Strona Główna>Przeczytaj co odczuwa dziecko w czasie porodu

Przeczytaj co odczuwa dziecko w czasie porodu

Wiesz już, jak rozwija się maleństwo w twoim brzuszku. Kiedy zaczyna się ruszać, słyszeć, ssać kciuk... A co czuje, gdy się rodzi? Jak mu wtedy pomóc?Przez całą ciążę przygotowujesz się do porodu i marzysz, by móc już przytulić maluszka... Twoje dziecko też szykuje się do narodzin, a potem uczestniczy w nich aktywnie i bardzo intensywnie. Przeciska się przez kanał rodny, obraca, napiera główką, ustawia barki.

Narodziny to dla niego stres i wielkie przeżycie. Ale nie martw się – rodzący się maluszek nie cierpi. A wysiłek, jaki podejmuje, jest mu potrzebny! Pomoże mu przygotować się do życia poza łonem mamy i zaadaptować do nowych warunków.

Najlepsza chwila
To twój maluszek decyduje o tym, kiedy pojawią się skurcze porodowe. Dwa, trzy tygodnie wcześniej jego organizm zaczyna produkować odpowiedzialne za to hormony. Przedostają się one do łożyska i inicjują zmiany: twoja macica staje się bardziej podatna na skurcze, a jej szyjka przygotowuje się do rozwierania. Hormony te pobudzają też dojrzewanie organów wewnętrznych maluszka, głównie płuc. Z końcem ostatniego trymestru ciąży oboje jesteście już przygotowani do porodu.
Jak możesz mu pomóc? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, staraj się uniknąć wywoływania porodu. Pozwól zadziałać mądrej naturze.

Teraz skurcze...
Rodzący się maluch czuje skurcze macicy. Te, które rozpoczynają poród, są silniejsze od tzw. przepowiadających, które pojawiały się wcześniej. Ale to dzięki tym przepowiadającym dziecko odbiera teraz ruchy macicy jako coś znajomego. Nie obawia się mocnego ściskania (a siła twych mięśni jest naprawdę duża!). Kiedy ty odczuwasz skurcz, maluszek wolniej oddycha, czasem zamiera w bezruchu. Tak reaguje na stres. Podczas skurczu zmniejsza się ilość krwi przepływającej przez łożysko i pępowinę, więc może dojść do chwilowego niedotlenienia. Dziecko umie sobie z tym radzić! Gdy spada ilość tlenu, organizm wydziela mnóstwo hormonów stresu (adrenaliny, noradrenaliny). Ograniczają one dopływ krwi do mniej ważnych narządów, kierują ją do mózgu i serca. Tak maluch broni się przed skutkami niedotlenienia.
Jak możesz mu pomóc? Podczas skurczu oddychaj spokojnie, głęboko (aby pracowała przepona). Unikaj leżenia na wznak – to ogranicza dopływ krwi do dziecka.

Przeciskam się!
Pierwsze skurcze porodowe spychają malucha do kanału rodnego, kolejne nakierowują jego główkę na szyjkę macicy i do pochwy. Mięsień macicy zaciska się wokół maleńkiego ciałka. Takie doznania są dziecku potrzebne. Skurcze to specyficzny rodzaj głębokiego masażu. Pobudza on organy wewnętrzne dziecka, co ułatwi ich pracę po narodzinach. Hormony stresu oddziałują też pozytywnie na drogi oddechowe malca. Pomagają we wchłanianiu nadmiaru płynu, jaki się w nich zbiera w czasie porodu, i przyspieszają dojrzewanie pęcherzyków płucnych. Silna stymulacja czuciowa skóry malucha wpływa też na rozwój komórek nerwowych. Tych korzyści nie mają niestety dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, którego nie poprzedziła akcja porodowa.
Jak możesz mu pomóc? Ruszaj się jak najwięcej i zmieniaj pozycję: kucaj, spaceruj, kręć biodrami. To ułatwi dziecku schodzenie do kanału rodnego. Lepiej też nie decyduj się na cesarskie cięcie bez wskazań medycznych.

Już na świecie
Największy stres dla maleństwa spowodowany jest naciskiem na główkę. Toruje ona drogę reszcie ciałka. Ucisk ścian kanału rodnego na skronie dziecka powoduje wydzielanie się adrenaliny, która mobilizuje maluszka, by dzielniej znosił wysiłek związany z porodem. Po przyjściu na świat sprawia, że jest bardziej odporny na stres i mniej płaczliwy.
Jak możesz mu pomóc? Najlepiej przyj na stojąco, w klęku, kucając, by wykorzystać siłę ciążenia. Hałas i ostre światło mogą nowo narodzonego malca stresować – postaraj się zadbać (może to zrobić mąż), by podczas porodu panował spokój i były przygaszone światła. Przytul maleństwo do swojego nagiego ciała. Niech usłyszy znajome bicie twego serca. Kontakt z twoimi bakteriami dobroczynnie wpłynie na jego zdrowie. One ochronią też maluszka przed zakażeniami.

Spotkanie z mamą
Tuż po narodzinach oboje pragniecie spokoju i bliskości. Ukojenie, jakie dziecko znajduje w twoich ramionach, pomoże mu łagodnie odnaleźć się w nieznanym świecie. Możesz też zobaczyć, że stres z powodu porodu przynosi korzyści. Powstałe pod jego wpływem hormony krążą we krwi smyka jeszcze przez minimum dwie godziny. Wraz ze zgromadzonymi zapasami energii i glukozy dodają mu sił, pobudzają przemianę materii, pomagają w utrzymaniu ciepłoty ciała. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są mniej aktywne i oddycha im się trudniej.
Nieco ospałe są również maluchy po porodzie znieczulanym. Ból, który możesz znieść, sprawia bowiem, że po porodzie we krwi malca i twojej krążą podnoszące nastrój endorfiny. Noworodek przechowuje w zakamarkach swojej pamięci wspomnienia czułości, z jaką powitano go na świecie. Ogrzej go swym ciałem i pomóż poznać twój zapach. Odtąd będzie cię rozpoznawał wszystkimi zmysłami.

Kojąca muzyka
Dziecko w łonie mamy słyszy i reaguje na dźwięki. Dowiedziono też, że lubi muzykę, która je uspokaja i wycisza.
Kiedy słuchać? Hermann Regner, profesor wychowania muzycznego w Instytucie Carla Orffa w Salzburgu, twierdzi, że odpowiedni czas, kiedy można zacząć słuchać z dzieckiem muzyki, tak by sprawiała mu ona przyjemność, to... dziewięć miesięcy przed jego narodzeniem!
Jaka najlepsza? Klasyka. Muzyki Mozarta, Vivaldiego, Schumanna możesz słuchać podczas całej ciąży. Maluszek uspokaja się przy niej, zmienia się rytm bicia jego serca. Dziecko w łonie mamy preferuje spokojne, melodyjne rytmy.
W czasie porodu też? Płyta z muzyką to świetny „porodowy gadżet”.Delikatne dźwięki pomogą ci się odprężyć między skurczami, złagodzą dziecku szok narodzin i pomogą polubić świat.

Bede mama


Redakcja | Reklama | Regulamin | Polityka Prywatnoœci
Copyrights 2019 Edipresse Polska S.A.
Dalsze rozpowszechnianie tekstów, zdjęć i materiałów wideo opublikowanych w serwisie w całoœci lub w częœci wymaga uprzedniej zgody wydawcy.