Wróć   Forum Mamotoja.pl > Czas dla mamy > Okazje, święta i wakacje > grudzień: Mikołajki, Boże Narodzenie i Sylwester
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 26-11-2009, 10:28
szyszka110 szyszka110 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
szyszka110.polki.pl

Domyślnie Jak czyścić dywany

Czym skutecznie wyczyścić bawełniany dywan? Znacie jakieś "babcine" sposoby?
Czy ktoś próbował robić to vanishem?
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 26-11-2009, 11:09
anna31's Avatar
anna31 anna31 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
anna31.polki.pl

Domyślnie Odp: Jak czścić dywany

Ja robię tak:Najpierw bardzo porządnie trzepię lub odkurzam dywan.Potem sypię na niego proszek do dywanów Vanish wcieram szczotką i zostawiam na ok pół godz.Następnie odkurzam dywan.Fakt proszek nie usunie wszystkich plam ale ładnie odświeży.Plamy traktuję już na mokro np.środkiem do prania tapicerki w spreju i dokładnie czyszczę szczotką a potem suszę .

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 11-12-2010, 23:11
sylciar's Avatar
sylciar sylciar jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
sylciar.polki.pl

Miasto: Przykona
Zdjęcia: 68

jam mam w 3 pokojach wykładziny dywanowe,one są przyklejone więc zawsze dzwonię po chachowców i oni mi je piorą i suszą w domu.

Tristaś ur. 11.03.2010
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 12-12-2010, 09:35
pieczulka's Avatar
pieczulka pieczulka jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
pieczulka.polki.pl

ja prałam na mokro dywanluksem, ale mialam caly poklejony od roznych dziwnych rzeczy, ale jeden minus prania na mokro duzo szybciej sie potem brudzi, wiec jak nie masz mocnych plam to polecam na sucho, i np tylko miejsca na mokro(chyba ze ci wyjdzie roznica)
teraz tez sie zastanawiam nad fachowcem bo nie mam kiedy sie za to zabrac.
Nieprzeczytane 16-11-2012, 12:29
Margerytka28 Margerytka28 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
Margerytka28.polki.pl

Miasto: Polska

Nooo ja tak czyściłam kiedyś dywan babciną metodą... i musiałam nowy kupić wrrr. Dzisiaj dywany robi się już całkiem inaczej niż w czasach babcinych, to inne materiały, inna jakość i niestety domowe metody czasem nie działają.
Ale mam fajny namiar, na firmę czyścik (robią czyszczenie dywanów w Gdańsku i ogólnie 3city) - ale za to potem nie trzeba nowego dywanu kupować.
tańszy interes.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 26-03-2013, 15:42
agniecha1793 agniecha1793 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
agniecha1793.polki.pl

Zdjęcia: 18

Polecam Vanish. Ja yawsye go stosuje w dodatku pieknie pachnie
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 16-02-2016, 09:32
vicky0019 vicky0019 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
vicky0019.polki.pl

Myślę, że warto zakupić dobrej jakości środki czyszczące. Znajdziecie takie z pewnością w https://ejedrek.eu/ , także myślę, że warto zajrzeć sobie do tej hurtowni. Można znaleźć tutaj dobre środki czyszczące w atrakcyjnych cenach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 23-04-2016, 19:55
bobusie2 bobusie2 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
bobusie2.polki.pl

Miasto: Poznań
Zdjęcia: 64

Świeże plamy na dywanie usuniemy najszybciej, gdy spryskamy je wodą mineralną. Po kilku sekundach, weź czysta gąbeczkę i wytrzyj plamę. Również szybkie działanie ma pianka po goleniu – wystarczy spryskać dywan, odczekać chwilkę i usunąć plamę zwilżoną czystą wodą szmatką.

Stare plamy na dywanie, już przyschnięte z łatwością usuniesz przy pomocy prostego sposobu, znanego już naszym babciom. Do litra ciepłej wody dodajemy 2 łyżki proszku do pieczenia i 3 łyżki octu – tak przygotowany roztwór wcieramy w dywan przy pomocy gąbki, a następnie starannie suszymy. Po plamach nie zostanie nawet śladu.

Tłuste plamyna dywanie należy posypać obficie talkiem i pozostawić na ok. 24 godziny. Po upływie tego czasu talk starannie zmieść lub odkurzyć. Jeśli dywan jest z czystej wełny, można spróbować przyłożyć na chwilę ciepłe żelazko, podkładając pod plamę bibułę i przykrywając ją kawałkiem bibuły czy ligniny.

Domowe czyszczenie na mokro
Jeśli nie posiadasz odkurzacza do prania dywanów, a chcesz go koniecznie sama wyprać, to rób to tylko metodą szamponowania, zabezpieczającą dywan przed przemoczeniem. Przy odświeżaniu zabrudzonego dywanu w warunkach domowych należy pamiętać, aby:

– zawsze dobrze odkurzyć dywan przed szamponowaniem;

– jeśli zalecane jest szamponowanie, a następnie usuwanie tłustych plam przy użyciu odpowiednich środków – to po szamponowaniu należy najpierw pozostawić dywan do wyschnięcia;

– mokry dywan należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej;

Dywany dobrze szamponuje się rozrobioną pianą z płatków mydlanych lub naciera wodą z octem (1 łyżka na litr) lub amoniakiem (2 łyżki na litr).

Alkohol. Zniknie po użyciu wody z płynem do zmywania naczyń, potem octu z wodą (pół na pół). Plamy po czerwonym winie – plamę namocz zimną wodą, potem przemyj wodą z octem, potem użyj szamponu do dywanów.

Plamy z sosów. Plamy z sosów usuniesz rozpuszczając w ciepłej wodzie proszek do prania w proporcji: 1 łyżeczka na 250 ml wody. Potem tamponuj dywan środkiem do prania dywanów.

Odgniecenia. Ciężkie meble pozostawiają na dywanach i wykładzinach głębokie odgięcia. Musimy więc pamiętać, aby co pewien czas meble nieco przesuwać, dając odpocząć zgniecionym miejscom. Można je pokropić odrobiną wody i pozostawić na 24 godz., a następnie wyszczotkować. Na zagniecionym miejscu wełnianego dywanu czy wykładziny kładziemy złożoną kilkakrotnie i zmoczoną lnianą szmatkę, a następnie gorącym żelazkiem dotykamy zaparzaczki nie opierając żelazka

Herbata, kawa. Zejdzie po zwilżeniu zaplamionego miejsca gazowaną wodą mineralną, potem pokryciu go pianką do czyszczenia dywanów i wysuszenia ściereczką.

Usuwanie gumy do żucia z dywanu może być prostsze niż myślisz, musimy tylko pamiętać, by nie robić tego gwałtownie, gdyż można uszkodzić dywan. Musisz jedynie przyłożyć do niej kostki lodu i odczekać kilka minut. Gdy guma stwardnieje, rozkruszy się i łatwo ją usuniemy. Często jednak gumy zostawiają po sobie kolorowe ślady – przetrzyj wówczas plamę szmatką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną.

plama z błota, najpierw musimy się upewnić, że jest sucha a później dokładnie czyścimy ją odkurzaczem. Następnie plamę przecieramy szmatką zwilżoną octem. Rozpuszczalnika benzynowego lepiej nie stosować przy wykładzinach, bo istnieje zawsze niebezpieczeństwo rozpuszczenia kauczuku, którym podklejone są niektóre z nich

Co zrobić, gdy na dywan wylał się wosk?
Rozwiązanie jest bardzo proste – na dywanie ułóż kilka warstw bibuły lub papieru toaletowego i przyłóż do nich rozgrzane żelazko nastawione na średnią temperaturę. Ciepło sprawi, że wosk lub parafina przejdzie z dywanu w papier i po plamie nie będzie śladu. W razie konieczności czynność te powtórz, pamiętając, by za każdym razem układać nowe warstwy papieru.

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 26-04-2016, 09:29
mikaa997 mikaa997 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
mikaa997.polki.pl

Miasto: okolice Wrocławia
Zdjęcia: 70

Ja w domu mam tylko jedne dywan- ten na któym bawi się synek Zawsze staram się wybierać sywany z krótszym włosiem bo łatwiej je utrzymać w czystości. Stosuję tylko Vanish do odświeżania i czyszczenia
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 10-08-2016, 18:24
Agataka27 Agataka27 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
Agataka27.polki.pl

Vanisz średnio działa... Ja już od ponad dwóch lat oddaję dywan regularnie co rok do prania. Mam jasną wykładzinę i chcę żeby była czysta. pranie wykładzin nie jest aż tak drogie, więc mogę sobie na to raz w roku pozwolić. W Warszawie wiele jest takich firm piorących.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania