Wróć   Forum Mamotoja.pl > Pytania do eksperta > Porady pediatry
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady pediatry Na wasze pytania o zdrowie i pielęgnację niemowląt i kilkulatków. Dziecko ma gorączkę ale brak innych objawów choroby? A może nie wiesz, który specjalista dziecięcy w Twojej okolicy jest najlepszy? Pomagamy sobie w rozwiewaniu wątpliwości.

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 19-04-2014, 15:10
ulcia04 ulcia04 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
ulcia04.polki.pl

Miasto: Limanowa/Kraków
Zdjęcia: 136
Domyślnie Alergia

Witam, córka ma skończone 3 lata. Podejrzewam u niej alergię, gdyż sama ją mam i obserwuję już od 2 lat że córka ma takie same objawy alergii w tym samym czasie co ja.
Od pediatry mamy zalecony ketotifen, z początku skutkował ale teraz już nie widzę jego działania.
Czytałam gdzieś, że można dziecku zrobić test alergiczny z krwi czy też sprawdzić czy ma skłonność do alergii. Czy to prawda? Jeśli tak to jak to wygląda? Chciałabym zaoszczędzić córce teraz wszystkich nakłuć na testach a też chcę jej jakoś pomóc, ulżyć.

Pozdrawiam

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 19-04-2014, 23:43
dr_Jurkowski's Avatar
dr_Jurkowski dr_Jurkowski jest offline
Ekspert

Zobacz mój nowy profil
dr_Jurkowski.polki.pl

Domyślnie Odp: Alergia

Można oznaczyć specyficzne IgE oraz całkowite stężenie immunoglobuliny E. W tym celu pobiera się od dziecka krew żylną i w surowicy oznacza przeciwciała. Można oznaczyć nadwrażliwość na tzw panele (mieszankę alergenów np pokarmowych, czy wziewnych), co zmniejsza koszt albo na poszczególne substancje np białko mleka krowiego, białko jaja kurzego itp. Przed wykonaniem badań warto na podstawie obserwacji wytypować najbardziej prawdopodobne alergeny.
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych
dr hab. n. med. Piotr Jurkowski specjalista pediatra
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 21-04-2014, 18:03
bagnes's Avatar
bagnes bagnes jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
bagnes.polki.pl

Miasto: Radlin
Zdjęcia: 7
Wyślij wiadomość przez AIM do bagnes

Ulcia a byłaś u alergologa? Ja z moimi się najeździłam i powiem Ci że w wieku 3 lat testy czy skórne czy z krwi nie są do końca wiarygodne. Tzn. mogą dać odpowiedź ale nie muszą. Piotrek miał testy skórne w wieku 3 lat i nic nie wyszło, w wieku 4 lat miał testy z krwi (w specjalistycznym szpitalu w Istebnej) i też nic nie wyszło. Alergolog mówiła że o ile alergia nie ma ostrego przebiegu najbardziej wiarygodne są testy w wieku 5-6 lat. I faktycznie miesiąc temu miał ponownie robione testy z krwi i wyszło już na co jest uczulony.

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 24-04-2014, 16:43
REERYK92 REERYK92 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
REERYK92.polki.pl

Ja lekarzem nie jest ale moja córka w wieku dwóch tygodni miała zdiagnozowana alergie na mleko , moje mleko, została przerzucona na bebilon pepti po którym wymiotowała, pediatra zmienił zadanie i była na piersi aż do 18 miesiąca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 04-05-2014, 00:41
dr_Jurkowski's Avatar
Ekspert

Zobacz mój nowy profil
dr_Jurkowski.polki.pl

Zmiany atopowe często są trudne do zróżnicowania z łojotokiem a u noworodka, który pewnie miał jeszcze rumień toksyczny ocena zmian skórnych jest jeszcze trudniejsza.
Niestety jeśli chodzi o interpretacje wszystkich badań sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Każde badanie ma swoją czułość i swoistość tzn. zdolność do wykrycia zmiany, gdy ona jest w rzeczywistości i zdolność do pokazania, że zmiany nie ma w przypadku, gdy jesteśmy zdrowi. W części przypadków niestety wynik jest prawidłowy pomimo, że pacjent jest chory (czułość), a w części jest nieprawidłowy pomimo, że pacjent jest zdrowy (swoistość). Zwykle pacjenci nie znają ani czułości ani swoistości a one nigdy nie są stuprocentowe (szczególnie w wykrywaniu alergii za pomocą testów skórnych). Poza tym nie wszystkie reakcje alergiczne są mediowane przez IgE, więc IgE specyficzne może być niskie a dziecko może reagować na jakąś substancję. Dlatego podkreślałem wartość obserwacji rodzicielskiej i klinicznej. Jeśli po podaniu substancji są objawy, po usunięciu substancji objawy znikają i znów pojawiają się po jej wprowadzeniu to na podstawie takiego testu można rozpoznać nadwrażliwość nawet w przypadku negatywnych wyników testów. Dlatego lekarze czasami mówią, że leczy się pacjenta a nie jego wyniki, choć nad każdym wynikiem się zastanawiamy.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 07-05-2014, 18:25
jogobella198's Avatar
jogobella198 jogobella198 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
jogobella198.polki.pl

Zdjęcia: 2

Witam mam pytanie. Moja córka 2,5 roku jest alergikiem do tego ma astmę oskrzelową i atopowe zapalenie skóry. Leczona jest u alergologa a wizyty u lekarzy u nas są bardzo częste. Niepokoi mnie jednak to że mimo leków na alergie mała ma cały czas katar na początku jest on wodnisty po kilku dniach przechodzi w ropny. mimo że jakiś czas temu miała robiony wymaz z nosa i dopasowane odpowiednio do bakterii leki problem się nadal powtarza i jest bardzo uciążliwy. podajemy do nosowo leki z antybiotykiem a po odstawieniu góra tydzień i znowu ropny i bardzo obfity katar. Czy są jakieś sposoby na pozbycie się tej ropy ? Czy może jakieś badania by znaleźć odpowiednie leki i przyczynę?

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 20-05-2014, 19:26
dr_Jurkowski's Avatar
Ekspert

Zobacz mój nowy profil
dr_Jurkowski.polki.pl

Wydzielina w nosku najczęściej zmienia swą barwę, gdy nie jest usuwana przez dłuższy czas. Dlatego przy obfitym wysięku zwykle się to nie zdarza natomiast jest częste po nocy. Zastojowi wydzieliny sprzyja obrzęk struktur nosa spowodowany przez alergię lub infekcję. Podawanie antybiotyku będzie skuteczne na dłużej, jeśli przewody nosowe będą często opróżniane z wydzieliny. Opróżnianie ułatwia zmniejszenie obrzęku struktur wewnątrz przewodów nosowych i w tym celu podaje się leki obkurczające śluzówkę nosa (xylometazolinę , oxymetazolinę efedrynę itp), leki przeciwhistaminowe czy też leki sterydowe. Innym czynnikiem jest zmniejszenie lepkości wydzieliny poprzez stosowanie soli morskiej, preparatów upłynniających śluz. W niektórych przypadkach przejściowo wskazane jest wsparcie sił obronnych dziecka podanym donosowo antybiotykiem lub preparatem zawierającym sole srebra. Oczywiście ważne jest dokładne mechaniczne usuwanie wydzieliny (nawet wtedy, gdy dziecko trochę wydmuchuje wydzielinę) za pomocą ssaka ustnego (np " Frida") lub podłączanego do odkurzacza (np "katarek") . Należy pamiętać, że preparaty podawane donosowo są skuteczne tylko wtedy, gdy są prawidłowo aplikowane. W przypadku Pani córki sytuację może pogarszać defekt samooczyszczania błon śluzowych czy zmiany w zatokach.

Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 22-05-2014, 08:56
jogobella198's Avatar
jogobella198 jogobella198 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
jogobella198.polki.pl

Zdjęcia: 2

dziękuję pięknie za odpowiedz
Jeśli chodzi o czyszczenie noska to stosujemy specjalną końcówkę do płukania zatok którą podłącza się do nebulizatora, bardzo fajnie czyści nosek wypłukując wszystko co zalega.
Jeśli chodzi o zatoki pytałam już kiedyś i pediatrę i laryngologa ale oni mówią że dziecko w tym wieku nie ma jeszcze wykształconych dobrze zatok i pod tym kontem tego że tak powiem nie leczą.
Chciała bym zapytać jeszcze o ten defekt samooczyszczania błon śluzowych co to jest i czy jakoś to się leczy? Przy następnej wizycie postaram się o to zapytać naszego pediatry. I jeśli mogę to jeszcze jedno małe pytanie bo zawsze jak jestem u lekarza zapomnę zapytać czy przy zmianach atopowych na skórze córka może wystawiać te miejsca na słoneczko (ona ma dużo zmian pod kolanami i na rączkach i mimo leczenia ciągle wracają)chodzi mi tylko o to czy te miejsca zmian jak wychodzi na dwór zakrywać dłuższym rękawkiem czy słoneczko im nie zaszkodzi?

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 22-05-2014, 10:21
dr_Jurkowski's Avatar
Ekspert

Zobacz mój nowy profil
dr_Jurkowski.polki.pl

Fizjologicznie nabłonek dróg oddechowych wyposażony jest w rzęski, które przesuwają wydzielinę. Defekt samooczyszczania może wynikać z wrodzonych zaburzeń w budowie rzęsek, w przejściowych zmianach ich ilości lub dysfunkcji. Może to być spowodowane czynnikami środowiskowymi lub infekcyjnymi (warto pamiętać też o możliwych nadkażeniach grzybiczych, szczególnie u alergików). Stan zapalny upośledza samooczyszczanie, co sprzyja przewlekaniu się zapalenia i tworzy się błędne koło. Lekarze, których się Pani radziła mają rację, że zatoki oboczne nosa zwykle są u małych dzieci niewielkie a rozwój niektórych trwa do drugiej dekady po urodzeniu ale jednak są, a tempo ich rozwoju jest indywidualne.
O tym, że zapalenie zatok jest problem, który w praktyce występuje również u małych dzieci świadczy choćby powstanie wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pt " Clinical Practice Guideline for the Diagnosis and Management of Acute Bacterial Sinusitis in Children Aged 1 to 18 Years".
Oczywiście moje wypowiedzi z konieczności są bardzo ogólne a lekarz, który opiekuje się dzieckiem i widzi je, może wszystkie aspekty rozważyć szczegółowo i stąd zapewne informacja, że problem zapalenia zatok można u Pani dziecka pominąć.
Słonce zwykle łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry ale podczas stosowania niektórych leków nie powinno się skóry nasłoneczniać. Poza tym odkrycie skóry może spowodować jej większy kontakt z alergenem. Należy także pamiętać, że ciepło zwykle nasila świąd i objawy, więc leżenie plackiem odpada co nie jest żadnym problemem u dzieci. Trzeba więc powyższe aspekty rozważyć i po prostu obserwować dziecko.
Niemniej życzę dużo słońca i pozdrawiam gorąco

Ostatnio edytowane przez dr_Jurkowski : 22-05-2014 o 10:36.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 01-06-2014, 16:35
marekwisn0 marekwisn0 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
marekwisn0.polki.pl

Skłonność do alergii może być większa gdy ktos z rodziny ma alergie. Nalezy dowiedzieć sie czy najbliższa rodzina ma takie problemy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania