Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Tanio w supermarketach?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Tanio w supermarketach?

    Dostaliśmy bardzo ciekawą informację prasową od money.pl.
    A Wy, w jakim supermarkecie kupujecie najczęściej?

    W dyskontach - według obiegowej opinii - jest najtaniej. Money.pl sprawdził, czy ma ona potwierdzenie w rzeczywistości. Przez dwa dni robiliśmy zakupy w hipermarketach i największych supermarketach w Polsce. Chcieliśmy kupić najtańsze produkty. Tak powstał ranking, według którego wszechobecna Biedronka w niektórych kategoriach okazała się droższa od innych sklepów, a Lidl w żadnej nie okazał się najtańszy.


    W rankingu zestawiliśmy dziesięć sklepów: wszystkie hipermarkety - Auchan, Carrefour, Kaufland, Leclerc, Real i Tesco - oraz cztery supermarkety, mające najwyższe przychody brutto w 2012 roku. Należą do nich Biedronka, Intermarche, Lidl i Polomarket.


    Skomponowaliśmy koszy standardowy oraz drugi, kompleksowy, obejmujący produkty różnych kategorii: z chemią, dla dziecka, wegański i ze zdrową żywnością. Sprawdziliśmy regularne ceny najtańszych produktów.


    Wniosek jest jeden. Codzienne zakupy najtaniej zrobimy w Tesco. Zapłacimy za nie niewiele ponad 40 złotych. W najdroższym Leclercu wydać musimy o ponad dziesięć złotych więcej.




    Ceny produktów - koszyk standardowy

    Sklep Cena

    Tesco 40,12 zł Carrefour 43,48 zł Biedronka 44,21 zł Polomarket 44,25 zł Intermarche 45,06 zł Real 45,12 zł Auchan 45,25 zł Kaufland 47,70 zł Lidl 47,76 zł Leclerc 51,40 zł Źródło: Badanie Money.pl
    Ceny obowiązujące 11-14 lipca 2014 roku


    Drogo jest również w Lidlu (47,76 zł) i w Kauflandzie (47,70 zł). Pozostałe sklepy, od Carrefoura po Kaufland praktycznie grają w jednej cenowej lidze.
    Największe rozbieżności widać na przykładzie sera twarogowego półtłustego. Różnice sięgają nawet 5,20 zł. Niektóre produkty w większości sklepów kosztują natomiast tyle samo, na przykład mąka (1,35 zł) i cukier (2,15 zł).
    Jeśli chodzi o zakupy kompleksowe, to ranking również wygrywa Tesco. Łącznie za wszystkie zakupy zapłacimy tam 206,81 zł. Znajdziemy podstawowe produkty żywnościowe oraz zdrową żywność w najniższych cenach. To aż o 80 zł mniej niż w najdroższym Intermarche.


    Ranking sklepów

    Sklep Cena

    Tesco 206,81 zł Auchan 224,23 zł Carrefour 229,02 zł Biedronka 237,00 zł Lidl 242,43 zł Leclerc 242,79 zł Real 258,03 zł Kaufland 272,20 zł Polomarket 278,06 zł Intermarche 286,73 zł Źródło: Badanie Money.pl
    Ceny obowiązujące 11-14 lipca 2014 roku


    Podium uzupełniły sklepy francuskie. Drugą lokatę w generalnej klasyfikacji zajął Auchan. To tam najlepiej wybrać się po chemię gospodarczą. Na trzecim miejscu uplasował się natomiast Carrefour o 22 zł droższy od lidera.
    Najdroższym sklepem okazał się Intermarche. Jest tam niemal 40 procent drożej niż w Tesco.
    Okazuje się, że nie zawsze marka własna marketu oznacza największą oszczędność. Najtańsze migdały - 3,97 zł za 100 g - kupisz w Kauflandzie. Natomiast marka własna Tesco, z taką samą wagą, kosztuje 4,49, a Carrefour - 4,69 zł. Tak samo jest w przypadku nawilżonych chusteczek. To produkt, który często w marketach jest dostępny w marce własnej. Jednak jego cena - w porównaniu z innymi - jest znacznie wyższa. Za chusteczki biedronkowej marki Dada zapłacimy 3,33 zł, a w Kauflandzie, również za markę własną, już 7,17 zł.


    Jak przygotowaliśmy ranking
    Pierwszy koszyk - standardowy - to lista stworzona w oparciu o dane GUS-u dotyczące najczęściej spożywanych produktów przez Polaków w 2012 roku. Były to: chleb, masło, szynka wieprzowa, filety z kurczaka, jajka, ser, a także mleko, mąka i cukier.
    Listę zakupów z chemią stworzyli dziennikarze Money.pl - ze względu na brak dokładnych danych GUS-u na temat najczęściej używanych produktów w gospodarstwie domowym. Główny Urząd Statystyczny wyróżnia jedynie środki do prania i czyszczenia. Do tych kategorii zakwalifikowaliśmy proszek do prania, płyn do płukania, worki na śmieci, papier toaletowy, płyn do mycia naczyń oraz maszynkę do golenia, dezodorant w kulce, mydło w kostce, pastę do zębów i szampon.
    Aby stworzyć koszyk z zakupami dla dziecka, skorzystaliśmy z "Wyprawki dla noworodka" oraz "Poradnika żywienia dziecka od 1. do 3. roku życia", opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka. Wybraliśmy takie produkty, które powtarzają się we wszystkich sprawdzanych przez nas sklepach (żywność dla dzieci, środki higieniczne oraz kosmetyki). Dobór produktów do koszyka konsultowaliśmy też z Głównym Urzędem Statystycznym.
    - "Ważne jest, aby wybrać produkty najbardziej popularne, najczęściej i najchętniej kupowane przez konsumentów oraz żeby porównywać dokładnie te same produkty" - mówi w rozmowie z Money.pl Artur Satora, rzecznik prasowy GUS. Do najczęściej wybieranych przez rodziców należą homogenizowana żywność dla dzieci, niezależnie od składu, czyli zupki, gotowe dania w słoiczkach i inne produkty przeznaczone wyłącznie dla najmłodszych, na przykład kaszka mleczno-ryżowa.
    W naszym koszyku znalazły się produkty, które można kupić we wszystkich sklepach, sprawdzanych w raporcie. Należą do nich pieluchy jednorazowe, chusteczki nawilżone, szampon dla dzieci, a także zupka i mus owocowy w słoiczku, kaszka i jogurt dla dzieci.
    Przygotowując zestawienie pomyśleliśmy też o osobach będących na diecie wegańskiej i kupujących ekologiczną żywność. Koszyki skonsultowaliśmy z Hanną Stolińską z Instytutu Żywności i Żywienia.
    - "Dieta wegańska nie zawiera żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie ma tu ryb, mięsa i nabiału. Skupia się głównie na produktach zbożowych. Weganie spożywają też w dużej ilości warzywa, głównie surowe, bo takie dostarczają więcej witamin i składników mineralnych" - mówi Hanna Stolińska w rozmowie z Money.pl. - "Podstawą diety są też warzywa zielone, owoce - również suszone - migdały, rośliny strączkowe, jak soczewica, fasola i groszek. Dodatkowo, weganie spożywają też orzechy i pestki, z dużym naciskiem na siemię lniane, bowiem zawiera kwasy Omega 3. Ważne są też zdrowe oleje i tłuszcze, jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub olej lniany."
    W koszyku wege umieściliśmy więc kaszę gryczaną, wodę mineralną, zieloną kapustę i marchew, czerwoną fasolę, migdały i awokado. Niektóre produkty, jak siemię lniane i otręby pszenne nie były dostępne we wszystkich badanych przez nas sklepach, w związku z tym nie mogliśmy umieścić ich w koszyku.
    Natomiast do koszyka ze zdrową żywnością wybraliśmy świeżego łososia, jaja z wolnego wybiegu, jogurt naturalny o obniżonej zawartości tłuszczu, chleb pełnoziarnisty, a także pomidory, jabłka i oliwę z oliwek.
    - "Żywność ekologiczna posiada certyfikat świadczący o tym, że produkty te pozbawione są herbicydów i pestycydów. Jeśli chodzi o produkty mięsne, to zwierzęta muszą być karmione ekologicznie" - mówi dla Money.pl Stolińska.
    Gdy najtańsze produkty różniły się pojemnością lub wagą, przeliczaliśmy je na konkretną jednostkę. Tak było między innymi w przypadku zupek w słoiczku, które są dostępne w różnych opakowaniach: 130 g, 150 g, 180 g lub 200 g. Najczęściej występowały w najmniejszych opakowaniach, więc przeliczaliśmy wszystkie ceny właśnie dla takiej miary.


