Wróć   Forum Mamotoja.pl > Pytania do eksperta > Porady pediatry
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady pediatry Na wasze pytania o zdrowie i pielęgnację niemowląt i kilkulatków. Dziecko ma gorączkę ale brak innych objawów choroby? A może nie wiesz, który specjalista dziecięcy w Twojej okolicy jest najlepszy? Pomagamy sobie w rozwiewaniu wątpliwości.

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 18-08-2015, 06:10
emmaz's Avatar
emmaz emmaz jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
emmaz.polki.pl

Domyślnie Badanie prenatalne w ciąży

Czy wykonywałyście profilaktycznie badania prenatalne w ciąży? Czy są jakieś przesłanki mówiące o tym, że warto takie badanie wykonać?
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 18-08-2015, 08:04
jjmka jjmka jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
jjmka.polki.pl

Zdjęcia: 40
Domyślnie Odp: Badanie prenatalne w ciąży

emmaz ja takie badanie robiłam, bo chciałam być spokojna i wiedzieć czy z dzidziusiem wszystko w porządku. Z tego co pamietam to przesłanką jest wiek kobiety (chyba 35 lat), choroby genetyczne w rodzinie, a moja koleżanka miała zlecone po poronieniu w pierwszej ciąży. Ja uważam że warto takie badanie wykonac.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 18-08-2015, 09:35
psc_olka psc_olka jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
psc_olka.polki.pl

Zdjęcia: 4

Ja nie wykonywałam takie badania miałam pełne zaufanie do mojego lekarza prowadzącego i wiem, że jak by coś się działo to poleciłby wykonanie takie badania.
Tak jak napisała wyżej Jjmka decyduje o tym wiek kobiety w tedy takie badanie jest refundowane z nfz i na pewno jakieś obciążenia genetyczne. Wiele mam wykonuje takie badania prewencyjnie, żeby mieć pewność, że dzidziuś jest zdrowy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 18-08-2015, 14:16
kajametrowsk's Avatar
kajametrowsk kajametrowsk jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
kajametrowsk.polki.pl

Ja wykonywałam. Obecnie można zrobić badania prenatalne z krwi. Nie jest to duży koszt, pamiętam że jak robiłam to kosztowało to 100 zł czyli taniej niż wizyta u lekarza. Miałam ukończone 30 lat i lekarz zasugerował,że warto byłoby sobie coś takiego zrobić. Nie żałuję bo przynajmniej byłam pewna,ze wszystko z dzieciaczkiem było ok. Piszę tutaj o teście PAPP-A, inaczej test podwójny.
Możesz sobie jeszcze zajrzeć na tę stronę:
http://wizyta24.pl/badania-diagnosty...-je-wykonywac/

Masz tutaj wypisane wszystkie badania prenatalne z informacjami kiedy trzeba je wykonać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 24-08-2015, 22:42
dr_Jurkowski's Avatar
dr_Jurkowski dr_Jurkowski jest offline
Ekspert

Zobacz mój nowy profil
dr_Jurkowski.polki.pl

Ze smutkiem musze w pewnym zakresie sprostować powyzsze wypowiedzi. Wykonywane testy pozwalaja na wykrycie stosunkowo niedużego odsetka chorób, jakie mogą wystąpić u dziecka w okresie prenatalnym. Żaden z nich nie jest ponadto pewnym testem nawet w wykrywaniu tej choroby, dla której jest dedykowany. Możemy mieć zarówno wynik dodatni u zdrowego dziecka, jak i wynik ujemny, pomimo, że dziecko jest chore. Nie mamy więc pewności urodzenia zdrowego dziecka, pomimo, że wszystkie testy i badania wyszły prawidłowo i nie mamy też pewności choroby dziecka, gdy te testy wyszły nieprawidłowo. Możemy mówić tylko o określonym prawdopodobieństwie. Część diagnostyki prenatalnej (np amniopunkcja, biopsja trofoblastu), ma wpisany, jako efekt uboczny, pewien odsetek poronień. Warto więc zawsze sytuację przemyśleć i przedyskutować ze swoim lekarzem.
Pozdrawiam
prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 20-11-2015, 17:26
annaniol annaniol jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
annaniol.polki.pl

Miasto: Mazowieckie
Zdjęcia: 63

Ja poza podstawowymi czyli USG, badania krwi itp nie robiłam. Lekarz mnie o nich poinformował, bo musiał, ale sam powiedział, że nie ma sensu robić tych badań, bo one dosyć często wychodzą źle np ze względu na sam wiek pacjentki i kobiety później nie ptorzebnie stresują się. Oczywiście czasami potwierdzają istniejący problem, wadę, ale tak na prawdę musisz sobie zadać zasadnicze pytanie. Czy jeśli badania wykażą, że Twoje dziecko nieprawidłowo rozwija się, ma poważną wadę, to usuniesz je? Jeśli nie to po co Ci to wiedzieć? Wady, które można leczyć w okresie prenatalnym diagnozuje się poprzez te podstawowe badania
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 14-04-2016, 11:13
testolandia testolandia jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
testolandia.polki.pl

Zdjęcia: 10

Ja wykonywałam tylko te bezinwazyjne - USG i badania z krwi. Zrobiłam je tylko po to, aby wiedzieć czy ewentualnie można już w ciąży jakoś pomóc (leczyć) maluszka. I tak nie zdecydowalibyśmy się na terminację.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 24-04-2016, 09:50
czekladka24 czekladka24 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
czekladka24.polki.pl

Miasto: Janów Lubelski
Zdjęcia: 54

ja miałam mieć badanie prenatalne, skierował mnie na nie lekarz ale na miejscu inna pani ginekolog stwierdziła że zostałam bezpodstawnie skierowana na nie
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 03-05-2016, 12:29
emros emros jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
emros.polki.pl

Miasto: mazowieckie
Zdjęcia: 12

Ja nie robiłam, jeśli na tzw. usg genetycznym wyszłaby jakaś nieprawidłowość pewnie robiłabym dalsze badania. Brak też jakichkolwiek wskazań, wiem, czy wady genetyczne w rodzinie. Więc nie robiłam, córcia urodziła się zdrowa. Chyba nawet są refundowane te badania, jak kobieta skończy 35 lat.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 07-05-2016, 12:05
blawatkowa15 blawatkowa15 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
blawatkowa15.polki.pl

Miasto: Mazury
Zdjęcia: 16

Ja też nie robiłam badań prenatalnych bo uważałam, że nie ma takiej potrzeby. Chłopcy dzięki Bogu urodzili się cali i zdrowi

Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania