Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

    Jakie znacie? Jakie są ulubione przez Wasze dzieci? Moja córka oczywiście uwielbia "a kuku" i samolociki
  •    
       

    #2
    Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

    Moja córeczka do tej pory uwielbia "tu sroczka kaszkę ważyła..."

    Skomentuj


      #3
      Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

      Teraz to może jakieś układanki już dla dziecka ? Np z dopasowywaniem figur do kształtów ?

      Skomentuj


        #4
        Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

        5. Zabawa z niemowlakiem w Wesołe miasteczko -

        To ulubiona zabawa niemowlaka, który opanował umiejętność trzymania główki. Zabawę zacznij od spokojnego kołysania dziecka w ramionach jak w łodzi, która płynie przez fale. Następnie zamień ciało dziecka w samolot (ułóż niemowlę w pozycji na brzuszku na przedramieniu, asekuruj drugą ręką) i lataj nim po całym mieszkaniu. Potem czas na wirowanie i kręcenie w koło. Choć dziecko będzie świetnie się bawił, rób przerwy na odpoczynek od ruchu. W tym czasie połóż niemowlaka na pleckach i połaskocz.

        Co daje ta zabawa z niemowlakiem: wzmacnia mięśnie całego ciała, rozwija mózg. Kręcenie się w koło stymuluje układ przedsionkowy, który odgrywa rolę w rozwoju koordynacji i równowagi, a jego sprawne funkcjonowanie wspiera prawidłową koncentrację dziecka.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

          Zabawa z niemowlakiem w Turlanie z kocykiem siąca życia

          5-miesięczne niemowlę uwielbia akrobacje: leżąc na plecach, stara się włożyć palce stóp do buzi, a w pozycji na brzuszku podnosi wysoko klatkę piersiową i zamienia się w foczkę. Dopinguj je w tych ćwiczeniach. Zaproponuj niemowlakowi także zabawę w „naleśnik”. Połóż dziecko na kocyku. Turlaj je na nim, zawijaj w materiał i zachęcaj do samodzielnych przewrotek. Kiedy już dziecko będzie zmęczone figlami, powiedz, że zrobisz z niego smakowity deser. Delikatnie ugniataj ciało dziecko, lekko turlaj je na boki, przykrywaj kocem. Na koniec udawaj, że smarujesz je dżemem, posypujesz cukrem i kroisz na kawałki.

          Co daje ta zabawa z niemowlakiem: ułatwia naukę przewrotek z brzucha na plecy i z powrotem, co jest niezbędne do nauki raczkowania i siedzenia.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

            7. Zabawa z niemowlakiem w Ten mały piesek -

            Gdy już nabierzesz wprawy w kąpieli niemowlęcia, a ono będzie czuło się pewnie w wodzie, zaproponuj mu zabawę prezentowaną przez aplikację Amazing Baby – „Ten mały piesek”. Polega ona na łaskotaniu stópek i paluszków, a następnie całego ciała niemowlaka. W tym czasie recytuj wierszyk: „Ten mały piesek był na targu./ Ten mały piesek w domu spał./Ten mały piesek dostał ciastko./ Ten mały piesek swoją kość miał./ A ten malutki piesek hau hau hau,/ przez całą drogę szczekał!”. Na pieszczotę konkretnego palca lub części ciała przypada jeden wers wierszyka. Możesz też klaskać rączkami dziecka lub klepać jego stópkami i mówić przy tym wierszyk: „Ciastko lep, ciastko piecz, chce się jeść,/ panie piekarzu, chcę szybko ciastko mieć. /Piecz je, lep je, zrób z literką C,/ upiecz w piekarniku dla dzidzi i mnie”.

            Co daje ta zabawa z niemowlakiem: zrelaksuje i wyciszy niemowlę przed snem, wpłynie na rozwój jego umiejętności językowych oraz wzbogaci zasób słownictwa dziecka.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

              Zabawa z niemowlakiem w Feeria zapachów -

              Niemowlę, które pewnie trzyma główkę, posadź w nosidełku lub chuście. Pójdźcie razem do kuchni pobawić się w gotowanie – takie na niby. Zacznij od nalewania wody do garnka. Pozwól dziecku zamoczyć w niej rączki. Następnie powoli wsypuj do wody sól, tak by dziecko mogło obserwować, jak się rozpuszcza. Po niej użyj przypraw: cynamonu, wanilii, bazylii, oregano. Każdą daj dziecku do powąchania. Wymieszaj miksturę łyżką. Na koniec zaprezentuj niemowlakowi zawartość lodówki. Pokaż mu, jak pachną ser, wędlina, świeżo przekrojona papryka.

              Co daje ta zabawa z niemowlakiem: ta zabawa rozwija zmysł węchu dziecka. Rozbudza też ciekawość świata u dziecka i zachęca do poznawania nowości.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

                Zabawa z niemowlakiem w Gdzie jest mama?

                To jedna z wersji zabawy z dzieckiem w „a kuku”, warto ją zaproponować niemowlęciu w drugim półroczu życia. Aplikacja Amazing Baby podsuwa pomysł, byś na kilka sekund schowała twarz w swoich dłoniach i zapytała dziecko: „Gdzie jest mama?”. Następnie, odsłaniając buzię, zrób śmieszną minę i powiedz: „Tu jest mama!”. Możesz też chować za swoimi plecami ulubioną zabawkę dziecka i pytać je, gdzie się ona podziała. Po kilku sekundach na powrót pokaż ją niemowlakowi, wydając przy tym radosny okrzyk: „Tu jestem!”.

                Co daje ta zabawa z niemowlakiem: ma kluczowe znaczenie dla rozwoju poczucia stałości obiektów u dziecka. Dzięki zabawie w „a kuku” niemowlę zyskuje świadomość, że ludzie i rzeczy nadal istnieją, nawet jeżeli ich nie widać. Pomaga również rozwijać pamięć krótkotrwałą i zdolność przewidywania, jak również oswoić tzw. lęk separacyjny, który pojawia się u niemowląt po 8. miesiącu życia (to właśnie wtedy dziecko płacze, kiedy mama wychodzi z domu, bo trudno mu pojąć, że ona nie znika na zawsze).

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

                  „Zrób tak, jak ja”

                  Pora posiłku i uczenie dziecka jedzenia łyżeczką może stać się wspólną zabawą w „zrób tak, jak ja”. Ja pokazywałam, jak jem łyżeczką i dopiero potem podawałam Michałkowi to „dziwne” urządzenie. Głaskanie i dotykanie w trakcie nauki sprawi, że maluszek będzie czuł Twoją bliskość i będzie chciał eksperymentować z nową „zabawką”.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

                    Chowamy się

                    Zabawa w chowanego? Co prawda jeszcze nie w takiej formie, jaką powszechnie znamy, ale skoro najpierw ja się chowałam, potem rozpoczęłam z eksperymentowaniem i chowaniem przedmiotów. Wystarczyło schować jakąś zabawkę lub przedmiot w dłoni. Pokazywałam Michałkowi parę razy, gdzie jest przedmiot, otwierając i zamykając dłoń i cały czas mówiąc, co robię. Tak, jak w zabawie „a kuku” okazywało się, że nic nie znika, a przedmiot cały czas był w mojej ręce. Po serii „zgadywanek” podaj dziecku wcześniej chowany przedmiot do swobodnej zabawy.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

                      Robimy zabawki

                      Własnoręcznie wykonana zabawka? Niemożliwe? Nie trzeba robić trudnych i zaawansowanych manualnie ćwiczeń, aby wykonać zabawkę, która ucieszy szkraba w tym okresie rozwoju. Wystarczy kolorowy papier, bibułka lub sreberko. Spróbuj zgnieść razem z dzieckiem te materiały, każdy po kolei. Miękka bibuła czy sreberko na pewno będą bardziej podatne na zgniatanie przez małe rączki niż papier, ale i tak róbcie to wspólnie. Własnoręcznie wykonana piłka gotowa! Im więcej kolorów, różnych faktur, dźwięków (przy zgniataniu), tym lepsza zabawa i więcej bodźców działających na zmysły malucha. Piłka może się nam przydać do turlania, pierwszych podrzutów czy do masażu (ta o miękkiej fakturze).

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

                        Radosne pląsanie

                        Pierwszy taniec wykonaliśmy wspólnie właśnie między 6. a 9. miesiącem. Wyglądało to tak, że trzymając Michałka na rękach rytmicznie kołysałam się do muzyki. Obserwowałam, które ruchy najbardziej mu się podobają - trochę obrotów, podnoszeń i duuużo śmiechu. Zmiana muzyki i rytmu z wolnego na szybki też była dobrym pomysłem. Kiedy się zmęczyłam, ale widziałam, że mojemu maleństwu jeszcze nie jest dość tańca, sadzałam je naprzeciwko siebie na kolanach i poruszałam jego rączkami i nóżkami w rytm melodii. Od czasu do czasu dołączałam do tego przytulanie, buziaki i gilgotki. Takie tańce można wykonywać o różnej porze dnia, jednak wieczorem wybierałam już tylko spokojną muzykę, by wyciszyć małego.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

                          LUSTERECZKO POWIEDZ PRZECIE…
                          Chyba każde niemowlę lubi zabawę przed lustrem. Patrzeć się na odbicie jakieś pulchniutkiego stworka w szybie i zastanawianie się cóż to za pozy i miny ten stwór przyjmuje

                          Można rozłożyć matę czy kocyk malucha pod solidnie zamocowanym lustrem / oszkloną szafą i pozwolić dziecku na samodzielne odkrywanie siebie w odbiciu. Ale można też pobawić się z maluszkiem razem i robić śmieszne miny czy pokazywać w lustrze poszczególne części ciała maluszka. Albo robić i nazywać podstawowe emocje przed lustrem: zły / szczęśliwy / śpiący / marudny / zmęczony etc.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

                            WYCIĄGANIE SZMATEK JAK KRÓLICZKA Z CYLINDRA
                            Świetny pomysł na doskonałą zabawę sensoryczną dla nawet jeszcze młodszego szkraba.

                            Do pudełka po chusteczkach (do nosa czy nawilżanych) wkładamy skrawki (dobrze wycięte, żeby nitki luźno nie wychodziły) materiałów o różnych strukturach. Maleństwo tak sobie siedzi czy leży i pociąga z ciekawością co mu tu nowego się pojawi w rączce

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Fajne zabawy dla półrocznego dziecka

                              ZABAWA WAŁKAMI
                              Kolejna okazja do ćwiczenia sensoryki malutkich rączek: połóż przed dzieckiem różnej wielkości i koloru wałki do loków i pozwól mu z nimi poeksperymentować. Papiloty są zwykle zrobione z gąbki, więc te odpadają, bo malec będzie je brał do buźki i może odgryźć kawałek gąbki, ale te pozostałe plastikowe są jak najbardziej ok

                              Nieco starsze maluszki mogą też bawić się wałkami wkładając je w siebie, łącząc, rozczepiając lub też nakładając na jakieś rurki czy słupki.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X