Wróć   Forum Mamotoja.pl > Pytania do eksperta > Porady psychologa
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady psychologa Odpowiedzi na pytania o problemy dotyczące wychowania dzieci i relacji w rodzinie. Masz problem z dzieckiem? Poradź się naszych użytkowników! Wkrótce również rozmowy ze specjalistą - psychologiem dziecięcym i terapeutą!

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-12-2017, 17:06
mariawolanska mariawolanska jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
mariawolanska.polki.pl

Miasto: Warszawa
Domyślnie Odp: moczenie nocne u 4 latka

mój wówczas 5 leni syn miał problem z moczeniem się w nocy. Był to wynik dużego stresu związanego z przeprowadzką, na szczęscie przeszło. Dużo wsparcia , miłości , zrozumienia i dużo rozmów, by dziecko miało poczucie bezpieczeństwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-12-2017, 19:35
suchyporanek suchyporanek jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
suchyporanek.polki.pl

Cytat:
Napisał mariawolanska Zobacz post
mój wówczas 5 leni syn miał problem z moczeniem się w nocy. Był to wynik dużego stresu związanego z przeprowadzką, na szczęscie przeszło. Dużo wsparcia , miłości , zrozumienia i dużo rozmów, by dziecko miało poczucie bezpieczeństwa.
Dzień Dobry, moczenie jest wstydliwym tematem i często rodzice nie zgłaszają tego problemu. Dlatego konieczne jest dokładne zebranie wywiadu podczas wizyty u lekarza. Warto rozmawiać z dzieckiem także w gronie rodzinnym, aby problem nie powodował u niego wstydu i aby miało świadomość, że ma wsparcie. Pozdrawiam Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28-12-2017, 08:56
spokojnamamuska spokojnamamuska jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
spokojnamamuska.polki.pl

A moze synkowi snia sie zle sny? Jesli tak to powinnas mu czytac duzo bajek takich w miare wesolych!
Stary 14-01-2018, 18:16
dulama dulama jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
dulama.polki.pl

Droga Mangusto
Moczenie nocne to uciążliwy problem zarówno dla rodziców jak i dla dziecka. Trzeba pamiętać, że jest to moczenie mimowolne, czyli powtarzające się, niezależne od woli i świadomości dziecka. Właśnie dlatego dla dziecka moczenie nocne może wiązać się z poczuciem niższości, zakłopotaniem, czy nawet lękiem przed reakcją dorosłych. W takim przypadku należałoby zacząć od spokojnej rozmowy z dzieckiem, zdjęciem presji. Dziecko nie powinno czuć się obwiniane o te nocne „wypadki”. Staraj się nie wpędzać dziecka w poczucie winy. To jest pierwszy krok, który oczywiście nie wystarczy, bo jak wspominałam dziecko nie jest do końca świadome podczas moczenia w nocy. Pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się naturalnie jest ograniczenie przyjmowania płynów przed zaśnięciem. Można wprowadzić regułę, że np. ostatni raz pijemy do kolacji. Ważna jest konsekwencja i wytrwałość – inaczej nie ma co liczyć na efekt naszych starań. Następnym krokiem jest przypominanie dziecku, aby zaraz po przebudzeniu udało się do toalety oraz oczywiście tuż przed pójściem spać. Powinno się także pilnować, żeby dziecko odwiedzało toaletę regularnie w ciągu dnia.
W oduczaniu moczenia pomocny jest tzw. „nocny kalendarz”, w którym rodzice wspólnie z dzieckiem zaznaczają suche noce np. naklejkami. „Wpadki” powinny być przemilczane, aby wspierać i nagradzać tylko sukcesy. Pomogą też pochwały i niewymuszone pozytywne reakcje ze strony rodziców i otoczenia.
W przypadku moczenia nocnego niewskazane jest rozwiązanie, które polega na zakładaniu na noc pieluch albo pieluchomajtek. Zmniejsza się wtedy motywacja dziecka do wstania w nocy oraz opóźnia proces rozwoju kontroli nad pęcherzem.
Proszę pamiętać – ważne jest Pani i rodziny wsparcie oraz konsekwencja. Nie należy się poddawać. Gdyby Pani miała jakieś wątpliwości, polecam książkę Moniki Białej „Przedszkolaki. Co każdy rodzic i nauczyciel wiedzieć powinien.” – rozdział „Jeśli dziecko nadal moczy się w łóżko”, oraz pozycję Wojciecha Beera „O mimowolnym moczeniu u dzieci”.
Mam nadzieję, że pomogłam 😊
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26-01-2018, 09:12
milkona milkona jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
milkona.polki.pl

Czy jeśli dziecko się moczy lepiej od razu udać się do specjalisty? Kiedy powinno nas to bardziej zaniepokoić?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania