Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Karpatka

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Karpatka

    zawsze sie balam tego ciasta bo mi nigdy ciasto nie chcialo odejsc od blachy ale teraz odswierzylam sobie przepis(o dziwo mi nawet na papierze wychodzi tylko tzreba przetrzymac dluzej ciasto w goracym piekarniku zeby wyschlo) i w necie wykukalam ekstra mase której sie nie uciera z maslem i nie ma mozliwosci zeby nie wyszla chyba ze sie spali

    Składniki na ciasto:

    1 szklanka wody
    pół kostki masła (125 g)
    1 szklanka mąki pszennej
    5 jajek
    1 łyżeczka proszku do pieczenia

    Masło rozpuścić w garnku, dolać wodę, doprowadzić do wrzenia. Wsypać mąkę i chwilę ucierać do powstania gęstej szklistej masy. Po lekkim przestudzeniu/ostudzeniu wbijać jajka i miksować. Gotową masę podzielić na 2 części. Blachę o wymiarach 32 x 23 cm wysmarować tłuszczem i obsypać kaszą manną (uwaga: nie wykładamy papierem, ciężko potem papier oddzielić od ciasta). Jedną część ciasta rozprowadzić na blaszce (ciasto jest klejące, ale takie ma być). Piec w temperaturze 200ºC przez około 25 - 30 minut (w trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika!). Najlepiej - by ciasto stygło jeszcze w piekarniku, choć ja się do tego nie stosuję. W ten sam sposób upiec drugą część ciasta.

    Składniki na krem:
    3 szklanki mleka
    3/4 szklanki cukru
    1/2 kostki masła (uwaga: jeśli lubicie bardziej maślane kremy dodajcie więcej masła)
    1 cukier waniliowy - 16 g
    4 łyżki mąki pszennej, z lekką 'górką' (dałam krupczatkę, uwaga: jeśli mieszkasz w UK nie dodawaj 'plain flour' - krem będzie miał szary kolor)
    5 łyżek mąki ziemniaczanej (z lekką 'górką')
    4 jajka

    zagotować 2 szklanki mleka z cukrami i masłem. Pozostałą szklankę zmiksować z jajkami i mąką, po czym wlać do gorącego mleka. Gotować 1 - 2 minuty, energicznie mieszając, by się nie porobiły grudki.

    Gorący krem wylać na jeden upieczony wcześniej płat ciasta (zostawiając po bokach wolne 2 cm - po nałożeniu drugiego płatu ciasta krem by wypłynął), przykryć drugim. Ostudzić. Oprószyć cukrem pudrem. ciasto zmieknie jak postoi troche w lodowce przed podaniem.

    smacznego
  •    
       

    #2
    Ja mam prawie taki sam przepis ale chęci mi narobiłaś, że aż ślinka cieknie
    AGATKA 16.04.07r
    Adaś 02.06.09r. o godz. 12.05, 3820g. 56cm.
    W końcu w komplecie
    Pamiętnik Adasia: http://www.bebilon.com.pl/pamietnik/...sz8206;page:-1

    Skomentuj


      #3
      pieczulka dzieki za ten przepis bo uwielbiam karpatke a nie wiedzialam jak ja sie piecze
      (w pl zawsze kpowalam z paczki ale tutaj nie ma)

      Skomentuj


        #4
        ja karpatkę robiłam parę razy. Niestety rosły alpy niemożliwe do zdobycia przez żołądek. Pieczulka Spróbowałam z Twojego przepisu. I powiem Ci, że ciasto jest kruchusieńkie i przepyszne.
        wielkie dzięki!
        pozdrawiam Kasia

        Ocalić od zapomnienia - >http://bartunio.synek.pl



        Dokądkolwiek pójdę poniosę ze sobą Wasz pierwszy krzyk...
        Teraz Wy będziecie moim natchnieniem
        poematem niezliczonych słów
        mą radością, miłości promieniem,
        dziećmi moimi, spełnieniem snów.

        Skomentuj


          #5
          i tu mam propozycje

          Piszcie mamy i dzielcie sie swoimi przepisami,ktore nie wymagaja zbyt duzo czasu i nie sa skomplikowane.My mamy przeciez niezbyt duzo czasu na kuchnie mamy.Jak znajde chwilke to poszperam troche w przepisach i cos tu wlepie.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Karpatka

            a ja dzis ma ochote wlasnie na karpatke,tylko sie zastanawiam czy do tej gotujacej wody z tluszczem mam tak po prostu wrzucic ta make?kluchy sie nie zrobia?a krem mam przywieziony z pl
            FROCH

            Skomentuj


              #7
              Odp: Karpatka

              Miss trza szybko mieszać i kluchy nie powinny się zrobić

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Karpatka

                Misska no właśnie trza na małym ogniu, szybko mieszkać i powoli wsypywać tę mąkę.
                Mnie i tak zawsze kluchy jakieś się pojawią.
                Julek: 10/3/2008

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Karpatka

                  karpatka zrobiona,bardzo dobra,robilam z przepisu gellwe,a przepis pieczulki jesli chodzi o ciasto prawie identyczny,polecam

                  mniam mniam
                  FROCH

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Karpatka

                    Mąż robi karpatkę i o dziwo dobra mu wychodzi. Ja nigdy nie próbowałam zrobić, bo po co jak mąż umie bardzo dobre.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Karpatka

                      Moja teściowa robi pyszne ciasto karpatkę, naprawdę palce lizać . Nie znam przepisu niestety, musze się dowiedzieć.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Karpatka

                        ja ciasta robię rzadko w tym mój mąż jest znacznie lepszy także mamy podział ja gotuję a on pieczę pychotki

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Karpatka

                          Dawno nie robiłam karpatki, kiedyś nie wychodziły mi na niej fale ale teraz zawsze ciasto nakładam na blachę łyżką którą moczę w oleju i są mega KARPATY.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Karpatka

                            Karpatka jest jednym z moich ulubionych ciast. Na szczęście ciasto parzone zawsze wychodzi mi bardzo fajne i nie miałam nigdy problemu z karpatką.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Karpatka

                              Do karpatki zawsze robię krem budyniowy który ucieram z masłem. Jest wtedy pulchny i smaczniejszy niż taki z margaryny

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X