Wróć   Forum Mamotoja.pl > Pytania do eksperta > Porady psychologa
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady psychologa Odpowiedzi na pytania o problemy dotyczące wychowania dzieci i relacji w rodzinie. Masz problem z dzieckiem? Poradź się naszych użytkowników! Wkrótce również rozmowy ze specjalistą - psychologiem dziecięcym i terapeutą!

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 02-06-2014, 11:05
zaneta4545 zaneta4545 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
zaneta4545.polki.pl

Domyślnie Piesek dla dziecka

Posiadanie psa to olbrzymia odpowiedzialność, wiec wydaje mi się, że małe dziecko (4 latka) nie jest odpowiednim właścicielem. Co robić, gdy dziecko ma silną potrzebę opiekowania się jakimś zwierzątkiem. Nakazuje nam- rodzicom być psami. Karmi, prowadza na smyczy (oczywiście wszystko to dzieje się w domu ). Czy w tym wieku to posiadanie zwierzęcia to tylko fanaberia, czy dziecko jest emocjonalnie na tyle dojrzałe aby podołać podstawowym obowiązkom w opiece nad pieskiem??? Nadmieniam że żadne zwierzęta typu myszki, chomiki, świnki morskie itd. nie przejdą (ponieważ ja ,panicze się ich boję!!!). Czy ulec błaganiom? I jaki wpływ na rozwój dziecka ma obcowanie z pasami?
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 02-06-2014, 21:01
J.Bylica's Avatar
J.Bylica J.Bylica jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
J.Bylica.polki.pl

Domyślnie Odp: Piesek dla dziecka

Tak jak Pani pisze, posiadanie psa to ogromna odpowiedzialność, w przypadku dziecka 4-letniego, w całości spadająca na dorosłych. Pies to wspaniały przyjaciel rodziny, także dziecka. Opieka nad zwierzęciem bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka - uczy opieki, odpowiedzialności, planowania. Ale warto myśleć dwustronnie, czyli nie tylko co pies da rodzinie, ale także, co rodzina da zwierzęciu (czas, miłość, odpowiednie miejsce, codzienne spacery). Pies to wspaniałe zwierzę, ale jednocześnie ogromny obowiązek.
To, że Państwa dziecko lubi się bawić w "psie zabawy" może przedłożyć się na opiekę nad rzeczywistym psem, kiedy pojawi się w waszym domu. Jednak niekoniecznie musi tak być. Dziecko ma bowiem swoje wyobrażenia, a rzeczywistość może okazać się dla dziecka inna. Może lubi się po prostu z wami bawić? A pies to tylko pretekst do tego? Warto to przeanalizować.
Pies nie powinien być dla dziecka żywą maskotką. Musicie zatem Państwo zdecydować, czy wasz maluszek jest już wystarczająco duży, aby to zrozumieć.
Jestem mamą trójki dzieci, mamy psa i wiem, jak dużo dobrego wnosi on w życie naszej rodziny i każdego z nas. Wiem także, że warto myśleć długoterminowo, także pod kątem wyjazdów weekendowych i wakacyjnych.
Czyli pies jak najbardziej tak, pytanie tylko, czy wasza rodzina jest na to gotowa.
Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 09-06-2014, 11:23
anitak_80 anitak_80 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
anitak_80.polki.pl

U nas się udało tzn. pies rozpoczął nowy etep - dzieciaki się podzieliły obowiązkami, muszą wyprowadzić, dać jeść, posprzątać i koniec. Było to jasno zaznaczone na początku. I w sumie na dobre wyszło, bo coraz lepiej radzą sobie z innymi obowiązkami - mus i koniec. Nie ma odkładania.., bo jak raz pies narobił w domu przez ich odkładanie i musieli posprzątać - to była lekcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 10-07-2014, 15:09
zaneta4545 zaneta4545 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
zaneta4545.polki.pl

Dziękuję. Faktycznie psie zabawy minęły, ale rozmowa o psach nie Zastanowimy się może za rok, może będzie nam łatwiej
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 11-07-2014, 15:37
cwiklak cwiklak jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
cwiklak.polki.pl

Może przy mniejszym dziecku lepiej zacząc od mniej wymagjącego zwierzka jakim wydaje i się kot? Co o tym sadzicie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 14-07-2014, 17:29
elasalata elasalata jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
elasalata.polki.pl

Też uważam ze to ogromna odpowiedzialność i widac to w okresie wakacyjnym. Pojawiają się ogłoszenia znaleziono psa kota, zadbanego i oswojonego tylko właściel się zagubił :/
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 14-07-2014, 22:52
panitereska panitereska jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
panitereska.polki.pl

Pies jednak jest bardziej otwartym stworzeniem i ma więcej cierpliwości niż kot - tak sądzę. Polecam psa i to od szczeniaka. Pies też uczy dziecko wrażliwości.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 16-07-2014, 17:14
ninoczka90 ninoczka90 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
ninoczka90.polki.pl

Może to i kłopot ze zwierzakiem, ale ileż od daje radości dziecku
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 17-10-2014, 09:33
moniab83 moniab83 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
moniab83.polki.pl

Zdjęcia: 42

Kiedyś usłyszałam świetną radę i przekazuje ją dalej.
Jak się dziecku zachce psa to trzeba kupić smycz, powiesić w przedpokoju i wychodzić na spacer tyle razy ile wychodzi się z psem przez okres 2 tygodni. Oczywiście mowa o starszych dzieciach ale też to jest dobre dla dorosłych żeby sprawdzili czy o 5 rano w styczniu będzie im się chciało wychodzić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 17-10-2014, 14:42
27otsifem's Avatar
27otsifem 27otsifem jest offline
Moderator

Zobacz mój nowy profil
27otsifem.polki.pl

Miasto: Grajów
Zdjęcia: 81

Cytat:
Napisał moniab83 Zobacz post
Kiedyś usłyszałam świetną radę i przekazuje ją dalej.
Jak się dziecku zachce psa to trzeba kupić smycz, powiesić w przedpokoju i wychodzić na spacer tyle razy ile wychodzi się z psem przez okres 2 tygodni. Oczywiście mowa o starszych dzieciach ale też to jest dobre dla dorosłych żeby sprawdzili czy o 5 rano w styczniu będzie im się chciało wychodzić.
rada dobra i cenna dla dzieci i dla dorosłych my mieszkamy na wsi wiec z wychodzeniem nie ma problemu - ale u nas jeszcze nie czas na pieska, moze kiedys - ale rade zapamietam
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania