Strona Główna>Ważne pytania o karmienie piersią

Ważne pytania o karmienie piersią

Początki bywają trudne. Ty nie wiesz, jak karmić maluszka, on zaś jeszcze nie potrafi ssać. Razem ze specjalistą pomożemy ci pokonać problemy.Czasem wystarczy powalczyć z własną słabością (najchętniej przespałabym noc, może lepiej dać malcowi butelkę). Innym razem trzeba uzbroić się w cierpliwość, przetrzymać czas kolek, braku pokarmu, a potem jego nawału. Warto? Oczywiście! Bo za wszystkie trudy czeka cię największa nagroda, gdy malec przytuli się do ciebie, pogłaszcze rączką po piersi.

Mama mówi, że mam chude mleko i synek nie tyje. Co zrobić, by było bardziej tłuste?
Nie musisz nic robić. Pilnuj tylko, by dziecko dokładnie opróżniło jedną pierś, zanim podasz mu drugą. Zawsze na początku karmienia mleko jest wodniste i bogate w laktozę, czyli cukier mleczny, która pomaga w przyswojeniu wapnia. Gdy malec dłużej ssie, pokarm staje się bardziej gęsty, bogaty w białko i tłuszcz.

Nie mam prawie wcale mleka. Asia denerwuje się. Jak zwiększyć laktację?
Połóż się z córeczką na cały dzień do łóżka i pozwalaj ssać, kiedy tylko chce. Nawet co pół godziny. Po takim dniu będziesz miała tyle mleka, ile tylko dziecko potrzebuje. Musisz tylko prawidłowo przystawiać je do piersi. Poproś, by przez ten dzień pomógł ci mąż. Nie denerwuj się, odpoczywaj, śpij, słuchaj muzyki, którą lubisz, czytaj książkę, zrelaksuj się, ciesz dzieckiem. A mąż niech ci donosi smaczne jedzenie i dużo picia!

Czy zioła mlekopędne pomagają zwiększyć ilość mleka?
Tak. Możesz pić napary z anyżku, kopru włoskiego, czarnuszki. Nie częściej jednak niż trzy razy dziennie. Nadmiar ziół może spowodować kolkę. Nie musisz natomiast pić bawarki (chyba że ją lubisz). Nie wpływa ona w żaden sposób na laktację.

Pić mleko? Boję się, że moje dziecko dostanie alergii.
Jeśli ty nie jesteś alergiczką, a twoje dziecko nie ma stwierdzonych przez lekarza żadnych objawów uczulenia, to pij mleko i jedz produkty mleczne. To najlepsze źródła wapnia.

Ile razy dziennie powinnam karmić malca piersią?
Tyle razy, ile chce ssać. W przypadku noworodka powinno to być minimum 8–9 karmień.

Zosia w ciągu miesiąca przytyła 600 g. Może powinnam ją dokarmiać mlekiem?
Nie. Jeśli córeczka jest zdrowa i prawidłowo się rozwija, nic nie szkodzi, że mało przybrała na wadze. Zresztą 600 g wystarczy. Będzie zdrowsza, bo szczuplejsze dzieci rzadziej chorują.

Jak długo mogę przechowywać odciągnięty pokarm? Nie straci swoich właściwości?
W lodówce maksymalnie 2–3 dni, w zamrażalniku dwa tygodnie, a w zamrażarce nawet pół roku. Przechowuj pokarm w jednorazowych pojemnikach (podpisz, kiedy go odciągnęłaś). Po wyjęciu z lodówki podgrzej butelkę w garnuszku z wodą, do temperatury pokojowej.

Czy możliwy jest powrót do karmienia piersią? Córeczka ma trzy tygodnie...
Oczywiście. Musisz tylko mieć cierpliwość i często przystawiać dziecko do piersi.

Synek przytył w ciągu miesiąca 1,5 kg. Pani doktor powiedziała, że to za dużo. Mam zacząć go odchudzać?
Absolutnie nie! Podawaj mu pierś za każdym razem, kiedy chce jeść. Nie martw się: w twoim mleku jest specjalny rodzaj tłuszczów, z przewagą omega-3. Nie powodują one otyłości. Gdy dziecko zacznie chodzić, zeszczupleje.

Skąd mam wiedzieć, czy synek zjadł tyle, ile powinien? Ważyć go przed karmieniem i po posiłku?
Nie, bo w ten sposób zestresujesz i jego, i siebie. Przy karmieniu piersią nie jest ważne, ile dziecko za każdym razem zjada. Jeśli zje troszkę, szybciej upomni się o następną porcję. Dlatego karm je na żądanie. Wystarczy, że zważysz malca w przychodni raz w miesiącu (jeśli jesteś bardzo niecierpliwa – raz w tygodniu).

Powinnam brać jakieś suplementy witaminowe?
Nie jest to konieczne, jeśli odżywiasz się zdrowo. To znaczy: jesz mięso (zwłaszcza chude), ryby, mnóstwo warzyw i owoców, kasze, nabiał. Jeśli nie masz czasu, by przygotowywać zdrowe obiadki, piec mięso i często jesz byle co (czego nie polecamy!), to sięgnij po preparat multiwitaminowy.

Lekarz zalecił dokarmianie synka. Ale jak? Podawać mu butelkę 2–3 razy dziennie czy po każdym karmieniu?
Lepiej po każdym karmieniu. Zawsze jednak najpierw podawaj maluchowi pierś. Ssąc ją, będzie stymulował większe wydzielanie się pokarmu. Nie dokarmiaj jednak malca butelką. Spróbuj to robić łyżeczką, kubeczkiem.

Powinnam odciągać pokarm po każdym karmieniu?
Tylko wtedy, jeśli zależy ci na zwiększeniu laktacji, gdyż uważasz, że masz za mało mleka.

W ciągu dnia jem to, co mam pod ręką. Może lepiej podać synkowi mieszankę, bo moje mleko jest niewartościowe?
Nie. Twoje mleko i tak jest dla dziecka najzdrowsze. Są w nim składniki, których nie da się dodać do mleka modyfikowanego, np. przeciwciała. Dlatego nie rezygnuj z karmienia piersią. Ale to, co ty zjadasz, też jest bardzo ważne, bo przenika do twojego pokarmu. Staraj się więc jeść zdrowo. Może uda ci się przygotować obiad wieczorem?

Córeczka ma wysypkę. Może ma alergię na mój pokarm?
Raczej nie. Może jednak być uczulona na coś, co ty jesz. Jeśli podejrzewasz alergię, przez pewien czas stosuj dietę eliminacyjną. Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, wędlin, orzechów, czekolady. Gdy to nie pomaga, przez 1–2 tygodnie nie jedz nabiału. Obserwuj, czy dziecku pomogą te zmiany w diecie. Jeśli tak, to znaczy, że przyczyną problemów może być alergia i nadal warto stosować dietę.

mtj_dopisek.gif


Redakcja | Reklama | Regulamin | Polityka Prywatnoœci
Copyrights 2019 Edipresse Polska S.A.
Dalsze rozpowszechnianie tekstów, zdjęć i materiałów wideo opublikowanych w serwisie w całoœci lub w częœci wymaga uprzedniej zgody wydawcy.