Strona Główna>Wybór i przygotowanie pokarmu dla noworodka

Wybór i przygotowanie pokarmu dla noworodka

Kiedy przygotować mieszankę mleczną i co z nią zrobić, jeśli niemowlę od razu jej nie wypije? Czy można butelkę zostawić na później?Lekarz pomógł Ci wybrać mieszankę, dzięki której niemowlę będzie rosło zdrowo. Ważne, by ją prawidłowo przyrządzać.

Nie gotuj mieszanki
Straci wtedy wiele cennych składników odżywczych, w tym witamin. Do rozpuszczenia proszku używaj wody butelkowanej niskosodowej (na etykiecie powinna być informacja, że nadaje się dla niemowląt). Koniecznie ją zagotuj i poczekaj, aż nieco przestygnie. Potem nalej odpowiednią ilość do wysterylizowanej butelki i wsyp proszek mleczny. Nałóż nakrętkę ze smoczkiem i potrząsaj butelką, aż do zupełnego rozpuszczenia się mleka. Nigdy też nie przechowuj niedopitej przez malca porcji, bo to pożywka dla bakterii. Wylej resztki i od razu umyj butelkę.

Tuż przed podaniem mieszanki
Najlepiej przygotowywać mieszankę na krótko przed karmieniem. Zdarza się jednak, że maluszek nie jest głodny albo śpi dłużej niż zazwyczaj. Świeżo przygotowane mleko możesz trzymać w podgrzewaczu do pół godziny. Jeśli przez ten czas dziecko nie zgłodnieje, trzeba je wylać i przygotować świeże. Możesz też od razu wstawić butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzone mleko można przechowywać ok. 2 godzin. Podgrzej je w podgrzewaczu tuż przed podaniem. Nigdy nie rób tego w mikrofalówce, bo w ten sposób mleko podgrzewa się nierównomiernie.

Nie syp za dużo proszku
Takie "gęste" mleko może dziecku zaszkodzić. Miarka nie powinna więc być ani kopiasta, ani zbyt ubita. To naprawdę ważne, bo jeśli mieszanka okaże się zbyt esencjonalna, niedojrzałe nerki maluszka zostaną zbytnio obciążone. I przeciwnie – nigdy nie dodawaj do wody mniej mleka, niż zaleca to producent. Jeśli użyjesz zbyt mało proszku mlecznego, dziecko nie otrzyma odpowiedniej ilości substancji odżywczych i będzie głodne. Nigdy też nie kupuj mleka w uszkodzonej puszce lub pudełku. Zawsze sprawdzaj datę jego przydatności do spożycia.

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia
Malec nie musi wypić całej porcji, choć zgodnie ze schematami żywienia w pierwszym miesiącu powinien dostawać siedem razy po 110-130 ml mieszanki, w drugim – sześć razy po 110-130 ml, w trzecim – sześć razy po 130 ml, w czwartym – sześć razy po 150 ml. Pediatrzy zalecają, by uwzględniać łaknienie malca, więc nie sprawdzaj stale na podziałce butelki, ile wypił (zalecenia to dane orientacyjne, bo każde dziecko ma nieco inne potrzeby), nie karm przez sen. Jeśli martwisz się, że je za mało, porozmawiaj o tym z pediatrą, który sprawdzi, jak maluch rośnie i przybiera na wadze.

Karmienie poza domem
Jeśli planujesz spacer, podczas którego wypada tylko jedno karmienie, zabierz ze sobą przegotowaną ciepłą wodę w butelce, którą zapakujesz w torbę termoizolacyjną, i odmierzoną porcję mieszanki. Wsyp ją do wody tuż przed podaniem maluszkowi. Na czas dłuższej podróży zabierz ze sobą gorącą wodę w termosie oraz przegotowaną i schłodzoną w butelce. Wymieszaj obie w proporcji 1:2, by dziecko miało ciepły, ale nie gorący posiłek. Mleko modyfikowane możesz przewozić w specjalnym pojemniku mieszczącym trzy porcje mleka. Można go kupić w sklepach z akcesoriami niemowlęcymi.

Ile butelek dziennie
W drodze maluszek może jeść mniej, ale częściej lub rzadziej bo... większą część podróży przesypia. Często po pierwszych łykach maluch odmówi posiłku. Nie podawaj mu tej samej mieszanki pół godziny później, gdy zgłodnieje! Trzeba przygotować nową w kolejnej czystej butelce. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz miała warunki, by dokładnie wymyć użytą. Dlatego na wszelki wypadek przygotuj jedną porcję mieszanki i jedną butelkę więcej, niż przewidujesz, że będzie Ci potrzeba. Nie martw się, jeśli maluszek nie ma w podróży apetytu, dbaj jednak, by był napojony.

 

Redakcja | Reklama | Regulamin | Polityka Prywatnoœci
Copyrights 2019 Edipresse Polska S.A.
Dalsze rozpowszechnianie tekstów, zdjęć i materiałów wideo opublikowanych w serwisie w całoœci lub w częœci wymaga uprzedniej zgody wydawcy.