Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak czścić dywany

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak czścić dywany

    Czym skutecznie wyczyścić bawełniany dywan? Znacie jakieś "babcine" sposoby?
    Czy ktoś próbował robić to vanishem?
  •    
       

    #2
    Odp: Jak czścić dywany

    Ja robię tak:Najpierw bardzo porządnie trzepię lub odkurzam dywan.Potem sypię na niego proszek do dywanów Vanish wcieram szczotką i zostawiam na ok pół godz.Następnie odkurzam dywan.Fakt proszek nie usunie wszystkich plam ale ładnie odświeży.Plamy traktuję już na mokro np.środkiem do prania tapicerki w spreju i dokładnie czyszczę szczotką a potem suszę .


    Skomentuj


      #3
      Odp: Jak czścić dywany

      jam mam w 3 pokojach wykładziny dywanowe,one są przyklejone więc zawsze dzwonię po chachowców i oni mi je piorą i suszą w domu.
      Doriaś ur.17.03.2008




      Tristaś ur. 11.03.2010

      Skomentuj


        #4
        Odp: Jak czścić dywany

        ja prałam na mokro dywanluksem, ale mialam caly poklejony od roznych dziwnych rzeczy, ale jeden minus prania na mokro duzo szybciej sie potem brudzi, wiec jak nie masz mocnych plam to polecam na sucho, i np tylko miejsca na mokro(chyba ze ci wyjdzie roznica)
        teraz tez sie zastanawiam nad fachowcem bo nie mam kiedy sie za to zabrac.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Jak czścić dywany

          Nooo ja tak czyściłam kiedyś dywan babciną metodą... i musiałam nowy kupić wrrr. Dzisiaj dywany robi się już całkiem inaczej niż w czasach babcinych, to inne materiały, inna jakość i niestety domowe metody czasem nie działają.
          Ale mam fajny namiar, na firmę czyścik (robią xxx i ogólnie 3city) - ale za to potem nie trzeba nowego dywanu kupować.
          tańszy interes.
          Last edited by disne; 26-08-2020, 19:07. Powód: link

          Skomentuj


            #6
            Odp: Jak czścić dywany

            Polecam Vanish. Ja yawsye go stosuje w dodatku pieknie pachnie

            Skomentuj


              #7
              Odp: Jak czścić dywany

              Myślę, że warto zakupić dobrej jakości środki czyszczące. Znajdziecie takie z pewnością w xxx , także myślę, że warto zajrzeć sobie do tej hurtowni. Można znaleźć tutaj dobre środki czyszczące w atrakcyjnych cenach.
              Last edited by disne; 26-08-2020, 19:07. Powód: link

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Jak czścić dywany

                Świeże plamy na dywanie usuniemy najszybciej, gdy spryskamy je wodą mineralną. Po kilku sekundach, weź czysta gąbeczkę i wytrzyj plamę. Również szybkie działanie ma pianka po goleniu – wystarczy spryskać dywan, odczekać chwilkę i usunąć plamę zwilżoną czystą wodą szmatką.

                Stare plamy na dywanie, już przyschnięte z łatwością usuniesz przy pomocy prostego sposobu, znanego już naszym babciom. Do litra ciepłej wody dodajemy 2 łyżki proszku do pieczenia i 3 łyżki octu – tak przygotowany roztwór wcieramy w dywan przy pomocy gąbki, a następnie starannie suszymy. Po plamach nie zostanie nawet śladu.

                Tłuste plamyna dywanie należy posypać obficie talkiem i pozostawić na ok. 24 godziny. Po upływie tego czasu talk starannie zmieść lub odkurzyć. Jeśli dywan jest z czystej wełny, można spróbować przyłożyć na chwilę ciepłe żelazko, podkładając pod plamę bibułę i przykrywając ją kawałkiem bibuły czy ligniny.

                Domowe czyszczenie na mokro
                Jeśli nie posiadasz odkurzacza do prania dywanów, a chcesz go koniecznie sama wyprać, to rób to tylko metodą szamponowania, zabezpieczającą dywan przed przemoczeniem. Przy odświeżaniu zabrudzonego dywanu w warunkach domowych należy pamiętać, aby:

                – zawsze dobrze odkurzyć dywan przed szamponowaniem;

                – jeśli zalecane jest szamponowanie, a następnie usuwanie tłustych plam przy użyciu odpowiednich środków – to po szamponowaniu należy najpierw pozostawić dywan do wyschnięcia;

                – mokry dywan należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej;

                Dywany dobrze szamponuje się rozrobioną pianą z płatków mydlanych lub naciera wodą z octem (1 łyżka na litr) lub amoniakiem (2 łyżki na litr).


                Alkohol. Zniknie po użyciu wody z płynem do zmywania naczyń, potem octu z wodą (pół na pół). Plamy po czerwonym winie – plamę namocz zimną wodą, potem przemyj wodą z octem, potem użyj szamponu do dywanów.

