Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dziecko ignoruje prośby i polecenia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Dziecko ignoruje prośby i polecenia

    Tak jak w tytule, wyprowadza mnie to z równowagi bo już nie wiem jak dotrzeć do dziecka, które po prostu udaje, że nie słyszy albo w bezczelny sposób ignoruje. Moja córeczka ma 3,5 roku Przykład: wysypuje klocki, zapewnia że po skończonej zabawie wszystko po sobie posprząta, bawi się ładnie , jest kreatywna po czym kończy zabawę a klocki zostają, upominam raz , drugi , osiemdziesiąty szósty i nic...po prostu udaje że nie słyszy mojej prośby, zmienia temat itd...jedyne co działa ale tylko jeśli chodzi o klocki to zastraszanie, że zaraz wywalam je do kosza a inne prośby są ignorowane. Nie chcę na nią krzyczeć czy szantażować itd. ale przyznam szczerze że po prostu ta jej postawa działa na mnie jak płachta na byka. Jaką mam zastosować metodę aby była skuteczna, jak popracować nad dzieckiem aby słuchało i odpowiadało na pytania czy reagowało na prośby, bo czuję się zupełnie bezradna.
  •    
       

    #2
    Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

    U mnie nie reaguje też na prośby i groźby... Nie wiem, może jakiś konkretny komentarz polecenie jest potrzebne? Takie, żeby było jasne i logiczne.. I prawie codziennie jest tak przed wieczornym myciem. Może powinnam, kłaść dziecko wcześniej spać, może za bzrdzo przeciągam i jest już przemęczone..?

    Skomentuj


      #3
      Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

      Zachowanie dziecka ma swoją logikę i sens. Zazwyczaj coś wyraża lub komunikuje. Im lepiej potrafimy zrozumieć, dlaczego dziecko zachowuje się tak a nie inaczej, tym mniej nerwowych sytuacji zapanuje w naszym domu.
      Myślę, że w zachowaniach o których Panie piszecie warto rozważyć wprowadzenie reguł, czyli konsekwencji, a to nie to samo co kara.
      Małe dziecko zna i w miarę rozumie to, co już doświadczyło. Dopóki nie doświadczy, nie zrozumie. Możemy mu pomóc poprzez wprowadzenie i przestrzeganie reguł. Reguły muszą być zrozumiałe, jasne i przestrzegane. Jeśli np. dziecku nie wolno się bawić telefonem komórkowym – to zawsze i bez wyjątku. Dzisiaj, za tydzień, za miesiąc, w trakcie wizyty u babci, itp., Dlaczego? Gdy jakaś reguła raz obowiązuje, a za chwilę już nie, to taki brak przewidywalności nasila poczucie zagubienia, a Wy, czyli rodzice przestajecie być wiarygodni.
      Liczba zakazów i reguł nie może być jednak za duża, ponieważ dziecku będzie niezmiernie trudno dostosować się do wszystkich. Jednorazowo wprowadzamy jedną regułę. Ale zawsze jej przestrzegamy!
      Każde dziecko od czasu do czasu gorzej lub źle się zachowuje. Jest to naturalnie wpisane w ścieżkę jego rozwoju. Konsekwencje są spodziewanym następstwem zachowania dziecka. Są dziecku znane. Konsekwencja to nie kara, czyli pozbawienie czegoś dziecka. Konsekwencja powinna nastąpić bezpośrednio po niewłaściwym zachowaniu dziecka, jest zapowiedziana z góry oraz odpowiednia do skali przewinienia i doprowadzona do końca. Konsekwencja wynika z zachowania dziecka i nie dotyczy jego ogólnej oceny. Czyli oceniamy zachowanie dziecka a nie dziecko.
      Konsekwencja – kiedy zadziała? Kiedy jest:
      • spodziewana, czyli dziecko wie, które zachowania skutkują konsekwencjami;
      • szybka, czyli następuje bezpośrednio po zachowaniu; dobra konsekwencja to taka, która trwa, łącznie z jej wyegzekwowaniem maksymalnie do 24 godzin;
      • skuteczna, czyli doprowadzona do końca;
      • stosowalna, czyli możliwa do wyegzekwowania w praktyce;
      • sprawiedliwa, czyli proporcjonalna do przewinienia;
      • stała, czyli pozwalająca dziecku przewidzieć konsekwencje swoich zachowań, bez względu na sytuację;
      • sympatyczna, czyli przekazana dziecku spokojnie, bez emocji, mamy umowę i jej dotrzymujemy, bez obrażania się;
      • słowna, nigdy fizyczna.
      By wprowadzona konsekwencja była skuteczna, powinna odnosić się odnosić do kwestii ważnych z punktu widzenia dziecka, nie rodzica, np.
      • odebranie przyjemności lub przywileju (np. nie czytamy dziecku bajki na dobranoc)
      • odesłanie dziecka w nudne miejsce (np. przerywamy wspólna zabawę klockami i prosimy dziecko, aby samo się pobawiło)
      • brak zainteresowania ze strony osoby ważnej dla dziecka (np. rodzic nie reaguje na zachowanie dziecka, czyli wykazuje obojętność)
      Warto pamiętać, że w początkowej fazie pracy za pomocą konsekwencji może nastąpić przejściowe pogorszenie się zachowania dziecka, które automatycznie będzie podejmowało starania do złagodzenia lub wycofania konsekwencji. Dziecko może uciekać się do próśb, dyskusji, negocjacji lub płaczu. Gdy jednak dziecko przekona się, że nowy sposób działania rodziców jest stały i niezmienny, (co ważne zarówno mamy jak i taty), zaczyna go przyjmować. Pamiętajmy, że wbrew pozorom, dzieci, szczególnie małe, bardzo lubią przewidywalność sytuacji. Daje im ona, bowiem poczucie bezpieczeństwa. To, co znane, możliwe dla przewidzenia, jest lepsze od nowego, nieznanego lub niemożliwego do przewidzenia. Aby nie rozpoczynać procesu wprowadzania konsekwencji od początku, koniecznie warto wystrzegać się „wyjątków” czy „sytuacji specjalnych”, czyli wszelkich następstw od wprowadzonych reguł i konsekwencji.
      Last edited by J.Bylica; 02-06-2014, 22:22.
      Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

        Najgorzej jest wytrwać w tej konsekwencji i powstrzymać się od wybuchu czasem... Dzieciaki mają tyle energii, a ja padam na twarz i wyprowadza z równowagi głupstwo. To może jeszcze proszę o poradę jak się szybko i skutecznie uspokoić, tak na zawołanie żeby na spokojnie z konsekwencją wdrożyć w życie

        Skomentuj


          #5
          Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

          Miła Pani, aby szybko się uspokoić w trudnej sytuacji najlepiej na chwilę zmienić kontekst, np. poprzez wyjście do drugiego pokoju lub do łazienki. Warto wówczas zamknąć na moment oczy, zrobić kilka głębszych oddechów i pomyśleć o czymś zupełnie innym, najlepiej miłym. Potem głośno mówimy do siebie "Dam sobie z tym radę!" i wracamy do dziecka/dzieci. Życzę, aby się udało...
          Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

            Udaaąło mi się, ale zamknęłąm się z łazience

            Skomentuj


              #7
              Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

              Cieszę się, że się udało. Życzę jednocześnie, aby jak najrzadziej musiała pani korzystać z tej metody. Czas jest często dobrym lekarstwem, jednak najlepszymi miłość i konsekwencja rodzica. Pozdrawiam Panią ciepło.
              Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

                Mam nadzieję.. te oddechy to dobra sprawa

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

                  A co zrobić jak "nie słyszy"? Powtarzam bezustannie: córeczko, córeczko, córeczko a ona tak jakby była w innym świecie zajęta swoimi zabawami, dopiero jak w nerwach głośno krzyknę to reaguje i zatyka uszy i płace bo mówi że za głośno krzyczę. Chodzi mi o to aby się odzywała, jak ja wołam, nie musi przybiegać a wystarczy aby się odezwała. Prosiłam ją o to wielokrotnie, podawałam przykłady itd. a ona nic.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

                    Miła Pani, proszę rozważyć następujące sugestie:
                    1. Kiedy córeczka nie reaguje, kiedy Pani się do niej zwraca, proszę podejść do niej, usiąść lub pochylić się w ten sposób, aby wasze twarze były na jednym poziomie i spokojnie powiedzieć " Spójrz na mnie, proszę. Chciałabym Ci cos powiedzieć..." Ważne, aby zwracała się Pani do córeczki spokojnie. Istnieje duża szansa, że po pewnym czasie córeczka zacznie reagować, kiedy zwraca się Pani do niej.
                    2. Zachęcam także, do chwalenia córeczki zawsze wtedy, kiedy reaguje na swoje imię, także w sytuacjach codziennych. Chwalenie bardzo wzmacnia dziecko do robienie rzeczy, za które jest chwalone.
                    Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

                      Ja też mam małego złośnika... czasami naprawdę trudno jest opanować nerwy choć staram się z całych sił i nigdy nie używam przemocy. Zazwyczaj kończy się zachęceniem do wspólnej pracy, wspólnego sprzątania, wspólnej zabawy... jak nie chce sprzątać to zachęcam właśnie w ten sposób jak nie chce spać to proponuję wspólne położenie się, poczytanie bajki, liczenie i setki innych... powodzenia drogie mamy.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

                        Całe szczeście, że ten etap jest przejściowy

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

                          Może przy następnej zabawie powinnaś powiedzieć, że jak nie posprząta po sobie klocków, to na następny raz nie będzie się nimi bawić i jeśli faktycznie nie posprząta to jej tych klocków nie dać. Trzeba być też konsekwentną

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

                            Ja mój synek nie chce sprzątanć to mówie , mu że jak nie posprząta po sobie zabawek, to mama klocki schowa - pójdą papa i ich już nie bedzie i nagle zaczyna zbierac.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Dziecko ignoruje prośby i polecenia

                              mój synek czasem ma takie podejście niekiedy muszę kilka razy go prosic i brak efektu ale jak zagrożę że cos zabiorę to za pierwszym razem słyszy co mowie

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X