Wróć   Forum Mamotoja.pl > Twoje dziecko > Wychowanie i nauka
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Wychowanie i nauka Wasze metody i porady wychowawcze

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14-01-2010, 11:14
magdalenakowalska1982 magdalenakowalska1982 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
magdalenakowalska1982.polki.pl

Miasto: Poniatowa
Question Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

Witam, wszystkich.
Mam problem z moimi dziećmi. Okropnie bałaganią. Rozrzucają po całym mieszkaniu nie tylko swoje zabawki, ale także wyciągają wszystko z szaf, wywalają ziemię z kwiatków, a wszystko w naprawdę dramatycznej oprawie. Wystarczy że siądę na 10 minut do komputera, a dom zmienia się w pobojowisko. Córka ma prawie 4 lata, a syn 20 miesięcy. Do tej pory nie sprawiały problemów, wszystko się zaczęło, gdy syn zaczął brać aktywny udział w zabawach. Ja zwyczajnie nie mam czasu usiąść i napić się spokojnie herbaty, bo ciągle coś zbieram i sprzątam. Ostatnio wysypały mi na całą łazienkę dopiero co otworzony proszek do prania, który stał dość wysoko, ale córka wspięła się do niego. 6 kilo proszku na podłodze,w wannie,w sedesie, ręce mi opadły , a następnego dnia kwiatek z doniczką w pościeli w sypialni i oczywiście wszędzie ziemia. Nie wiem jak podejść do moich dzieci, jeśli są osobno to są grzeczne, ale razem stanowią mieszankę wybuchową. Córka ciągle wykręca się od sprzątania, a to boli ją nóżka, a to jest zmęczona, nie działają na nią żadne kary i zakazy.
Proszę o rady, może miałyście podobne problemy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2010, 11:48
FamilyTree's Avatar
FamilyTree FamilyTree jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
FamilyTree.polki.pl

Domyślnie Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

czytałam Twój post z uśmiechem na twarzy, wyobrażając sobie jak wygląda Twój dom po zabawach dzieci
Z drugiej strony współczuję.... bo ja mam jedno i jak nie sprzątnę po nim na bieżąco to nie ma gdzie nogi postawić i też zaczęło mnie to denerwować.
Od kilki dni wprowadziłam zasady, że nie ma rozrzucania zabawek po całym domu, ma się bawić u siebie w pokoju, powoli ale już pewien ład następuje.
Mój syn też często wymiguje się od sprzątania, a wyobrażam sobie jak to musi robić 4-latka Ja to zawsze z synem sprzątam i mówię, żeby mi pomógł i o dziwo lepiej działa takie stwierdzenie, niż jak mówię, że ja mu pomogę wtedy przecząco kręci głową.
Ziemia z kwiatków też lądowała na podłodze, ale udało mi się wytłumaczyć, że jak tak będzie robił to kwiatki będą chore, będą płakać itp.itd - może u Ciebie takie argumenty też poskutkują.
Co do wyrzucania wszystkiego z szaf to tego problemu nie mam. W kuchni zagospodarowałam mu jedną szufladę z drewnianymi i plastykowymi łyżkami i tam może urzędować.
Musisz chyba wytłumaczyć córce, że jej zachowanie nie jest właściwe, że jako starsza siostra powinna dawać przykład braciszkowi bo to właśnie ona jest wzorcem dla synka (dziewczynki lubią być ważne i potrzebne, może pomoże).
A może córci się nudzi?? Może nie chce się już bawić z "maluchem", może potrzebuje już jakiegoś bardziej absorbującego zajęcia ?? Typu malowanie farbami, układanie puzzli, lepienie z plasteliny, kolorowanie kolorowanek.
Jakieś zabawy edukacyjne: liczenie, pisanie.
Nie wiem jak wygląda aktywność w takie zajęcia Twojej córci.
No i chyba już ostatnia rada... cierpliwość.
Stary 14-01-2010, 11:50
kasiakozmin's Avatar
kasiakozmin kasiakozmin jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
kasiakozmin.polki.pl

Zdjęcia: 22

Uuuuu..nie zazdroszczę. Moje Szkraby też od kilku tyg sa na tym etapie. Wszystko z szaf na podłogę itp itd. Ja mam kilka sposobów na nie:
1. wszystkie szafki zabezpieczne specjalnymi mechanizmami, szuflady też
2. do łazienki mają zakaz samodzielnego wstępu...choć wczoraj były ze mna podczas rozwieszania prania i tez o mało co jej nie poznałam
3. kiedy wyraźnie widzę, że się nudzą i zaczynają kombinować, toi wtedy szukam im ciekawego zajecia- obecnie wystarcza wyciagnięcie 2 garnków i 2 łyżek- sopokój na pół godz
4. ze sprzątania robimy zabawę. dzieci mają specjalny materiałowy zapinany kosz na zabawki. Przed kąpielą wołam "Mama sprząta", "Mama wrzuca zabawki" i różne śmieszne inscenizację do tego wymyślam. Tak im się podoba, że od razu zaczynają mnie naśladować...choć często stwierdzają, że wyciaganie zabawek jest też interesujące i się zaczyna. Ale jeszcze wszystkiego dokładnie nie rozumieją. Najważniejse, to od początku pokazywać prawidłowe zachowania
Stary 14-01-2010, 12:12
Member

Zobacz mój nowy profil

Wink Odp: Co zrobić, żeby dziecko szanowało porządek?

Dzięki dziewczyny,
moje dzieci mają całe mnóstwo zabawek, kolorowanek, pieczątek, puzzli, kredek, farbek. Córka uwielbia układać puzzle, ale syn jej w tym przeszkadza, bo rozrzuca wszystko po podłodze, tak samo dzieje się z kredkami itp.
Chyba rzeczywiście muszę to przeczekać.
A co do rozmów. Chwytam córkę za ramiona i mówię: spójrz mi w oczy, ona spojrzy, ja zaczynam mówić, wtedy ona przewraca oczami i tyle z naszej rozmowy. Zaczynam sie obawiać o swoje zdrowie psychiczne. Narazie postanowilam jedno: w tym roku córka idzie do przedszkola! Mam też marzenie.... chcę żeby mój syn zainteresował się bajkami w tv, nie śpi w dzień więc posadziłabym go z godzinkę na kanapie, żeby pooglądał i dał mi choć troche spokoju.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2010, 12:17
kasiakozmin's Avatar
kasiakozmin kasiakozmin jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
kasiakozmin.polki.pl

Zdjęcia: 22

Dzieciom trzeba wszystko tłumaczyć- po milion razy. Nawet jak nam siewydaje, że nas nie słuchają to i tak kodują. Czekają tylko, czy może choć raz odpuścimy. najważniejsza to konsekwencja w tym co mówimy i robimy, bo tylko tak dzieci mogą zapoznać sie z panującymi zasadami
Stary 14-01-2010, 18:56
antalis antalis jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
antalis.polki.pl

Zdjęcia: 120

U nas nie ma problemu choc proby balaganiarstwa przezylismy Mlody wie ze jak nabalagani to bedzie musial posprzatac. Fakt nie zawsze robi to z checia ale u nas dziala to co u Tree 'Choc mama pomoze posprzatac" . Kacper ma teraz taki etap ze co przewroci lub wysypie to biegnie do mnie ze smutna minka i raczkami przy buzi mowiac "ała" , a jak to posprzatamy juz to mowi "dziki" czyli dzieki .Jesli nie chce czegos posprzatac to albo wylaczam mu bajke ( jesli akurat jest puszczona ) i puszczam dopiero jak sprzatnie albo odsuwam sie od niego i udaje ze swietnie bawie sie sama a gdy ten chce sie przylaczyc - przypominam mu ze trzeba pierw posprzatac. Najlepszy jest gdy prosze go o wyrzucenie czegos do kosza lub wlozenie do kranu - czasem mu sie myli i znajduje smieci w zlewie :P

Podstawa jest nie wyreczanie dziecka w sprzataniu i prostych komunikatach oraz o nagrodzie za posluszenstwo w postaci pochwaly czy braw.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2010, 19:24
Member

Zobacz mój nowy profil

Mój synio pomaga w sprzątaniu, problem jest z córką. Dziś nie chciała posprzątać porozrzucanych pieczątek i kredek, więc mąż wziął ją na ręce i wyniósł na schody, wracała ze 20 razy, a on konsekwentnie ją odnosił, w końcu wymiękła i z pomocą męża i brata posprzątała to co nabałaganiła.
Tylko nie wiem czy ja dam rade ją tak nosić(20kg) gdy męża nie będzie w domu
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-01-2010, 19:42
FamilyTree's Avatar
FamilyTree FamilyTree jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
FamilyTree.polki.pl

Nie musisz jej nosić, weź za rączkę i odprowadź na schody. Myślę, że kilka razy i później już będzie łatwiej.
Stary 20-04-2010, 11:56
starka starka jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
starka.polki.pl

Chyba najlepiej wszystko przez zabawę organizować. Wtedy dziecko uczy sie zachowań, a jednocześnie sprawia mu to radość i o to przecież chodzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20-04-2010, 12:09
razmek razmek jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
razmek.polki.pl

no właśnie- tylko zabawa daje prawdziwie radość dziecku. A gdy juz pozna ideę sprzątania przez zabawę, to trzeba zacząć tłumaczyć i wymagać- oczywiscie w miarę rozumowania dzieckoa- jego zdolności przyjmowania naszych wymagań
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania