Strona Główna>Od zapłodnienia do narodzin

Od zapłodnienia do narodzin

Na pewno pragniesz wiedzieć, jak twoje maleństwo rośnie w twoim brzuszku. Przeczytaj opowieść o tym, jak mikroskopijny plemnik i komórka jajowa przeistaczają się w człowieka.Twój rosnący brzuszek kryje w sobie cały wszechświat. Wszystko, co się w nim rozgrywa, opowiada o największej tajemnicy ludzkości: o kształtowaniu się nowego istnienia ludzkiego. Wyjątkowego, niepowtarzalnego, cudownego – twojego dziecka.

Aby z zetknięcia się dwóch komórek powstał nowy człowiek, potrzeba tysięcy precyzyjnych procesów. Tydzień po tygodniu twoje dziecko rośnie i przygotowuje się do przyszłego życia. Jest coraz większe, coraz mądrzejsze, coraz... doskonalsze. Ale czy o sekretach życia płodowego wszystko już wiadomo? Ależ skąd. Twój brzuszek wciąż skrywa wiele niewiadomych. Mimo że mamy nowoczesną aparaturę USG, coraz doskonalsze metody badań prenatalnych, nadal możemy co najwyżej próbować uchylić rąbka tej wielkiej tajemnicy. A zatem spróbujmy!

1. TRYMESTR
Od 1. do 13. tygodnia

Pewnego pięknego dnia (albo nocy :)) jajeczko spotyka się z plemnikiem. Powstała w wyniku tego spotkania zygota przez tydzień wędruje z jajowodu w stronę macicy, po czym zagnieżdża się w jej błonie śluzowej. Od tej chwili do 13. tygodnia powstaną i ukształtują się wszystkie narządy dziecka.
• W czwartym tygodniu tworzy się zarodek, który różnicuje się na trzy warstwy komórek. Powstaną z nich najważniejsze tkanki (m.in. płuca, wątroba, układ pokarmowy, mięśnie, skóra, włosy). Maluch wygląda jak przejrzysta galaretka z ogonkiem. Zaczyna się kształtować mózg i kręgosłup.
• Około szóstego tygodnia rozpoczyna się ważny okres – zarodek jest teraz szczególnie narażony na działanie szkodliwych czynników środowiska. Powinnaś o siebie dbać (uważać na leki, nie pić alkoholu, nie palić, dobrze się odżywiać).
W siódmym tygodniu dziecko ma nie tylko serce, ale i wątrobę, nerki (za dwa tygodnie maluch zacznie siusiać do płynu owodniowego!), a nawet powieki. Pojawiają się zawiązki rączek i nóżek. Tworzy się przewód pokarmowy. Widać zarysy twarzyczki, delikatne zabarwienie tęczówek oczu i otworek w miejscu ust, dziurki nosa. Wszystkie organy mieszczą się na mniej więcej 10 milimetrach! Tyle mierzy teraz maleństwo.
• Do ósmego tygodnia wykształcają się paluszki. Coraz lepiej widać uszka, górną wargę i czubek noska.
• Dziesiąty tydzień to koniec okresu powstawania narządów (od teraz maleje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych). Organy dziecka będą się już tylko rozwijać, rosnąć i udoskonalać swe funkcje. Dlatego zarodek od tej chwili nosi zaszczytne miano płodu.
• Trzynasty tydzień. Powstały już jądra lub jajniki. Płód jest małą, w pełni ukształtowaną istotą ludzką. Waży 30 g, mierzy 75 mm.

2. TRYMESTR
Od 14. do 26. tygodnia

Malec intensywnie rośnie. Najwięcej miejsca zajmuje główka. Tak będzie jeszcze po narodzinach.
W czternastym tygodniu smyk fika koziołki, wymachuje rączkami i nóżkami (jego ruchy poczujesz około 19. tygodnia). Imituje też „dorosłe” czynności: porusza klatką piersiową, naśladując oddychanie, połyka płyn owodniowy.
Około szesnastego tygodnia rozwijają się struktury ucha wewnętrznego. Dziecko odczuwa wibracje fal dźwiękowych poprzez skórę.
• W osiemnastym tygodniu brzdąc sam wydaje dźwięki! Przeprowadzone w Hiszpanii badania USG wykazały, że płód używa krtani do wydawania dźwięcznych wibracji.
W dwudziestym pierwszym tygodniu rosną włoski i tworzą się zawiązki zębów. Na języku pojawiają się kubki smakowe – płód preferuje słodki smak! Dotyka swych nóżek, buzi, wkłada rączki do ust – tak uczy się swojego ciała.
Około dwudziestego czwartego tygodnia dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go (i ciebie) świata. Jeśli ty się czegoś przestraszysz, ono odczuje twój lęk.
Pod koniec drugiego trymestru maluch słyszy i reaguje na głośne dźwięki, np. gwałtownymi ruchami. Choć jeszcze nie zrozumie słów, odczuwa ton głosu (przemawiaj do niego czule).

3. TRYMESTR
Od 27. do 40. tygodnia

Na początku siódmego miesiąca maluch wygląda już niemal tak samo jak noworodek urodzony o czasie. Ale nie jest jeszcze taki duży i okrągły. Czas nabrać ciałka!
• Dwudziesty ósmy tydzień. Urodzony teraz maluch miałby 80% szans na przeżycie, ale wymagałby bardzo intensywnej opieki neonatologicznej. Trafiłby do inkubatora i prawdopodobnie nie byłby w stanie samodzielnie oddychać (tylko za pomocą respiratora).
• Po trzydziestym tygodniu w szybkim tempie rozwijają się płuca. Stają się coraz bardziej zdolne do samodzielnej pracy. Trwa budowa systemu odpornościowego. Młody organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na wiele chorób.
• Trzydziesty drugi tydzień. Twoje maleństwo jest już bardzo mądre. Potrafi nawet zapamiętać krótki wierszyk albo prosty utwór muzyczny. Nieprawdopodobne? Dowiedli tego francuscy naukowcy. Może więc zaczniesz puszczać mu Vivaldiego albo... kołysanki? Sprawdź, jak reaguje na muzykę, a po narodzinach będziesz wiedziała, jakich utworów najbardziej lubi słuchać.
• Od trzydziestego czwartego tygodnia dziecko nie ma zbyt wiele miejsca na fikołki i powoli zaczyna usadawiać się w pozycji, w której najwygodniej i najlepiej jest przyjść na świat, czyli główką w dół (chociaż są od tego wyjątki). Jest już pulchniutki, ma różową skórę. Na paluszkach widać małe paznokietki, a na główce czasem nawet dość bujną czuprynkę. Pod koniec ósmego miesiąca dziecko waży mniej więcej 2,5 kg i ma około 47 cm długości.
• Około trzydziestego ósmego tygodnia maluszek jest gotów na nowe życie. Pakuj torbę do szpitala. Wkrótce się poznacie!


Rozwój płodu w skrócie
• Zajmuję mieszkanko
W 6. lub 7. dobie po zapłodnieniu zygota zagnieżdża się w macicy. Rozwija się nowe życie.
• Moje serce już bije
W 23. dniu ciąży serduszko maleństwa zaczyna pompować krew. Cały zarodek ma wtedy jedynie 10 mm długości.
• Dostaję jeść przez pępowinę
Powstaje ona w 8. tygodniu z trzech dużych naczyń krwionośnych. Dostarczane są przez nią tlen i składniki odżywcze.
• Poruszam paluszkami
Do 8. tygodnia palce rączek i nóżek są połączone błonką. W 13. tygodniu kończyny są już w pełni wykształcone.
• Poznaję swoje ciało
Na początku 6. miesiąca rozwija się zmysł dotyku. Płód trąca pępowinę, dotyka swojej buzi. Niedługo zacznie ssać kciuk!
• Poproszę o portret
Pod koniec drugiego trymestru dziecko ma nosek, usta, oczy z powiekami. Powieki są jeszcze sklejone i oczka pozostają zamknięte.
• Uczę się połykać
Maluch połyka wody płodowe i w ten sposób przygotowuje się do picia mleczka. Połknięty płyn stymuluje także przewód pokarmowy do pracy. Umożliwia również prawidłowy rozwój płuc.
• Mam paznokietki
Ich zawiązki powstały w 12. tygodniu. W 3. trymestrze szybko rosną. Gdy smyk się urodzi, trzeba uważać, żeby się nimi nie podrapał po buzi.
• Otwieram oczka
Staje się to w 30. tygodniu ciąży. Po narodzinach będą niebieskie i dopiero potem ich kolor być może się zmieni.

Bede mama


Redakcja | Reklama | Regulamin | Polityka Prywatnoœci
Copyrights 2019 Edipresse Polska S.A.
Dalsze rozpowszechnianie tekstów, zdjęć i materiałów wideo opublikowanych w serwisie w całoœci lub w częœci wymaga uprzedniej zgody wydawcy.