Wróć   Forum Mamotoja.pl > MamoToJa.pl - sprawy serwisu > Archiwum > Rodzicielstwo blisko natury
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Rodzicielstwo blisko natury Tutaj możecie porozmawiać o chustonoszeniu, BLW, pieluchach wielorazowych, eko chemii domowej, eko kuchni… oraz szeroko rozumianym naturalnym rodzicielstwie. Spotkacie tutaj również rodziców z problemami podobnymi do waszych. Życzymy miłego zaczytania!

Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 24-05-2014, 15:33
M.Krzyś's Avatar
M.Krzyś M.Krzyś jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
M.Krzyś.polki.pl

Miasto: Poznań
Thumbs up Eko chemia

Eko chemia-czyli jak w sposób prosty lekki i przyjemny zadbac ekologicznie o dom
Zapraszam!
Mama Basi oraz właścicielka kilku psów rasy Welsh Corgi Pembroke. Doradczyni Noszenia Dzieci w Chustach i Nosidłach miękkich po kursie Akademii Noszenia Dzieci. Specjalistka od metody karmienia dzieci- BLW (Bobas Lubi Wybór) Uczestniczka szkolenia z BLW prowadzonego przez Gill Rapley. Gorąca zwolenniczka i praktyk idei Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy.

Współwłaściciel: http://www.lulamyakademia.pl/

Współpraca: http://www.babyledweaning.pl/
Nieprzeczytane 24-05-2014, 17:08
L.Migalska's Avatar
L.Migalska L.Migalska jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

Domyślnie Odp: Eko chemia

Soda oczyszczona to podstawa eko sprzątani - czyści, wybiela, usuwa zapachy. Myję nią łazienkę, kuchnię, przypalone patelnie i garnki, piekarnik.
Nieprzeczytane 12-06-2014, 14:28
lideczka89 lideczka89 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
lideczka89.polki.pl

Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet i cytryna to jedyne produkty ekologiczne które znam, nadające się do sprzątania w domu :-)
Nieprzeczytane 14-06-2014, 17:40
panitereska panitereska jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
panitereska.polki.pl

Tak, u mnie też króluje soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Ale czy znacie jakiś dobry sposób na ekologiczny płyn do mycia naczyń? Tak żeby mieć pewność że naczynia są porządnie wymyte- myślę o myciu manualnym :-)
Nieprzeczytane 18-06-2014, 21:14
L.Migalska's Avatar
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

Mój najlepszy z wypróbowanych przepis jest taki:
• 1¾ szklanka wrzącej wody
• 1 łyżka boraksu
• 1 łyżka startego mydła (lub w płynie)
• 15-20 kropli ulubionego olejku
Zmieszaj w misce boraks z mydłem i zalej wodą. Mieszaj do momentu całkowitego rozpuszczenia mydła. Pozwól mieszaninie wystygnąć przez 6-8h, mieszaj od czasu do czasu. Płyn przebierze postać żelu. Przelej do butelki i dodaj olejek. Shakuj porządnie. Najlepiej użyć olejków o działaniu antybakteryjnym np. cytrynowego, eukaliptusowego, pomarańczowego, geranium, lawendowego. Cytrynowy pomaga dodatkowo rozpuścić tłuszcz.
Można zrobić mix np. 10 kropli cytrynowego i 6 eukaliptusowego.

Przy mocno zatłuszczonych naczyniach można użyć sody, tak samo przy przypalonych.

Przyznam, że ten płyn nie jest idealny, ale najlepszy jaki do tej pory wypróbowałam. W Polsce bardzo trudno o dobre, naturalne mydło, a jest ono dosyć ważnym składnikiem. Najlepiej gdyby użyć płynnego, ale o takie to już na prawdę ciężko. Można robić samodzielnie, ale wymaga to nie lada zachodu.

Ja używam hipoalergicznego płynu z minimalną ilością składników i co najważniejsze używam go bardzo mało, a i tak najczęściej wystarczy spłukać wodą. Przy ciężkich zabrudzeniach i tak używam sody, bo działa rewelacyjnie i nie rysuje.
Nieprzeczytane 24-06-2014, 12:05
ninoczka90 ninoczka90 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
ninoczka90.polki.pl

Ja często do czyszczenia używam też proszku do pieczenia. I jeszcze pytanie o boraks, gdzie go można kupić i jak mniej więcej wygląda to cenowo?
Nieprzeczytane 24-06-2014, 17:12
L.Migalska's Avatar
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

Proszek do pieczenia to soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) z dodatkami, które powodują, że smak sody jest mniej wyczuwalny .

Ja boraks, sodę i kwasek kupuję na kilogramy u jednego sprzedawcy. Proszę rozejrzeć się na allegro. I mała podpowiedź: boraks odstraszający mrówki, usuwający chwasty, usuwający zapach moczu, do lutownicy itp. to wciąż ten sam boraks, on ma po prostu dużo zastosowań.
Nieprzeczytane 30-06-2014, 07:04
ninoczka90 ninoczka90 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
ninoczka90.polki.pl

No to nie błysnęłam wiedzą człowiek całe życie się uczy A czym skutecznie myć podłogi, chodzi mi głównie o panele, ponieważ myję je wodą z mydłem ale pozostają takie mazy, chciałabym aby podłoga błyszczała i lśniła
Nieprzeczytane 03-07-2014, 08:50
L.Migalska's Avatar
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

Mydło rzeczywiście pozostawia brzydki osad. Proponuję taką miksturę:
wiadro ciepłej wody
szklanka octu spirytusowego
kilka kropel płynu do mycia naczyń (niekoniecznie, ale warto)
2-3 krople oliwy lub oleju
ewentualnie kilka kropel olejku z drzewa herbacianego dla lepszej dezynfekcji

Ocet czyści i dezynfekuje, a jego zapach szybko się ulotni. Ja uwielbiam sprzątać octem, bo po chwili zostaje w pomieszczeniu tylko zapach prawdziwej czystości, a nie sztucznych, często chemicznie kwiatowych substancji. Ocet neutralizuje zapachy.

Olej roślinny może dziwić w tej miksturze, ale usuwa brud, zmniejsza niedoskonałości powierzchni i nawilża drewno.

Panele, a nawet kafelki powinny po takim myciu lśnić, a brud gorzej się przyczepiać. Efekt będzie jeszcze lepszy, gdy na koniec przejedzie Pani po całości suchą, miękką szmatką np. z mikrofibry.

Proszę koniecznie dać znać czy o to Pani chodziło (po wypróbowaniu oczywiście)
Mama małej Dziewczynki. Z wykształcenia biotechnolog, a z życia zaangażowana kura domowa. Propagatorka ekologicznie świadomego stylu życia. Pasjonatka zdrowej i ciekawej kuchni. Blogerka: http://dobreposilki.blogspot.com/
Nieprzeczytane 17-07-2014, 07:04
stanna stanna jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
stanna.polki.pl

Ja podłogi myję wodą z dodatkiem oliwy i octu

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania