Wróć   Forum Mamotoja.pl > MamoToJa.pl - sprawy serwisu > Archiwum > Porady eksperta PKO
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady eksperta PKO Kiedy dawać kieszonkowe? Czy pieniądze powinny być nagrodą? Jak wychować dziecko, aby umiało oszczędzać, rozsądnie wydawać i jak tłumaczyć wartość pieniądza – na te i inne pytania odpowiada ekspert PKO Banku Polskiego.

Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 17-09-2015, 12:32
ulciar ulciar jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ulciar.polki.pl

Domyślnie Kieszonkowe

Witam serdecznie,

od jakiego wieku i czy w ogóle dziecko powinno dostawać kieszonkowe?
Nieprzeczytane 17-09-2015, 13:17
tusia81 tusia81 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
tusia81.polki.pl

Domyślnie Wydawanie kieszonkowego

Dziecko dostaje kieszonkowe, ale zamiast oszczędzać wydaje na nieprzydatne drobiazgi. Jak zachęcić dziecko do zbierania, oszczędzania pieniążków?
Nieprzeczytane 17-09-2015, 16:05
ekspertpkobp's Avatar
ekspertpkobp ekspertpkobp jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ekspertpkobp.polki.pl

Domyślnie Odp: Kieszonkowe

Kieszonkowe – zdecydowanie tak. Jest to nie tylko element edukacji ekonomicznej, ale też bardzo dobry instrument budowania samodzielności i odpowiedzialności dziecka. Jego wysokość trzeba dostosować do własnych możliwość oraz do wieku i potrzeb dziecka. Inną kwotę może otrzymywać młody człowiek, który kupuje kanapki w szkolnym sklepiku ze zdrową żywnością, a inną osoba, która codziennie z domu przynosi kanapkę lub chodzi na obiady w szkolnej stołówce.
Kiedy zacząć wypłacać kieszonkowe? Jest to sprawa indywidualna. Są dzieci, które już w wieku 8-9 lat są na tyle odpowiedzialne, że można bez żadnych obaw przekazywać im stałe, niewielkie sumy. Zasada jest jednak taka, że im młodsze dziecko, tym kontrola rodziców nad jego wydatkami powinna być większa. Dziecko powinno dostać jasny sygnał – to są twoje pieniądze, ale rodzicom nie jest wszystko jedno, na co je wydajesz. Jeśli nasza pociecha zachowuje się racjonalnie, wydaje pieniądze na potrzebne rzeczy, czy nawet zaczyna oszczędzać , aby kupić jakiś wymarzony gadżet, to warto to docenić i zacząć ograniczać kontrolę. Więcej informacji na temat zasad wypłacania kieszonkowego, znajduje się tutaj:http://https://bankomania.pkobp.pl/d...u-kieszonkowe/
Nieprzeczytane 17-09-2015, 16:07
ekspertpkobp's Avatar
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ekspertpkobp.polki.pl

Domyślnie Odp: Wydawanie kieszonkowego

Najbardziej skuteczny sposób uczenia oszczędzania, to własny przykład. Dziecko powinno od rodzica otrzymać prosty przekaz – dzisiaj czegoś nie kupujemy, aby zaoszczędzić pieniądze i w czasie weekendu pójść razem np. do kina. To jest dużo skuteczniejszy sposób, niż opowiadanie o tym, że rodzice długo oszczędzali, aby kupić mieszkanie czy samochód. Proponuję też zastosować metodę bodźców pozytywnych. Zachęcamy do oszczędzania jasnym sygnałem, że jeśli dziecko zaoszczędzi np. na wymarzoną zabawkę 50-60% potrzebnej sumy, to resztę dopłacą rodzice. Często to bardzo skuteczny sposób wyrabiania nawyku oszczędzania.
Jak uczyć dzieci oszczędzania?
http:// https://bankomania.pkobp.pl/dla-najmlodszych/rodzice/9-sposobow-na-to-jak-zmobilizowac-dzieci-do-wiekszych-oszczednosci
Nieprzeczytane 17-09-2015, 17:45
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ulciar.polki.pl

Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź

Ten link niestety mi nie działa Czy mogłabym prosić o podesłanie jeszcze raz?
Nieprzeczytane 18-09-2015, 08:24
ekspertpkobp's Avatar
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ekspertpkobp.polki.pl

Przepraszam i już się poprawiam - prawidłowy link:https://bankomania.pkobp.pl/dla-najmlodszych/rodzice/czy-warto-dawac-dziecku-kieszonkowe/
Nieprzeczytane 18-09-2015, 08:39
ekspertpkobp's Avatar
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ekspertpkobp.polki.pl

Domyślnie Odp: Wydawanie kieszonkowego

Poprawiam link - jak zachęcić dziecko do oszczędzania: https://bankomania.pkobp.pl/dla-najmlodszych/rodzice/9-sposobow-na-to-jak-zmobilizowac-dzieci-do-wiekszych-oszczednosci/
Nieprzeczytane 18-09-2015, 10:22
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ulciar.polki.pl

Bardzo dziękuję. A co zrobić w przypadku, gdy dziecko wydaje całe kieszonkowe pierwszego dnia? Oczywiście nie dostaje do końca tygodnia więcej pieniędzy, ale sytuacja powtarzała się już kilkukrotnie.
Nieprzeczytane 18-09-2015, 12:16
ekspertpkobp's Avatar
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ekspertpkobp.polki.pl

Dobrze, że jest Pani konsekwentna. To połowa sukcesu. Spróbujmy jednak innej metody. Można umówić się z dzieckiem, że połowa kieszonkowego będzie odkładana na ważny dla niego cel. Można do tego wykorzystać konto internetowe dla dziecka, w którym są specjalne, wirtualne skarbonki. Rodzicom bardziej tradycyjnym proponuje zwykły słoik z naklejką „klocki”, „kino”, „gra” (coś o czym nasza pociecha marzy), do którego będziecie wspólnie wrzucać część kieszonkowego. Perspektywa nagrody powinna zmotywować dziecko, a w słoiku (musi być przezroczysty) urośnie spora suma. Może to zadziała – i połączymy zabawę, nawyk oszczędzania i systematyczności. Życzymy powodzenia!
Jak nauczyć dziecko oszczędzania: https://bankomania.pkobp.pl/dla-najmlodszych/rodzice/jak-nauczyc-dziecko-oszczedzania/
Nieprzeczytane 18-09-2015, 14:25
weronikawu weronikawu jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
weronikawu.polki.pl

A jak ustalić wysokość kieszonkowego? Mój syn ostatnio wrócił ze szkoły i powiedział, że koledzy dostają więcej niż on. Ja nie chcę podnosić mu kieszonkowego nie dlatego, że mnie na to nie stać, ale dlatego, że nie uważam, żeby tak małemu dziecku było potrzebne więcej pieniędzy. Jak to wytłumaczyć dziecku?

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania