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale będzie jej wypłacany zasiłek macierzyński.

    Kobieta rodząca kolejne dziecko miałaby prawo do urlopu macierzyńskiego i jednocześnie zasiłku macierzyńskiego, jeśli skróciłaby urlop wychowawczy na poprzednie dziecko i wróciła do pracy.

    Skomentuj


      #3
      no tak,zle się wyraziłam...owszem obecnie posiadam zasiłek na urlop wych.Ale nie bardzo rozumiem,jak przy kolejnym dziecku nie będzie mi się należał urlop macierzyński ale zasiłek tak.I ten zasiłek będzie na okres 20tyg?

      Skomentuj


        #4
        bardzo dziękuję za odp...Teraz już wszystko mam wyjaśnione...Pytałam,o płatny wychowawczy,bo jestem zdania,że skoro państwo tyle nam zabiera podatków itp to dlaczego ja nie mam skorzystać skoro pracuję na to...Mam umowę na stałe,więc teraz wiem na czym stoję...Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam

        Skomentuj


          #5
          mam pytanie dotyczące urlopu wychowawczego
          urodziłam synka 08,09,2006 i urlop macierzyński miałam do 11 stycznia 2007 potem przeszłam na urlop wychowawczy w między czasie zaszłam w drugą ciąże i urodziłam córcie 30,11,2007 i znowu urlpo macierzyński który trwał do konca marca a pożniej urlop wychowawczy. Moje pytanie :
          na którym jestem teraz urlopie wychowawczym - synka czy córki i czy te urlopy jakoś sie sumuja? Jak długo można być na urlopie wychowawczym?
          ŁUKASZ 08.09.2006

          NATALIA JULIA 30.11.2007



          Skomentuj


            #6
            akinomb, każdej kobiecie przysługuje 3 lata urlopu wychowawczego z czego przez 2 lata możesz brac zasiłek wychowawczy jesli spełniasz warunki dochodowe. Więc teraz wystarczy że policzysz ile łącznie wykorzystałas urlopu wychowawczego i będziesz wiedziała ile jeszcze ci zostało.jeśli pisałas podanie o przyznanie wychowawczego na synka to oczywiste jest że urlop na którym jestes obecnie jest przyznany na twoją druga dzidzię. pozdrawiam

            Skomentuj


              #7
              a urlop wychowawczy przysługuje do 3 lat na jedno dziecko,na drugie też 3 lata.nie jest tak??

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                to znaczy że na każde dziecko jest 3 lata wychowawczego?
                ŁUKASZ 08.09.2006

                NATALIA JULIA 30.11.2007



                Skomentuj


                  #9
                  mam jeszcze jedno pytanie. do tej pory nie pobierałam zasiłku wychowawczego bo mieliśmy za duży dochod na osobe, teraz sytuacja się zmieniła czy moge wystąpić ponownie o zasiłek wychowawczy
                  ŁUKASZ 08.09.2006

                  NATALIA JULIA 30.11.2007



                  Skomentuj


                    #10
                    Dziewczyny, z tego co sie orientuję to urlop wychowawczy trwa 3 lata bez wzgledu na to ile mamy dzieci! moja kolezanka ma aż 6 pociech i niestety urlopu tylko 3 lata akinomb, jesli twoja sytuacja finansowa zmieniła sie na tyle że zmieścisz sie w granicach dochodu na członka rodziny to jak najbardziej mozesz ubiegac sie o zasiłek. Pozdrawiam

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      akinomb to taka mała informacja dla Ciebie

                      Zgodnie z art. 29 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko.Przy czym, gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Sposób określenia wysokości zasiłku macierzyńskiego określa art. 31. 1 ustawy, który stwierdza, iż miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku.

                      Sposób określenia podstawy wymiaru zasiłku określa art. 36 ust. 1 i 2 ustawy, które wskazują iż podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa powyżej (12 miesięcy), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

                      Dodatkową kwestią, mogącą powstać przy przechodzeniu na urlop wychowawczy, jest kwestia uzyskania zasiłku rodzinnego, na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z art. 4 ust 1 tej ustawy zasiłek taki przysługuje między innymi rodzicom dziecka, na częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. W przypadku przebywania na urlopie wychowawczym matce lub ojcu przysługuje dodatek (400 zł) z tytułu opieki nad dzieckiem w tym okresie, jednak nie dłużej niż:

                      * - 24 miesięcy kalendarzowych;
                      * - 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
                      * - 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

                      Jednakże dodatek ten nie przysługuje w okresie korzystania z zasiłku macierzyńskiego w okresie urlopu wychowawczego.

                      Skomentuj


                        #12
                        Jeśli uda Ci sie złożyc dokumenty jeszcze w lutym to dostaniesz wyrównanie w marcu za luty. i jeszcze jedno jeżeli złożysz teraz dokumenty to będziesz mogła kożystac z zasiłku przez 24 miesiące. Aby uzyskac prawo do zasiłku na nastepny rok musisz złożyc ponownie dokumenty. takie przepisy

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: urlop wych. a drugie dziecko

                          Dawno tu nikt nic nie pisal,ale moze ktos zauwazy mojego posta i mi pomozeMam pytanko czy ktoras z Was wie moze jak wyglada sytuacja jesli ja obecnie przebywam na urlopie wychowawczym,ktory konczy mi sie 30wrzesnia tego roku i tego samego dnia konczy mi sie umowa o prace,a wiec jesli teraz zaszla bym w druga ciaze to pracodawca musi mi ja przedluzyc do dnia porodu,czy na wychowawczym to nie obowiazuje?z gory dziekuje za pomoc.pozdrawiam

                          Skomentuj

                                 
                          Working...
                          X