Wróć   Forum Mamotoja.pl > Pytania do eksperta > Porady psychologa
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady psychologa Odpowiedzi na pytania o problemy dotyczące wychowania dzieci i relacji w rodzinie. Masz problem z dzieckiem? Poradź się naszych użytkowników! Wkrótce również rozmowy ze specjalistą - psychologiem dziecięcym i terapeutą!

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 01-05-2014, 19:36
martabielka martabielka jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
martabielka.polki.pl

Domyślnie różnice rodziców w podejściu do wychowania

Witam
Jak rozmawiać z mężem o wychowaniu dziecka, nie zgadzamy się w tym temacie ostatnio. Mam wrażenie, że dla mojego męża wychowanie dzieci polega na wydawaniu poleceń, a dzieci mają się im o razu podporządkować. Coraz bardziej mnie to draźni bo na taki styl wychowywania moje dziecko reaguje buntem, złościa i płaczę i mu się nie dziwię. Dziwię się mężowi że tego nie rozumie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 03-05-2014, 09:04
E.Żółtowska's Avatar
E.Żółtowska E.Żółtowska jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
E.Żółtowska.polki.pl

Domyślnie Odp: różnice rodziców w podejściu do wychowania

Witam,
do niedawna specjaliści uważali, że rodzice mają trzymać jeden front nawet jesli nie zgadzają się ze sobą,
teraz sprawa przedstawiana jest nieco ianczej - rodzice mogą się różnić, ponieważ są dwojgiem, różnych ludzi, to co jest natomiast niezmienne to fakt, że nie powinni podważać autorytetu drugiej strony w oczach dzieci
mąż ma prawo do swojego sposobu "ojcowania", ale warto o tym rozmawiać, nie w atmosferze wytykania mu błędów i pokazywania jak zrobić coś lepiej, ale rozważenia skąd płynie jego postawa (może czuje się zobowiązany do bycia "złym policjantem", skoro Pani jest bardziej łagodna, może uważa, że dzieci potrzebują dyscypliny, może nie znalazł sposobu, by inaczej wyegzekwować coś u dzieci)
dobrze by rodzice wzajemnie się wspierali w wychowywaniu dzieci, a nie stawali w kontrze
coś co jest groźne dla rodziny jako całości i związku, to budowanie koalizji z dziećmi, przeciw drugiemu rodzicowi, puszczanie oka do dzieci, gdy tata coś każe, negowanie jego postanowień - tego trzeba się wystrzegać, choć gdy rodzice się nie zgadzają pod względem wychowania czasem robi się to odruchowo, nawet jesli nie zgadza się Pani z mężem, proszę pamiętać, że on kocha dzieci i chce działać dla ich dobra, co nie zmienia faktu, że można rozmawiać o tym, jak to robi
może Pani zacząć od tego, jakie emocje to w Pani budzi, mówiąc o uczuciach, uniknie Pani krytykowania męża, bo to zamyka drugą osobę na rozmowe
bardzo polecam Pani książkę "Twoja kompetentna rodzina" Jespera Juula, duńskiego terapeuty rodzinnego, do poczytania we dwoje, niezwykle odkrywcza i dająca wiele tematów do rozmowy i przemyślenia
Nieprzeczytane 29-01-2015, 20:57
magicclaw magicclaw jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
magicclaw.polki.pl

Zdjęcia: 2

Ja akurat na razie z mężem się zgadzamy... Zobaczymy, co będzie, jak synek podrośnie. Pewnie też będzie wiele sprzeczek, ale oby jak najmniej ich było.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 29-01-2015, 22:21
marzena_161 marzena_161 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
marzena_161.polki.pl

Zdjęcia: 44

My teraz się dotarlismy i wiemy, ze musimy mówić tak samo. Początakmi było róznie, ale to dlatego że mieskzaliśmy z rodzicami którzy tez wkładali nam zawsze swoje pieć groszy do kieszeni
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 07-02-2015, 07:50
Lara5 Lara5 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
Lara5.polki.pl

Miasto: Jarocin
Zdjęcia: 58

Też musiałam dużo z mężem o tym rozmawiać ale i do tej pory czasem zwracam mu uwagę Czasem faceci mają inne podejście do wychowania
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 07-04-2015, 21:22
werna werna jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
werna.polki.pl

Zdjęcia: 2

rodzice mają dziewięć miesięcy by się spokojnie przygotować do nowego członka rodziny, dogadać się w kwestiach podstawowych dotyczących wychowywania i opieki, nie marnujcie tego czasu drodzy rodzice , obgadajcie wszystko, przyda się to wam na pewno.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 08-04-2015, 06:56
27otsifem's Avatar
27otsifem 27otsifem jest offline
Moderator

Zobacz mój nowy profil
27otsifem.polki.pl

Miasto: Grajów
Zdjęcia: 81

Cytat:
Napisał werna Zobacz post
rodzice mają dziewięć miesięcy by się spokojnie przygotować do nowego członka rodziny, dogadać się w kwestiach podstawowych dotyczących wychowywania i opieki, nie marnujcie tego czasu drodzy rodzice , obgadajcie wszystko, przyda się to wam na pewno.
tylko te 9 miesięcy w brzuchu to jest teoria i tylko teoria, potem jak maluch jest juz na swiecie to zycie, stres, sytuacje weryfikuja wszystko i niekiedy partnerzy inaczej patrza na pewne kwestie, mamy są bardziej emocjonalne i wraźliwe (szczególnie po porodzie) tatusiowe znów bardzej racjonalnie podchodza do pewnych kwestii - wazne aby zachowac w tym jakotaki sposob probowac w kazdej sytuacji sie dogadac
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 08-04-2015, 08:52
simona1985's Avatar
simona1985 simona1985 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
simona1985.polki.pl

Miasto: Pomorze

my się nie zawsze zgadzamy. Jednak staramy się rozmawiać o tym co jak wpływa na dziecko. Zgadzamy się w tym że oboje jesteśmy rodzicami i żebyśmy byli szczęśliwą rodziną i aby nasze dziecko było szczęśliwe musimy współpracować i podejmować wspólne decyzje. Myślę ze najważniejsze to szczerze rozmawiać i eliminować to co jednemu nie odpowiada i szukać rozwiązań.
Nieprzeczytane 02-06-2015, 09:32
dynamical123 dynamical123 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
dynamical123.polki.pl

To czasem bywa trudne trzeba się dotrzeć i w ogóle razem porozmawiać. Wydaje się mi, że problemy wynikają raczej z tego, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać, a to jest bardzo ważne. Trafnie o tym mówi ojciec Witko w swoich kazaniach. Zachęcam do posłuchania: http://syjon.pl/milosc-zwycieza-wszystko,prod,67.html
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 03-07-2015, 12:13
mellea mellea jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
mellea.polki.pl

Można też pójść do psychologa. To naprawdę działa, ja z mężem też miałam różne podejście do wychowywania, choć oboje byliśmy zgodni iść na kompromisy. Byliśmy na konsultacjach u pani Lidii Flis, która przyjmuje w Warszawie w Pracowni Psychorozwoju. Moim zdaniem to bardzo dobra terapeutka i pomogła nam z mężem się dogadać. Teraz po prostu wiemy, jak ze sobą rozmawiać i to naprawdę działa.
Gdybyś chciała jakiś kontakt, to tu jest strona poradni: http://psychoterapia-kielczyk.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania