Wróć   Forum Mamotoja.pl > MamoToJa.pl - sprawy serwisu > Archiwum > Rodzicielstwo blisko natury
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Rodzicielstwo blisko natury Tutaj możecie porozmawiać o chustonoszeniu, BLW, pieluchach wielorazowych, eko chemii domowej, eko kuchni… oraz szeroko rozumianym naturalnym rodzicielstwie. Spotkacie tutaj również rodziców z problemami podobnymi do waszych. Życzymy miłego zaczytania!

Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 16-06-2014, 10:35
zuzannazu zuzannazu jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
zuzannazu.polki.pl

Domyślnie o co chodzi z parabenami?

używam niewiele chemii, ale ostatnio musiałam "na szybko" kupić dezodorant/antyperspirant i na części kosmetyków drogeryjnych była adnotacja "bez parabenów" - czyli wiem już, że sa jakies lewe, ale dlaczego?
i czy w ogóle w standardowym supermarkecie mogę kupić jakieś "zdrowe" kosmetyki? na co zwracać uwagę?
Nieprzeczytane 16-06-2014, 12:53
L.Migalska's Avatar
L.Migalska L.Migalska jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

Miasto: Poznań
Domyślnie Odp: o co chodzi z parabenami?

Parabeny to najczęściej używane konserwanty w kosmetykach drogeryjnych. W tym momencie nie ma jednoznacznych danych świadczących o szkodliwości parabenów, ale nie ma też jednoznacznych danych potwierdzających ich bezpieczeństwo. Parabeny podejrzewane są o zaburzanie gospodarki hormonalnej co może prowadzić do zwiększenia ryzyka raka piersi czy powodować niekorzystny wpływ na rozwój zarodka i płodu. Możliwe też, że mogą wpływać na podrażnienia skóry szczególnie u osób wrażliwych i skłonnych do alergii.

Od 3 lat w Danii istnieje zakaz stosowania parabenów w kosmetykach dla dzieci poniżej 3 r.ż. Komisja UE zastanawia się poważnie nad ograniczeniem dozwolonej zawartości w kosmetykach, ale póki co lobby producenckie skutecznie hamuje prace komisji.

Na pewno lepiej wybierać kosmetyki bez parabenów dla małych dzieci, osób z wrażliwą skórą i kobiet w ciąży, a nawet karmiących.

Jedna z dużych sieci drogeryjnych ma w swojej ofercie swoje firmowe kosmetyki, które mają bardzo przyzwoity skład, warto więc zapoznać się z nimi. Coraz więcej producentów zaczyna ograniczać ilość parabenów w swoich produktach, szczególnie dotyczy to linii przeznaczonych dla dzieci, więc coraz łatwiej jest znaleźć przyzwoite kosmetyki nawet w marketach.

Ja polecam wypróbowanie naturalnych kosmetyków. Do mycia ciała (także niemowląt) mydło marsylskie lub mydło laurowe (typu Aleppo), które wspaniale nawilżają skórę (dla bardzo wrażliwej skóry Aleppo 50% lub nawet 70%, dla normalnej i zdrowej wystarczy nawet 5%). Do smarowania ciała olej kokosowy, masło shea lub masło kakaowe (szczególnie teraz, bo ma właściwości brązujące). Do natłuszczania i odżywienia (także włosów) różnego rodzaju olejki: jojoba, migdałowy (usuwa ciemieniuchę), łopianowy (szczególnie pomocny przy zmianach łuszczycowych, łupieżu), musztardowy, arganowy, malinowy (ma wysoki filtr przeciwsłoneczny dochodzący nawet do 30) itp.
Nieprzeczytane 17-06-2014, 16:41
cwiklak cwiklak jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
cwiklak.polki.pl

Faktycznie coraz więcej firm drogeryjnych wypuszcza już całe serie bez parabenów nie tylko dla dzieci. Szampony, kremy i balsamy Jest coraz większy wybór.
Nieprzeczytane 18-06-2014, 07:38
L.Migalska's Avatar
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

I to jest najlepszy dowód, że najmocniejszymi lobbystami są konsumenci .
Nieprzeczytane 24-06-2014, 14:26
lideczka89 lideczka89 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
lideczka89.polki.pl

Cieszę się że tu zajrzałam, bo nie miałam pojęcia że wszelkiego rodzaju olejki mają takie zastosowanie, z tym że moje pytanie brzmi. Gdzie najlepiej kupować olejki aby były w 100% wiarygodne i odpowiednio oczyszczone??
Nieprzeczytane 24-06-2014, 15:29
zaneta4545 zaneta4545 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
zaneta4545.polki.pl

Czy to dotyczy również kosmetyków dla dorosłych? Np płyny do higieny intymnej... bo pisała pani o niekorzystnym wpływie na rozwój zarodka, płody, wiec pewnie na drogi rodne też..
Nieprzeczytane 24-06-2014, 17:18
L.Migalska's Avatar
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

Cytat:
Napisał lideczka89 Zobacz post
Gdzie najlepiej kupować olejki aby były w 100% wiarygodne i odpowiednio oczyszczone??
Najlepiej kupować w sklepach z naturalnymi kosmetykami lub takich, w których można kupić składniki do domowej, samodzielnej produkcji kosmetyków. W takich sklepach internetowych jest zazwyczaj dobrze opisane do jakich celów lub jakiej cery i problemów jest dany olejek.
Nieprzeczytane 24-06-2014, 17:51
L.Migalska's Avatar
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

Cytat:
Napisał zaneta4545 Zobacz post
Czy to dotyczy również kosmetyków dla dorosłych? Np płyny do higieny intymnej... bo pisała pani o niekorzystnym wpływie na rozwój zarodka, płody, wiec pewnie na drogi rodne też..
Niekorzystny wpływ na rozwój płodu może być przez działanie estrogenopodobne parabenów tj. zaburzające równowagę hormonalną organizmu. U dorosłych kobiet może z kolei powodować to rozwój nowotworów m.in. piersi. Śluzówka dróg intymnych jest bardzo łatwo przepuszczalna i przez to parabeny na pewno łatwiej się wchłaniają do organizmu. Z drugiej jednak strony parabeny oskarżane są o powodowanie podrażnień skóry, więc tym bardziej płyny do higieny intymnej mogą podrażniać delikatną śluzówkę okolic intymnych.
Nieprzeczytane 24-06-2014, 19:38
grawal86 grawal86 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
grawal86.polki.pl

A jak w kosmetykach są oznaczone parabeny?? Bo jeśli są bez to wiadomo że wielkimi literami z przodu produktu. A jak czytać etykiety żeby kupować produkty bez parabenów, głównie chodzi mi o to jakie mają nazewnictwo i jakich składników się wystrzegać?
Nieprzeczytane 24-06-2014, 20:41
L.Migalska's Avatar
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

Cytat:
Napisał grawal86 Zobacz post
A jak w kosmetykach są oznaczone parabeny??
Przede wszystkim tak:
- methylparaben (metyloparaben),
- ethylparaben (etyloparaben),
- prophylparabn (propyloparaben),
- buthylparaben (butyloparaben),
- heptylparaben (heptyloparaben),
- bensylparaben (benzyloparaben),
- isopropyl paraben,
- nipagin (nipagina, nipaginy),
- aseptin (aseptyna, aseptyny).

Ponadto:
4-(butoxycarbonyl)phenol;
4-Hydroxybenzoic acid butyl ester;
p-hydroxybenzoic acid n-butyl ester;
p-Hydroxy butyl benzoate;
aseptoform butyl;
Butoben;
Butyl 4-hydroxybenzoate;
Butyl Parasept;
butyl butex;
Butyl Chemosept;
butyl tegosept;
n-Butyl paraben;
n-Butyl p-Hydroxybenzoate;
nipabutyl;
preserval b;
solbrol b;
SPF;
Tegosept B;
tegosept butyl;
Butyl P-Hydroxybenzoate;
2-butyl-4-hydroxybenzoic acid.

Niestety wygląda to i brzmi skomplikowanie, ale wystarczy postać raz w sklepie z karteczką, a potem przywiązać się do marki, która odpowiada najlepiej. Nie ma łatwo .

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania