Wróć   Forum Mamotoja.pl > Pytania do eksperta > Porady psychologa
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady psychologa Odpowiedzi na pytania o problemy dotyczące wychowania dzieci i relacji w rodzinie. Masz problem z dzieckiem? Poradź się naszych użytkowników! Wkrótce również rozmowy ze specjalistą - psychologiem dziecięcym i terapeutą!

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 01-11-2019, 10:11
annamarsh annamarsh jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
annamarsh.polki.pl

Domyślnie Mental Health and Social Media Leading to Issues for Students

There are, at least, 75% to 80% of students who are going through mental health issues, but they do not discuss it with anyone. The major reason behind this is that they feel that discussing their mental health issues with anyone, would make an immediate outcast. Social media is a factor that is considered to be the root cause of the rise of mental health issues among students. Majority of the students tend to spend their time of social media, instead of focusing on their academics.

Many students tend to get help related to their assignments from social media, such as seeing an advert of essay writing service the UK and opting for assistance from there. There is an urgent need for management of academic institutions to ensure that they are controlling the usage of social media by the students. Similarly, parents too play a role here. Many students tend to voice their issues on social media which results in them gaining sympathy. When the same is discussed in the college or universities the next day, some are treated with respect while others are bullied.

This is where the issue of mental health problems begin to take place. It is also important to understand here that parents not giving the appropriate importance to their children at home can also lead to mental health issues rising in them. Many times, parents are too busy in their own lives to focus on the issues that their child might be going through. This leads to children opting towards social media to get the sympathy and care that they need. It is important to understand here that mental health issues are something, which if not controlled in time could lead to the destruction of the student and his academic career. Urgent care is required.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 18-11-2019, 07:26
jakecarter jakecarter jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
jakecarter.polki.pl

Domyślnie Odp: Mental Health and Social Media Leading to Issues for Students

Students are today depressed because of workload and pressure they’re facing from both the academics and jobs. They are in severe need to find cheap essay writing service online as it would be very helpful for their future success and endeavors. Through the technologies, we can now lower the level of depression. Try to use internet power in the right manner and try to find out right services so you cannot waste money at the wrong place.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 18-01-2020, 11:27
Pralko Pralko jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
Pralko.polki.pl

Jeśli szukacie porady psychologa, to polecam Wam portal favore.pl, sam znalazłem dla siebie i jestem bardzo zadowolny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 17-03-2020, 09:34
oliver110 oliver110 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
oliver110.polki.pl

Excessive use of the social media is damaging the thought process of students, they are paying less attention on write my essay to get a great satisfactory result.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 19-03-2020, 08:10
robert110 robert110 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
robert110.polki.pl

Students today are frustrated with the workload and pressure faced by academics and jobs. They urgently need to find nursing essay writing service UK online, as this will be very useful for their success and future endeavors.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 20-03-2020, 09:39
noah110 noah110 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
noah110.polki.pl

Students mental health is more important for them to maintain the focus on their studies and to elevate their progress in their passion. While they need some law essay help UK pro are available.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 26-03-2020, 08:54
robert110 robert110 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
robert110.polki.pl

Many of the students social life are in a great trouble as their studies suffers a lot after they do not more care about what they are going to do with English essay writers
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 27-03-2020, 10:22
william110 william110 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
william110.polki.pl

Health is always important part of life of every individual, it may be mental or physical health, mental disturbance is contagious try to remove the negative people from your social circle. Like i did and got an A in my coursework help UK
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 28-03-2020, 09:00
jack_harper jack_harper jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
jack_harper.polki.pl

Students are careless related to their business assignment help, which can result into some bad grades and outcomes if not focused on time, which will further lead to depression and mental health issues.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania