Wróć   Forum Mamotoja.pl > Czas dla mamy > Praca
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Praca Wasze zawodowe wyzwania, praca dodatkowa, ogłoszenia

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
  #1  
Stary 08-02-2011, 12:43
daisy214 daisy214 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
daisy214.polki.pl
 
Zarejestrowany: Feb 2011
Posty: 1
Zdjęcia: 4
Domyślnie Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Witam, Jestem mamą niespełna 7 miesięcznej córeczki. Wczoraj był mój pierwszy dzień w pracy po urlopie macierzyńskim, natomiast dzisiaj ostatni. Zostałam zwolniona, bez uprzedniego poinformowania mnie o tym zamiarze przez pracodawcę. W firmie - w lokalnej prasie - pracowałam 3 lata. Zaraz po ślubie zdecydowaliśmy się z mężem na dziecko - urodziła nam się piękna, zdrowa Gabriela, istne cudo, nasze oczko w głowie. Gdy zbliżał się termin mojego powrotu do pracy miałam mały dylemat, czy nie pójść na urlop wychowawczy, ale kwestia finansowa zadecydowała za mnie, gdyż jedna skromna pensja męża niestety by nam nie wystarczyła. Teraz pogrążam się w rozpaczy. Dostałam wypowiedzenie - nie mam ani pracy, ani możliwości pójscia na urlop wychowawczy. Zostałam potraktowana okropnie przez mojego pracodawcę.
A chciałam tylko zostać mamą...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Stary 08-02-2011, 13:46
aagaaz aagaaz jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
aagaaz.polki.pl
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Posty: 5
Zdjęcia: 12
Domyślnie Odp: Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

To przykre , że tak pracodawcy postępują. Mi kończyła się umowa w lipcu, kiedy byłam już w ciąży, więc dostałam tylko umowę do dnia porodu. Jeszcze 2 miesiące będę na macierzyńskim a potem.... Szukanie pracy ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Stary 08-02-2011, 14:19
ja-mamusia ja-mamusia jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
ja-mamusia.polki.pl
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 574
Zdjęcia: 17
Domyślnie Odp: Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

po powrocie przysluguje Ci miesiac ochorony!!!!! zostalas oszukana
__________________


ELENA ZUZANNA ur.12.09.2008r godz. 07:00 mierzyła 56cm ważyła 3660g
IGOR SEBASTIAN ur.16.06.2010r godz. 06:10 mierzył 59cm ważył 4350g---------------------------------------------------

Moderator działów: Walentynki / Dzień Babci i Dziadka / Czekając na dziecko, ciąża poród /
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Stary 11-02-2011, 10:24
MKamilaa MKamilaa jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
MKamilaa.polki.pl
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Wrocław
Posty: 12
Zdjęcia: 84
Domyślnie Odp: Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Witam
polecam ci ciekawy artykuł, który na pewno ci się przyda
http://praca.gazetaprawna.pl/artykul...erzynskim.html
pzdr
__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Stary 20-04-2011, 14:55
dirtydancer dirtydancer jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
dirtydancer.polki.pl
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Posty: 87
Domyślnie Odp: Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Miało być tak pięknie… chyba każdy w swoim życiu przeszedł sytuację, gdy pracodawca okazał się zwykłym oszustem. Niech te historie ujrzą światło dzienne i dadzą szansę, aby inni nie musieli przechodzić takiego piekła. Dzięki rosnącej ilości wpisów na „dodajoszusta.pl” zwiększa się szansa, aby nie zostać ponowie oszukanym. Dzięki różnym kategoriom i podziałowi na województwa łatwiej jest namierzyć nieuczciwych pracodawców i nie ponieść klęski zawodowej. Dodatkowo można zasięgnąć darmowej porady prawnej, także do dzieła.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Stary 16-11-2012, 16:36
gosianowak gosianowak jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
gosianowak.polki.pl
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Posty: 9
Domyślnie Odp: Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Twój pracodawca nie powinien był się tak zachować! Nie będę tego nazywać po imieniu ale musiałabym użyć chyba najgorszych słów. Niewiele mogę pomóc, ewentualnie możesz wejść na rada pracownikow pl i tam poczytać bo na pewno na ten temat coś znajdziesz. Albo jakiś artykuł albo jakieś pismo. Po prostu można z tego korzystać zamiast iść i wywalić kasę na adwokata. Powodzenia i trzymam kciuki, walcz o swoje!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Stary 16-11-2012, 16:56
koliberek71's Avatar
koliberek71 koliberek71 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
koliberek71.polki.pl
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Posty: 1 161
Zdjęcia: 42
Domyślnie Odp: Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Nie wiem jak teraz sie pozmienialy przepisy co do tych spraw ale wydaje sie mi ze zostalas oszukana ja juz bym byla w sadzie pracy i tam napewno bym sie dowiedziala jakie prawa ma matka po maciezynskim i czy od tak moga ja zwolnic.Mnie zwolniono jak przyznalam sie ze jestem wciazy.Pracodawca kazal mi nosic paczki z czasopismami ktore wazyly ok 10kg(pracowalam w tedy w wydawnictwie) i pewnego dnia juz nie moglam....przyznalam sie...no i polecialam z poczatkie nowego miesiaca.Wyladowalismy w sadzie-wygralam.
__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Stary 16-11-2012, 17:01
koliberek71's Avatar
koliberek71 koliberek71 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
koliberek71.polki.pl
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Posty: 1 161
Zdjęcia: 42
Domyślnie Odp: Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

o takie cos znalazlam:


Urlop macierzyński

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 k.p., pracodawca nie może wypowiedzieć pracownicy umowy o pracę w czasie ciąży ani w okresie urlopu macierzyńskiego za wyjątkiem sytuacji, w której istnieją przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy z jej winy. Z powyższej regulacji explicite wynika, iż w momencie powrotu z urlopu macierzyńskiego okres ochronny kończy się i takiej pracownicy można wypowiedzieć stosunek pracy. Nie oznacza to jednak, że takiego wypowiedzenia w niektórych przypadkach nie można by skutecznie kwestionować. Z brzmienia obowiązującego od 18 stycznia 2009 r. art. 183(2) k.p., zgodnie z którą pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu wynika kilka istotnych kwestii dla pracownika. Po pierwsze, pracodawca powinien umożliwić pracownikowi powrót do pracy po okresie urlopu. Powrót powinien nastąpić na to samo, bądź na równorzędne z zajmowanym przed urlopem, stanowisko. Pracodawca powinien więc najpierw podjąć pewne starania w celu umożliwienia pracownikowi dalszej pracy. Dopiero jeżeli natomiast powrót na stanowisku równorzędnym bądź zgodnym z kwalifikacjami pracownika nie byłby możliwy, wówczas taka sytuacja uzasadniałaby wypowiedzenie umowy o pracę (por. wyrok SN z dnia 3 listopada 1994 r., I PRN 77/94, OSNP 1995/2/24). Po drugie, powrót powinien nastąpić na warunkach finansowych, na jakich pracownik pracowałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Takie sformułowanie przepisu oznacza, że jeżeli w czasie przebywania przez pracownika na urlopie na stanowisku przez niego zajmowanym były podwyżki, to pensja pracownika po powrocie powinna ulec wyrównaniu. A zatem - praca na stanowisku tym co przed urlopem, ale wynagrodzenie takie, jakie byłoby gdyby pracownik na urlop się nie udał. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by po powrocie do pracy pracodawca dokonał wypowiedzenia umowy (bądź wypowiedzenia zmieniającego).

Co więc zrobić w sytuacji, gdy pracodawca po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego wręczy nam wypowiedzenie? Można podjąć próbę zakwestionowania przyczyny podanej w uzasadnieniu i wystąpić do właściwego sądu z roszczeniem o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, albo o przywrócenie do pracy, albo o zasądzenie odszkodowania. W zależności od stanu faktycznego, możliwe są różnego rodzaju zarzuty. Istotne są tu przepisy Kodeksu pracy wprowadzające zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu (Rozdział IIa). Często ciąża pracownicy i związana z tym długotrwała nieobecność z różnych względów skutkują negatywnym osobistym nastawieniem pracodawcy do pracownicy. Wypowiedzenie dokonane zaraz po jej powrocie do pracy można kwestionować jako godzące w zasady równego traktowania w zatrudnieniu, podnosząc iż prawdziwą przyczyną była ciąża, a nie przesłanki merytoryczne. Zbieżność czasowa ułatwi udowodnienie faktu, iż pracodawca czekał na koniec okresu ochronnego i zamiar wypowiedzenia umowy powziął już dużo wcześniej. Możliwe jest też wykazanie, iż pracodawca nie podjął wszelkich starań w celu umożliwienia pracownicy powrotu do pracy w sytuacji, gdy pracodawca w uzasadnieniu wypowiedzenia podaje jako przyczynę likwidację stanowiska i związaną z tym niemożność zatrudnienia zgodnie z art. 183(2) k.p.
__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Stary 22-11-2012, 18:49
gosianowak gosianowak jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
gosianowak.polki.pl
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Posty: 9
Domyślnie Odp: Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Tam na tej stronce na pewno znajdziesz aktualne informacje, one są zgodne z nowymi ustawami itd. Ciekawa jestem jak rozwinęła się Twoja sytuacja? Jak się sprawy mają? Moja siostra ma teraz z pracodawcą taką sytuację, że mając umowę na czas określony ( do końca 2014 roku) pracodawca chciał ją zwolnić dyscyplinarnie jak się dowiedział, że jest w ciąży! Kurcze nie wiem co się dzieje, wiem, że istnieją porządne firmy i nie wszędzie tak jest, ale niestety ona trafiła na takiego kogos.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Stary 27-11-2013, 15:37
karolka31 karolka31 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
karolka31.polki.pl
 
Zarejestrowany: Feb 2013
Posty: 396
Domyślnie Odp: Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Generalnie, warto walczyć o swoje, zamiast dać się stłamsić. Powodzenia! Bądź dzielna

Ostatnio edytowane przez karolka31 : 28-01-2014 o 15:51.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć
Nie możesz edytować swoich wypowiedzi

BB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:47.


Redakcja | Reklama | Regulamin
Copyrights 2010 Edipresse Polska S.A.
Dalsze rozpowszechnianie tekstów, zdjęć i materiałów wideo opublikowanych w serwisie w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.