Wróć   Forum Mamotoja.pl > Twoje dziecko > Niemowlę
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Niemowlę Niedawno zostałaś mamą i na pewno masz mnóstwo pytań: o pielęgnację noworodka, karmienie piersią, ważne etapy w rozwoju dziecka i rozszerzanie jego diety.

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 23-11-2015, 00:33
annaniol annaniol jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
annaniol.polki.pl

Miasto: Mazowieckie
Zdjęcia: 63
Domyślnie Odp: Jakie zabawy proponujecie dla maluszków 3m+

U nas jest na topie Głowa ramiona - pokazuje swoimi lub córki rączkami, kosi kosi łapki - ulubiona! No i jeszcze chlapanie wodą w czasie kąpieli, granie na tamburynie, oglądanie obrazków itp.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 05-03-2016, 16:47
loozak11 loozak11 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
loozak11.polki.pl

Zdjęcia: 44

zabawa rozwijająca pamięć

usiądź z dzieckiem przy stole. Połóż w zasięgu jego wzroku zabawkę. Zainteresuj go nią. Potem odwróć dziecko w swoją stronę. Gdy odwróci główkę, aby spojrzeć na zabawkę pochwal go. W ten sam sposób baw się z maluchem gdy już zacznie raczkować. Połóż zabawkę z boku i obserwuj jak się porusza, aby ją znaleźć. Chwal jeśli mu się uda, a gdy ma problemy ze znalezieniem pomóż mu. Dziecko lubi osiągać sukcesy i być chwalone. To je mobilizuje do dalszego działania. A zabawa ta doskonale wpływa na pamięć maluszka i jego wiarę we własne siły.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 05-03-2016, 16:49
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
loozak11.polki.pl

zabawa w poznawanie ciała

zanim dziecko zacznie rozumieć znaczenie słów rozpoznaje gesty. Informuj go o wszystkim co z nim robisz. Mów do niego: 'zaraz Cię podniosę' i wyciągnij do niego ręce, 'teraz Cię przebiorę' i pokaż ubranko, 'zmienię pieluszkę' i pokaż mu pieluchę. Potem skróć zdania. Podnosząc brzdąca mów 'w górę' itd. Po krótkim czasie gdy będziesz mówiła polecenie i wyciągała ręce maluszek będzie się starał sam podnosić
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 05-03-2016, 16:50
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
loozak11.polki.pl

Połóż dziecko na plecach. Chwyć za rączki i powiedz 'wstajemy'. Licząc po woli do trzech delikatnie unoś niemowlaka do pozycji stojącej. Dziecku na pewno to się bardzo spodoba. Z niecierpliwością będzie oczekiwało 'trójki'. Dzięki takiej zabawie maluszek szybciej nauczy się wstawać.

Albo połóż się na plecach. Połóż sobie dziecko na brzuchu. Gdy złapie Cię za nos powiedz 'nos', gdy chwyci włosy powiedz 'włosy' itd. Zobaczysz jak bardzo mały odkrywca będzie z siebie zadowolony.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 05-03-2016, 16:51
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
loozak11.polki.pl

Dotknij noska niemowlaka i powiedz 'to jest nosek dzidziusia'. Dotknij swojego i powiedz 'to jest nosek mamusi'. Tak samo postępuj z innymi częściami ciała. To najlepsza metoda, aby maluszek poznał swoje ciało.

Posadź dziecko na kolanach przodem do siebie. Chwyć je pod pachami i potrząsaj kolanami. Na słowo 'hopsa' unoś niemowlaka do góry i mocno przytul do siebie. To dla malucha doskonała gimnastyka.

Kąpiąc malucha opowiadaj o tym jakie części ciała myjesz. Myjemy, brzuszek, główkę, rączkę itd. To świetna zabawa, a jaka rozwijająca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 05-03-2016, 16:52
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
loozak11.polki.pl

załóż dziecku bardzo kolorową skarpetkę, a najlepiej coś do niej poprzyszywaj. Możesz też nałożyć na nóżkę specjalną opaskę na rzep z maskotką i dzwoneczkiem. Ruszając nóżka maluszek będzie zachwycony widokiem i dźwiękiem. Doskonale rozwinie to koordynacja wzrokowo-ruchową niemowlaka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 05-03-2016, 16:53
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
loozak11.polki.pl

Posadź malucha na kolanach twarzą do siebie. Pokaż mu jak robi rybka, albo rób różne ruchy językiem i patrz jak dziecko śmieje się z Twoich min i próbuje je naśladować. To taka prosta zabawa, a sprawia tak wiele radości.

Gdy dziecko zobaczy łyżeczkę nie będzie wiedziało do czego służy. Pokaż mu ją. Wsadź sobie do buzi i udawaj, że coś jesz dobrego. Mów 'mniam, mniam'. Potem nałóż na nią odrobinkę czegoś dobrego i daj mu spróbować. W końcu zrozumie do czego służy ten dorosły przedmiot.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 05-03-2016, 16:54
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
loozak11.polki.pl

Sadzając dziecko w krzesełku do karmienia połóż przed nim chrupka, ciasteczko lub kawałek gotowanego warzywa. Pokaż dziecku jak je podnosić i odkładać. Druga czynność jest dla maluszka znacznie trudniejsza. Następnie pokaż jak po podniesieniu przełożyć z jednej rączki do drugiej. Wyciągnij do niego dłoń i sprawdź, czy położy Ci na niej chrupka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 05-03-2016, 16:55
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
loozak11.polki.pl

Zwykła galaretka świetnie rozwija zmysły dziecka. Po przyrządzeniu pokrój ją w duże kwadraty. Posadź malucha w krzesełku do karmienia. Połóż przed nim galaretkę. Niech obserwuje jak się trzęsie, niech ją dotyka. Nie szkodzi że się pobrudzi. To nie tylko świetna zabawa, ale i doskonałe ćwiczenie rozwijające zmysły.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 05-03-2016, 16:56
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
loozak11.polki.pl

Weź maluszka na ręce i spaceruj z nim po domu. Pokaż lampę i powiedz 'zapalamy lampę, gasimy lampę'. Pokaż drzwi i powiedz 'otwieramy drzwi, zamykamy drzwi'. Podnieś brzdąca w górę i powiedz 'podnosimy i opuszczamy'. Dziecko z ciekawością będzie obserwowało zachodzące reakcje, ucząc się kontrastów i przeciwieństw.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania