Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

płatność karta od...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    płatność karta od...

    Wiem, że kolo listopada weszla w zycie ustawa, ktora zabrania narzucania wlascicielom sklepow kwoty od ktorej mozna placic karta... Nie robila bym szumu, gdyby nie to, ze wlasciecielka sklepu do ktorego chodze mnie nie nazwala glupia, arumentujac to tym, ze sie nie znam i ona ma prawo. Moja mama ma swoj sklep i stad wiem, ze tak jest, ale niestety nie moze znalezc pisma od kiedy ta ustawa weszla w zycie i paragrafu na to... Moze ktoś z Was wie??? Nie podaruje jej za to jak mnie nazwala, a jak jeszcze raz mnie obrazi to zglosze to do PIH-u, chyba;p
    Ja rozumiem, ze ponizej 15zl przy niektorych zakupach prowizja byla by za wyhsoka i by jej sie nie placalo, ale nie podaruje jej, za to wyzwisko, nawet nie przeprosila
    Last edited by ja-mamusia; 24-02-2011, 17:36.


    ELENA ZUZANNA ur.12.09.2008r godz. 07:00 mierzyła 56cm ważyła 3660g




    IGOR SEBASTIAN ur.16.06.2010r godz. 06:10 mierzył 59cm ważył 4350g



    ---------------------------------------------------

    Moderator działów: Walentynki / Dzień Babci i Dziadka / Czekając na dziecko, ciąża poród /
  •    
       

    #2
    Odp: płatność karta od...

    http://www.mmwroclaw.pl/332405/2010/...-kwota-legalna
    tutaj kilka wyjaśnień

    Skomentuj


      #3
      Odp: płatność karta od...

      a ja znalazlam takie cos:
      http://kontomierz.pl/blog/main/P%C5%..._od_20_z%C5%82

      dlugie wiec przytocze:

      Wyobraźmy sobie sytuację, w której płatność wynosi już 20 zł. Wtedy prowizja będzie się kształtowała w przedziale 40 – 70 groszy. Procentowo oznacza to 2 – 3,5 proc., a zatem zdecydowanie mniej niż przy małej płatności. Do tego trzeba doliczyć stałą opłatę za dzierżawę terminala (około 100 zł miesięcznie) oraz koszt połączenia telefonicznego w celu autoryzacji płatności. Stanowisko handlowców wydaje się w tym momencie bardziej zrozumiałe? Teoretycznie tak, ale...

      ... czy to zgodne z prawem?

      O opinię w tej sprawie poprosiliśmy przedstawiciela firmy Polcard, największego w Polsce agenta rozliczeniowego kart płatniczych. Jak możemy przeczytać w przesłanym do nas oświadczeniu „działania akceptantów polegające na odmowie przyjmowania płatności kartami poniżej określonej kwoty są niewłaściwe i niezgodne z prawem”.
      Na czym firma opiera tak kategoryczną opinię? Prawo bankowe, a także Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych milczą na temat dopuszczalności ustalania minimalnego limitu kwoty płatności. Prawo dopuszcza co prawda odmowę przyjęcia płatności kartą, ale tylko w trosce o bezpieczeństwo transakcji, a nie ze względu na zbyt niską kwotę.

      Polcard zwraca także uwagę na fakt, że jeżeli organizacja kartowa (np. Visa czy MasterCard) nie wprowadzą ograniczeń kwotowych, to banki, agenci rozliczeniowi czy akceptanci (sklepy) nie mogą na własną rękę tworzyć tego typu barier.
      W regulaminach używania kart płatniczych kilku banków, które przeanalizowaliśmy nie ma zapisów ograniczających możliwość zakupu, gdy jego wartość jest zbyt niska. Oznacza to, że bank (nie z własnej winy) nie może wywiązać się z realizacji swojego podstawowego zadania – umożliwienia dokonania płatności wydaną przez siebie kartą.

      Przedstawiciele banków z którymi rozmawialiśmy nie słyszeli jednak do tej pory o reklamacjach składanych przez klientów, którzy nie mogli zapłacić kartą za niewielkie zakupy.