    Źródło: Money.pl.
    pozdrawiamy,
    Redakcja MamoToJa.pl
  •    
       

    #2
    Odp: Tanio w supermarketach?

    Zawsze uważałam, że Lidl nie jest wcale tani a poza tym paskudny. Ale, że Biedra nie jest najtańsza to nowść

    Skomentuj


      #3
      Odp: Tanio w supermarketach?

      No proszę, a ja nie za bardzo lubię tesco. Ale ze względu na ceny warto do niego zajrzeć zdaje się...

      Skomentuj


        #4
        Odp: Tanio w supermarketach?

        "Dodatkowo, weganie spożywają też orzechy i pestki, z dużym naciskiem na siemię lniane, bowiem zawiera kwasy Omega 3"

        Z tym się nie mogę zgodzić. Owszem siemie lnianie posiada wspomniane nienasycone kwasy tłuszczowe, ale... Czemu nikt nie wspomni o szałwi hiszpańskiej. W swoim składzie posiadają aż 6 x więcej Omegi-3 od tego co znajdziemy w mleku. Ponadto wracając do tematu, chia ma więcej Omegi niż siemie lnianie. Szkoda, że tak nie wiele osób o tym wie i ciągle żyje w przekonaniu, że rybka najlepsza na cholesterol i zwiększenie omegi w organizmie.
        dieta-ok.pl - Zdrowy tryb życia, czyli jem zdrowo

        Skomentuj


          #5
          Odp: Tanio w supermarketach?

          Tak podobnie z żelazem. o=Pokutuje przekonanie że najlepszym jego żródłem jest mięso. A zielona pietruszka jest tu liderem.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Tanio w supermarketach?

            Za Waszą radą poszłam do Tesco i faktycznie ceny konkurencyjne.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Tanio w supermarketach?

              Dla dziecka najlepiej jest kupować w sieciówkach typu PEPCO gdzie faktycznie można dużo kupić niewielkim kosztem

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Tanio w supermarketach?

                Ja z pepco mam problem, bo wydaje mi się, że to marne jakościowo.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Tanio w supermarketach?

                  Od zawsze robimy zakupy w tesco, bo mamy pod nosem. Równiez polecam.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Tanio w supermarketach?

                    To zależy na jakich produktach nam zależy. Ja zwykle kupuję niemiecką chemię, a ta nie bardzo jest dostępna w hipermarketach. Jedzenie, w szczególności wędliny wolę z sklepach u producenta, bo mam wrażenie, że w hipermarketach są takie ilości, że na pewno stare. Artykułu papiernicze w necie i ubranka też w necie.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Tanio w supermarketach?

                      Wszystko chyba zależy o tego co kupujemy w sklepach i jakich marek, czy firm ja czesto zakupy robię w auchan, jednak Tesco lubię pod kontem F&F sątam fajne ciuchy dla maluchów dobrej jakości, co do towarów spożywczych w tesco, nie wiem czemu ale bardziej pasują mi w auchan


                      Jeszcze warto zwracać uwagę na promocje, czasami faktycznie lepiej jednego tygodnia robic zakupy w auchan, kiedy w drugim tygodniu moze bardziej sie kalkulować w tesco

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Tanio w supermarketach?

                        Wszystko zależy od tego które produkty wybieramy. Ja najczęściej robię zakupy w Lidlu i Biedronce. Artykuły które kupuję wychodzą mnie taniej niż w Tesco.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Tanio w supermarketach?

                          To zależy na jakich produktach nam zależy i co potrzebujemy kupic mi zdarza sie sprawdzac promocje bo czesto mozna kupic cos po konkurencyjnej cenie. Przewaznie robie raz na tydzien wieksze zakupy w supermarkecie bo w pobliskim sklepie do ktorego mam bardzo łatwy dostep jest starsznie drogo. Spozywcze artykupy kupuje w Achan lub Lidlu. Chemie i artykuły kosmtyczne w drogerii Rossman a ubranka w sklepach internetowych.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Tanio w supermarketach?

                            macie rację to zależy co chcemy kupić i na czym nam zależy, jeśli nam zależy na niskiej cenie co nie znaczy ze jakość gorsza to idziemy do dyskontów

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Tanio w supermarketach?

                              Ja mało kupuje rzeczy w supermarkecie, jedyne co to jedzenie no bo wiadomo, ale też mam swoje sklepy, w których są często promocje na dane towary.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X