                Plamy z sosów. Plamy z sosów usuniesz rozpuszczając w ciepłej wodzie proszek do prania w proporcji: 1 łyżeczka na 250 ml wody. Potem tamponuj dywan środkiem do prania dywanów.

                Odgniecenia. Ciężkie meble pozostawiają na dywanach i wykładzinach głębokie odgięcia. Musimy więc pamiętać, aby co pewien czas meble nieco przesuwać, dając odpocząć zgniecionym miejscom. Można je pokropić odrobiną wody i pozostawić na 24 godz., a następnie wyszczotkować. Na zagniecionym miejscu wełnianego dywanu czy wykładziny kładziemy złożoną kilkakrotnie i zmoczoną lnianą szmatkę, a następnie gorącym żelazkiem dotykamy zaparzaczki nie opierając żelazka

                Herbata, kawa. Zejdzie po zwilżeniu zaplamionego miejsca gazowaną wodą mineralną, potem pokryciu go pianką do czyszczenia dywanów i wysuszenia ściereczką.

                Usuwanie gumy do żucia z dywanu może być prostsze niż myślisz, musimy tylko pamiętać, by nie robić tego gwałtownie, gdyż można uszkodzić dywan. Musisz jedynie przyłożyć do niej kostki lodu i odczekać kilka minut. Gdy guma stwardnieje, rozkruszy się i łatwo ją usuniemy. Często jednak gumy zostawiają po sobie kolorowe ślady – przetrzyj wówczas plamę szmatką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną.


                plama z błota, najpierw musimy się upewnić, że jest sucha a później dokładnie czyścimy ją odkurzaczem. Następnie plamę przecieramy szmatką zwilżoną octem. Rozpuszczalnika benzynowego lepiej nie stosować przy wykładzinach, bo istnieje zawsze niebezpieczeństwo rozpuszczenia kauczuku, którym podklejone są niektóre z nich

                Co zrobić, gdy na dywan wylał się wosk?
                Rozwiązanie jest bardzo proste – na dywanie ułóż kilka warstw bibuły lub papieru toaletowego i przyłóż do nich rozgrzane żelazko nastawione na średnią temperaturę. Ciepło sprawi, że wosk lub parafina przejdzie z dywanu w papier i po plamie nie będzie śladu. W razie konieczności czynność te powtórz, pamiętając, by za każdym razem układać nowe warstwy papieru.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Jak czścić dywany

                  Ja w domu mam tylko jedne dywan- ten na któym bawi się synek Zawsze staram się wybierać sywany z krótszym włosiem bo łatwiej je utrzymać w czystości. Stosuję tylko Vanish do odświeżania i czyszczenia

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Jak czścić dywany

                    Kwestia odpowiedniej metody i techniki, zerknijcie na to - xxx Ogólnie przy dywanach chodzi o dokładność i odpowiednie środki, bo bez tego, w żaden sposób nie doczyścicie optymalnie całości.
                    Last edited by disne; 26-08-2020, 19:07. Powód: link

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Jak czścić dywany

                      ja oddaję do pralni, mam niedaleko - nie muszę się przy tym męczyć i przynajmniej mam pewność że będzie dokładnie wyprane

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Jak czścić dywany

                        Babcinych sposób jak widać jest wiele ale prawda jest taka, że nie wszystkie pomagają np. na zapach moczu kota. U mnie sytuacja taka sama- dywan bawełniany z tym, że ukochany Filemon załatwił się na nim już kilkukrotnie i zapach jest nie do sprawa. Muszę oddać go do pralni chemicznej bo słyszałam, że to ostatnia deska ratunku a że mieszkam we Wrocku to wybór jest prosty- Klinika Dywanów. Znajoma tam często ozonuje dywany dla dzieci z kurzu i baardzo ale to bardzo poleca;p

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Jak czścić dywany

                          Zgadzam się. Najlepszym sposobem czyszczenia dywanów jest oddanie ich w ręce firmy, która się w tym specjalizuje. Dzięki temu unikniecie wielogodzinnych bojów z dywanem, a zyskacie spokój i czystość. Takie firmy jak Damat znają się na swojej pracy i oferują takie usługi jakxxx więc warto im to po prostu zlecić. To się każdemu opłaca.
                          Last edited by disne; 26-08-2020, 19:06. Powód: link

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Jak czścić dywany

                            Ja wypożyczyłam sobie odkurzacz piorący od xxx i jestem zachwycona. Przeczytałam trochę i dowiedziałam się że TASKi( producent tych maszyn) jest jednym z najlepszych.
                            Bardzo fajnie że istnieje taka możliwość.
                            Last edited by disne; 26-08-2020, 19:06. Powód: link

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Jak czścić dywany

                              A jak czyścicie dywany z długim włosiem? Czy są jakieś skuteczne sposoby, żeby utrzymać je w dobrej kondycji?
                              Znalazłam fajny dywan tego typu tu: xxx . Pytanie tylko, jak długo będzie wyglądał tak samo dobrze, jak w dniu zakupu i co mogę zrobić, żeby tak było?
                              Last edited by disne; 26-08-2020, 19:06. Powód: link

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X