      ELENA ZUZANNA ur.12.09.2008r godz. 07:00 mierzyła 56cm ważyła 3660g




      IGOR SEBASTIAN ur.16.06.2010r godz. 06:10 mierzył 59cm ważył 4350g



      ---------------------------------------------------

      Moderator działów: Walentynki / Dzień Babci i Dziadka / Czekając na dziecko, ciąża poród /

      Skomentuj


        #4
        Odp: płatność karta od...

        poza tym tak jak napisalam, moja mama ma sklep i w listopadzie 210 dostala pismo, ze NIE MOZNA ustalac ceny minimalnej!
        czekam az je znajdzie, zeby tej wrednej babie to pokazac, a jak mnie wkurzy to zglosze to do pih-u


        ELENA ZUZANNA ur.12.09.2008r godz. 07:00 mierzyła 56cm ważyła 3660g




        IGOR SEBASTIAN ur.16.06.2010r godz. 06:10 mierzył 59cm ważył 4350g



        ---------------------------------------------------

        Moderator działów: Walentynki / Dzień Babci i Dziadka / Czekając na dziecko, ciąża poród /

        Skomentuj


          #5
          Odp: płatność karta od...

          ja-mamusia nie słyszałam by weszła jakaś nowa ustawa, w załączniku dałam cały tekst ustawy, trochę długi... ale chyba najbardziej ciekawy jest art.8 pkt 4 "przyczyny odmowy przez akceptanta przyjęcia zapłaty przy użyciu elektronicznego instrumentu płatniczego"
          A następnie Art.9, który odnosi się do pkt.4 z art.8:

          Art. 9.
          Odmowa przyjęcia zapłaty przez akceptanta, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 4, może
          nastąpić w szczególności w przypadku:
          1) nieważności elektronicznego instrumentu płatniczego,
          2) zastrzeżenia elektronicznego instrumentu płatniczego,
          3) niezgodności podpisu na elektronicznym instrumencie płatniczym z podpisem
          na dokumencie obciążeniowym,
          4) odmowy okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość przez posiadacza
          lub użytkownika w przypadku określonym w art. 10 ust. 1, albo stwierdzenia
          posługiwania się elektronicznym instrumentem płatniczym przez osobę
          nieuprawnioną,
          5) niemożności uzyskania akceptacji dokonania operacji.

          wytłuściłam słowo "w szczególności", nie występuje tutaj słowo "wyłącznie" a więc jakby listę tę można by było rozszerzyć np. o limity płatności, ale...
          takie rzeczy muszą być określone w umowie między tym sklepem, w którym robiłaś zakupy a bankiem. Jeśli w umowie, jest punkt, który mówi o limicie to sprzedawca ma prawo nie przyjąć zapłaty kartą poniżej ustalonego limitu (nawet w terminalach można takie limity wprowadzić).

          Jeśli takiej klauzuli nie ma to pani oczywiście robi to bezprawnie, można zadzwonić do banku, bo skoro w sklepie znajduje się wywieszka jakie są akceptowane karty (Visa, Mastercard) to mają obowiązek kartę przyjąć.
          Pani w sklepie, może zostać terminal odebrany, bądź zablokowany i bank rozwiąże z nią umowę. Spróbuj ją tym argumentem postraszyć.

          Ja kiedyś pracowałam w sklepie, też mieliśmy limit w wysokości 5 zł, co prawda nie mieliśmy nic tańszego niż ta kwota, więc jakby mieliśmy argument, ale niejednokrotnie nam zwracano uwagę, że jest to z prawem niezgodne, chociażby dlatego, że nie mamy wywieszki, która o tym klientów informuje, a przyznam, że nie wiem na jakich warunkach szef zawarł umowę ze swoim bankiem
          Last edited by FamilyTree; 25-02-2011, 12:28.
          Julek: 10/3/2008

          Skomentuj


            #6
            Odp: płatność karta od...

            niestety tekst umowy jest zbyt zbyt długi by go w załączniku zamieścić (za duży plik). Więc te dwa artykuły wkleję tutaj. A jak byś chciała całą ustawę przeczytać to wpisz w wyszukiwarce "ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych"

            Art. 8.
            1. Umowa pomiędzy agentem rozliczeniowym a akceptantem o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych powinna określać w szczególności:
            1) rodzaje elektronicznych instrumentów płatniczych, przy użyciu których
            można dokonywać operacji u akceptanta,
            2) stosowane procedury, w tym procedury bezpieczeństwa, oraz obowiązki akceptanta w związku z dokonywaniem operacji,
            3) termin i sposób zapłaty przez agenta rozliczeniowego akceptantowi,
            4) przyczyny odmowy przez akceptanta przyjęcia zapłaty przy użyciu elektronicznego instrumentu płatniczego.

            2. Agent rozliczeniowy odpowiada wobec akceptanta za uznanie jego rachunku kwotą wynikającą z operacji na zasadach i w terminach określonych w umowie, o której mowa w ust. 1.

            Art. 9.
            Odmowa przyjęcia zapłaty przez akceptanta, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 4, może nastąpić w szczególności w przypadku:
            1) nieważności elektronicznego instrumentu płatniczego,
            2) zastrzeżenia elektronicznego instrumentu płatniczego,
            3) niezgodności podpisu na elektronicznym instrumencie płatniczym z podpisem na dokumencie obciążeniowym,
            4) odmowy okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość przez posiadacza lub użytkownika w przypadku określonym w art. 10 ust. 1, albo stwierdzenia posługiwania się elektronicznym instrumentem płatniczym przez osobę nieuprawnioną,
            5) niemożności uzyskania akceptacji dokonania operacji.

            ja-mamusia a Twoja mama dostała pismo z banku, czy jakąś nowelizację ustawy?? Jeśli znajdzie to pismo, podziel się z nami jego treścią. Dobrze mieć taki argument, bo mnie te limity również do szewskiej pasji doprowadzają
            Julek: 10/3/2008

            Skomentuj


              #7
              Odp: płatność karta od...

              nowelizacje ustawy
              bede z nia pozniej gadac, jak nie mama to jest jeszcze ciotka co ma ten sam sklep i pare znajomych mamy, wiec ktos na bank znajdzie
              podziele sie oczywiscie, nie dosc, ze postrasza ja tym czym mi poradzilas, to jeszcze pojde wtedy gdy maja najwiekszy ruch i na bakn zglosze to do pih-u bo obgadywala mnie z klientka i ekspedientka... nie podaruje!!!!


              ELENA ZUZANNA ur.12.09.2008r godz. 07:00 mierzyła 56cm ważyła 3660g




              IGOR SEBASTIAN ur.16.06.2010r godz. 06:10 mierzył 59cm ważył 4350g



              ---------------------------------------------------

              Moderator działów: Walentynki / Dzień Babci i Dziadka / Czekając na dziecko, ciąża poród /

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: płatność karta od...

                Ja też słyszałam, że takie zarządzenie ma wejść, ale nie wiedziałam, że już weszło. Zresztą prawie każdy sklep - oprócz tych wielkich - ma limit - dla mnie 10 zł. to już jest przesada.



                Skomentuj


                  #9
                  Odp: płatność karta od...

                  W lidlu zrobili płatność od 1zł

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: płatność karta od...

                    wow! To super. Co prawda rzadko tam zaglądam, ale moze teraz zacznę częściej. Ja praktycznie zawsze robię płatności kartą, więc wolę sklepy gdzie można od 1 zł. płacić. Ale w jednej sieci sklepów można różnie płacić kartą, np. Lewiatan - w jednym sklepie jest od 2 zł.płatność a w innym Lewiatanie od 10 zł.



                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: płatność karta od...

                      Ja akurat rozumiem przedsiębiorców, którzy ustalają co do płatności kartą swoje własne zasady. Oni przecież za każde użycie terminala muszą płacić.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: płatność karta od...

                        Płacenie kartą za ubezpieczenie komunikacyjne ?
                        Tak to możliwe w dobrych zakładach ubezpieczeniowych.
                        Wymagajmy tego od innych, albo je bojkotujmy.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: płatność karta od...

                          Jest aktualnie polecenie od górne od odpowiedniego urzędu w naszym kraju, że masz prawo dla każdej kwoty placić kartą. Ledwo co dziś płaciłam za 1 chleb kartą czyli 3 zł.

                          Więc śmiało rozgrzewajcie terminale płatnicze i używajcie jak potrzebujecię.

                          Skomentuj

                                 
                          Working...
                          X